Na topie

Krajowa kontrola JPK wystartowała

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: MSP Software i prawo

Ministerstwo Finansów stawia na edukację zamiast karania. Jeśli w waszych JPK coś jest nie tak, otrzymacie stosowną informację.

Krajowa kontrola JPK wystartowała

A A

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, duże, małe i średnie przedsiębiorstwa od kilku miesięcy muszą już przekazywać organom podatkowym informacje o swoich operacjach gospodarczych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, w skrócie JPK. Okazuje się jednak, że nie wszystkie firmy sobie z tym radzą, dlatego też wystartowała duża kontrola.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na pierwszym etapie nie zamierza karać, a jedynie edukować przedsiębiorców. Dlatego też rozsyłane będą wiadomości e-mail (z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl), w których pojawią się informacje o koniecznych korektach i prośba o dokonanie sprawdzenia plików JPK_VAT.

Wiadomości otrzymają wszystkie firmy, u których wykryto nieprawidłowości. Najczęściej są to: rozbieżności w wartościach w jednym dokumencie oraz w dokumentach składanych przez dwie strony tej samej transakcji, a także odliczanie VAT naliczonego na podst. faktur zakupowych, które nie zostały wystawione przez czynnych podatników VAT.

Co się stanie, jeśli podatnik nie wprowadzi zmian lub nadal będzie się mylił w tym samych punktach? Wtedy zaczną się kłopoty. – „Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być bowiem bardziej szczegółowa weryfikacja rozliczeń podatnika, ze wszelkimi tego konsekwencjami, takimi jak wymierzenie sankcji czy pociągnięcie do odpowiedzialności karno-skarbowej”, tłumaczy Karol Potocki z Onwelo.

Aby ustrzec się przed błędami w JPK, można zdecydować się na przykład na wdrożenie oprogramowania, które automatyzuje proces sporządzania takiego pliku. Na rynku istnieją już takie rozwiązania, będące również sposobem na zaoszczędzenie czasu. 

Źródło: Onwelo, inf. własna. Foto: stevepb/Pixabay

Odsłon: 3975 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. Mighn
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-15 15:26

  Jak wprowadzą obowiązek wysyłania JPK dla osób fizycznych prowadzących działalność, to chyba będę im długopisem na kartce pisać i wysyłać pocztą ;) , bo znając życie 100% softu będzie pod windowsa a nic pod linucha :P

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-05-15 16:30

   Dziwne (◔_◔)

   Skomentuj

  2. silvver
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-05-15 17:46

   No właśnie od pierwszego stycznia 2018 os. fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą też będą musiały składać.
   Twój program księgowy powinien mieć już funkcję eksportu JPK - a jak nie to pora się zorientować czy w ogóle będzie a jak nie to rozejrzeć za nowym softem.

   Jak karta i długopis to życzę szczęścia :)

   Skomentuj

   1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-15 19:34

    A jeśli ktoś nie używa żadnego programu księgowego? Zresztą po co by miał, gdy np. prowadzi działalność na ryczałcie?
    Może już poprawili formularze na witrynie JPK, ale jak sprawdzałem kilka miesięcy temu, to ich działanie pozostawiało wiele do życzenia.

    Skomentuj

 2. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-15 23:36

  Jaka tam kara finansowa. Chłosta dla całej rady nadzorczej transmitowana w TV, to by nauczyło tych prywaciarzy moresu.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!