Na topie

Komputery i Internet to czarna magia dla ponad połowy Polaków

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

Mniej niż połowa Polaków potrafi korzystać z aplikacji internetowych czy tworzyć kopie zapasowe. Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Komputery i Internet to czarna magia dla ponad połowy Polaków

A A

Czy potrafisz korzystać z narzędzi biurowych? Czy potrafisz odbierać i wysyłać wiadomości e-mail? Czy potrafisz rozmawiać za pomocą komunikatora internetowego? Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że 56 proc. Polaków odpowiada na te pytania przecząco.

W najnowszej odsłonie aktualizowanego co rok indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Polacy zajmują 23. miejsce pod względem rozwoju technologii cyfrowych. Coraz więcej mieszkańców naszego kraju korzysta z Internetu (już 70 proc. z nas), ale tylko 44 proc. ma podstawowe umiejętności cyfrowe.

Podstawowe umiejętności cyfrowe według Europass to między innymi korzystanie z narzędzi biurowych i aplikacji internetowych, tworzenie kopii zapasowych czy zabezpieczanie dostępu za pomocą hasła. Innymi słowy, dla ponad połowy Polaków komputery i Internet to czarna magia.

Co jednak ciekawe, choć spora część z nas nie ma podstawowej wiedzy, większość Polaków chętnie korzysta z usług internetowych. Wiadomości w sieci przegląda 79 proc. internautów, gra, ogląda filmy lub słucha muzyki – 68 proc., korzysta z portali społecznościowych – 60 proc., robi zakupy – 56 proc., a z bankowości internetowej korzysta nieco ponad połowa. Małym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się zaś usługi wideo na życzenie (6 proc.).

Ogólnie pod tym względem plasujemy się nieco poniżej europejskiej średniej. Z kolei zdecydowanie gorzej wypadamy w zakresie integracji technologii cyfrowej w przedsiębiorstwach. Dla przykładu: informacje w sieci udostępnia 21 proc. polskich firm (36 proc. w UE), aktywnie działa w mediach społecznościowych 9 proc. (20 proc. w UE), a z chmury korzysta 5 proc. (13 proc. w UE).

Niemniej wskaźniki rosną. To oznacza, że konieczne jest szkolenie pracowników w zakresie podstawowych umiejętności cyfrowych. Jak bowiem tłumaczy Piotr Kałuża z firmy DAGMA: „pracownik, któremu brakuje wiedzy na temat prawidłowego i bezpiecznego korzystania z Internetu czy poczty, staje się swego rodzaju oknem, przez które może wejść cyberprzestępca, by przeprowadzić atak”.

My też powinniśmy zadbać o to, by nasze dzieci, rodzeństwo, znajomi, jak i rodzice posiedli umiejętności, które dziś są właściwie jednym z fundamentów codziennego życia.

Źródło: DAGMA, DESI. Foto: Unsplash/Pixabay

Odsłon: 4116 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
  1. chrisplbw
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-04-13 14:51

    Szkoda, że nie danych o wieku ankietowanych - wiele by to wyjaśniło.

    Skomentuj

  2. mesjan
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-04-13 15:18

    Przypomniało mi się jak kumpel (~27 lat) który posiada niezły sprzęt i gra w wiele gier, zadzwonił do mnie bym mu naprawił komputer bo internet mu przepadł. Nie chciało mi się ale namówił mnie czteropakiem zimnego piwka. Zachodzę a on mi pokazuje pulpit i że nie ma neta. Okazało się że jedyne co muszę zrobić to przywrócić ikonę opery na pulpicie. Zatkało mnie, jedyne co powiedziałem to dawaj browar i poszedłem :)

    Skomentuj

    1. franiux
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-13 15:32

      Zauważyłem to u bardzo wielu młodych ludzi. Dla wielu nawet nastolatków internet = ikonka na pulpicie, system operacyjny = nie wiem o co ci chodzi, email przez dedykowany program = klikam na ikonkę z literką "E" i wchodzę na stronę jakąśtam, skopiuj plik x z lokalizacji y do z = yyyyyhhh ???. Za to zna najdrobniejszy szczegół obsługi twarzoksiążki i wie jak włączyć ukradzioną grę którą kolega mu zainstalował i ma ikonke na pulpicie. Bo pojędzie menadżer plików jest mu obce.
      Debilizm jaki teraz się szerzy nie ma granic to i nie dziwne że i reprezentanci narodu są na poziomie tych co ich wybierają.

