Na topie

Intel szykuje procesory bez iGPU i nowe chipsety - przecieki z obozu niebieskich

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Czego możemy się spodziewać w przyszłym roku w ofercie Intela? Nieoficjalne przecieki wskazują na kilka ciekawych nowości.

  • Intel szykuje procesory bez iGPU i nowe chipsety - przecieki z obozu niebieskich
A A

Ostatnie miesiące nie należą do najłatwiejszych dla Intela – nie tylko z powodu problemów z wdrożeniem 10-nanometrowej litografii, ale też ograniczonej dostępności 14-nm układów. Wiemy jednak, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i planuje wydać nowe procesory oraz chipsety. Czego możemy się spodziewać?

Na jednym z tajwańskich forów pojawiły się zdjęcia przedstawiające plany wydawnicze giganta Santa Clara. Ujawnione informacje są nieoficjalne, więc zalecamy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem.

Intel Core - plany procesora

Na szczególną uwagę zasługują przecieki na temat procesorów Core i9-9900KF, Core i7-9700KF, Core i5-9600KF, Core i5-9400F, Core i3-9350KF i Core i3-8100F. Dopisek „K” oczywiście oznacza odblokowany mnożnik (i możliwość podkręcenia zegarów), natomiast dopisek „F” ma oznaczać specjalną wersję procesora bez zintegrowanego układu graficznego. Może brak iGPU miał uprościć produkcję i zwiększyć podaż procesorów?

Intel - planowane chipsety

Intel ma w planach również wydanie nowych chipsetów. W trzecim kwartale przyszłego roku w high-endowym segmencie pojawi się nowy układ dla platformy Glacier Falls (jego konsumenckie oznaczenie jeszcze nie jest znane). Oprócz tego plany potwierdzają wcześniejsze pogłoski na temat układu B365 – dostępność pierwszych płyt głównych spodziewana jest jeszcze w tym roku.

Źródło: Gamers Forum

Odsłon: 7125 Skomentuj newsa
Komentarze

26

Udostępnij
  1. pawluto
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-12-01 18:38

    No i to jest wiadomość !
    Od dawna mówiłem że powinni robić dwa typy procesora - z grafiką i bez grafiki.
    Większość kupujących nie korzysta w grafiki - Więc po co oni tam to wkładają , co tylko powiększa cenę !?!
    Czekamy na premierę i na cennik :)

    Skomentuj

    1. Kadzidło
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-01 19:43

      potem sie okaze ze brak igpu bedzie oznaczac temperature o 1 stopien mniejsza i bedziesz musial placic wiecej

      Skomentuj

    2. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-01 19:44

      Wszystkie komputery w biurach, szpitalach, szkołach, mają za pewne dedykowane układy i to na pewno RTX. Musisz zrozumieć że nie każdy gra w gry.

      Skomentuj

      1. Foxy the Pirate
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2018-12-01 20:03

        Wszystkie komputery w biurach, szpitalach, szkołach, mają za pewne za procesor klasy i7 9700k/9900k

        Skomentuj

        1. raffal81
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-01 20:56

          A czy Intel chce wypuścić tylko I7 i I9 bez GPU ??? czy też może i5 i I3 ???

          Skomentuj

          1. mgkiler
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2018-12-02 10:19

            A dlaczego nie zrobić dwóch serii - z GPU i bez GPU?
            Dać ludziom wybór i każdy wybierze taki jaki potrzebuje, a nie pakować na siłę tego czego nie chcą.
            Nie uszczęśliwiaj ludzi na siłę :)
            Bo tak robili socjaliści i im to nie wyszło :)

            Skomentuj

          2. ElFi_
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-03 14:55

            Dwie serie to dwie linie produkcyjne (a tych zawsze brakuje)

            Skomentuj

          3. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-04 16:24

            Ale ja nigdzie nie napisałem by nie dawać wyboru, tylko głupie gadanie że jak ktoś ma I5, to korzysta od razu z dedykowanej grafiki, bo za pewne GRA W GRY.

            Skomentuj

        2. benutzer
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2018-12-02 18:07

          Zapewne pisze się razem.

