Na topie

Intel szykuje procesory bez iGPU i nowe chipsety - przecieki z obozu niebieskich [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Czego możemy się spodziewać w przyszłym roku w ofercie Intela? Nieoficjalne przecieki wskazują na kilka ciekawych nowości.

  • Intel szykuje procesory bez iGPU i nowe chipsety - przecieki z obozu niebieskich [AKT.]
A A

Ostatnie miesiące nie należą do najłatwiejszych dla Intela – nie tylko z powodu problemów z wdrożeniem 10-nanometrowej litografii, ale też ograniczonej dostępności 14-nm układów. Wiemy jednak, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i planuje wydać nowe procesory oraz chipsety. Czego możemy się spodziewać?

Na jednym z tajwańskich forów pojawiły się zdjęcia przedstawiające plany wydawnicze giganta Santa Clara. Ujawnione informacje są nieoficjalne, więc zalecamy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem.

Intel Core - plany procesora

Na szczególną uwagę zasługują przecieki na temat procesorów Core i9-9900KF, Core i7-9700KF, Core i5-9600KF, Core i5-9400F, Core i3-9350KF i Core i3-8100F. Dopisek „K” oczywiście oznacza odblokowany mnożnik (i możliwość podkręcenia zegarów), natomiast dopisek „F” ma oznaczać specjalną wersję procesora bez zintegrowanego układu graficznego. Może brak iGPU miał uprościć produkcję i zwiększyć podaż procesorów?

Intel - planowane chipsety

Intel ma w planach również wydanie nowych chipsetów. W trzecim kwartale przyszłego roku w high-endowym segmencie pojawi się nowy układ dla platformy Glacier Falls (jego konsumenckie oznaczenie jeszcze nie jest znane). Oprócz tego plany potwierdzają wcześniejsze pogłoski na temat układu B365 – dostępność pierwszych płyt głównych spodziewana jest jeszcze w tym roku.

Aktualizacja 22.12.2018 10:20

Intel - procesory KF

W jednym z norweskich sklepów już pojawiły się oferty przedsprzedaży procesorów bez iGPU: Core i5-9400F, Core i5-9600KF, Core i7-9700KF i Core i9-9900KF.

Wiele na to wskazuje, że jednostki zaoferują podobną specyfikację do standardowych modeli (bez dopisku F/KF), a jedyna różnica ma sprowadzać się do braku zintegrowanej grafiki. Miejmy nadzieję, że procesory będą też dostępne w niższej cenie.

Źródło: Gamers Forum, Upheads

Odsłon: 11419 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. pawluto
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2018-12-01 18:38

    No i to jest wiadomość !
    Od dawna mówiłem że powinni robić dwa typy procesora - z grafiką i bez grafiki.
    Większość kupujących nie korzysta w grafiki - Więc po co oni tam to wkładają , co tylko powiększa cenę !?!
    Czekamy na premierę i na cennik :)

    Skomentuj

    1. Kadzidło
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-12-01 19:43

      potem sie okaze ze brak igpu bedzie oznaczac temperature o 1 stopien mniejsza i bedziesz musial placic wiecej

      Skomentuj

    2. raffal81
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-01 19:44

      Wszystkie komputery w biurach, szpitalach, szkołach, mają za pewne dedykowane układy i to na pewno RTX. Musisz zrozumieć że nie każdy gra w gry.

      Skomentuj

      1. Foxy the Pirate
        Oceń komentarz:

        10    

        Opublikowano: 2018-12-01 20:03

        Wszystkie komputery w biurach, szpitalach, szkołach, mają za pewne za procesor klasy i7 9700k/9900k

        Skomentuj

        1. raffal81
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-01 20:56

          A czy Intel chce wypuścić tylko I7 i I9 bez GPU ??? czy też może i5 i I3 ???

          Skomentuj

          1. mgkiler
            Oceń komentarz:

            7    

            Opublikowano: 2018-12-02 10:19

            A dlaczego nie zrobić dwóch serii - z GPU i bez GPU?
            Dać ludziom wybór i każdy wybierze taki jaki potrzebuje, a nie pakować na siłę tego czego nie chcą.
            Nie uszczęśliwiaj ludzi na siłę :)
            Bo tak robili socjaliści i im to nie wyszło :)

            Skomentuj

          2. ElFi_
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2018-12-03 14:55

            Dwie serie to dwie linie produkcyjne (a tych zawsze brakuje)

            Skomentuj

          3. raffal81
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-12-04 16:24

            Ale ja nigdzie nie napisałem by nie dawać wyboru, tylko głupie gadanie że jak ktoś ma I5, to korzysta od razu z dedykowanej grafiki, bo za pewne GRA W GRY.

            Skomentuj

        2. benutzer
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2018-12-02 18:07

          Zapewne pisze się razem.

