Na topie

Koniec z komunikatami o ciasteczkach na stronach

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Unia Europejska zmieni przepisy odnośnie do informowania o ciasteczkach na stronach internetowych.

  • Koniec z komunikatami o ciasteczkach na stronach
A A

Od kilku lat każda strona internetowa zarejestrowana w państwie Unii Europejskiej musi informować użytkowników o tym, że stosowane są na niej „ciasteczka”. Wygląda jednak na to, że te komunikaty okazały się zbyt irytujące – z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że Unia chce ten obowiązek zlikwidować.

Czym są „ciasteczka”. To narzędzia, które pozwalają stronie identyfikować konkretnego użytkownika. Pozwala to między innymi na stosowanie spersonalizowanych reklam (korzyść dla właściciela strony) oraz na automatyczne logowanie czy dostosowywanie parametrów strony (korzyść dla internauty).

Jako że chodzi tutaj o zbieranie informacji o internaucie, Unia Europejska stwierdziła w 2012 roku, że strona musi informować o takich działaniach. Z informacji, do jakich dotarła agencja Reuters wynika jednak, że włodarze UE zmienili zdanie. Dlaczego? Ponieważ prawie każda strona korzysta z „ciasteczek”, więc użytkownicy są atakowani komunikatami na każdym kroku. Większość z nich nie czyta nawet założeń „polityki cookies”, więc całkowicie mija się to z celem.

Z informacji przekazanych przez Reuters wynika, że nowe przepisy będą łagodniejsze. Wystarczy, że użytkownik raz wyrazi zgodę na „ciasteczka” – w ustawieniach przeglądarki internetowej – i nie będzie o to więcej pytany. Nowe zasady miałyby wejść w życie już w 2018 roku.

Źródło: Reuters

Odsłon: 9724 Skomentuj newsa
Komentarze

35

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. carbo888
    Oceń komentarz:

    51    

    Opublikowano: 2016-12-15 17:30

    Tworzą problem > jest problem > rozwiązują problem

    Skomentuj

    1. plinius
      Oceń komentarz:

      16    

      Opublikowano: 2016-12-15 18:11

      ja kto socjaliści, bohatersko walczą z problemami nieznanymi w innych systemach

      Skomentuj

      1. Jake_24
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2016-12-15 21:43

        I jeszcze to ich tempo...

        Skomentuj

        1. Czaszka
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2016-12-15 22:31

          A kasiurka z naszych podatków leci szerokim strumieniem, na darmozjadów i ich zaje..... pomysły

          Skomentuj

          1. piotr.potulski
            Oceń komentarz:

            -7    

            Opublikowano: 2016-12-16 08:22

            A zapłaciłeś już w życiu jakiś podatek, czy te "nasze podatki" to taka figura retoryczna?

            Skomentuj

          2. Author
            Oceń komentarz:

            5    

            Opublikowano: 2016-12-16 10:17

            A jak kupujesz bułke w gimnazjum to nie płacisz VATu?
            A jak kupujesz karte do telefonu, gacie na targu czy pizze to nie płacisz VATu? Przy zakupie paliwa płacisz też spory wianuszek różnych akcyz vatów i innych, nawet za piwo cie kasują

            W tym socjalistycznym kraju każdy płaci podatek nawet niemowlę bo jesteśmy komunistycznymi niewolnikami

            dopóki nie ukręcimy łba socjalizmowi raz na zawsze to będziemy ścigać jego benkarty po świecie jeszcze długi czas

            co kilka lat powstaje jakiś potworek socjalistyczny najpierw była rzesza i sajuz potem unia a za kilka lat znowu jakiś inny potworek będzie nas okradał oczywiście dla naszego dobra

            Skomentuj

          3. Himoto
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2016-12-16 10:20

            Głupie pytanie, a VAT to nie podatek? :D

            Skomentuj

          4. cyberant
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-12-16 10:58

            o przepraszam... zajmuje się programowaniem i tworze drobne strony www dla firm. Po prowadzeniu przepisu odezwało się wielu starych klientów z prośbą o dodanie wpisu o coockies do ich www. Za każdy taki wpis / modyfikację strony wpadło po 200pln netto, teraz jak zdejmą przepis.. wpadnie mi po 200zł za jego usunięcie.

