Na topie

27 lat Internetu w Polsce

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

Na 20 grudnia 1991 roku datuje się początek rzeczywistej historii Internetu w Polsce. To, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie życia, jest dostępne w naszym kraju dopiero od 27 lat.

 • 27 lat Internetu w Polsce
A A

Internet raz na zawsze zmienił świat, w jakim przyszło nam żyć. Sprawił, że dostęp do informacji stał się niemal nieograniczony, połączył ludzi w różnych częściach globu i doprowadził do sytuacji, w której to, co jeszcze kilka dekad temu nie mieściło się nawet w najśmielszych wyobrażeniach futurystów, dziś jest chlebem powszednim. 

Jego historia sięga lat 60. XX wieku, a jej polski rozdział rozpoczął się w drugiej połowie 1990 roku. Tak naprawdę jednak początek jego ery w naszym kraju można by datować dopiero na 20 grudnia 1991 roku. Co stało się 27 lat temu?

20 grudnia 1991 roku – Internet w Polsce startuje na dobre

W piątek, 20 grudnia 1991 roku Polska została oficjalnie przyłączona do Internetu. Pierwsze komputery ulokowane w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Katowicach uzyskały dostęp do globalnej sieci – był to efekt utworzenia infrastruktury przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy otrzymali na ten cel dotację od Komitetu Badań Naukowych w wysokości 435 milionów starych złotych. 

Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z naszym krajem, co zaś oznacza, że oficjalnie można mówić o początku tej historii.

Na początku była sieć akademicka...

Ze względu na takie, a nie inne tło, w pierwszych miesiącach Internet w naszym kraju był właściwie siecią akademicką. Dopiero w 1993 roku ATM (jako pierwsze prywatne przedsiębiorstwo w Polsce) oferowało komercyjny dostęp do Internetu, rok później pojawiła się oficjalna strona polskiego rządu, a w 1995 roku zadebiutowała Wirtualna Polska (stając się pierwszym portalem internetowym w naszym kraju). 

Trzy lata później zaś łódzki Powszechny Bank Gospodarczy otworzył pierwszy rozdział w historii internetowej bankowości. Dodajmy na marginesie, że chwilę wcześniej rozpoczęła się przygoda serwisu benchmark.pl.

Najpierw obawy, potem marzenie, dziś codzienność

Podobnie jak mieszkańcy innych krajów, tak i Polacy początkowo byli nastawieni do Internetu sceptycznie – dominowały niechęć i lęk. Po dekadzie jednak szybko okazało się, że potencjalne korzyści są naprawdę spore i dostęp do sieci stał się marzeniem wielu Polaków. 

Dziś z kolei jest już właściwie standardem – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego na 2018 rok, z Internetu korzysta 77,5 proc. z nas. Co więcej, według ekspertów McKinsey & Company przeciętny Polak spędza w sieci 11 godzin każdego dnia.

Na świecie z kolei są już 4 miliardy internautów, a więc ponad połowa osób stąpających po Ziemi w taki lub inny sposób łączy się z globalną siecią. 

Źródło: Polskie Radio, Wikipedia, Główny Urząd Statystyczny, We Are Social, inf. własna. Foto: wantec/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3239 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. Kerebron
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-12-20 17:31

  W tym roku minęło moje 25 lat z internetem. Jak ten czas leci...

  Skomentuj

 2. Warmonger
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-12-20 18:31

  Polska upływu czasu się nie boi, Polska się cofa.

  Skomentuj

 3. kaviter
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-20 19:49

  "przeciętny Polak spędza w sieci 11 godzin każdego dnia" - przecież to niemożliwe ???

  Skomentuj

  1. uziel_emes
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-12-20 20:23

   czas ten pewnie uwzględnia również połączenie z internetem smartfona będącego w kieszeni, w celu synchronizacji usług dostępnych na danym OSie (czy to Android czy iOS itd) - stąd tak wysoki wynik

   Skomentuj

  2. sn00p
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-12-22 11:27

   Wychodząc do pracy słucham na telefonie podcastów i spotify. Cały czas aż do powrotu. W domu Netflix i zamulam trochę przed komputerem. Więc w sumie to co najmniej 12h dziennie. W weekendy nawet jeśli nic nie robię, to zawsze słucham muzyki na Spotify, Youtube czy DI.FM

   Skomentuj

 4. pawluto
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-12-20 20:13

  Pamiętam pierwsze połączenie modemowe z siecią za pomocą telefonu 22 ........ numer z TP SA ( zapomniałem jaki - ciekawe czy działa nadal ) !
  Dzwięk łączenia przypominał wgrywanie gry na ZX Spectrum przez magnetofon :)
  Z tego co pamiętam to pierwsze zdjęcie jakie ściągnąłem to zapewne była ...tzw. goła baba :)

  Skomentuj

  1. uziel_emes
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-12-20 20:21

   TPSA uruchomiła numer 0202122, który pozwalał na połączenie z internetem z wykorzystaniem analogowej linii telefonicznej i modemu ;-) faktycznie - dźwięk zostaje w pamięci po dziś dzień :)

   Skomentuj

 5. szydas
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-20 21:30

  Nie ma się czym tak ekscytować. Zanim w Polsce pojawił się internet całkiem nieźle radził sobie u nas Bitnet. Przesiadka z jednej sieci na drugą była łatwa.

  Skomentuj

 6. przemusss1990r
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-12-20 23:36

  27 lat internetu a na wioskach dalej lipa z netem kablowym :) operatorzy kładą lache na każdego i nie odnawiają sieci, tym samym oferując magiczne 4 mb! :D lub net bezprzewodowy o magicznej nazwie LTE gdzie prędkości potrafią być jeszcze mniejsze :)

  Skomentuj

  1. endrju_pl
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-12-21 13:03

   Ja na szczęście mam światłowód, ale u rodziny 10 km dalej to słabo działające 512 Kbps :(

   Skomentuj

 7. Dunny
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-21 09:31

  27 lat internetu w Polsce ...XXI wiek...2018 rok i co mamy ? po przejeciu TPSA ( które dbało o rozwój infrastruktury i zwiększało dostępność oraz prędkość ) Orange ma wszystko i wszystkich gdzieś.Od kilku ładnych lat prędkości neostrady na wsiach to dramat. 10 Mb jak ktoś ma szczęście. Co do światłowodu to już wstyd i obciach. Małe prywatne firmy zakładają je po wioskach a tak poteżna firma jak Orange tylko reklamy puszcza w TV a swiatłowód oferuje jedynie w w dużych miastach i to jeszcze nie wszędzie. ,, W najbliższym czasie nie przewidujemy....rozbudowa infrastruktury nieopłacalna '' itp tłumaczenia. WSTYD !

  Skomentuj

  1. pawluto
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-12-21 18:21

   Podziękuj za to ludziom którzy dopuścili do sprzedaży TP SA - Są to: - Cimoszewicz...Komorowski...Kulczyk...pośrednio Balcerowicz...Buzek...
   Ci ludzie powinni odpowiedzieć przed uczciwym sądem za pseudo prywatyzacje TP SA , gdzie Polska straciła miliardy złotych.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!