          Skomentuj

          1. TMStoke
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-02 19:19

            Ale •za pewne• rzeczy nie trzeba koniecznie zwracać uwagę ;)

            Skomentuj Historia edycji

    3. Balrogos
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-01 20:02

      dla IQS korzystaja :)

      Skomentuj

    4. pscager
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-12-02 13:57

      Ja akurat korzystam z ich grafiki, bo szkoda mi kasy na oddzielna :)

      Skomentuj

    5. franiux
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-23 13:51

      Nie prawda. Ogromna większość korzysta z tej integry. Tylko mała część konsumentów kupuje osobną kartę grafiki. Jest to część graczy którzy stanowią promil użytkowników PC. Reszta albo nie gra wcale albo gra na tej integrze. Sprawdź sobie statystyki steama. Komputery PC nie służą wyłącznie do grania.

      Skomentuj

    6. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-31 10:53

      chodzi o to że wbudowana grafika w CPU bardzo oszczędza prąd. bo dopóki korzystasz z kompa w "stylu biurowym", dedykowana grafa może być całkowicie wyłączona. a nawet laptopowa wykastrowana nvidia żre prąd jak smok.

      Skomentuj

  2. CrisPL
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-12-01 19:42

    Już to widzę ceny bez iGPU będą takie same jak obecnej generacji, a z grafiką drożej.

    Skomentuj

  3. Pixel
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-12-01 21:34

    Pytanie brzmi bez Intel Quick Sync jak nie ma GPU ?

    Skomentuj

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-02 17:05

      Penie tak, wszystko co było wspomagane przez iGPU odpadnie .

      Skomentuj

  4. n4zgul
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-12-01 23:30

    Może będa się lepiej kręcic i mniejesze temperatury osiągać.
    Jestem ZA.
    Miałem już kilka procków Intela i w żadnym nie korzystałem z wbudowanej karty graficznej.

    Skomentuj

    1. ElFi_
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-12-03 14:57

      niższe temperatury? raczej wyższe bo mniejsze jądro to i powierzchnia oddawania ciepła mniejsza, grafika miała tą zaletę, że pomagała w oddawaniu ciepła (szczególnie jak nie była wykorzystywana)

      Skomentuj

  5. suntzu
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-12-02 00:02

    Najpewniej będzie wyłączone iGPU tak jak w xeonach.
    AMD ma jeden układ od 4 do 8 rdzeni więc pewnie nieopłacalne jest tworzenie specjalnego układu, który byłby nieco mniejszy.

    Rozmiar iGPU pokroju tego w SB jest tak mały, że rezygnacja z tego dodatku byłaby jak dla mnie kretyńska.

    Skomentuj Historia edycji

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-12-02 00:45

      nieco mniejszy?

      w 4 rdzeniowym cpu igpu zajmuje więcej miejsca niż te 4 rdzenie
      to jest prawie polowa całego cpu die
      w 6/8 rdzeniowych stosunek wielkości jest trochę mniejszy ale to nadal jest bardzo duzo miejsca w którym pewnie można by upchnąć dodatkowe 4 rdzenie

      sandy bridge było prawie 8 lat temu
      trochę się pozmieniało od tego czasu

      Skomentuj

  6. Rafs0n
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-12-02 11:14

    Jak oglądałem kiedyś filmik techniczny na YT, któryś z twórców mówił, że igpu jest używane do jakiegoś programu/ów i dlatego wolał CPU niebieskich niż czerwonych bo chyba mniej obciążał grafikę(nie dam sobie ręki uciąć). Oglądałem ten filmik jakiś czas temu i nie pamiętam od kogo. Jeśli gdzieś nie pokręciłem to Intel sobie trochę lipe zrobi.

    Skomentuj

    1. voxcordi
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-02 15:19

      To się zowie QSV.

      Skomentuj

      1. Rafs0n
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-12-03 09:11

        Dzięki za info przypominające nazwę funkcji sprzętowej ;)

        Skomentuj

  7. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-12-02 19:48

    Grafika w procesorach to strzał w kolano gdy Intel chce wejść w rynek GPU, kto by to kupował wiedząc jaki szajs pchają w swoje układy no i lub bardziej prawdopodobne nagle by się okazało, że zewnętrze GPU nie jest potrzebne gdy grafika jest w procesorze. Raja Kurdi biczes haha !!

    Skomentuj

  8. arnakus
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-12-03 08:47

    Podejrzewam, że procki bez iGPU to te same procki tylko z uszkodzonym i wyłączonym iGPU. W procesie produkcyjnym nic się nie marnuje i firma robi się wszystko aby zwiększyć uzysk sprawnych układów z 1 wafla krzemu.

    Skomentuj

  9. ICE1979
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-04 04:20

    a myslalem ze intel ma platforme bez igpu? o kurde co ja ludziom za procki wkladalem?