            Nie czuję się darmozjadem. :) Wiem że pracy nie ma z tym wiele, ale w większości przypadków administratorzy takich stron nie potrafią sami modyfikować (nie znają się na php/js), Najczęściej uzupełniają treści przez CMS. Mi to zajmuje 15-20 minut razem z logowaniem na ftp, pobraniem kodu stronki w php, testami i doborem kolorystyki do komunikatu... Dziekuję UE za tych debili w parlamecie! Dzięki waszym nieudolnym pomysłom programistom zawsze jakieś dodatkowe zaskórniaki wpadną :)

            Skomentuj

          5. kombajn
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2016-12-17 08:29

            Ty wykonujesz zleconą prace. Natomiast mowa jest o idiotach z Brukseli którzy bez pomyślunku wprowadzili takie kretyńskie przepisy. Teraz pomyśl sobie ile ty sam zarobiłeś na tym interesie z komunikatem o ciasteczkach? Sporo nie? To przemnóż teraz to przez ponad 500 milionów ludzi mieszkających w UE wiesz ile pieniędzy poszło w błoto przez durny przepis wymyślony przez jeszcze durniejszego biurokratę? Z twojego punktu widzenia to świetna sprawa bo zarobiłeś. Zmienisz zdanie jak np Bruksela wprowadzi przepis w myśl którego np każdy web deweloper musi mieć minimum dwupokojowe biuro + sekretarkę + pomieszczenie sanitarne i co tam jeszcze bo nie godzi się żeby twórca stron internetowych pracował z domu. W ramach równo uprawnienia każdy twórca ma mieć godziwe warunki pracy. Też będziesz taki zadowolony jak ci koszt prowadzenia firmy skoczy w nadprzestrzeń ? Dla firmy zatrudniającej 1000 pracowników wydatek 200 zł za korektę strony internetowej to pryszcz, dla jednoosobowej firmy to mógł być spory wydatek.

            Skomentuj

      2. Hakuren
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2016-12-17 07:41

        Tak jakby naziści/faszyści/monarchiści/teokraci/kleptokraci/plutokraci nie robili w ten sam sposób?

        Przestańcie dzieci bredzić. Trochę wiedzy historycznej jest bardzo użyteczne a nie tylko bezmyślne łykanie tego co oszołom Korwin czy NSDAP vel PiS/ONR kłapie jadaczką.

        Skomentuj

    2. Piotr1240
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2016-12-16 06:24

      Ehhh...
      Bo narzekając na Unię jesteś taki edgy.
      Jest problem -> proponują rozwiązanie -> rozwiązanie kompletnie nie działa -> zmieniają strategię

      I z tego oczywiście żartować można, no ale dla większego efektu wypada wpierw wypaczyć rzeczywistość pod tezę...

      A reszta szczęśliwie podąży. Because all of the cool kids hate the EU.

      Skomentuj

      1. Jake_24
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-12-16 09:40

        No jest i rację ma. Jak można się takim bzdetem zajmować tyle czasu...? Pewnie dwa lata zastanawiali się, debatowali, żeby to wprowadzić, teraz drugie tyle potrwa anulowanie tego - to jest według Ciebie O.K.?

        Skomentuj

  2. mutissj
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2016-12-15 17:36

    w końcu, bo mam już dość tych komunikatów

    Skomentuj

  3. mutissj
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2016-12-15 17:36

    w końcu, bo mam już dość tych komunikatów

    Skomentuj

  4. SadSam
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2016-12-15 17:40

    To jest jawne udawanie ze cos sie dzieje. Wszystkie strony maja cookies - wiec po co o tym informowac skoro nie ma sie na to wplywu. Tak samo jak z nagrywaniem rozmow telefonicznych przez operatorow.

    Jezeli nie mamy wyboru to w ramach czego sugerowac iz cos sie dzieje wbrew naszej potensjalnej woli. Zapewne w ramach eksperymentu (czy ludzie zareaguja)

    Poprawnie wprowadzony przepis powinien nakladac obowiazek "wylaczenia ciasteczek przez strone"

    Ta strona uzywa ciasteczek - chcesz kontynuowac z "ciasteczkami" lub "bez"

    bo inaczej to jest cos w stylu "albo w glowe albo wcale"
    Podobnie ma sie sprawa z nagrywaniem rozmow.
    Przestala Ci dzialac telewizja ktora malo ze naszpikowana reklamami poza granice mozliwosci to jeszcze slono Cie kosztuje - aby zglosic usterke rozmowa musi byc nagrywana, jezeli nie chcesz aby byla nagrywana to sie rozlacz = nie zglosisz usterki

    juz pomijam tutaj celowosc niezgodzenia sie na nagrywanie rozmowy, niemniej jednak chodzi o sam fakt stawiania ludzi przed wyborem ktorego tak naprawde nie moga dokonac.

