Na topie

Internet przyspieszył o 30 proc. w ciągu ostatniego roku

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Na Topie

Jak podaje firma Ookla, przeciętny człowiek może korzystać z łącza internetowego o prędkości 40 Mb/s. To naprawdę dobry wynik.

Internet przyspieszył o 30 proc. w ciągu ostatniego roku

A A

Aż o 30 proc. wzrosła prędkość Internetu na świecie w porównaniu do ubiegłego roku. Na to przynajmniej wskazują wyniki opublikowane przez firmę Ookla, do której należy popularny test łącza: Speedtest.

Zacznijmy od kilku faktów. W przypadku internetu mobilnego szybkość pobierania wzrosła o 30,1 proc., a wysyłania – o 38,9 proc. Dla internetu szerokopasmowego te liczby to odpowiednio 31,6 proc. i 25,9 proc. Z raportu „Speedtest Global Index 2017” wynika ogólnie, że przeciętna prędkość łącza internetowego na świecie wynosi 40 Mb/s, a w przypadku sieci mobilnych: 20 Mb/s. Mniejsza część krajów zawyża ten wynik. 

Jak wypada w tym rankingu Polska? W przypadku tradycyjnych połączeń zajmujemy 35. miejsce (z wynikiem 41,66 Mb/s), a jeśli chodzi o internet mobilny, jesteśmy na 51. pozycji (ze średnią prędkością 22,55 Mb/s). Rok wcześniej było 30,80 Mb/s i 19,25 Mb/s, więc jak najbardziej można mówić o przyspieszeniu, co bez wątpienia cieszy.

Najszybszy internet „stacjonarny” mają: Singapur (153,85 Mb/s), Islandia (147,51 Mb/s) i Hongkong (133,94 Mb/s), a użytkownicy mobilni najlepiej mają się w Norwegii (62,66 Mb/s), Holandii (53,01 Mb/s) i ponownie Islandii (52,78 Mb/s). Największy postęp dokonał się w Laosie, gdzie prędkości internetu mobilnego wzrosły o 249,5 proc.

Speedtest wyniki

Więcej ciekawostek na temat prędkości internetu na świecie znajdziecie na blogu Speedtest.

Źródło: Speedtest, Ookla. Ilustracja: geralt/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3808 Skomentuj newsa
Komentarze

38

Udostępnij
  1. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-16 15:49

    Niestety ja mimo że w Poznaniu mieszkam na Starołęce i tu możliwości przyłączeniowe są jedynie na starych przewodach tepsy 10 Mb/s
    Niby ma być modernizacja światłowodowa na Ratajach gdzieś za dwa lata to do Starołęki też pewnie dojadą.
    Póki co trzeba się męczyć na tym co jest.

    Skomentuj

    1. KMyL13
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-12-16 19:58

      Smutne to trochę- ja na małej wiosce jestem, a bodajże w tamtym roku pozakładali nam światłowody i człowiek spokojnie może mieć te ponad 100 MB/s

      Że też w takim mieście, jak Poznań jest z tym kiepsko :S

      Skomentuj

      1. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-12-16 23:09

        No właśnie jestem dość daleko osadzony od central i w zasadzie INEA podobno ma się rozbudowywać bo reszta to Orange albo Netia które jadą na tych samych przewodach (łącze telefoniczne) albo pozostają radiówki a mam straszny uraz po radiówce bo miałem na wiosce taką co nawet miała problem z 0,5 Mb/s utrzymać i to niecałe 3 lata temu.

        Skomentuj

      2. musslik
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-12-18 00:04

        Kasa z UE idzie na światłowody we wioskach a w mieście nie chcą inwestować "komy" bo i po co jak klient i tak nie ma wyboru i weźmie co mu dają...

        Skomentuj

    2. mgkiler
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-12-16 20:51

      Na obrzeżach Kielc (ale jeszcze Kielce) wyciągam 20megabitów - więcej się nie da.

      Ale co ciekawe - kumpel mieszka na jeszcze większych obrzeżach i ma 80 megabit. To dlatego, że ma farta i mieszka 500 metrów od centrali.

      Wszystko zależy nie jak daleko masz do centrum, a jak daleko masz do najbliższej centrali. Ja mieszkam tak pechowo, że dokładnie pomiędzy 3ma centralami, więc mam daleko do każdej.

