Na topie

Jaki antywirus najmniej obciąża system?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Ciekawostki Tematyka: antywirus Na Topie

Niezależna organizacja AV-Comparatives przetestowała najpopularniejsze antywirusy na Windows 10, by ustalić, który z nich ma najmniejszy negatywny wpływ na wydajność komputera.

  • Jaki antywirus najmniej obciąża system?
A A

Dobry antywirus, niezależnie od tego czy jest płatny czy darmowy, powinien przede wszystkim zapewniać jak największą ochronę. Liczne testy wykazały jednak, że wśród tych najpopularniejszych programów różnice są naprawdę niewielkie, dlatego też przy wyborze najlepszego rozwiązania dla siebie można kierować się też innymi cechami. Jedną z kluczowych może być to, jak mocno poszczególne aplikacje wpływają na wydajność komputera, który zabezpieczają. Sprawdzić to postanowiła niezależna organizacja AV-Comparatives.

Organizacja przetestowała 16 programów przeznaczonych do ochrony komputerów z (64-bitowym) systemem Windows 10. Oprócz zintegrowanego z nim rozwiązania Windows Defender wybrano 15 aplikacji, które cieszą się dużą popularnością – zarówno typowych antywirusów, jak i pakietów typu Internet Security. Wszystkie zostały zainstalowane na tej samej maszynie (z procesorem Intel Core i3 szóstej generacji i 4 GB pamięci RAM na pokładzie).

Na czym polegał test? Na mierzeniu negatywnego wpływu działających w tle programów na wydajność komputera podczas wykonywania rozmaitych operacji. Te ostatnie to między innymi kopiowanie i archiwizacja plików, przeglądanie Internetu i pobieranie plików z sieci oraz instalacja, uruchamianie i odinstalowywanie aplikacji. Dodatkowo jeszcze wykorzystano benchmarka PC Mark 10 Professional Testing Suite. 

Jakie są wyniki? Okazało się, że najgorzej wypadł… Windows Defender. Jego negatywny wpływ na wydajność został oceniony na 27,3. Nawet zajmujące dwa kolejne miejsca programy firm Avira i Trend Micro radzą sobie zdecydowanie lepiej (osiągnęły wyniki odpowiednio 16,1 i 13,7). Jeżeli zaś chodzi o liderów zestawienia, to na wyróżnienie zasługują cztery programy, których wskaźniki nie przekroczyły punktu: to aplikacje firm McAfee, VIPRE, K7 i – przede wszystkim – ESET.

Jaki antywirus najmniej spowalnia komputer? Oto ranking:

  1. ESET Internet Security 12.1 (0,3)
  2. K7 Total Security 15.1 (0,5)
  3. VIPRE Advanced Security 11.0 (0,6)
  4. McAfee Internet Security 22.2 (0,8)
  5. Tencent PC Manager 12.3 (1,3)
  6. Total Defense Essential Antivirus 11.5 (3,4)
  7. Avast Free Antivirus 19.4 (6,2)
  8. AVG Free Antivirus 19.4 (6,2)
  9. Symantec Norton Security 22.17 (6,4)
  10. Panda Free Antivirus 18,7 (6,6)
  11. Kaspersky Internet Security 19.0 (7,9)
  12. Bitdefender Internet Security 23.0 (8,3)
  13. F-Secure SAFE 17.5 (10,4)
  14. Trend Micro Internet Security 15.0 (13,7)
  15. Avira Antivirus Pro 15.0 (16,1)
  16. Microsoft Windows Defender 4.18 (27,3)

Jak widać, różnice są wyraźne. Eksperci z AV-Comparatives dodają, że wszystkie wyniki poniżej 10 można jednak uznać za dobre. Więcej informacji znajdziecie w tym miejscu.

