Na topie

Korea Południowa walczy z automatyzacją

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Władze Korei Południowej (w której jest ona sporym problemem) mają pomysł na ograniczenie automatyzacji albo przynajmniej jej negatywnego wpływu.

Korea Południowa walczy z automatyzacją

A A

Korea Południowa będzie najprawdopodobniej pierwszym krajem, który zmieni swoje prawo tak, by zmniejszyć negatywny wpływ automatyzacji na zatrudnienie wśród ludzi. Roboty mają być mniej atrakcyjną alternatywą dla firm.

Obecnie w Korei Południowej obowiązują przepisy, pozwalające na odliczenie od 3 do 7 proc. kosztów związanych z inwestycjami w roboty. Nowa propozycja jest taka, by zmniejszyć to o 2 punkty procentowe. To bez wątpienia nie zatrzyma więc firm przed automatyzacją, ale może przynajmniej ją spowolnić lub ograniczyć.

Według autorów tej propozycji, zmniejszenie motywacji do automatyzacji może pomóc utrzymać równowagę w kraju, w którym w roboty inwestuje się na potęgę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają zaś trafić do budżetu przeznaczonego na wsparcie socjalne (z którego skorzystają ci, którzy przez roboty zostali zwolnieni).

Opodatkowanie robotów to bardziej kontrowersyjna propozycja, ale niewykluczone, że właśnie takie przepisy zostaną wprowadzone w Polsce. Wicepremier Morawiecki jest zwolennikiem tej opcji – jak mówi, „nie wyobrażam sobie, żeby pracy było coraz mniej, a właściciele tych robotów byli jedynymi beneficjentami”. Podobnego zdania jest Bill Gates. W Korei Południowej taką propozycję jednak odrzucono.

Obniżenie wysokości zwrotów nie jest specjalnie trudne do wprowadzenia i najpewniej zostanie wdrożone w Korei Południowej już niedługo. Można domyślać się, że na podobne kroki zdecydują się także inne kraje. Jakoś bowiem na tę kolejną rewolucję przemysłową trzeba zareagować.

Źródło: The Register, SlashDot, ZDNet. Foto: fmazurek/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3149 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
  1. wizdar
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-08-31 21:33

   Okazuje się, że te rzesze imigrantów z Afryki na socjalu to wizjonerzy i pionierzy a nie darmozjady.

   Skomentuj

 1. figer
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-08-31 18:46

  Jest parę książek SF, że praca jest dla człowieka nagrodą i ogromnym prestiżem.
  W przyszłości będzie tak, że ubodzy będą durnieli na socjalu, a tylko najbogatsi będą mieli prawo i możliwość pracy - jako, że będzie to nierentowne i będą musieli za to płacić.

  Skomentuj

  1. wizdar
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-08-31 21:34

   Nie mam problemu, żeby idioci mieli 1200eur za nic nie robienie a ja miał 8k pracując.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!