      Skomentuj Historia edycji

      1. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-12-16 23:12

        Noo coś o tym wiem wcześniej mieszkałem na Podolanach też Poznań i tam była INEA to były stałe łącza po 40 Mb/s a krótko przed moją wyprowadzką już były światłowody i przy przedłużeniu umowy miała być zmiana ale była okazja przesiadki z mieszkania na dom i się przeniosłem ale nie myślałem że w Poznaniu w jakimkolwiek miejscu może być aż taka nędza z internetem.
        Już błagałem firmę INEA aby zaopiekowała się Starołęką bo tu dobrego neta nie ma, maksymalne możliwości oferuje tu właśnie Orange z którego usług korzystam i Netia a reszta net radiowy.
        Póki co jestem jednym z wielu jako oczekujący do przyłączenia a podobno ludzi jest sporo i mają rozbudowywać sieć do 2 lat więc jest spora szansa ;)

        Skomentuj

      2. cincin27
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-12-17 19:23

        Również na obrzeżach Kielc mam maksymalnie 10Mbps. Światłowody robią od 2 lat i nie mogą skończyć...

        Skomentuj

    3. mgkiler
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-12-16 21:15

      W każdym razie nie narzekam. 20 mega to całkiem sporo i wystarcza.
      Pingi też małe.

      Awarii praktycznie brak (może jedna na rok na 1-2h, a czasem nawet ani jednej nie ma).

      Także internet po kablu telefonicznym od Orange jest całkiem OK.

      Skomentuj

      1. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-16 23:16

        No ja też mam tego ADSL od Orange z tym że w moim rejonie są jeszcze kable starego typu i przepustowość sięga 10 Mb/s ale muszę przyznać że łącze jest bardzo stabilne, awarie to jedyna była jak to wietrzysko szalało ale po kilku godzinach chadział dalej (w zasadzie to było ze 2 do 3 godzin).
        Generalnie do serwera mogę się dostać i grzebać, w domu śmigają 3-5 telefony na Wi-Fi, 2 lapki no i PC i nawet w skrajnym użyciu jakoś nie czuć dużego obciążenia no chyba że coś się pobiera (ostatnio na steam robiłem aktualizację ETS 2 to domownicy musieli poczekać). Stąd raczej te 40 Mb/s to podstawa bo tutaj kilka komputerów ładnie może pobierać a za razem transfer nie jest powolny.

        Skomentuj

    4. Eternal1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-16 21:42

      Używam łącza radiowego 23Mb/s i jest stabilne, pingi też małe, z powodzeniem gram w szybkie gry online.
      Warto rozważyć nowoczesną "radiówkę".

      Skomentuj

      1. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-12-16 23:20

        Powiem ci miałem kiedyś na wiosce radiówkę no trafiłem tak kiepsko że gorzej się nie dało.
        Przez 10 lat łącze działało na poziomie 0,3-0,5 Mb/s i potrafiło schodzić niżej. Jeden komputer zawalał sieć a jak doszły do tego ze 2 lapki to koniec. Można było przed otwarciem strony pójść sobie do toalety i wstawić wodę na herbatę.
        Dlatego nigdy więcej radiówki a z tego co słyszę to prywatne firmy w okolicy też przychylnych opinii o swoich usługach nie mają.
        Jednak wolę stałe łącze bo jest czym się zasłaniać że usługodawca nie dostarcza usługi w pełnym zakresie a tak zawsze może się wywinąć na radiówce że mogą być straty na przekaźnikach czy zaburzenia sygnału i tyle.

        Skomentuj

  2. hex3n
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-12-16 15:56

    Ciekawostka. W Stanach gdzie wydaje się że, internet jest "naj naj" w takich miastach jak Nowy Jork czy Los Angeles internet 10Mb to kosmos. Ze względu na kosmiczne przeludnienie, transfery w tych miastach są wręcz tragiczne. Dostawcy nie chcą szaleć z deklaracją szybkości bo grożą za to procesy. Więc oferowane transfery są bardzo zaniżane.

    Skomentuj

    1. mgkiler
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-16 20:53

      Ale wiesz. YouTube w Full HD działa?
      Działa.
      To w czym problem? ;)


      Świat dzieli się na dwie grupy. Tym którym działa Youtube w FullHD i tym którym nie działa :)

      Skomentuj Historia edycji

    2. Q'bot
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-17 08:38

      Skąd to zdziwienie? Hamburgery od zawsze miały wolną sieć, zwłaszcza na prowincjach...