Źródło: AV-Comparatives. Foto: punttim/Pixabay

Odsłon: 14956 Skomentuj newsa
Komentarze

31

Udostępnij
  1. kitamo
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2019-05-24 18:14

    nooo na bank windows defender obciaza bardziej niz mcafee.
    co za propaganda

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2019-05-24 22:36

      No ten Mcaffe to jakiś żart chyba, no chyba, że to darmowa wersja tylko jest taka ciężka i tak mocno mieli dyskiem (ciekawe po co?). Jest tak dobry, że odinstalowuje się pół godziny. Poza tym McAffe potrafi blokować strony darmowej konkurencji. ESET na zasłużonej pozycji.
      Szczerze mówiąc pozycji 2 i 3 nigdy nie słyszałem, natomiast McAffe i Tecenta raczej bym nie zainstalował.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-05-25 09:21

        ja bym mcafee nie isntalowal chocby z tego wzgledu ze sami przyznali się ze sygnatury plikow na dysku zbieraja i przekazuja dalej. Sami się tym chwalą ze "legalnie" wspolpracują z organizacjami rządowymi w kwestii "bezpieczeństwa" skanujac maszyny użytkowników.

        Skomentuj

        1. owatanka
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2019-05-25 15:34

          Czesto znajomi mnie prosza o "naprawienie komputera" ... zazwyczaj wystarczy odinstalowac McAfee antivirusa ktorego nie wiem jakim cudem ale kazy z nich ma i nagle komputer odzywa.
          Moze wyniki windows defendera zostaly zamienione z McAfee? :)

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-25 15:51

            bo mcafee jest dodawany do niemal wszystkich laptopow jako starter.
            Dokladnie to samo robie - po odinstalowaniu mcafee od reki komputer zaczyna zyc.

            Skomentuj

          2. Artur_1_
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-25 21:38

            Istna legenda ten MacAfee - mnie też się skojarzył jako najgorszy. W tych firmach, które go używały, miałem zagwarantowany nawał problemów wydłużających instalację z minut do godzin.

            Skomentuj

    2. chotnik2
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-05-24 23:52

      Przy dużej ilości I/O Windows Defender skutecznie zatyka HDD. Użycie procka też jakieś tam jest, ale to nie jest takim problemem.

      Skomentuj

  2. gameforever
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2019-05-24 18:36

    jedno z czym się można zgodzić, to ESET, ale to nic dziwnego, w sumie tak było od zawsze, NOD32 własnie dlatego się wybił, że bił na głowę wszystkich swoją "lekkością"
    ale McAfee? :D na drugim miejscu? bardzo lekki Bitdefender tak nisko???? i Avira na szarym końcu?!?!? WTF

    Skomentuj

  3. Wasek
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2019-05-24 18:51

    Pamiętam jak kiedyś rzeczywiście 'ciężkość' antywirusa przeszkadzała mi w pracy przy komputerze ale w dobie SSD jest to niezauważalne.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-05-24 19:50

      no jak lubisz jak antywirus ora CI tego SSD to spoko ale nie kazdy lubi gdy na jego maszynie 90% procesora zjada antywirus

      Skomentuj

      1. rlistek
        Oceń komentarz:

        -5    

        Opublikowano: 2019-05-24 23:19

        To fajny procesor masz widzę.

        Skomentuj

        1. yamata
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2019-05-24 23:37

          Każdy procesor uda się skutecznie zatkać niepotrzebnymi procesami. Ile by "rdzeniuf" nie miał. Tylko po co? To takie fascynujące mieć śmieci na kompie i się nimi nie przejmować, bo masz tymczasowo nadmiar mocy? Pewnie nie wykorzystujesz jej w dużym stopniu, więc ci to zwyczajnie lata. Ale nie wszyscy mogą i chcą sobie na to pozwolić....

          Skomentuj

          1. rlistek
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2019-05-25 02:31

            Wszystkie procesy windows defendera zjadają mi na ten moment po 0,0% każdy, więc sumarycznie jest szansa na 0,1%. Także jak mówiłem, nie chcę nawet wiedzieć jaki kitamo ma procesor, skoro u niego te procesy to 90% ¯\_(ツ)_/¯

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-25 09:19

            no super tylko ja nie napisałem 90% mocy procesora tylko 90% procesora co oznacza 90% z obecnego uzycia procesora.

            Skomentuj

          3. rlistek
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2019-05-25 02:34

            Przy okazji jeszcze to gratulacje podejścia, skoro antywirus to dla ciebie "śmieć na kompie" i "niepotrzebne procesy".

            Skomentuj

          4. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            -6    

            Opublikowano: 2019-05-25 11:52

            W fajne miejsca w Internecie się zapuszczasz, skoro uważasz antywirus za must have. Chyba że masz go tak dla zasady, bo ci osiedlowy informatyk powiedział, że tak trzeba.

