Ciekawostki

Jaka przeglądarka jest najlepsza na laptopa?

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2016-06-21

Zobaczcie wyniki testu, sprawdzającego jak poszczególne przeglądarki internetowe wpływają na czas pracy laptopa.

Odwieczny problem użytkowników laptopów: krótki czas pracy na akumulatorze. „Wytrzymałość” komputera można jednak przedłużać – uruchamianiem trybu Eco, zmniejszaniem intensywności podświetlenia czy też wyłączaniem niepotrzebnych aplikacji. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj także wykorzystywana przeglądarka internetowa – różnice mogą być bowiem kolosalne.

Sprawdzić to postanowiła firma Microsoft. Skoro opublikowała wyniki testu, to pewnie się domyślacie, która przeglądarka internetowa okazała się najłagodniejsza dla akumulatora. Tak, to Edge, która przy „typowym użytkowaniu” pracowała 7 godzin i 22 minuty. Niewiele gorsza okazała się Opera, która pozwoliła na 6 godzin i 18 minut surfowania po sieci.

Przeciętnie w teście wypadła Mozilla Firefox, która zapewniła nieco ponad 5 godzin pracy, a największym przegranym (co dla wielu z was pewnie nie będzie większym zaskoczeniem) okazał się Google Chrome, który odpadł 3 godziny wcześniej niż Edge.

Microsoft opublikował ten test, aby zachęcić ludzi do korzystania z Edge'a. My zaś zachęcamy was do wzięcia tych wyników pod uwagę przy wyborze odpowiedniej przeglądarki dla siebie. Jak wiadomo, Edge także ma jeszcze swoje niedociągnięcia i braki. Dlatego zadecydujcie, co jest dla was najważniejsze i… przyjemnego surfowania. ;-)

Źródło: The Verge, Microsoft Blog

marketplace

Komentarze

21
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dobrze, że nie dodali IE, żeby udowodnić wszystkim, że była to najlepsza przeglądarka wszechczasów.
 • avatar
  Edge jest naprawdę dobrą przeglądarką. Na moim starym laptopie, na którym zainstalowałem W10 do testów w google chrome nie jestem w stanie oglądać filmików na youtubie, które są w 1080p ani 720p jeżeli jest w 60 klatkach. Albo obraz się rozjeżdża z dźwiękiem przy czym obraz to raczej slideshow. Albo idzie płynnie, ale co 4 sekundy jest freez na 3 sekundy, żeby 4 kolejne były plynnie. W chromie mam tylko adblocka zainstalowanego. Testowalem też na gołym FF i praktycznie to samo się dzieje. Tylko na Edge jestem w stanie taki filmik obejrzeć i to dając na pełny ekran.
  Jak będzie adblock na Egde to napewno sie skusze korzystać z niego jako głownej przeglądarki.
  Zaloguj się
 • avatar
  Cóż... tonący brzytwy się chwyta...
  Zaloguj się
 • avatar
  Wielka szkoda, że nie zaprezentowano konfiguracji przeglądarek dotyczących akceleracji wideo. Ten test strumieniowania wideo wydaje się, że puszczają z YouTube'a. Tutaj Chrome dostaje obraz w formacie VP9 i później CPU musi się pocić, aby to zdekodować. Edge jak i IE nie obsługują MCE dla VP9, to i otrzymują od Google prezent w postaci strumienia wideo H.264, który jest bez problemu odtwarzany ze wsparciem sprzętowym na praktycznie każdym CPU/GPU. Przypuszczam, że w skonfigurowano FireFoxa do obsługi MCE dla VP9 i też się musi pocić. Ale sam u siebie zauważyłem, że jakoś lepiej tej przeglądarce wychodzi dekodowanie VP9, gdyż obciążenie procesora jest niższe (u mnie około 50% vs 60 w Chrome dla materiału 4K).
  Zaloguj się
 • avatar
  Spoko, spoko. Tylko nikt tak nie używa internetu. Zanim się dostaniemy do takiego streama czy video to tyle reklam nam się wyleje na ekran że Edge straci z godzinę czasu działania. Inne przeglądarki je mogą blokować bo mają dodatki, a Edge nie ma.
 • avatar
  Edge dobra przeglądarka żeby po instalacji 10

  zainstalować Chroma, Opere lub Firefoxa
 • avatar
  Vivaldi najlepszy !!!
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Tylko Opera 12.
  Bawiłem się EDGE - Tragedia
  Bawiłem się FireFox - mniejsza tragedia
  Bawiłem się Chrome - Badziewie
  Teraz bawię się Operą 38 - Boże! co oni zrobili z Operą !!!! Jakie dziadostwo!
 • avatar
  Kwestia, że nie każdy używa M$ Win. Może pod linuxem jakiś teścik. Swoją drogą przydałoby się też porównanie samych systemów :) Z tego co widzę to M$ Win nie byłby nawet brany pod uwagę jak nawet osx dostaje baty :)