Na topie

Jaka nawigacja na Android - darmowa, najlepsza i offline

Autor:
Ewa Sołtysiak

więcej artykułów ze strefy:
Telefony

Kategoria: Telefony Nawigacja GPS Ciekawostki Gadżety Producenci: Google

Czasy, w których podczas podróży w bardziej odległe, nieznane tereny korzystało się wyłącznie z papierowych map minęły bezpowrotnie. Obecnie oferta elektronicznych nawigacji jest niezwykle bogata. By z niej skorzystać nie potrzeba nawet odrębnego urządzenia GPS. Wystarczy być posiadaczem smartfona.

AA

Mapy Google

Najpopularniejszą aplikacją, pozwalającą na wyznaczenie trasy podczas korzystania z mobilnego urządzenia jest Google Maps. Wersja telefoniczna działa w analogiczny sposób do tej standardowej, dostępnej po podłączeniu internetu do dowolnego komputera.

Użytkownik może przeglądać mapy oraz ustalać przebieg interesującej go drogi. Dodatkowo w każdym momencie ma szansę na sprawdzenie gdzie dokładnie przebywa - oprogramowanie precyzyjnie określa położenie smartfona, a więc i osoby, która z niego korzysta.

Google Maps     Google Maps     Google Maps

Poza opcją zlokalizowania samego siebie, użytkownik ma możliwość sprawdzenia w jakim miejscu spędzają czas jego znajomi. Funkcja ta nie dotyczy wszystkich osób, a jedynie tych, które zdecydowały się na udostępnienie informacji o swoim położeniu.

Sygic Aura

Kolejną aplikacją wartą uwagi jest Sygic Aura. Skierowana jest zarówno do zmotoryzowanych użytkowników, jak i tych preferujących piesze wędrówki. Będące jej częścią mapy są dostępne w widoku 3D. Twórcy duży nacisk położyli na dokładne odzwierciedlenie ukształtowania terenu.

Dla tych, którzy wybiorą podróż samochodem, szczególnie przydatną funkcją okaże się wyświetlanie informacji o ograniczeniach prędkości na bieżącym odcinku drogi oraz o mających nastąpić zmianach zakazu przekraczania danej wartości. Aplikacja powiadamia także o znajdujących się w pobliżu fotoradarach.

Sygnic Aura     Sygnic Aura     Sygnic Aura

Dodatkowo dzięki niej można zyskać wiadomości o pogodzie i aktualnych warunkach drogowych. Dużym ułatwieniem dla kierowców jest asystent pasa ruchu, pomagający w podjęciu decyzji związanej z zajęciem pasa, który zapewnia płynną jazdę.

Każdy kto zdecyduje się na uprawianie turystyki pieszej będzie mógł skorzystać z opcji wymiany informacji o swoim położeniu ze znajomymi. GPS zawiera w sobie również rozbudowaną bazę POI. Dużym atutem jest fakt, że użytkownicy mają szansę na dodawanie do niej swoich własnych propozycji.

Wszystkie mapy dostępne razem z aplikacją przechowywane są w pamięci telefonu. Dzięki temu, by z nich skorzystać, posiadacz smartfona nie musi każdorazowo nawiązywać połączenia internetowego.

Więcej możliwości oprogramowania Sygic Aura mają szansę wypróbować wszyscy, którzy zdecydują się na subskrypcję. 7-dniowa wersja próbna udostępniona jest na stronie Android Market.

CoPilot Live

Inną aplikacją nawigacyjną dostępną na telefony z systemem Android jest CoPilot Live. Spełnia ona zbliżone funkcje do omówionej wcześniej Sygic Aura.

CoPilot informuje również o ograniczeniach prędkości oraz ostrzega o tym, że kierowca zmierza ku niebezpiecznemu odcinkowi drogi. Oferuje też możliwość sprawdzenia pogody w miejscu, w którym przebywa użytkownik oraz na obszarze, który jest celem jego podróży. Dodatkową zaletą jest szybkie przeliczanie trasy.

CoPilot Live     CoPilot Live     CoPilot Live

Podobnie jak w przypadku aplikacji Sygic Aura, korzystanie z CoPilota jest możliwe bez stałego połączenia internetowego. Jednak dostęp do sieci otwiera przed użytkownikami nowe opcje. Wśród nich znajduje się między innymi możliwość wyszukania sklepów oraz innych punktów obsługi znajdujących się w najbliższej okolicy.

Dzięki funkcji LiveLink kierowca może informować swoich znajomych o tym gdzie dokładnie przebywa. Ma także szansę na aktualizowanie swojego statusu na Facebooku.

