Na topie

Fotomontaże nadal potrafią oszukać jury konkursów foto. A was?

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Kategoria: Foto Tematyka: fotografowanie konkurs fotograficzny

Nikon Singapore zanotował wpadkę podczas ogłaszania wyników konkursu fotograficznego. Zwycięska fotografia okazała się fotomontażem.

Oszukane zdjęcie wygrywa w konkursie

AA

Żyjemy w epoce gdy ludzie zajmujący się fotografią, czy to jako fotograf, czy retuszer, czy też autorytet w tej dziedzinie, powinni być obeznani z metodami oszukiwania prawdy w cyfrowym świecie. A jednak singapurski oddział Nikona został oszukany przez fotografa Chay Yu Wei, który Instagramowy fotomontaż zgłosił do konkursu. A potem zdobył główną nagrodę.

Szczęśliwy zbieg okoliczności, który okazał się fotomontażem

Jego fotografia, na której widzimy samolot umieszczony dokładnie pośrodku naturalnej ramki jaką tworzą zabezpieczające upadek z dużej wysokości pręty wokół drabiny, zdobyła nagrodę w kategorii Casual Photo. Celowo napisałem umieszczony, gdyż nie jest to chwila wyczekana, przyuważona, ale ordynarnie wklejony obraz samolotu.

Jeśli nie widzicie tego na pierwszy rzut oka, przyjrzyjcie się pod kątem. Nachylona pod kątem około 30 stopni prostokątna ramka z samolotem jest widoczna jak na dłoni.

Porównanie fałszywe foto
Porównanie fotografii znalezionej na profilu Facebook i po podkręceniu koloru białego

Zaskakujący w tej całej sytuacji jest nie tylko tupet fotografa, ale i brak kompetencji osoby oceniającej zdjęcia. Członek jury powinien być wyczulony na próby przeforsowania fotomontaży, szczególnie w przypadku takich fotografii i w takiej kategorii jak zdjęcia codzienne.

Brak kompetencji czy przeoczenie jury

Ostatnio notujemy dużo przypadków z błędnymi decyzjami jury konkursowych i coraz większą liczbą dyskwalifikowanych fotografii. Dziwne że w tej sytuacji nie wszyscy idą po rozum do głowy. Przeanalizowanie tego jednego, nagrodzonego zdjęcia to nie jest duży problem. Odróżnienie nachalnego fotomontażu od ewidentnych śladów po obróbce, która może być dopuszczalna w pewnych warunkach, także nie powinno stanowić problemu.

W ubiegłym roku w konkursie Nikon-Walkley Awards udało się uniknąć problemu na etapie selekcji wyróżnionych. Wtedy fotograf sam zdecydował się wycofac z konkursu gdy jeden z kolegów zasugerował, że jego zdjęcia z tego samego miejsca i chwili wyglądają inaczej.

Retuszowane zdjęcie małp
Wyretuszowanie kawałka słomy poprawiło walory estetyczne, jednak naruszało zasadę - żadnego klonowania i zaawansowanego retuszu

World Press Photo 2015 zdyskwalifikowana fotografia
W 2015 roku jury World Press Photo nagrodziło cykl zdjęć, z których jedno było zaaranżowane i wykonane w innymi miejscu niż sugerował autor. Nagrodę odebrano

Grand Press Photo 2010 Boże Ciało
Słynna fotografia Tomasza Tomaszewskiego, nagrodzona przez jury Grand Press Photo w 2010 roku, długo była kontestowana przez internautów jako zdjęcie dokumentalne. Jury GPP nie zmieniło werdyktu

Wildlife photographer of the year 2009 dyskwalifikacja
Ustawka to poważny problem szczególnie w przypadku fotografii przyrodniczej lub podróżniczej. Trudno ją wykryć i udowodnić To zdjęcie przedstawia prawdopodobnie tresowanego, a nie dzikiego wilka, jak twierdzi autor nagrodzonego zdjęcia w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2009. Nagrodę odebrano

Gołębie sklonowane
Klonowanie obiektów na zdjęciu to sztuczka stosowana od lat. Czasem bardzo nieudolnie. W 2007 roku jury Grand Press Photo wycofało się z decyzji o przyznaniu tej fotografii nagrody

Nikon przeprosił za całe zajście, zapewnia też że będzie bliżej przyglądał się wyróżnianych zdjęciom. Tym razem fotomontaż, którego nie dostrzegło jury, został wykryty. To wszystko dzięki internautom, którzy szybko dostrzegli, że z umieszczonym na Facebookowym profili zdjęciem jest coś nie tak.

Również twórca fotografii przyznał się do fotomontażu i tego, że nie jest to pierwszy raz kiedy jego przetworzone zdjęcia zyskuje uznanie. W domyśle mowa o Instagramowej społeczności. Z jednej strony to dobrze, że przeprasza, z drugiej jednak, może my temu panu już podziękujemy.

Takie przypadki podważają zaufanie do fotografii dokumentalnej

W głowie rodzi się pytanie, ile z tych niezwykłych zdjęć, które można oglądać między innymi właśnie na instagramowych profilach jest prawdziwe, a ile to sprytne oszustwa. Jeśli wykonane z większą dbałością niż w przypadku wspomnianej fotografii, mogą być znacznie trudniejsze do wykrycia.