      Skomentuj

  3. mjwhite
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-12-16 16:01

    Mam internet z kablówki down 10Mb/s up 1Mb/s, koledzy z niemiec mają 10Mb/10Mb.
    Czy to normalne że w polsce up jest tak okrojony?

    Skomentuj

    1. KENJI512
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2017-12-16 16:23

      To po to abyśmy za dużo nie seed'owali, oni już znają rynek^^ :))

      Skomentuj

      1. eltra
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-12-16 17:28

        Ładnie to kolega podsumowal abys duzo nie "seed'owali" jak dyplomatycznie :D

        Skomentuj

        1. HardCorak
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-12-16 18:16

          nic nie jest ograniczone zależy gdzie kupujesz. u nas można mieć spokojne 500/500 a i nawet 1000/1000 w niektórych miejscach Polsce i nie jest to wszystko tylko w dużych miastach.

          Skomentuj Historia edycji

          1. mgkiler
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-12-16 20:59

            @mjwhite

            OK. Sprawdziłem dokładnie na Speedtest Ookla.

            24MB down.
            4MB up.
            Ping 50ms.

            Internet z kabla telefonicznego z TPSA (czyli dziś Orange).

            Płacę 50zł.

            Jak kablówka daję Ci tylko 10MB/1MB to powiedz, że rezygnujesz i przechodzisz do Orange.

            Skomentuj Historia edycji

          2. Yaceek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-12-17 06:27

            Za 50zł możesz mieć 100mbit od Vectry. Vectra ma według mnie najlepszy net w Polsce. Te wszystkie od Orange mają 2x większe pingi od Vectry. Łącze stabilne, ale za tą cenę powinni dać coś lepszego.

            Skomentuj

          3. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-12-17 10:34

            No nie powiedziałbym, u mnie w Gdańsku, na niektórych osiedlach jest dostęp UPC, VECTRA, ORANGE, ze wszystkich znajomych jak słyszę narzekania ze strony VECTRY to już sobie wyrobiłem opinie na temat tego dziwnego wytworu.
            Nie raz pomagałem znajomym i dzwoniłem do vectry, spróbuj sam coś na ruterze ich zrobić, to też męczarnia, nie udostępniają danych do logowania, jak to pan z infolini powiedział. To powiedziałem by przyjechał i podłączył drukarkę bezprzewodowo bo jest problem, a wystarczyło wymusić jej stałe ip, skończyło się na tym że trzeba było podłączyć drugi ruter by jakoś to działało.
            Tragedia dosłownie.

            Ja za to mam ORANGE na światłowodzie 300/30, od ponad 2 lat, nigdy nie było żadnej awarii, transfery cały czas takie same, nawet wyższe niż deklarowane, pamiętam jak przez przypadek dali mi 600/60, była ta sama sytuacja, wszystko śmigało tak że byłem w szoku.

            Tak jak narzekałem na telefonie komórkową od ORANGE, tak ja internet światłowodowy nic złego nie mogę powiedzieć.

            Skomentuj Historia edycji

          4. mgkiler
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-12-17 12:55

            @Yaceek

            "Za 50zł możesz mieć 100mbit od Vectry"

            Nie mogę. Uwierz.,

            Vectra działa tylko w blokach.

            Nie działa w domkach jednorodzinnych.

            W domkach tylko TPSA.

            Skomentuj Historia edycji

          5. eltra
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-12-17 20:45

            oczywiście można "dopłacić" i można mieć wszystko :)

            Skomentuj

    2. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-16 17:46

      to nie kwestia seedowania. Po prostu u nas dominuje technologia ADSL, w Niemczech pewnie częściowo DSL. Dlaczego ?? Pewno z oszczędności na sprzęcie. Gdyby zastosowano transfer DSL nie miałbyś 10/1 prędkości tylko 5,5/5,5. Zwykli użytkownicy raczej pobierają, więc jest to dla nich niekorzystne, bo musieliby wykupować droższe pakiety, by mieć tą samą szybkość. Wysyłanie jest raczej mniejszością w tym przypadku. Widać to np. po prędkościach upload przy internecie LTE. Które to fizycznie są 3x mniejsze niż Download, a mimo to, często w LTE Download jest porównywalny, bo jest mocniej obciążony.

