Na topie

Jakie chłodzenie do procesora kupimy w danym budżecie?

Autor:
artykuł sponsorowany

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Dysponujesz odliczoną kwotą na zakup coolera CPU i chcesz zobaczyć na co możesz liczyć w takim budżecie? Zerknij na nasz przegląd oferty sklepu RTV Euro AGD.

  • Jakie chłodzenie do procesora kupimy w danym budżecie?
A A

Za oknem śliczna pogoda, temperatury idą w górę - również te we wnętrzach naszych komputerów. Jeśli wasz procesor się przegrzewa, cooler na procesorze zaczyna hałasować, lub planujecie podkręcanie, warto zaopatrzeć się w odpowiedni system chłodzący.

Czym kierować się podczas wyboru coolera? W większości przypadków znakomicie sprawdzi się klasyczne chłodzenie powietrzem - montaż (najczęściej) jest nieskomplikowany i nie wymaga ono dodatkowego miejsca na chłodnicę. W dużych obudowach najlepiej sprawdzi się chłodzenie wieżowe, natomiast w małych często zmuszeni będziemy do wykorzystania radiatorów poziomych (niskoprofilowych). Jeśli zależy nam przede wszystkim na cichej pracy warto pamiętać, że im większy wentylator, tym wolniej pracuje i generuje mniejszy hałas.

Na początek sprawdzamy czy cooler jest zgodny z podstawką naszego procesora (płytą główną), z czym zwykle nie ma problemu, bowiem systemy chłodzące są wyposażone w zestawy mocujące do wszystkich (lub większości) najpopularniejszych podstawek. Ostatnią kwestią są możliwości odprowadzanie ciepła przez radiator określone przez współczynnik TDP - jeśli jest wyższy niż TDP naszego procesora, to oznacza, że powinien go bez problemu schłodzić. Oczywiście wartość TDP idzie w górę razem z podkręcaniem procesora, więc osoby zainteresowane OC powinny zostawić sobie spory zapas.

Przejrzeliśmy ofertę sklepu RTV Euro AGD, by pokazać wam na co można liczyć w konkretnych budżetach!

Coolery CPU do 100 zł

W cenie do 100 zł znajdziecie solidne zamienniki chłodzeń box (dołączanych do procesorów) - wśród niedrogich i niezłych coolerów CPU wiedzie prym firma Silentium PC.

Coolery CPU do 200 zł

Bardzo ciekawy segment - niedrogi i oferujący wiele zróżnicowanych systemów chłodzących. Wśród nich można znaleźć naprawdę ciekawe niskoprofilowe konstrukcje jak be quiet! Shadow Rock LP, czy Cooler Master MasterAir G100M.

Coolery CPU do 400 zł

W cenie powyżej 200 zł znajdziemy już najtańsze chłodzenia wodne, jak i prawdziwych powietrznych mocarzy w rodzaju be quiet! Dark Rock.

Coolery CPU do 700 zł

Powyżej 400 zł znajdziemy już naprawdę dobre chłodzenia wodne - zarówno z chłodnicami 240 jak i 360mm. Dla miłośników moddingu także w wersji podświetlanej.

Źródło: RTV Euro AGD, informacja własna

Odsłon: 7222 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. KENJI512
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2018-06-09 17:36

    A gdzie NZXT Kraken ? Nie opłacili reklamy w serwisie?
    Bo są jednymi z najlepszych...

    Skomentuj

    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-09 20:09

      Tak samo jak do 200 zł najlepsze jest Scythe Fuma. Kupując chłodzenie spędziłem parę godzin na szukaniu testów itp. Baardzoo dobre chłodzenie w cenie nawet do 250 zł. Z thermall grizzly pastą na i5-3570k @ 4,5 GHz w stresie mam 72 stopnie ale tego stresu to chyba nawet nigdy nie zauważyłem. Czego chcieć więcej? Niebawem zmieniam procka na coś z ostatnich modeli i ta Fuma pasuje więc tym bardziej szkoda mi kasy na inne chłodzenia, za które się przepłaca.

      Skomentuj

      1. Sharimsejn
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-06-10 19:45

        O nieeee fanboye minusują bo ktoś śmie mieć dobre chłodzenie w dobrej cenie xdd

        Skomentuj

      2. choleryk65
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-06-12 22:38

        No może nie najlepsze, ale bardzo dobre, adekwatnie do ceny ;-)
        Na przykład taki Mugen też jest bardzo dobry ;-)

        Skomentuj

  2. Blackshadow
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2018-06-09 18:05

    boxowe najlepsze, bez kombinacji.

    Skomentuj

  3. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-09 20:48

    Tutaj macie fajny test i9-7900x i jak widać po nic najlepiej ściągnąć czapę czyli IHS i go nie zakładać na powrót ,wyczyścić rdzeń i nałożyć najlepiej Thermal Grizzly oraz jakieś swoje rozwiązanie czapy pewnie z miedzi by lepiej odprowadzało ciepło.Redakcje nie napisała jakiego rozwiązania użyła usuwając czapkę ale temperatury po takim usunięciu czapy i zastosowaniu swojego rozwiązania robią wrażenie.Jak już bierzesz porządne chłodzenie to także usuwasz czapę.
    https://www.tomshardware.com/reviews/core-i9-7900x-overclock-ln2,5618-4.html

    Skomentuj

    1. Balrogos
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-06-09 23:11

      ale to Direct Die, nawet z tym balbym sie zalozyc jakies ponad 1kg chlodzenie powietrzem

      Skomentuj

  4. kokosnh
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-06-09 22:01

    Brak w ogóle Noctuy, Thermalright Macho Rev. B, czy SilentiumPC Fortis 3...
    A polecacie poziome coolery CPU i to nawet za 369zł, lub 120mm AiO za pół tysiąca ?