    Chcesz 1 mln zl za darmo.... ? chcesz ? z oplaconym podatkiem, wszystko do wydanie... chcesz ? jest w kapsule na orbicie Jowisza - twoje idz / lec sobie zabrac

    Skomentuj

    1. offspear
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2016-12-15 17:51

      Reklamacje wysyłaj przez formularze na stronie albo mailem. Wtedy i ty masz dostęp do całej korespondencji.

      Skomentuj

      1. SadSam
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2016-12-15 18:01

        tak, jak najbardziej.

        Mi bardziej chodzilo o idee, dawanie ludzia wyboru "ktorego nie moga dokonac"

        Skomentuj

        1. miedzianek
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2016-12-15 20:30

          'ludziĄ'?

          No, polisz trudna języka

          Skomentuj

  5. sabaru
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-12-15 17:53

    Przecież te ciasteczka wystarczy raz tylko wyłączyć i więcej ich nie ma. Chyba że ktoś historie wyczyści.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2016-12-15 19:29

      a kto nie czyści choć raz dziennie historii przeglądania ? :D

      Skomentuj

      1. pablo11
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2016-12-15 20:47

        Po kij czyścić historię przeglądania raz dziennie? Ja jak przeglądarka zaczyna zamulać czyszczę ją całościowo. Można przecież kliknąć żeby sie historia nie zapisywała. Ciasteczka też można ograniczyć tylko do bieżącej sesji.

        Skomentuj

        1. Abgan
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2016-12-15 21:33

          No właśnie - do końca bieżącej sesji. Jak idę spać, wyłączam przeglądarkę i komputer, a sesja się wówczas kończy. Następnego dnia jest nowa sesja i nowa okazja do pozamykania komunikatów o ciastkach. Wiwat Unia!

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-12-16 09:42

          widać ze nie zrozumiales ;)

          Skomentuj

  6. andzi18
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2016-12-15 19:00

    "Nowe zasady miałyby wejść w życie już w 2018 roku". Już? Chyba dopiero.

    Skomentuj

  7. Author
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-12-15 19:21

    Cholerna komuna w Brukseli sama nie wie jak sie ma

    esencja socjalizmu, bardzo dzielnie rozwiązuje problemy, których w kapitaliźmie po prostu nie ma

    niestety bierze za to pieniądze z podatków i obniża PKB taka idea tego systemu niewolnik pracuje a socjalista bierze kase i nazywa to kapitalizmem

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-12-15 20:53

      Po pierwsze nawet przeklinać w naszym języku nie potrafisz, więc tego nie rób. Po drugie jesteś zbyt młody, by wiedzieć co było przed ,,komuną z Brukseli". Osoby mówiące o tej złej Unii powinny odświeżyć swoją pamięć lub zapytać rodziców jakie to ogromne PKB miała Polska przed tą złą Unią przed 2004 rokiem...

      Skomentuj

      1. Author
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-12-16 10:28

        Nie mów mi komuchu co moge a co nie, tym bardziej co umie a czego nie. Nie jestem polonistą jestem po technicznej uczelni i ortografie mam gdzieś.

        Jestem po ekonomii i dokładnie wiem jak było przed unią a nawet w PRLu.

        Oświeć nas geniuszu jakie to PKB było i jak się przełożyło na portfel zwykłego Polaka bo z tego co wiem to koszyk dóbr i usług, które może kupić przeciętny Polak za przecietną wypłatę jest bardzo podobny do 2004 a nawet 1995.

        Nadal przecietny wiek auta w rodzinie to 10-15 lat, zadłużenie tylko wzrosło co jest charakterystyczne dla socjalistycznego systemu i wirtualnego pieniądza (kreacja).

        Wątpię synku czy cos rozumiesz z tego co napisałem ale może mama ci wytłumaczy...