Oprogramowanie pozwala na wybranie spośród dwóch różnych typów tras - najkrótszej i najszybszej. Dodatkowo wspomaga też kierowcę przy wyborze najbardziej dogodnego miejsca na postój.

Ostrzeganie w czasie rzeczywistym o wydarzeniach na trasie (zatory drogowe, wypadki) dostępne jest jako opcja premium. Oprogramowanie nie jest darmowe. Zakupu dokonać można w Android Market. Cena to 242,59 zł.

 

TrekBuddy

Każdego, kto preferuje bezpłatne zamienniki, bez wątpienia zainteresuje TrekBuddy. Jest to aplikacja przeznaczona raczej dla tych, którzy zamiast samochodu wybierają wycieczki piesze lub rowerowe. Oprogramowanie domyślnie nie zawiera żadnych map. Użytkownik jest zmuszony do wprowadzania ich manualnie.

TrekBuddy     TrekBuddy     TrekBuddy

TrekBuddy funkcjonuje w trybie offline. Służy przede wszystkim do odczytu przygotowanych wcześniej map. Przy ich tworzeniu można korzystać z różnych serwisów, między innymi z Google Maps oraz Zumi. Podróżujący ma szansę na wykreowanie własnej trasy, dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb. Jednakże istnieje też możliwość skorzystania z zasobów dostępnych w sieci. Wielu zapaleńcow skanuje mapy topograficzne i preparuje je tak, by mieć możliwość użytkowania ich w TrekBuddy. Dostępne są także profesjonalnie przygoptowane mapy wielu terenów turystycznych i nie tylko - można je zakupić w sklepach internetowych.

Aplikacja pozwala użytkownikowi na samodzielną selekcję interesujących go obiektów POI. Dodatkowo spełnia też funkcję kompasu. Opłaty za korzystanie z TrekBuddiego mogą pojawić się wyłącznie jeśli posiadacz smartfona zdecyduje się na ściągnięcie bardziej zaawansowanych map. Ci, których zadowalają te standardowe, będą mogli cieszyć się prostym, darmowym i użytecznym oprogramowaniem. Doskonale sprawdza się na górskich szlakach - sprawdzone.

MobileNavigator

Na rynku dostępny jest również nawigacyjny software firmy Navigon - MobileNavigator. Tym, co odróżnia go od wyszczególnionych wcześniej jest możliwość wyznaczenia celu podróży w oparciu o dane adresowe przypisane do kontaktów, umieszczonych w książce telefonicznej smartfona.

MobileNavigator     MobileNavigator     MobileNavigator

Pozostałe opcje, jak przechowywanie map w pamięci urządzenia, asystent prędkości, asystent pasa ruchu, ostrzeganie o kontrolach drogowych oraz informacje o stwarzających zagrożenie sytuacjach w przebiegu trasy są analogiczne do opisanych wyżej.


 

MapaMap

Szczególnie użyteczne dla klientów pragnących poruszać się bezproblemowo po Kraju nad Wisłą wyda się oprogramowanie MapaMap. Można je wykorzystywać podczas podróżowania w dowolny sposób - samochodem, rowerem lub pieszo. Aplikacja zawiera szczegółową mapę Polski. Poza trasami dla zmotoryzowanych uwzględniono w niej także szlaki turystyczne oraz drogi rowerowe.

MapaMap     MapaMap     MapaMap

Twórcy nie zapomnieli również o wprowadzeniu danych dotyczących ukształtowania terenu. MapaMap jest wyposażona w rozbudowaną bazę obiektów użyteczności publicznej (POI). Wśród nich obok sklepów, hoteli, obiektów gastronomicznych oraz innych oferujących rozmaite usługi znalazły się cele interesujące z punktu widzenia turystyki. Ci, którzy lubią zwiedzać podczas korzystania z aplikacji, znajdą informacje o muzeach, pomnikach, zabytkach oraz punktach widokowych.

Aplikację MapaMap pobrać można za darmo. Jednak by zyskać pełną licencję należy wnieść opłatę. Choć w większości aplikacje GPS nie są darmowe, bez wątpienia stopień ich użyteczności jest niezwykle wysoki. Dodatkowo cieszy też duży wybór i możliwość wybrania tej najbardziej odpowiadającej potrzebom użytkownika.


A jakie aplikacje GPS polecają czytelnicy benchmark.pl, którzy korzystają ze smartfonów z Androidem? Czekamy na wasze propozycje i rekomendacje!

