Na topie

Jak Internet Rzeczy, sieci komórkowe i zebry mogą uratować nosorożce?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: Internet Rzeczy Producenci: IBM

Taka kombinacja to interesujący projekt IBM, MTN i Uniwersytetu w Wageningen, który może pomóc przetrwać nosorożcom w Afryce.

 • Jak Internet Rzeczy, sieci komórkowe i zebry mogą uratować nosorożce?
A A

Nosorożcom groni wyginięcie. Niewykluczone, że jest jednak dla nich ratunek. Tym może być kombinacja Internetu Rzeczy, sieci komórkowych oraz grupa zebr. W tym tygodniu wystartował dość niezwykły projekt.

Zacznijmy od końca, a więc od zebr. Pasiaści członkowie królestwa zwierząt będą nosić specjalne „kołnierzyki”, dzięki którym możliwe będzie monitorowanie ich aktywności. Te dane będą przesyłane do Uniwersytetu w Wageningen w Holandii, którego naukowcy są podobno w stanie precyzyjnie określić powód, dla którego zebra jest zaniepokojona – czy to widok lwa czy też może kłusownika z karabinem.

IBM zebra

Dlaczego więc nie wyposażono w takie kołnierze samych nosorożców, skoro to one mają być chronione? Między innymi dlatego, że zebr jest więcej. Najważniejszym powodem jest jednak zdecydowanie krótszy czas reakcji niż w przypadku tych masywnych stworzeń. W efekcie więc mniejsze zwierzęta działają jak strażnicy tych większych, umożliwiając tworzenie skutecznego systemu wczesnego ostrzegania.

IBM centrum

Do przesyłania danych wykorzystywane są sieci komórkowe, ale naukowcy zapewniają, że emitowany sygnał jest na tyle słaby, że w żaden sposób nie zakłóca funkcjonowania zwierząt. Taki sygnał (wraz z innymi danymi) trafia do platformy Internetu Rzeczy stworzonej przez IBM, która ułatwia zarządzanie danymi i ich analizę. Ta platforma służy też do wysyłania ostrzeżeń strażnikom, którzy mogą w porę unieszkodliwić kłusownika.

Aby można było przeprowadzić skuteczną akcję, naukowcy stojący za projektem postarali się o krótkie czasy reakcji oraz wbudowane moduły GPS, które natychmiastowo pokazują, w którym miejscu może znajdować się zagrożenie dla nosorożców. A to pozwala je wyeliminować. 

Źródło: Quartz. Foto: kolibri5/Pixabay (CC0) (1), IBM (2, 3)

Odsłon: 2887 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-09-21 09:42

  Każda inicjatywa mająca pomóc zwierzętom terroryzowanym przez największych potworów w dziejach tej planety - ludzi - jest godna wsparcia.
  POPIERAM!

  Skomentuj

 2. axelbest
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-21 11:20

  Każdy kłusownik powinien być karany śmiercią - myślę, że po kilkunastu egzekucjach - odstraszyłoby to innych kłusowników.

  Btw - satelitarne zdjęcia (o potrafiły odnaleźć typa, który na będąc gdzieś na kładce wrzucił zwłoki do wody, dlaczego nie wykorzystać ich do śledzenia kłusowników?

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!