Po lekturze odpowiedzi Yu Wei na zarzuty, można zastanowić się jeszcze nad jedną rzeczą. Widać, że nie wszyscy pojmują gdzie leżą granice dobrego smaku w fotografii. Istnieje oczywiście fotografia artystyczna, fotomontaż to także ważne narzędzie wyrazu. Nie można też spisywać na straty retuszu, gdy prowadzi on do zwiększenia wartości zdjęcia i nie jest zakazany w regulaminie konkursu.

Jednak próba przekonania odbiorcy, że fotomontaż jest w istocie dokumentacją, przypisywanie sobie całej chwały to duża przesada. To co dla takiego dowcipnego fotografa może być tylko żartem, może podważyć zaufanie do fotografii. A tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Źródło: Nikon Singapore

Odsłon: 5219 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. Mateusz Sołtysiak
  Oceń komentarz:

  19    

  Opublikowano: 2016-02-02 16:01

  Zadziwiające jest, że osoba dokonująca fotomontażu nawet nie zadała sobie trudu, by wyszparować samolot.

  Skomentuj

 2. Mulciber
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2016-02-02 17:23

  Dlatego jury powinno swoje drogie IPSy zamienić na tanie TNki :)

  Skomentuj

 3. TicTac
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-02-02 18:08

  Minie szokuje fakt że w ogóle taka osoba zdecydowała się to zrobić. A teraz pewnie sobie myśli: "...no prawie mi się udało, następnym razem się bardziej przyłożę...." przerażające. I jak tu nie tęsknić za kliszą

  Skomentuj Historia edycji

  1. Fingal
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-02-02 18:55

   Fotografie analogowe mogą być również retuszowane. Nawet wiele starych analogowych zdjęć w rodzinnym albumie ma nałożone poprawki. Pierwszy z brzegu artykuł o tym:
   http://www.spidersweb.pl/2014/11/wygladal-retusz-zdjec-80.html
   A tu historyczne przykłady
   http://kulturawplot.pl/2012/02/11/zmanipulowane-historyczne-zdjecia-czyli-retusz-bez-photoshopa/

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-03 10:16

    akurat retusz starych foto to była norma. do fotografa chodziło się jak do malarza. najpierw była fotka bazowa, potem malowanie, i na samym końcu odbitka po retuszu. dlaczego tak? w życiu zawsze można było się poprawić itp. a fotografia jak została zrobiona to już wisiała bardzo długo i poprawić się jej już nie da, za to wszyscy na nią się patrzą przez wiele lat. tak było kiedyś. więc retusz był bardzo modny i kasę zbierał ten fotograf, który umiał najlepiej malować :)
    btw. w starych fotografiach modne tez było koloryzowanie zdjęć.

    Skomentuj

 4. Dunny
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2016-02-02 20:15

  Moim zdaniem powinno być zakazane uzywania jakichkolwiek programów graficznych na konkursach, zdjecie tkniete w jakikowleik sposob powinno byc wywaalone od strzala. Czesto widzi sie piekne zdjecie...po 200 korekcjach w lightroomie i photoshopie. Tego nie powinno byc. Ten : http://www.boredpanda.com/lion-attack-photo-portrait-wildlife-photography-atif-saeed/?image_id=lion-attack-photo-portrait-wildlife-photography-atif-saeed-2.jpg ,ma wbudowany chyba ,,fotoszop'' w opcjach korekcji aparatu :p

  Skomentuj Historia edycji

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-02-02 20:38

   A jeśli w aparacie będziesz mógł dokonać tych edycji to będzie już retusz, czy nie? Aparaty to już dzisiaj całkiem zaawansowane komputery, które robią wiele funkcji retuszu na żywo (choćby redukcja szumu przy użyciu black frame).
   Możesz chcesz, by przyjmowano tylko RAWy prosto z aparatu?

   Skomentuj

   1. Nullmaruzero
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-03 07:18

    Zależy, jak robi wsio na żywo to jeszcze ujdzie, pod warunkiem że fotograf ustawi wszystkie parametry przed zrobieniem zdjęcia. Po zrobieniu to każdy może kombinować tyle że z jednego zdjęcia wyjdzie 5 różnych. Ewentualnie niech zrobią różne kategorie dla takich konkursów, w tym taką gdzie dozwolony jest jakiś retusz o ile autor przedstawi także oryginał.

    Skomentuj

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-02-03 10:25

    najbardziej podstawowe rzeczy jak balans bieli i korekta wad obiektywu, tak. nic poza tym.

    Skomentuj

    1. shamoth
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-02-03 12:30

     Dopuścił bym jeszcze opcje pozwalające uzyskać efekty charakterystyczne dla różnych filmów i sposobów wywoływania w analogach jak koloryzowanie/desaturacje żeby dało się uzyskać z cyfry monochrom/sepię czy efekt starych klisz które potrafiły "dziwnie" oddawać kolory po wywołaniu.
     Reszta powinna być nietknięta, klatka zastana to klatka zastana, nawet crop nie powinno się robić bo aparat za dużo złapał...

     Skomentuj

 5. Marucins
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-02-03 07:42

  Dobry facet.
  Perfidne zagranie, kompletnie świadomie wysłał fikcję...

  Za takie coś powinien lecieć wilczy bilet!
  Sportowców dyskryminują a cwaniaczki zyskują na uwadze?

  Skomentuj

 6. sluka1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-02-03 21:12

  fotomontaże - nie
  obróbka fotki - tak, z jedną małą uwagą - jest zdjęcie konkursowe, a dla jury dodatkowo oryginał cyfrowy. Po oryginale oceniają warsztat techniczny. Jeśli fotka jest wyciągana, a nie tylko korygowana - kosz.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!