            Skomentuj

          5. owatanka
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-25 15:45

            No niestety ale oprogramowanie nie jest bez wad w tym windows a i hadware ma swoje bolaczki "intel" wiec antywirus czy firewall pozwala choc w czesci zdjac z ciebie obowiazek zachowania "szczegolnej ostroznosci" w sieci a jesli dziala w tle i go praktycznie nie widac to czemu z niego rezygnowac? bo co? uzyskasz 0.3% wyzsza wydajnosc podczas czytania benchmark.pl?

            Skomentuj

          6. rlistek
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-25 15:55

            Rozumiem Tomasz Słowik, że pasów w samochodzie też nie zapinasz, bo wg swojego mniemania jesteś "świetnym kierowcą", co nie?

            Skomentuj

          7. rahl_r
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-25 20:01

            A superinformatyk Tomasz słyszał może o atakach z zainfekowanych stron www, często zdarzających się nawet w przypadku pewnych i wielokrotnie odwiedzanych adresów, bo jakiś admin T.S. nie zadbał o podstawowe zasady bezpieczeństwa i pozwolił na podmianę części kodu ?
            Albo może spec od komputerów Słowik używał kiedyś pen-drive do przenoszenia danych między różnymi komputerami ??

            Skomentuj

          8. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2019-05-26 00:51

            Nie, nie zapinam pasów i jest to mój świadomy wybór. W moim samochodzie są niewygodne i nie będę się z ich powodu rozpraszał. Moje życie - moja sprawa. Szansa na zrobienie komuś innemu krzywdy przez niezapięcie pasów jest minimalna i dotyczy tylko czołowego zderzenia przy dużej prędkości.

            Używam pen-drive i wiesz co? Kompletnie nic, komputer działa bez zarzutu, konta w bankach w jednym kawałku, tak samo jak profile i inne bzdety.

            Widać mam niesamowite szczęście, że przez 7 lat posiadania tego samego dysku twardego bez formatowania musiałem powalczyć z jakimś syfem ręcznie ze dwa razy i to po szukaniu jakiś dziwnych rzeczy. Jeśli jestem częścią botnetu - ogłaszam wszystkim hakerom wszem i wobec, że póki nie wpływa to na wydajność mojego komputera w trakcie pracy na nim, to niech se korzystają ile chcą. Smacznego :)

            Skomentuj

  4. mw_1975
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-24 20:48

    Dopiero zestawienie obciążania do skuteczności ochrony ma jakis sens. Windows Defender ma jedną zaletę, ale dużą. Sam od siebie nie dodaje żadnych reklam.

    Skomentuj

  5. anemusek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 20:54

    Taa. Tylko czemu pierwsza szóstka kojarzy się bardziej z trojanami i innym złośliwym oprogramowaniem niż z antywirusami?

    Skomentuj

  6. blebleble
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-05-24 21:39

    od 5 lat jadę na Nortonie (oryginalny).

    Skomentuj

  7. blebleble
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-05-24 21:39

    od 5 lat jadę na Nortonie (oryginalny).

    Skomentuj

  8. leon-san
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-05-24 22:24

    A gdzie darmowy Comodo?

    Skomentuj

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-25 10:51

      To jest test samych bidnych antyvirusów. Comodo to pełny darmowy pakiet Internet Security

      Skomentuj

  9. patol1984
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 23:44

    Czyli mam rozumieć, że microsoft defender pożera tyle samo mocy co pierwszych 9 z listy razem wziętych? Serio? :D

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-24 23:50

      Skąd taki pomysł? To nie jest % obciążenia, tylko jakieś arbitralne punkty.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-25 09:16

        gdzie komisja przyznająca punktu okresla je w zależnosci od tego jak im sie przydzieli ;)

        Skomentuj

  10. mesjan
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-25 01:07

    Nie wiem czy w tych czasach posiadanie antywirusa coś daje.

    Skomentuj

  11. xchaotic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-25 23:13

    "Jaki antywirus najmniej obciąża system?" Wylaczony.

    TAki typowy antywirus to jest marnowanie cykli CPU w czasach gdy exploity sa na 0 day a update do systemu operacyjnego instaluja sie automatycznie.