Ciekawostki

Komputer z DNA - umie pierwiastkować do 15

przeczytasz w 1 min.

Wykorzystujący 74 nici DNA układ obliczeniowy jest najbardziej skomplikowanym, jaki dotąd zbudowano. Do działania wykorzystuje zjawisko replikacji i łączenia się ciągów DNA.

Gdy mowa o niezwykłych konstrukcjach, których moc obliczeniowa pozwoli stawić czoła najbardziej skomplikowanym zagadnieniom, zazwyczaj myślimy o komputerach kwantowych. Tymczasem w laboratoriach powstają jeszcze bardziej egzotyczne konstrukcje, jak tytułowy komputer złożony z DNA. Badania na takimi układami obliczeniowymi prowadzone są już od kilkunastu lat.

DNA kojarzy nam się jako nośnik informacji o budowie organizmów. Można jednak wykorzystać go do skonstruowania bramek logicznych, a także jako nośnik sygnału, spełniający podobną rolę jak elektrony w zwykłych tranzystorach. Ciąg obliczeń jest w rzeczywistości ciągiem reakcji chemicznych, jakie zachodzą pomiędzy nićmi DNA.

Schemat połączeniowy komputera z DNA
Schemat połączeniowy obwodu obliczeniowego bazującego na molekułach DNA

Najbardziej skomplikowany dotąd komputer, a w zasadzie układ liczący, wykorzystujący DNA, który skonstruowali naukowcy z Caltechu - Erika Winfree i Lulu Qiuan, nie zachwyci nas swoimi osiągami. Potrafi liczyć do 15, a w zasadzie obliczać pierwiastek kwadratowy z każdej z liczb w tym zakresie, podając wynik zaokrąglony do liczby całkowitej. A więc nie jest zbyt mądry, z naszego punktu widzenia. Nie jest również jak na razie zbyt szybki, wykonanie obliczenia zajmuje mu - uwaga - nawet dziesięć godzin. Można powiedzieć, że Windows na komputerze z procesorem zbudowanym z DNA uruchamiałby się do końca wszechświata. Mimo to pewne cechy technologii wykorzystującej DNA są na tyle ciekawe, że warto się nią poważniej zainteresować.

Chodzi o możliwość zintegrowania bramek logicznych z układami biologicznymi, co pozwoliłoby na kontrolowanie i sterowanie przebiem zjawisk biochemicznych, które wpływają na zachowanie się układów. Całość odbywałaby się na poziomie komórkowym przy wykorzystaniu jedynie zjawisk chemicznych.

Dla wytrwałych 12 minutowa opowieść o podstawach działania opisywanego urządzenia.


Więcej o niezwykłych urżądzeniach:


Źródło: Popsci
 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    wystarczy żeby SI się zbuntowało i mamy dzień sądu
    • avatar
      wildthink
      0
      A do komputera będziemy wlewać sól fizjologiczną, żeby go nakarmić.
      • avatar
        czapelka21
        0
        Samo DNA to nic. Niech dorzucą mu jeszcze palce to szybciej będzie liczył.
        • avatar
          onegumas
          0
          A może można by wypić taki komputer i mieć go jako komputer pasożytniczy, korzystający z DNA hosta? :)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Brzmi co ciekawie i tak też wygląda.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              to predzej juz beda komputery kwantowe niz to,
              my i tak sie nie doczekamy ani tego anie tego
              • avatar
                Obiektor
                0
                za kilka tysi lat rozwina to tak ze powstanie swiat matrixa dzieki twojemu dna bedziesz mogl wejsc w siec w wirtualny swiat :)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Jak na razie to Ja wybiegam w przyszłość z pytaniem kiedy będzie nowy AMD Bulldozer ! ! ! To mnie bardziej ciekawi, matrixa już oglądałem kilka razy i starczy mi już, teraz potrzeba wrócić do przyziemnych rzeczy, kiedy będzie nowy AMD i kiedy będzie wychodzić DDR4? :D