Źródło: inf. własna

Odsłon: 364451 Skomentuj newsa
Komentarze

30

Udostępnij
 1. gagex123
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:16

  Czy to nie powinno być troszeczkę bardziej rozwinięte i wrzucone jako artykuł? W każdym razie bardzo fajne:)

  Skomentuj

  1. suntzu
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2011-10-20 07:27

   od dawna mówię, że benchmark schodzi do pudlowatego rynsztoka. Kiedyś miałbyś test, szczegółowość map porównaną, a także trafność wytyczonych tras...
   ... sprawdzenie czy omija np. korki i nie puszcza Cię przez centrum.

   Może jeszcze znalazło by się porównanie energooszczędności. Bo taki google maps to ciągnie papu, a papu... MapaMap pośrednie, a Sygic z nich np. najlepszy.

   Skomentuj

 2. Radical
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:26

  Od siebie dodam że używam CoPilot Live z mapami całej europy i daje rade. W polsce bez problemów, używałem też tej nawigacji na wakacjach na Rodos i są naniesione nawet drogi szutrowe w sercu wyspy.

  Skomentuj

 3. DustEater
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:29

  Interesowała mnie MapMap ale jak napisałem do producenta o wersję próbną to dowiedziałem się niestety, że takiej nie ma. Trzeba po części iść w ciemno z tym oprogramowaniem, które kosztuje nawet niemało. A szkoda

  Skomentuj

  1. Rzal_tego_buldożera
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2011-10-19 16:32

   Są cracki ;)

   Skomentuj

 4. ShoGo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:29

  Bardzo fajny News/artykuł, ale czy napewno wszystkie są darmowe, czy darmowe z możliwością płatnego rozszerzenia?

  Skomentuj

 5. Michur
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:33

  W mieście najlepsza są Mapy Google poza miastem gdzie może być problem z dostępem do neta Aura.

  Skomentuj

 6. mipja
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:41

  "mapy google" -chyba chodzilo o nawigacje google korzystajaca z google maps ?
  od siebie polecam ndrive

  Skomentuj

  1. Michur
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-10-19 15:05

   Tak masz racje nawigacja google.

   Skomentuj

 7. djtom
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:48

  a gdzie igo?

  Skomentuj

 8. Wenezo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 10:49

  Sygic technicznie niezły ale... mapy stare jak świat Warszawa sprzed 4 lat?? tragizm

  Skomentuj

 9. Miras
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 11:20

  Brakuje w zestawieniu NaviExperta. To chyba w tej chwili najlepsza nawigacja na Androida, zwłaszcza, ze uwzględnia korki i utrudnienia w ruchu.

  Skomentuj

 10. michael85
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2011-10-19 11:24

  Korzystałem z wielu nawigacji. Najpierw na Symbiani (Garmin i Sygic) teraz na Androidzie (Sygic MM, CoPilot, Aura, iGO).

  - Sygic MM - "wpakował" mnie 3 razy i wyznaczał dziwnie trasy. Nieraz tak dziwnie że znając trasę chwytałem się za głowę.
  - CoPilot - niby w Polsce było OK. Jednak przy dwóch wyjazdach do Włoch dwa razy się wysypał. Później musiałem się tułać nocą w okolicach Gardy ... uratował mnie iGO.
  - iGo - i moim zdaniem t najlepsza nawigacja na Androida. Mądrze przelicza trasy i 2 razy uratowała mnie po cyrkach z CoPilotem. Jeździłem po Włoszech i Francji bez problemów. Tylko raz chciała mnie prowadzić polną drogą jednak po tym co dla mnie zrobiła - wybaczyłem szybko ten mały błąd ;)

  Obecnie już nigdzie nie jadę bez iGO. I rada jest taka, jeśli nie znacie dobrze trasy na wszelki wypadek bierzcie lepiej 2 nawigacje.

  Skomentuj

  1. suntzu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-10-20 07:32

   mam kompletnie inne wrażenie. południe-polski, europa słowiańska. Właśnie iGO, nawet nie wiedział gdzie jestem, trasy tyczył, że pożal się....

   CoP, jeden wart drugiego, troszku gorszy od iGO....

   ... Najlepsze sygic MM, świetna szczegółowość i zawsze mnie wyprowadzał, szybki sprawny, trasy działają...

   ... Aura mam wrażenie, że ciągnie mniej energii, dlatego z niej korzystam na co dzień.

   Skomentuj

 11. oleey
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 12:03

  Pytanie do użytkowników iGo. Skąd pobrać/kupić go legalnie? Szukałem na stronie iGo oraz w markecie i nic.

