Na topie

Jesteś śledzony, nawet jeśli blokujesz reklamy

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Prywatność

Wygląda na to, że narzędzia do ochrony prywatności mogą w ogóle nie działać albo wręcz działać na niekorzyść użytkownika.

Jesteś śledzony, nawet jeśli blokujesz reklamy

A A

Obecnie na całym świecie na ponad 615 milionach urządzeń zainstalowane jest oprogramowanie do blokowania reklam w Internecie (tak wynika z raportu PageFair). Najczęściej użytkownicy instalują takie narzędzia, aby oczyścić strony internetowe ze zbyt nachalnych reklam. Czasem jednak stosują adblockery po to, by ograniczyć możliwości „szpiegowskie” reklamodawców. Okazuje się jednak, że efekt może być nie tylko minimalny, ale wręcz zupełnie odwrotny.

O tym, że reklamodawcy poważnie „szpiegują” użytkowników stron internetowych, wiemy nie od dziś. W 2010 roku opublikowany został raport fundacji Electronic Frontier Foundation, z którego wynikało, że przeglądarki są właściwie bezsilne w zderzeniu z takimi narzędziami. Teraz, osiem lat później, grupa francuskich naukowców zaktualizowała raport i dodała, że nawet najbardziej zaawansowane adblockery niewiele mogą zrobić, by chronić prywatność internautów.

Gwoli ścisłości, dotyczy to nie tylko adblockerów, ale też innych narzędzi, które teoretycznie mają oddzielać użytkowników od macek reklamodawców. Wszystkie one w rzeczywistości mogą pomagać w tworzeniu profili. Dodają bowiem kolejny element przydatny podczas gromadzenia takich informacji jak: zainstalowane wtyczki, portale społecznościowe, na których loguje się użytkownik, rozdzielczość ekranu, strefa czasowa itd. Im więcej danych, tym większa szansa na utworzenie indywidualnego profilu. 

Jeśli chcecie sprawdzić, jak bardzo (nie) chronią was wtyczki, wypróbujcie ten test.

Źródło: The Next Web, inrialpes

Odsłon: 6090 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
  1. kokosnh
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-04-15 12:29

    Unsupported browser detected! ×
    We've detected that your browser is currently unsupported for our experiment. Our experiment supports the desktop versions of Chrome, Firefox, Opera and Safari browsers.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-18 14:03

      niezły ten link. problemem są niestety ciastka które ciekną pomiędzy różnymi stronami, co jest głównym błędem w projekcie implementacji ciastek. Mnie wyśledziło m.in. przez to, że tamta strona widzi ciastko z DP :) a widzieć nie powinna.

      Skomentuj Historia edycji

  2. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-04-15 12:42

    Przed lokalnymi skryptami chroni tylko całkowite wyłączenie JS, czy to za pomocą NoScript czy uMatriksa, czy w opcjach przeglądarki. Za to wystarczy mieć zablokowane większość site'ów typu Gemius i już ma się z głowy większość detekcji.

    Skomentuj

  3. Niepiskoj
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-04-15 12:56

    Geniusze na Vivaldim test nie działa a w Firefoxie muszę wyłączyć NoScript żeby mi pokazali jak mnie on nie chroni bo w przeciwnym wypadku nie mogę kliknąć:
    " I agree, test my browser!"

    Skomentuj

  4. heli_plock
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-15 15:09

    "Unsupported browser detected!" hahahahaha

    Skomentuj

  5. chrisplbw
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-15 15:25

    Ja na FF mam same puste pola :) KIS robi swoje

    Skomentuj

    1. heli_plock
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-15 16:59

      tez mam KIS i puste pola na FF :D

      Skomentuj

  6. deton24
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-15 17:53

    Testował ktoś z Ghostery?

    Skomentuj

  7. jacy4
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-15 19:50

    Problem jest taki że pokazuje mi że jestem zalogowany na stronach na których nie mam konta albo nawet nigdy nie byłem

    Skomentuj

  8. behemot
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-15 21:40

    Skoro zakładamy, że jestem paranoikiem i wycinam wszelki zbędny JS ze stron, to w jaki sposób jestem deanimizowany? Zablokowany WebRTC + spoofowany user agent i w pasywny sposób nie da się chyba za bardzo odróżnić od siebie 100 różnych paranoików wchodzących na tę samą stronę lub grupę stron.
    Oczywiście mam na myśli reklamodawców a nie różne trzyliterowe organizacje działające na granicy prawa lub zupełnie poza nimi.

    Skomentuj

    1. diwad2510
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-17 11:18

      Gromadzić dane mogą zawsze ale przypisywać je mogą po adresie IP przydzielanym przez serwery DNS (moja opinia)

      Skomentuj

      1. behemot
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-17 19:12

        Paranoik przecież nie będzie korzystał z netu w sposób inny, niz VPN/tor ;)

        Skomentuj

  9. rahl_r
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-15 22:43

    Rozbawił mnie ten test:

    Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/57.0.2987.133 Safari/537.36 OPR/44.0.2510.1218 ;)
    Rozdziałka: Resolution (available):1974x1152(1974x1152)
    wtf ? ;)
    Canvas i WebGL puste

    Próbujemy na ślepo - a może coś trafimy ?

    Skomentuj Historia edycji

    1. wefhy
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-04-16 23:42

      Nie, to w pełni poprawny useragent Edge ;) M$ uznał, że jak poda wszystkie możliwe przeglądarki, to może jakoś będzie działało.

      Skomentuj

  10. Author
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-16 00:12

    Ale jak to wogóle możliwe żeby bez mojej wiedzy i zgody szpiegować nosz ku.

    Skarbówka ma dostęp do mojego konta niedługo sami se będą brali kase ile chcą,
    słuzby wiedzą wszystko gdzie dzwonie co mówie z kim sypiam gdzie i co robie,
    firmy internetowe wiedzą jeszcze więcej niz służby

    i nikt nigdy sie mnie o nic nie spyta a ja zrobie zdjęcie na ulicy to zaraz mam problem

    i to jest ta wolność i demokracja oparta na socjaliźmie

    gdybym tak ja szpiegował skarbówkę albo banki to zaraz paragraf by się znalazł

    i kto tu ma cos do ukrycia

    Skomentuj

  11. Marucins
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-17 12:12

    Jak już jesteśmy przy reklamach :)
    Benchmark.pl i ich nieinwazyjność w postaci ŚCIANY SPAMU!
    https://s20.postimg.org/f1fdcfq0d/Screenshot_17.04.2017_12_10_52.png

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-18 14:16

      mi matrix na benchmarku blokuje: google.com i googleapis.com, wykop.pl (i moge sobie tak tam nie wchodzić, i tak mnie zarejestruje że tam byłem), bbelements.com , google-analitycs.com , googletagmanager.com , googletagservices.com (oj dużo tych googli!), hotjar.com , newrelic.com , smartadserver.com . a to pewnie tylko początek, bo jak się to stado wpuści to się otwiera kilka razy tyle. efekt? 31 zablokowanych elementów. Chłopaki od benchmarka, czy wy wiecie co jest na waszych stronach ?!?

      Skomentuj

      1. chrisplbw
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-18 17:56

        na głównej 34 próby gromadzenia danych