Gadżety

Intel Thunderbolt (LightPeak) - wreszcie oficjalnie!

opublikowano przez Kamil Myzia w dniu 2011-02-24

Technologia Thunderbolt obsługuje transmisję danych i obrazu jednym kablem - z szybkością do 10 Gb/s - oferując większą prostotę, elastyczność oraz udostępniając nowe sposoby korzystania z komputera.

Warto przeczytać:
Aktualizacja Rankingu kart graficznych
  Cooler Master Elite 343 - maluch wśród obudów

W listopadzie zeszłego roku informowaliśmy o zaplanowanej przez Intela na połowę 2011 r. dacie wprowadzenia nowej technologii transmisji danych. Mimo pewnych perturbacji, firma dotrzymała słowa i dziś oficjalnie informuje o premierze technologii Thunderbolt (poprzednio znanej pod nazwą kodową „Light Peak”). Jak już zapowiadano, to nowe szybkie połączenie komputerowe umożliwia szybką transmisję danych i obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) jednym kablem. Działając z szybkością 10 Gb/s, Thunderbolt pozwala przesłać pełnometrażowy film HD w niespełna 30 sekund. Technologia opracowana przez Intela zostanie wprowadzona na rynek w ramach technicznej współpracy z firmą Apple i początkowo będzie dostępna w nowej linii laptopów MacBook Pro.

Czekaj krócej, zrób więcej

Celem technologii Thunderbolt jest szybsze przenoszenie mediów, uproszczenie połączeń między urządzeniami oraz rozwijanie nowych sposobów konstruowania i używania komputerów. Kluczem do zrealizowania tej wizji jest połączenie szybkiej transmisji danych i obrazu HD w jednym kablu. Technologia Thunderbolt zapewnia to poprzez dwie metody komunikacji, czyli protokoły - PCI Express do transferu danych oraz DisplayPort do wyświetlania obrazu. PCI Express pozwala na podłączenie niemal każdego typu urządzenia, a DisplayPort może jednocześnie obsługiwać ekrany o rozdzielczości wyższej niż 1080p i do ośmiu kanałów audio.

Technologia Thunderbolt jest zgodna z istniejącymi monitorami i adapterami DisplayPort. Wszystkie urządzenia Thunderbolt mają wspólne złącze; użytkownicy mogą po prostu łączyć je szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.

Intel mocno podkreśla zalety technologii wiążące się z dużą szybkością transferu i jednoczesną obsługą różnorodnych danych, obrazu i dźwięku. Na przykład wideografowie mogą korzystać z szerokopasmowych urządzeń do nagrywania czy miksowania obrazu i dźwięku, aby uzyskać zarówno niskie opóźnienia, jak i precyzyjną synchronizację podczas przetwarzania wideo HD w czasie rzeczywistym. Można także szybciej tworzyć kopie zapasowe i przywracać dane, co skraca oczekiwanie na zarchiwizowaną treść. Użytkownicy komputerów przenośnych dzięki pojedynczemu złączu w ultracienkim laptopie otrzymują szybki dostęp do mediów i obrazu HD w domu lub w biurze. Technologia Thunderbolt uzupełnia inne technologie wejścia-wyjścia, które Intel będzie nadal wspierał.

Thunderbolt wykorzystuje opracowany przez Intela układ kontrolera i korzysta z niewielkiego złącza, nadającego się do urządzeń mobilnych, które będzie stosowane w produktach obsługujących tę technologię. Produkty wykorzystujące to rozwiązanie zapowiedziały już takie firmy jak Aja, Apogee, Avid, Blackmagic, LaCie, Promise i Western Digital. Dodatkowo Intel dąży do tego aby technologię Thunderbolt wdrożyć w szerokiej gamie produktów, takich jak komputery, monitory, urządzenia pamięciowe, urządzenia audio-wideo, aparaty, stacje dokujące itp.


 

 Źródło: Intel

Polecamy artykuły:    
Najlepsze karty graficzne - luty/marzec 2011
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów

  

 

marketplace

Komentarze

21
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  W końcu się pozbierali z tym LightPeak :) ciekawe jak to praktycznie będzie działać, bo na papierze to zawsze wszystko pięknie i szybko wygląda :)
 • avatar
  "w ramach technicznej współpracy z firmą Apple"
  Apple na pewno zrobiło te białe ładne wtyczki ;D
  Zaloguj się
 • avatar
  Ciekawe czy bedzię można podpiąć bezposednio do siebie 2 pc.
  Zaloguj się
 • avatar
  Te błyskawice kojarzą mi się jednoznacznie (pracuję w energetyce) - uwaga: wysokie napięcie, teraz trzeba będzie zwracać uwagę na czym są umieszczone.
 • avatar
  Dyski w kompach odczytują dane i zapisują z prędkością kilkudziesięciu MB/s. To poco mi kabel o przepustowości 10Gb/s, skoro i tak nie ma fizycznej możliwości wykorzystania tej prędkości do przesyłania danych.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ciekawe ile osób się pomyli przez ten znaczek z błyskawicą i podepnie tę wtyczkę do prądu :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Po co 10Gbps? Teoretycznie jak wnioskuje z obrazku tym kabelkiem można transmitować sygnał ze złącza PCI-Express - nie koniecznie musi się to wykorzystywać do przesyłu danych z dysku, a np. podłączenia zewnętrznej karty graficznej do laptopa, lub podłączenia zewnętrznego dysku o hiper prędkości (coś w stylu X2) ;) Pomysłów może być wiele..
  Zaloguj się
 • avatar
  Co wy gadacie, że to złącze do przesyłu obrazu czy danych. Na zdjęciu wyraźnie widać, że jest to złącze wysoko-napięciowe. Nie trzeba już korzystać z zasilaczy HV, wystarczy laptop. Zawsze możesz sobie podłączyć do laptopa żarówki ksenonowe, jonizator powietrza lub mały reaktor plazmowy. :)