  Skomentuj

  1. Radical
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-10-19 15:53

   Na stronie iGo jest informacja że wersji na Androida nie może kupić end user, a jedynie ja to określili "our business clients only". Więc zapewne wszyscy mają ja z torrentów czy innych rapidsherów :P

   Skomentuj

 12. 9900NT
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2011-10-19 12:17

  Sygic również wpakowywał mnie w kłopoty. Olewał "znaki" drogowe, tzn. kazał mi jechać pod zakazy skrętu... Używam Navigona i jest bardzo bardzo dobry.

  Skomentuj

  1. suntzu
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2011-10-20 07:35

   Powinni ci odebrać prawojazdy:)

   Choć lepsza ciapa co jeździ powoli ostrożnie i wpakuje się w ślepą...
   ... niż mistrz kierownicy, co pędzie stuwą przez miasto...


   Człowieku nawigacja to tylko sugestia to tylko sugestia

   Skomentuj

   1. 9900NT
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2011-11-15 11:20

    Czy wiesz o czym ty piszesz ? Zakaz skrętu pojawia się na końcu ulicy. A więc nie znałem tej ulicy i miałem nadzieję, że będzie można skręcić np. w lewo (tak jak i sygic pokazywał) a nie można było przez zakaz. Navigon natomiast od razu wyznaczył dobrze trasę :) W nic się nie wpakowałem bo nic takiego nie było i nie napisałem. Skręciłem w prawo i objechałem w kółko. Ale jak miałbym tak w nowym mieście/kraju z sygic'iem cały czas okrążać ulice to ja dziękuje bardzo :]

    Skomentuj

 13. dzemski
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 13:58

  iGO na Andka chyba najlepszy i bez problemów działa nawet na A 1.5. TrekBuddy genialny na wypady w teren. Jesli wiemy gdzie chcemy jechać można przygotować bardzo szczegółowe mapy tego terenu, włącznie ze zdjęciami satelitarnymi, to bardzo przydatne w nieznanym terenie.

  Skomentuj

 14. Suncho
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-19 16:30

  elloo..czy wiadomo moze cos o od dawna zapowiadanej na Androida nawigacji TomTom?...czytalem wiele razy na roznych forach ze juz juz i ciagle jakos nic..... :/
  pozdro

  Skomentuj

 15. darekry
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2011-10-20 01:18

  jeździłem po europie z Sygic MM i Automapą na WM6.5. podobno automapa najlepsza, a i tak większość trasy jeździliśmy wg MM. Nie wykrzaczała się i szybko wyznaczała optymalne trasy.

  Co do aktualności map - Można wgrać mapy od kilku producentów, więc nie ma problemu.
  Gościowi, co pod zakaz wjeżdża bo gps każe gratuluje. a po 2 sekundach byłaby nowa trasa...

  Skomentuj

  1. 9900NT
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2011-11-15 11:22

   Następny co czytać nie umie :)

   Skomentuj

 16. michael85
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2011-10-20 07:55

  Kolega napisał że Sygic kazał mu wjechać, a nie że wjechał. Co do mnie to wpakował mnie w gruntową drogę w Apulli ;)

  Skomentuj

  1. 9900NT
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2011-11-15 11:22

   "Kolega napisał że Sygic kazał mu wjechać, a nie że wjechał." --> Brawo :)

   Skomentuj

 17. miedzianek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-10-23 19:01

  Sygic Mobile Maps gdzie? Nawet korki pokazuje,wypadki i remonty

  Skomentuj

 18. Colin1984
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-04-25 18:36

  Ciekawie po pierwszych testach zapowiada się AutoMapa :)

  Skomentuj

 19. znawcait
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-07-03 13:49

  Trochę słabe te nawigacje, ale widziałem że nawigacja NaviExpert jest dostępna bezpłatnie w nowym numerze Komputer Świata. Jest to gratka, dla osób wyjeżdżających na wakacje, które nie mają urządzenia do nawigacji, a wyposażone są w telefon z systemem android.

  Skomentuj

 20. Nowek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-07-19 12:07

  Ja korzystam z nawigacji/mapy do nagrywania tras i oczywiście nawigowania w lini prostej FMap : https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.forann.FMap_App. Moim zdaniem jest bardzo dobrze wykonana.

  Skomentuj

 21. Paulina97
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-03-06 20:39

  Jeżeli zwiedzacie Polskę I nie chcecie wydawać pieniędzy na przewodników z biur turystycznych lub tych papierowych to sprawdźcie sobie aplikacje arguido. Wszystko łatwo I fajnie pokazuje.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!