      A jak chcesz mieć w domu serwer kupujesz internet DSL- pewnie nie jest wszędzie dostępny. Płacisz wtedy trochę więcej, ale masz symetryczne łącze.
      Nie jest wszędzie dostępne, bo łącza do serwerów to raczej 100Mbps symetryczne, na 10Mbps to za dużo z serwerownią w domu nie poszalejesz.
      Za seedowanie to jedyne co można zarobić to kara i konfiskata sprzętu. Niby można w ten sposób udostępniać legalne rzeczy. Ale najczęściej nie szuka się tam takowych. Bo lepiej pobrać ze strony producenta (poza kilkoma wyjątkami, gdzie linuxy są udostępniane w postaci Torrentów).

      Skomentuj

  4. slo1q
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2017-12-16 19:51

    Po zbóju przyspieszył. W Polsce dalej internet jest tragiczny.
    Od 15 lat nie zmieniły mi się warunki - dalej cały czas 100/20 Mbps (up/down), a płacę coraz więcej.
    Naprawdę nadszedł czas na 1 Gbps.
    Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż gry i filmy teraz ważą zdecydowanie więcej, niż jeszcze np 5 lat temu. Każda gra AAA to 50-100 GB, a filmy 10-40 GB.

    Skomentuj

  5. kladiator
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-16 20:02

    A u nas od paru lat nadal to samo - 1,5mb/s..

    Skomentuj

  6. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-16 20:11

    co za bzdury, mam do wyboru orange 1mb lub radiówkę bo jakiś baran nie pomyślał aby centrale telefoniczną zrobić po środku miejscowości, przetarg na światłowód też jakis idiota robił, dociagneli jedynie do gminy z tym ze ja mam do gminy 3 km i może za 5 lat do mnie dotrze, może dotrze

    Skomentuj

  7. mufasa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-16 20:20

    mam światłowód 10 m od domu.
    a net?
    radiowy,3 megabajce/s
    a do światłowodu już drugi rok nie ma operatora który był by skłonny zagospodarować to ustrojstwo.
    z trzaskiem i hukiem szła ta inwestycja w lubelskim
    a dziś?
    chujnia mrok i ziąb

    Skomentuj

    1. PIRAT_PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-16 23:23

      Tak to jest jak porwali się z motyką na słońce a nie ma operatora do obsługi...
      Poza tym na światłowód musi być sporo chętnych żeby w miarę szybko koszty przyłączenia operatora się zwróciły i zarabiało to na siebie.

      Skomentuj

      1. Q'bot
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-17 08:42

        U mnie to samo - niby operator pociągnął światłowód po słupach energetycznych, ale mieszkając 20m od tychże słupów już 'technicznych możliwości' nie ma, by go podłączyli...

        Dobrze, że mało sieć obciążam to starcza mi LTE średnio wyciągające 60/18 [Mbps]

        Skomentuj

  8. solasoft
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-17 03:57

    Sa miejsca w USA gdzie praktycznie nie mozna miec internetu ani kablowego ani na dsl.
    A prawie rok 2018 ....

    Skomentuj

  9. damianstajkowo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-17 12:21

    hahahaha dobre zarty :)
    6 lat już mam neostradę 10mb i nic lepszego na mojej wsi nie ma. Ewentualnie radiówka, która w nocy po 2 do ok. 8 rana potrafi śmignąć na 20mb i tyle.

    Skomentuj

  10. fastmarek129
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-17 12:32

    Ceny za dostęp do internetu mogłyby być niższe

    Skomentuj

  11. michal89chz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-17 19:36

    Troche mi Was żal... Mieszkam w Manchester, UK, mam w Virgin Media stałe 300Mb/s , ping 15-30ms (BF One) miesięcznie płace za to 42£, pół mojej dniówki.

    Skomentuj

    1. Dideq
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-18 10:07

      Mnie też jest ciebie żal, za 600 mbit płacę 80 PLN (~17 funciaków), niecałe pół mojej dniówki :D

      Skomentuj

  12. baren
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-17 22:36

    A u mnie
    PING
    0 ms
    POBIERANIE
    306.74 Mbps
    PRZESYŁANIE
    20.86 Mbps

    za 33 zł :))) 1/5 dniówki więc w końcu nie narzekam

    Skomentuj Historia edycji

  13. sebmania
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-18 08:58

    Ja mam 20mb ale na 3 komputery, telewizje i komórki muszę dzielić a każdy chce najwięcej dla siebie.

    Skomentuj

  14. nilhus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-18 10:11

    To chyba bardziej wynika z tego że ci co wiedzą jaką mają prędkość i jej nie zmieniają po pewnym czasie dochodzą już do wniosku że nie ma sensu sprawdzać jak jest bo jest tak samo.