Na topie

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania opłaca się coraz mniej

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Społeczna akceptacja jest coraz mniejsza i zgłoszeń jest coraz więcej, a nakładane kary są coraz wyższe. To nie jest najlepszy sposób na oszczędności.

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania opłaca się coraz mniej

A A

Nielegalne oprogramowanie w firmie wykorzystywane jest dla oszczędności, ale może też prowadzić do ogromnych strat finansowych. I coraz częściej prowadzi, jak informuje BSA.

BSA to organizacja, która zrzesza producentów oprogramowania i pilnuje, by firmy nie korzystały z płatnych aplikacji bez wykupionych licencji. Działa w ponad 60 krajach świata, w tym w Polsce i właśnie przedstawiła wyniki z pierwszego półrocza 2017.

Okazuje się, że łącznie przeszło 1 200 000 złotych muszą zapłacić polskie firmy na mocy orzeczeń sądowych i zawartych ugód od stycznia do końca czerwca tego roku. To tytułem naprawienia szkód za uzyskanie oprogramowania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub jego bezprawne rozpowszechnianie.

To, że sądy są coraz bardziej surowe dla firm, a przez to, że coraz mniej opłaca się korzystać z nielegalnego oprogramowania, najlepiej pokazuje fakt, że w całym 2016 roku łączna kwota takich kar wyniosła 1,5 miliona złotych. Dodatkowo zwiększa się liczba zgłoszeń, co oznacza, że społeczna akceptacja jest coraz mniejsza.

Jak mówi Bartłomiej Witucki z BSA, „mamy do czynienia zarówno z ugodami o wartości np. 20 tys. zł i dotyczącymi oprogramowania już zainstalowanego w danej firmie, ale też z wyrokami jak ten orzeczony na początku tego roku przez Sąd Rejonowy w Opolu i nakazujący firmie prowadzącej nielegalną sprzedaż kluczy aktywacyjnych [...] naprawienie szkody w łącznej wartości ponad 500 tys. zł”.

„Ponadto, sąd skazał trzech właścicieli firmy na kary ograniczenia wolności od 8 miesięcy do 1 roku, w ramach której muszą wykonać prace społeczne pod nadzorem” – dodaje Witucki. – „Skala korzystania z nielegalnego oprogramowania w Polsce powoli, ale systematycznie spada. Coraz surowsze wyroki polskich sądów w podobnych sprawach wymiernie w tym pomagają wysyłając do przedsiębiorców jasny sygnał, że w biznesie nie ma drogi na skróty, a nieuczciwość nie popłaca”.

Źródło: BSA. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4663 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2017-09-12 12:28

  Dlatego w firmie działa Fedora i LibreOffice ;)

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2017-09-12 13:57

   dokładnie tak. w firmie nie musimy używać windowsa, ms office czy photoshopa czy nawet winzipa lub winrara. jest cała masa dobrych zamienników, tj. linux, libre office, gimp. nie ma też problemu z rozwojem własnych aplikacji w oderwaniu od systemów desktopowych, bazując na PostgreSQL lub MySql, apache/nginx, php, python, java i wielu innych bezpłatnie zaimplementowanych technologii.

   a co do skali donosów, sprawa jest prosta. za donos jest się wynagradzanym, albo ...... jest to zemsta niedocenionego pracownika.

   Skomentuj Historia edycji

   1. Dubler
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-12 18:56

    Z całym szacunkiem gimp to żadna alternatywa dla Photoshopa a Libre Office jest zbyt trudny dla typowej Grażyny. Piszę to jako wielbiciel i wieloletni user linuxów. Moim zdaniem Krita i WPS office nadadzą się dużo lepiej.

    Skomentuj

   2. silvver
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-12 23:25

    No to spróbuj otworzyć bardziej skomplikowany skoroszyt excela w calcu. Albo makra VBA

    Skomentuj

    1. marvinn
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-12 23:35

     A po co ma otwierać skomplikowany skoroszyt excela itp, skoro tego nie potrzebuje?
     Ani słowem nie wspomniał, że to dobre rozwiązanie dla każdego. Dla niego samego jak i wielu innych ludzi te rozwiązania spełniają swoje zadanie.

     Skomentuj Historia edycji

    2. marcadir
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-13 07:27

     Typowy użytkownik nawet nie wykorzystuje 10% możliwości MS czy Libre Office'a... A gadanie że jest trudniejszy do opanowania to jakiś żart kogoś kto nawet raz nie uruchomił Libre... Dla mnie Libre jest szybszy w obsłudze, bo ma klasyczne menu, a nie jakieś wstążki z poukrywanymi funkcjami.

     Skomentuj

 2. benzene
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-12 13:22

  Zdaje się, że jeden z opolskich kluczy trafił do mnie. Nie powiem, naklejka wygląda jak oryginalna. Ciekawe, czy się zaktywuje?

  Skomentuj

 3. leon-san
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-09-12 13:34

  Źródło BSA. To mówi wszystko

  Skomentuj

 4. Radmen
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2017-09-12 13:49

  @Eternal1
  nie ma czym się chwalić jak nie stać firmę na licencje lepszych oprogramowań

  Skomentuj

  1. Sora_
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-09-12 14:25

   Dlaczego od razu lepszych.

   Mozliwe ze akurat tej firmie takie rozwiazanie pasuja, nie znasz ich wymagan.
   Poza tym jedna rzecz...firma jest po to zeby zarabiac pieniadze.
   Jezeli darmowe oprogramowanie dziala bez zarzutu i spelnia swoje zadanie idiotyzmem jest inwestowanie w 'lepsze' rozwiazania za ktore trzeba placic.

   Skomentuj

  2. Eternal1
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-09-12 14:29

   Skąd taki wniosek?

   Ależ firmę stać, lecz skoro zestaw Linux + LibreOffice w zupełności wystarczają do pracy to po co mam dodatkowo wydawać kupę kasy na każde stanowisko?

   Skomentuj

  3. mesjan
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-09-12 14:50

   Jedyne do czego w biurze wykorzystuję program graficzny to łączenie skanów w jeden, kadrowanie, robienie ich czarno-białych i zapisie jako 1 bitowy tiff. Nie widzę do tego typu zastosowań potrzeby kupowania photoshopa, gimp mi w zupełności wystarcza.

   Skomentuj

 5. Yamaraj6
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-09-12 20:15

  Jestem w stanie zrozumieć piractwo oprogramowania u dzieci z podstawówki, z gimnazjum, studentów którzy nie mają zbyt dużo pieniędzy czy nawet firm, które dopiero wchodzą na rynek i mają naprawdę małe zyski, albo nie mają ich wcale.
  Jak ktoś chce się nauczyć jakiegoś programu, a nie na nim pracować i zarabiać to niech sobie go ściągnie i się go uczy. Naprawdę nie mam nic przeciwko takiemu czemuś i producenci programów też nie powinny mieć, bo może im to wyjść w przyszłości na dobre.
  Ale jak już piraci to osoba, która pracuje i zarabia jakieś pieniądze, a tym bardziej firma która ma duże zyski to jest to żenujące i powinno takie coś być karane.

  Skomentuj Historia edycji

 6. Yamaraj6
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-09-12 20:15

  Czy naprawdę nie możecie wprowadzić filtrów w oprogramowaniu który zakaże wstawienia drugi raz tego samego komentarza?

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!