        Skomentuj

      2. Author
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-12-16 10:30

        Nie mów mi komuchu co moge a co nie, tym bardziej co umie a czego nie. Nie jestem polonistą jestem po technicznej uczelni i ortografie mam gdzieś.

        Jestem po ekonomii i dokładnie wiem jak było przed unią a nawet w PRLu.

        Oświeć nas geniuszu jakie to PKB było i jak się przełożyło na portfel zwykłego Polaka bo z tego co wiem to koszyk dóbr i usług, które może kupić przeciętny Polak za przecietną wypłatę jest bardzo podobny do 2004 a nawet 1995.

        Nadal przecietny wiek auta w rodzinie to 10-15 lat, zadłużenie tylko wzrosło co jest charakterystyczne dla socjalistycznego systemu i wirtualnego pieniądza (kreacja).

        Wątpię synku czy cos rozumiesz z tego co napisałem ale może mama ci wytłumaczy...

        Skomentuj

      3. Himoto
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2016-12-16 10:41

        Ty się nie zasłaniaj celowym działaniem styropianów, bo aktualne PKB to nie wynik bycia w UE, to wynik wzrostu gospodarczego który bez UE mógłby być wyższy lub niższy. Tak naprawdę nie wiemy jak by dziś wyglądała Polska bez UE i czy w ogóle była Polską.

        Określenia "komuna z Brukseli" też jest takie trochę śmieszne, bo ani to komuna ani socializm, bardziej ustrój liberalno-kapitalistyczny sterowany centralnie, czyli najgorsza odmiana Kapitalizmu który zagubił własne Ja. W Socjalizmie, nie byłoby prawa każdego państwa z osobna tylko odgórnie narzucone jednolite normy [jeszcze im się to nie udało - choć się starają], w komunizmie nie byłoby bogaczy [nie licząc rządzących], bo wszystkie majątki byłyby odebrane :). Najważniejsze, nie byłoby oddawania ziemi byłym właścicielom sprzed XX lat bo wszystko byłoby państwowe.

        Aktualnie mamy dwa duże ruchy komunistyczne w EU Węgry i Polska, choć zwą to raczej neo-komunizmem, który z socjalizmem sprzed 89 ma trochę wspólnego, lecz jest gorszy dla ludu niż socjalizm. Najlepiej to widać po aktualnym naginaniu przepisów konstytucyjnych przez aktualną władzę. Lada moment konstytucja stanie się papierem propagandowym do gnębienia w jej imieniu całej reszty, ale w ogóle nie obowiązująca nikogo w głównego ugrupowania.

        Skomentuj

        1. Author
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2016-12-16 12:00

          Himoto widze, że ty jesteś jednym z tych lewaków socjalistów którzy twierdzą, że "wolny rynek wymaga silnej regulacji" HAHAHA


          hehehe analfabeci ekonomiczni i wiejskie gupki często nazywają taki system kapitalizmem sterowanym to tak jakby powiedzieć, że woda jest sucha taka sama niegodziwość jak nakazać zgwałconej kobiecie ślub z gwałcicielem.

          komuchy tak wami zakręcili że sami nie wiecie gdzie dół a gdzie góra

          czasami rozmawiam na uczelni z wykładowcami ekonomii to się za głowe łapią jaki ciemnogród zrobili z ludzi gorzej niż średniowiecze

          Przypominam, że założycielem unii był komuch wielbiciel Stalina a nazwisko jego wisi oficjalnie nad wejściem do parlamentu

          ktoś o tym wiedział?

          Skomentuj

    1. PROCTON
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-12-16 01:22

      Nie wiem czy ta Unia się utrzyma chociaż do 2020.

      Skomentuj

    1. PROCTON
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-12-16 01:20

      Dlaczego ja wcześniej nie pomyślałem, że może być takie rozszerzenie...irytuje mnie to każdego dnia a tu takie proste rozwiązanie. Dzięki, już sobie dodałem do chrome.

      Skomentuj

  8. michalje
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2016-12-15 21:09

    Te zasrane informowanie o ciasteczkach jest jednym z wielu przykładów na to, że oni tam nie mają pojęcia co robią. A to tylko głupie informowanie o ciasteczkach, wyobraźmy sobie co potrafią spier***** przy ważniejszych sprawach.

    Skomentuj

  9. Gregor-34
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-12-16 09:10

    A po co komu ta unia europejska