      Skomentuj

      1. rlistek
        Oceń komentarz:

        10    

        Opublikowano: 2017-04-13 16:01

        Po pierwsze to, że ktoś nie jest biegły w obsłudze komputera, nie jest debilizmem. Tacy ludzie zazwyczaj znają się na innych rzeczach, w których to ty jesteś laikiem. Każdy czuje się swobodnie w tym czym się zajmuje i interesuje. Na bank tych "wielu młodych ludzi" łapało by się za głowę, gdyby widzieli ciebie próbującego coś robić w ich obszarze zainteresowań.
        Ale czego się spodziewać po zamkniętych umysłowo ludziach.

        No i jeszcze ta nieśmieszna wstawka polityczna. To, że jesteś close-minded już pokazałeś, ale zastanawia mnie teraz czy jesteś tym co kradł, czy po prostu lubiłeś być okradanym. Pozdro.

        Skomentuj

        1. zakius
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-04-13 16:17

          to jest ten poziom, że jak taki użyszkodnik z tym samym podejściem by prowadził samochód to nie tylko zatankować ale i otworzyć drzwi by ktoś musiał za niego, a na wieść o tym, że fotel można ustawić by zemdlał z wrażenia
          nic tego nie usprawiedliwia

          Skomentuj

          1. Ashinek
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-04-13 16:48

            Ty jesteś chyba nienormalny z tym porównaniem. Uczysz się tego co Ci jest potrzebne. Każde kolejne informacje dla kogoś nie związanego z danym obszarem nie są potrzebne. zapalenie samochodu - uruchomienie komputera, zatankowanie go - uruchomienie przeglądarki/gry itp itd.

            Skomentuj

          2. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            6    

            Opublikowano: 2017-04-13 20:39

            Korzystając z jakiegoś urządzenia można uznać, że jest Ci ono potrzebne. I nie ważne czy jest to telewizor, samochód, lodówka, pralka czy frezarka do paznokci - powinieneś znać co najmniej podstawowe zasady działania danego sprzętu, by móc bez zawracania komuś tyłka je naprawić lub określić, co się zepsuło. A nie siać panikę i zachowywać się jak małpa w przypadku awarii.

            Skomentuj

          3. Ashinek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-14 15:56

            Powtórzę po raz kolejny, każdy posiada taką wiedzę jaka mu jest potrzebna. To nie ty oceniasz co jest potrzebne komuś do życia. Gdyby każdy tak wychodził z założenia, to po co specjaliści, w sumie każdy powinien znać się na wszystkim.
            To co dla mnie jest naturalne, dla innego jest to czarna magia. Mam mnóstwo klientów, pracuje w sklepie, którzy są ogarnięci w innych sprawach, a w sprawach komputerowych pyta o bzdury. Ja ich szanuję.

            Skomentuj

          4. rlistek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-14 17:00

            Widze, ze twoj czas jest tak malo warty, ze zamiast oddelegowac trywialne zadania komus kto sie tym zajmuje na codzien, wolisz samemu sie tego nauczyc, nawet jesli potrzebne ci to bedzie tylko raz w zyciu, fajnie.

            Widzisz, ja wiem gdzie do pralki sie wlewa plyn do prania, gdzie sie wrzuca pranie i ktory i jak ustawic program. Jak w przypadku problemu, rozwiazania nie znajde w manualu lub na pierwszej stronie googla, to nie bede sie bawic w zlota raczke, tylko znajde czlowieka, ktory sprawe zalatwi szybciej i lepiej. Ja w tym czasie zajme sie swoimi sprawami. Jakos nie czuje sie "debilem" z tego powodu.

