Na topie

Format multimediów HEIF/HEVC w iOS11 - jak sobie z nim poradzić

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Smartfony

Kategoria: Mobile Foto Smartfony Tematyka: Apple iOS filmowanie fotografowanie Producenci: Apple

Apple w iOS 11 wprowadziło efektywny format HEIF dla danych graficznych i HEVC dla wideo. Oto jak konwertować pliki, albo wrócić do starych ustawień.

 • Format multimediów HEIF/HEVC w iOS11 - jak sobie z nim poradzić
A A

Tuż po premierze systemu Apple iOS 11 pojawiło się sporo dyskusji na temat zasadności stosowania formatu HEIF (ang. High Efficiency Image Format) dla zapisu zdjęć. Są dwa fronty, jeden krytykuje Apple za forsowanie niepraktycznego rozwiązania, drugi zwraca uwagę, że choć Apple krytykowano za wyskakiwanie przed szereg, to ostatecznie jego decyzja zyskiwała szerszą popularność.

I faktycznie gdy urządzenie nie daje możliwości konwersji danych z jednego (wydajnego, ale mniej popularnego) na inny format (powszechnie stosowany), sprawa wydaje się słusznie nagłośniona. Tym razem jednak wiele krzyku o nic, bo w systemie iOS 11 znajdziemy opcję, która pozwala powrócić do starych zwyczajów. Wystarczy wybrać poniższą opcję w ustawieniach aparatu. Zmiana dotyczy formatu zdjęć, jak i wideo.

iOS11 wybór zapisu multimediów

A jeśli już nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności staniemy się posiadaczami kolekcji treści zapisanych jako pliki HEIF, nic straconego. Zdjęcia możemy szybko przekonwertować za pomocą konwertera HEIF do JPEG, który przygotowali twórcy aplikacji JPEGmini. Obrazy są konwertowane do formatu JPG, a także optymalizowane z wykorzystaniem algorytmów znanych z aplikacji JPEGmini.

A jeśli mamy komputer w Windows i nie chcemy konwertować plików, to możemy liczyć na przykład na aplikację Zoner Photo Studio X. To jedno z pierwszych narzędzi, które rozpozna pliki HEIF i zapisze w tym formacie.

W przypadku treści wideo format HEVC (inaczej H.265, który jako jeden z pierwszych w aparatach cyfrowych wprowadził kilka lat temu Samsung) jest mniejszym problemem. Tak nagrane filmy można obejrzeć za pomocą odtwarzacza VLC. A jeśli zajdzie potrzeba konwersji można skorzystać na przykład z narzędzia Handbrake, które swoją drogą bardzo dobrze radzi sobie z konwertowaniem i optymalizacją rozmiaru wszelkich plików wideo/filmowych.

Źródło: Inf. własna

Odsłon: 7938 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij

Smartfony w marketplace

 1. zakius
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-19 16:36

  "Tak nagrane filmy można obejrzeć za pomocą odtwarzacza VLC"
  dlaczego wszyscy muszą polecać to niestabilne, powolne padło, które nie potrafi nawet poprawnie wyrenderować napisów?

  HEVC to standard, poradzi sobie z nim każdy odtwarzacz (no dobra, upośledzony allplayer może mieć problemy, ale kogo to obchodzi?), gorzej jak mocy zabraknie (ale tu VLC tylko pogorszy sytuację)

  Skomentuj

  1. chotnik2
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-19 19:07

   Ktory inny player posiada w sobie wszystkie wbudowane kodeki, nie trzeba nic instalowac do systemu, zadnych filtrow, demuxerow, kodek pakow ?
   VLC jest w sumie portable, kopiujesz caly katalog gdzie chcesz i dziala, bo wszystko co wyzej wymienilem jest w tym katalogu.
   To zawsze bylo najwieksza sila VLC - jeden katalog i wszystko w nim i dziala. Czekam na sugestie o zamienniku.

   Skomentuj Historia edycji

    1. zakius
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-19 22:11

     sam w sobie sporo odtwarza, ale na poziomie najwyżej niewiele lepszym od VLC
     jego siła twki właśnie w modułowości zapewnianej przez zgodność z Direct Show
     dzięki temu gdy pojawia się nowy format nie musisz czekać aż autor odtwarzacza nieudolnie zaimplementuje jego obsługę tylko sięgasz po dedykowane rozwiązanie (np mpc-hc ma wbudowane lav filters, ale możesz zainstalować ręcznie nowszą wersję w razie potrzeby, nie jestem pewien czego dokładnie używa do obsługi napisów, prawdopodobnie jest to wciągnięty fragmentami do wnętrza samego odtwarzacza direct vob sub, który doczekał się już dawno następców, znacznie bardziej zgodnych ze standardami i wydajniejszych, a czy wszystkie poprawki zostały wciągnięte do mpc-hc? wydaje mi się, że nie
     poza tym dobrego splittera MKV brakuje z tego co kojarzę w samodzielnej binarce)
     gdy jakiś kodek lub filtr zostaje zastąpiony znacznie lepszym nie czekasz zastanawiając się o ile gorzej sobie radzi wbudowane rozwiązanie i czy kiedykolwiek będzie tak dobre, po prostu podmieniasz klocek i działa

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!