    Skomentuj

  5. Balrogos
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-06-09 23:09

    Po pierwsze słabo że tylko z jednego sklepu chłodzen i cen jest o wiele wiecej i nie podane najwzniejsze czyli jakie sockety dane chłodzenia obsługuja łatwość montazu ale to raczej drugorzedna kwestia :) i najwazniejsze ich TDP czyli ile ciepla sa w stanie rozproszyć, no i wiadomo dla nie ktorych rzecz wazna rozmiar i wyglad. Jesli mamy mniejszy budzet warto isc w chlodzenie powietrzem ktore jest wydajniejsze nawet od drogich zestawow wodnych AIO.

    SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 - 59,99 zł (TDP do 120W)
    SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024 - 78,99 zł (TDP do 150W)
    SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 - 98,99 zł (TDP do 180W)

    be quiet! Pure Rock Slim BK008 - 109,99 zł (TDP do 120W)
    Thermaltake Frio Extreme Silent - 129,99 zł (TDP do 150W)
    Cooler Master HYPER T4 RR-T4-18PK-R1 - 139,99 zł (TDP do 130W)
    SilentiumPC Grandis 2 XE1436 - 159 zł (TDP do 250W)
    be quiet! Pure Rock BK009 - 159,99 zł (TDP do 150W)
    Thermaltake Riing Silent 12 Blue - 169,99 zł (TDP do 150W)
    be quiet! Shadow Rock LP BK002 - 189,99 zł (TDP do 130W)
    Cooler Master MasterAir G100M RGB - 189,99 zł (TDP do 130W)
    Thermaltake Riing Silent 12 Pro Blue - 199,99 zł (TDP do 170W)

    Corsair Hydro Series H45 - 239 zł (TDP do 95W)
    be quiet! Cooler CPU Dark Rock 3 - 269 zł (TDP do 190W)
    Cooler Master MasterAir MA610P RGB - 299 zł (TDP do 180W)
    Corsair Hydro Series H55 CPU Cooler - 299 zł (TDP do 65W)
    Thermaltake NiC C5 - 319 zł (TDP do 230W)
    Cooler Master MasterLiquid 240 - 349 zł (TDP do 230W)
    be quiet! Dark Rock TF BK020 - 369 zł (TDP do 220W)

    Thermaltake Water 3.0 Extreme S - 419 zł (TDP do 320W+)
    Cooler Master MasterLiquid ML120R RGB - 499 zł (TDP do 200W)
    Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB - 569 zł (TDP do 230W)
    be quiet! Silent Loop 360mm - 659 zł (TDP do 450W)
    Thermaltake Water 3.0 Ultimate - 699 zł (TDP do 420+W)

    Brakuje duzo mniej i bardziej znanych chlodzen powietrzem i o wiele wydajniejszych i przystepniejszych cenowo chlodzen AIO

    Skomentuj

    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-06-10 19:48

      Ja to widzę coraz mniej testów i pełnej profesjonalki, a więcej "newsów" bazujących cholera wie na czym jak choćby w tym pseudo artykule. PurePC jest mniejsze ale zajmują się tym co ludzie lubią przeglądać, czyli testami.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-06-11 21:51

      nie czytałem tego co napisales ale daje łapkę za włożoną w niego pracę.
      Wiecej w nim zapewne sensu i informacji niż w artykule.

      Skomentuj

  6. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-10 08:11

    hehe, kupiłem kilka lat temu kilka komponentow i zrobiłem loop wc. Nie martwię się o chłodzenie od dobrych 8 lat i nie musze się w ogole nad nim zastanawiać. Co najwyżej kiedyś blok na cpu zmienie jak będzie trzeba jakiś znacznie większy :)

    Skomentuj

  7. Renji
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-10 10:36

    Haaaa, brak NOCTUAy, bo w sklepie nie ma, innych zresztą też. To trzeba było dać tytuł "Jakie chłodzenie do procesora kupimy w danym budżecie w RTVEUROAGD". Przynajmniej tytuł był by zgodny z prawdą. Bo gdzie indziej można kupić taniej, lub lepiej w tych pieniądzach.

    Skomentuj

  8. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-06-10 16:22

    Hehe, ciekawy trend sie tworzy - wiecej mozna dowiedziec sie z komentow pod artykulem, nizli z samego artykulu :)

    Skomentuj

  9. miszczkurde
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-13 10:45

    Jak to jest z tym chłodzeniem wodnym, bo nigdy nie miałem przyjemności... Trzeba po jakimś czasie uzupełniać płyn, czy wystarczy podłączyć i mamy chłodzenie na lata?