            Skomentuj

          5. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-13 20:39

            Dubel.

            Skomentuj Historia edycji

        2. Dexterr
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2017-04-13 22:22

          Open-minded to ty napewno nie jesteś :)
          PiS zniósł ustawę kominową i taki pajacyk ze spółki srebrna która zajmowała się przejmowaniem nieruchomości w wa-wie zarobił w Orlenie w zeszłym roku 4mln. Takich PiS-pajaców z niebotycznymi zarobkami i zerowej wiedzy jest cała masa i sa podobnie open jak Ty.

          Skomentuj

    2. sabaru
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-13 18:23

      To jest po prostu brak wiedzy w tym temacie i tyle ale najzabawniejsze jest to jak początkujący mają problem co zrobić z myszką od komputera jak braknie stołu pod nią.

      Skomentuj

  3. blebleble
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-13 16:00

    Moja nauczycielka informatyki pytała się kolegi jak zminimalizować okienko.

    Skomentuj

    1. Adriian
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-13 16:19

      A moja uważała, że jeśli chcemy zapisać coś na płycie albo dyskietce, to da się tylko przez wpisywanie komend w wierszu poleceń (rok 2003 i Win XP).

      Skomentuj

        1. Root1
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-04-13 20:34

          Wiadomo! Porządnemu informatykowi nie opłaca się pracować w szkole.

          Skomentuj

    2. Root1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-13 20:34

      To ciekawe, kiedy studia kończyła. :)

      Skomentuj

  4. killerek132
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-13 17:50

    Ja pamiętam jak siedziałem jeszcze w domu i po znajomości naprawiałem komputery (nic zaawansowanego), składanie, czyszczenie, stawianie systemu i takie tam duperele, nie pracowałem w delegacji więc miałem troszkę czasu.
    W większości to byli znajomy, ale kiedyś kobitka przyniosła mi stacjonarkę, pytam się jej, co jest z komputerem nie tak ?

    Odpowiada że nie działa, nie chce się włączyć. Dobra mówię niech Pani zostawi numer telefonu, zerknę jak dam radę to naprawię jak nie to znam uczciwych chłopaków R&R.
    Miałem wieczorem troszkę czasu więc podłączam kompa i próbuję odpalić, no nie ma zasilania, obracam kompa patrzę a tam zasilacz wyłączony :D.

    Byłem uczciwy i nie wziąłem ani złotówki, chociaż później i tak przyniosła mi czteropaka. Jak bym był frajer, to kupił bym zasilacz, nowy powinął, stary zostawaił i kazał zapłacić za robotę i zasilacz. Nie uważam jednak że każdy musi się znać na komputerach, mam kolegę który nie ogarnia kompa, ma problem nawet z zainstalowaniem antywirusa ale zna się za to bardzo dobrze na samochodach, zawsze do niego jeżdżę i zawsze ogarnie mi samochód.

    Jeden umie to drugi tamto :)

    Skomentuj Historia edycji

    1. zakius
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-13 23:01

      no ja nie wiem, to jest nieogarnięcie życiowe
      nie reaguje w ogóle? sprawdzam kable
      a sprawdzając kable widzę fizyczny przełącznik oznaczony w oczywisty sposób ustawiony w pozycji wyłączony
      co robię?
      a) przełączam
      b) zanoszę do serwisu

      Skomentuj

  5. Dudzio993
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-04-13 19:31

    Ostatnio dostałem nawet z "Allegro" link do pobrania :). Na prawdę nie mam pojęcia jak ludzie się łapią na maile, które służą do niecnych celów hakerów..

    Skomentuj

  6. Root1
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-13 20:32

    Mnie to nie dziwi. Moja mama miała ogromne problemy, żeby wysłać nawet e-maila. Trochę nerwów mnie kosztowało, żeby to ogarnęła.

    Skomentuj

  7. taki jeden
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-13 21:17