Telefony

Intel: wyświetlacze klasy Retina w każdym urządzeniu po 2013 roku

przeczytasz w 2 min.

Wyścig na piksele dotarł do świata monitorów

Pojęcie Retina jako określenie wyświetlacza o rozdzielczości przekraczającej zdolność percepcyjną ludzkiego oka kojarzy się nam z firmą Apple. Intel chce, aby klasa wyświetlaczy o ultrawysokiej rozdzielczości po 2013 roku stała się standardem, a nie tylko wyróżnikiem wyższej półki.

Problem wysokiej rozdzielczości to nie tylko kwestia wyprodukowania panelu o dostatecznie dużej gęstości pikseli. Z tym coraz lepiej radzą sobie producenci, a nowy iPad czy smartfony z ekranami 1280 x 800 pikseli i zapowiadane tablety z ekranami 1920 x 1200 pikseli to najlepszy dowód.

Ważna jest też kwestia dostosowania interfejsu użytkownika wyświetlanego przez systemy operacyjne. W niezbyt odległej przyszłości jaką przedstawia Intel zróżnicowanie rozdzielczości będzie jeszcze większe niż dzisiaj. Owszem, mamy i teraz liczne rozdzielczości, ale przyzwyczailiśmy się do kilku konkretnych. Mamy 1920 x 1080 pikseli w desktopowych monitorach szerokoekranowych, 1600 x 900 pikseli w notebookach wyższej klasy i 1366 x 768 pikseli w słabszym sprzęcie i ultrabookach.

Te liczby jednak mają odejść w zapomnienie, a nawet najmniejszy ekran ultrabooka ma pozwolić wyświetlić 3,5-megapikselowy obraz bez skalowania.

Intel monitor rozdzielczości retina screen rich display high pixel density

Wizję przedstawioną przez Intela podsumowuje powyższa ilustracja. Rozdzielczości zależą od przekątnej i są tak dobrane, aby zapewnić efekt wyświetlacza „Retina” dla typowej odległości użytkownik-ekran danego typu. Najmniejsze ekrany to te w smartfonach, które oglądamy z dość bliska. Tutaj nie ma problemów, bo rozdzielczości proponowane przez Intela stają się powoli standardem - przynajmniej w produktach z wyższej półki.

Prawdziwa rewolucja miałaby nastąpić w kategorii urządzeń z ekranami 11-cali i większymi. Nawet najmniejsze ekrany LCD maja mieć rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. A 21-calowy ekran, czyli taki jaki coraz częściej gości na naszych biurkach, to rozdzielczość aż 3840 x 2160 pikseli (taka jak przewidywana jest przez jedną ze specyfikacji formatu 4K).

Aż strach pomyśleć jak wstrząsnęłoby rynkiem IT „przyjęcie jako standardowych” takich rozdzielczości. Przecież dopiero co zaprezentowany monitor Eizo DuraVision FDH3601 zgodny z formatem 4K kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Jeśli 21-calowe monitory 4K mają trafić pod strzechy, nie wspominając o jeszcze mniejszych przekątnych, konieczna będzie bardzo agresywna polityka cenowa.

Intel Retina zasada działania visual resolution limit
Uzasadnienie proponowanych rozdzielczości

Wysoka rozdzielczość to nie tylko nowe monitory. Ważny jest również układów graficznych, które chcąc nie chcąc będą musiały dostosować się do nowych wymogów. Już teraz widać, że jest to nieuchronny trend - w układach Intel Ivy Bridge znalazło się sprzętowe wsparcie dla rozdzielczości 4K, również mobilne układy graficzne stają się potężniejsze. Granie to nieco inna bajka, ale i tutaj nic nie wskazuje, aby wzrost wydajności miał ulec zahamowaniu. Zresztą przy ultrarozdzielczości skalowanie do niższych rozdzielczości nie będzie już tak szkodliwe dla obrazu.

Nawet jeśli nie za dwa czy trzy lata, a dopiero za dziesięć, to ostatecznie benchmarki dla rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli staną się czymś normalnym. A za kilkanaście lat nowe rzesze graczy będą zdziwione jak można było bawić się w rozdzielczości 800 x 600 pikseli.

iPad 3 screen lcd retina ekran wyświetlacz
iPad z wyświetlaczem 2048 x 1536 pikseli - rzecz niedawno jeszcze nie do pomyślenia

Choć wizja to ewidentna promocja własnych rozwiązań, w tych pomysłach Intel zdaje się nie być osamotniony. Również inne firmy, zarówno z branży komputerowej, jak i wideo, zaczynają na poważnie myśleć o pójściu o szczebelek wyżej niż Full HD. Canon, który zaprezentował pierwszą lustrzankę z wideo 4K, pracuje również nad monitorami 4K - choć na razie nie do konsumenckich celów. Sony, które ma obecnie poważne problemy finansowe i zapowiada masowe zwolnienia, uważa standard 4K również za jeden z priorytetów na najbliższe lata.

Wyższa rozdzielczość materiału wideo wymusi zmiany w całym sektorze IT - poczynając od komunikacji, a na pojemności naszych dysków kończąc. Czy układy graficzne poradzą sobie z obróbką takiej ilości danych?
 