          Skomentuj

          1. TMStoke
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-12-02 19:19

            Ale •za pewne• rzeczy nie trzeba koniecznie zwracać uwagę ;)

            Skomentuj Historia edycji

    3. Balrogos
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-01 20:02

      dla IQS korzystaja :)

      Skomentuj

    4. pscager
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-02 13:57

      Ja akurat korzystam z ich grafiki, bo szkoda mi kasy na oddzielna :)

      Skomentuj

  2. CrisPL
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-12-01 19:42

    Już to widzę ceny bez iGPU będą takie same jak obecnej generacji, a z grafiką drożej.

    Skomentuj

  3. Pixel
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-01 21:34

    Pytanie brzmi bez Intel Quick Sync jak nie ma GPU ?

    Skomentuj

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-02 17:05

      Penie tak, wszystko co było wspomagane przez iGPU odpadnie .

      Skomentuj

  4. n4zgul
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-12-01 23:30

    Może będa się lepiej kręcic i mniejesze temperatury osiągać.
    Jestem ZA.
    Miałem już kilka procków Intela i w żadnym nie korzystałem z wbudowanej karty graficznej.

    Skomentuj

    1. ElFi_
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-03 14:57

      niższe temperatury? raczej wyższe bo mniejsze jądro to i powierzchnia oddawania ciepła mniejsza, grafika miała tą zaletę, że pomagała w oddawaniu ciepła (szczególnie jak nie była wykorzystywana)

      Skomentuj

  5. suntzu
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-12-02 00:02

    Najpewniej będzie wyłączone iGPU tak jak w xeonach.
    AMD ma jeden układ od 4 do 8 rdzeni więc pewnie nieopłacalne jest tworzenie specjalnego układu, który byłby nieco mniejszy.

    Rozmiar iGPU pokroju tego w SB jest tak mały, że rezygnacja z tego dodatku byłaby jak dla mnie kretyńska.

    Skomentuj Historia edycji

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-12-02 00:45

      nieco mniejszy?

      w 4 rdzeniowym cpu igpu zajmuje więcej miejsca niż te 4 rdzenie
      to jest prawie polowa całego cpu die
      w 6/8 rdzeniowych stosunek wielkości jest trochę mniejszy ale to nadal jest bardzo duzo miejsca w którym pewnie można by upchnąć dodatkowe 4 rdzenie

      sandy bridge było prawie 8 lat temu
      trochę się pozmieniało od tego czasu

      Skomentuj

  6. Rafs0n
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-02 11:14

    Jak oglądałem kiedyś filmik techniczny na YT, któryś z twórców mówił, że igpu jest używane do jakiegoś programu/ów i dlatego wolał CPU niebieskich niż czerwonych bo chyba mniej obciążał grafikę(nie dam sobie ręki uciąć). Oglądałem ten filmik jakiś czas temu i nie pamiętam od kogo. Jeśli gdzieś nie pokręciłem to Intel sobie trochę lipe zrobi.

    Skomentuj

    1. voxcordi
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-02 15:19

      To się zowie QSV.

      Skomentuj

      1. Rafs0n
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-12-03 09:11

        Dzięki za info przypominające nazwę funkcji sprzętowej ;)

        Skomentuj

  7. Marucins
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-12-02 12:24

    "Wszystko będzie zależeć od ceny"

    Ktos liczy na obniżkę bo nie będzie iGPU? O klękajcie narody że aż tak łatwo wami manipulować.

    Skomentuj

  8. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-12-02 19:48

    Grafika w procesorach to strzał w kolano gdy Intel chce wejść w rynek GPU, kto by to kupował wiedząc jaki szajs pchają w swoje układy no i lub bardziej prawdopodobne nagle by się okazało, że zewnętrze GPU nie jest potrzebne gdy grafika jest w procesorze. Raja Kurdi biczes haha !!

    Skomentuj

  9. arnakus
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-12-03 08:47

    Podejrzewam, że procki bez iGPU to te same procki tylko z uszkodzonym i wyłączonym iGPU. W procesie produkcyjnym nic się nie marnuje i firma robi się wszystko aby zwiększyć uzysk sprawnych układów z 1 wafla krzemu.

    Skomentuj

  10. ICE1979
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-04 04:20

    a myslalem ze intel ma platforme bez igpu? o kurde co ja ludziom za procki wkladalem?