Więcej o technologiach wysokiej rozdzielczości:

Źródło: liliputing

Komentarze

53
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Fourth Illusion
    4
    Ciekawie to sie zrobi, kiedy na materialy 1080p bedzie sie mowic "SD" albo poprostu slaba jakosc :)
    • avatar
      Konto usunięte
      4
      Ja mam kilka pytań:
      - kiedy będe mógł kupić ekran 4K za 600 zeta
      - co na to karty graficzne czy bezsensowny wzrost rozdzielczości nie ograniczy ich wydajności, moim zdaniem 1600x1200 to wystarczająca rozdziałka a karta nie dostaje za dużo po doopsku
      - kiedy wzrost jakości LCD dla ludu czyli jakieś OLEDY albo coś bo CRT już nie ma a za jakiś znośny badziew LCD dorównujący CRT trzeba płacić krocie
      • avatar
        wormadam
        3
        Wszystko pięknie i ładnie, ale co na to oczy przeciętnego użytkownika ?
        Dostrzeżemy wszystkie detale w 3840 x 2160 na laptopie ?
        Wydaje mi się że wzrok może mieć problem z przyzwyczajeniem, ale może się mylę...
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          nie podoba mi sie to... obrzydliwie skomplikuje do designy UI, stron internetowych itd. cos co ma np. 30px bedzie za male by wyswietlic na takim monitorze i po prostu nieczytelne... a to oznacza wprowadzenie nowego typu standardow, dla rozmiarow czcionek, zastopienie pixeli punktami (cos jak jest na androidzie) itd...
          Niby fajnie, ale osobiscie widze wiecej minusow, niz plusow ;)
          • avatar
            Konto usunięte
            2
            Ciekawe jaka rozdzielczosc beda mialy ekrany 70-calowe.
            • avatar
              Szymon331
              2
              Królik benny nie będzie pocieszony ;)

              Może zrobią specjalnie CRT z tak potężną rozdzielczością? ;)
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Granie w takiej rozdziale jaką posiada ten 21 calówka wymaga kilku kart graficznych z wyższej półki czyli jakieś 2x1000zł. ludzie będą grać w "dzisiejszych " roz. a 2d w tej z 2013r.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  Pare tygodni temu powiedziałbym, ze nie ma sensu na nic wiecej niż rozdzielczość full Hd na codzień. Niestety skuszony promocją w T-mobile kupiłem nowego ipada i różnica jest jednak ogromna...przeglądanie netu, pisanie maili etc ( w tym tego komentarza :) to bajka . Nie pogniewalbym się na taka rozdziale w moim 13 calowym lapku :) . Może to tylko u mnie ale wydaje mi się ze oczy się zdecydowanie mniej męczą przy większej rozdziałce - zawsze myślałem ze to bardziej technologia wyświetlania obrazu.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    Taak super pomysł... Nowe rozdziałki to nowe droższe monitory i karty graficzne co to pociągną. I nowy soft co sobie poradzi z obsługą zmiany wielkości czcionki. No chyba, że ktoś nie problemów z czytaniem napisów o wysokości 2mm ;-) Jak już tak kombinują to niech wrócą do rozsądnych proporcji ekranu potrzebnych do pracy. Czyli 3:2 coby po postawieniu wyświetlacza do piona ogarnąć na raz całą stronę A4 lub 4:3 dla dwóch A4 obok siebie.
                    • avatar
                      Raider0001
                      1
                      Ja bym wolał amoledy w każdym urządzeniu
                      • avatar
                        Adrian0316
                        1
                        "w notebookach wyższej klasy i 1366 x 768". Czasem nie powinno być 1360 x 768?
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          1
                          Spoko jak Retina naprawi nierówne podświetlenie występujące w LCD i dadzą rozdziałkę 4k to dlaczego nie tylko wtedy potrzeba 2 kart graficznych :(.
                          • avatar
                            piotrek8x
                            0
                            I po co to?
                            • avatar
                              hideo
                              0
                              trochę naciągają, retiny to bodajże 320ppi lub więcej a tu już 220ppi podciągają pod retinę
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Aj lepiej żeby zrobili monitory w których czerń będzie czarna a biel biała bo na razie mamy szaro - szare :( !!!!!!!!!!!
                                • avatar
                                  carbo888
                                  0
                                  i dobrze w tej chwili nie wyobrażam sobie pracy na ekranie poniżej rozdziałki 2560x1440
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    -1
                                    Już widzę jak inni producenci, na wszystkich wyświetlaczach będą mieli własny standard - Retina Redy.
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      -30
                                      Intel radzi i kieruje, bo wie najlepiej co i jak powinno byc.
                                      • avatar
                                        DrathVader
                                        0
                                        Wszystko pięknie ładnie, ale czy karty graficzne podołają? Kilka miesięcy temu wyszła karta zdolna ciągnąć Crysisa w max i 'standardowym' Full HD w 50 fpsach. Retiny w urządzeniach mobilnych - czemu nie, ale w pecetach to się prędko nie przyjmie.
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          A co Intel może w tym segmencie powiedzieć jak ich najsilniejsze integry ledwie co ciągną 1080p .
                                          BTW nie powiem filmiki w 4k wyglądają miodnie ale streaming ich z YT bez łącza 15-20 megabit to masochizm