Na topie

Latająca taksówka na wodór - oto Skai

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

Niemałe możliwości, ale bardzo mały wpływ na środowisko naturalne. Wodorowe ogniwa paliwowe mają być poważnym atutem latającej taksówki Skai.

 • Latająca taksówka na wodór - oto Skai
A A

Na rynku motoryzacyjnym Toyota przekonuje, że auta na wodór to lepsze rozwiązanie niż „konwencjonalne” samochody elektryczne. Firma Alaka'i twierdzi, że to samo tyczy się nowego środka transportu – latających taksówek. 

Latające taksówki to niedużych rozmiarów maszyny przeznaczone do powietrznego transportu indywidualnego lub w niewielkich grupach. Z każdym miesiącem otrzymujemy kolejne pomysły na nie, a koncepcja Alaka'i wyróżnia się tym, że wykorzystywanym paliwem jest wodór. 

Skai taxi

Skai – bo tak nazywa się koncepcyjna taksówka latająca Alaka'i cechująca się pionowym startem i lądowaniem – wykorzystuje wodorowe ogniwa paliwowe. Dzięki nim ładowanie do pełna trwać ma mniej niż 10 minut, a po tym czasie możliwe ma być latanie nawet przez 4 godziny. Wszystko to z ograniczonym do minimum negatywnym wpływem na środowisko naturalne.

Sześciosilnikowa maszyna została zaprojektowana we współpracy z BMW Designworks i – co nietypowe – producent (przynajmniej na razie) nie stawia na system lotu autonomicznego, lecz chce opierać się na ludzkim pilocie. Dodajmy, że w kabinie Skai zmieści się maksymalnie pięć osób (czyli: 4 pasażerów). 

Autorzy projektu już teraz planują testowe loty, choć z ich startem muszą wstrzymać się przynajmniej do momentu, w którym takie eksperymenty staną się w ogóle dozwolone prawnie. Dyrektor generalny, Steve Hanvey, stwierdził nawet, że jego zdaniem minie co najmniej dekada zanim będziemy mogli zamówić sobie taką latającą taksówkę.

Źródło: Engadget, Alaka'i, Gizmag. Foto: Alaka'i

Odsłon: 7607 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. eninede
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-05-30 12:01

  "MultiPass" sie zbliza ;)

  Skomentuj

  1. cochinek
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2019-05-30 12:24

   Leeloo Dallas Multipass - nigdy nie przestaje śmieszyć ;)

   Skomentuj

 2. blebleble
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-05-30 12:10

  Jakiś spadochron jest w tym ?

  Skomentuj

  1. roman106
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-05-30 16:51

   Taki sam jak w samolotach pasażerskich.

   Skomentuj

 3. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-05-30 13:23

  jedna z wielu bezsensownych koncepcji, która zwiększy przepustowość komunikacyjną mniej niż o połowę, bo w powietrzu nie może być tak gęsto jak na drodze, poza tym ta "taksówka" jak i wiele innych zajmuje znacznie więcej przestrzeni.

  zamiast tego lepiej jest budować trasy wielopoziomowe, zresztą takie już gdzieniegdzie są.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-30 13:56

   Nie zgadzam się.
   Trasy dla aut nie skalują się wraz w ich liczbą, a koszt każdej kolejnej rośnie wykładniczo.
   W powietrzu masz jednak kilka kilometrów 'wielopoziomowych tras', których nie musisz za każdym razem budować, a zanim przestaniemy się mieścić z ruchem w atmosferze, to prędzej zabije nas zatrucie środowiska lub zmiany klimatyczne.

   Skomentuj

   1. mesjan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-30 17:26

    Na koszt dróg zrzucają się wszyscy, na to ustrojstwo jednostki. Myślisz że więcej niż 50% społeczeństwa będzie na to coś stać by odciążyć tak mocno ruch drogowy, bo ja myślę że nawet 1% społeczeństwa nie będzie miało na to kasy. W dodatku jest coś takiego jak prawo lotnicze oraz kontrola lotów i wątpię by pozwoliło zrobić oraz ogarnęło na niebie taką szarańczę.

    Skomentuj

  2. BariGT
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-05-30 20:02

   Polecam odwiedzic jakieś miasto >10mln mieszkańców. Tylko i wyłącznie DOBRZE zorganizowany podziemny transport publiczny. Nawet autobusy nie mają racji bytu bo po prostu zajmują za dużo miejsca w stosunku do ilości ludzi jaka mogą przetansportować.

   Skomentuj

 4. frankowski84
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-31 10:30

  Wodór jest przyszłością motoryzacji, w mirai jedyny efekt spalania to woda, więc jest zeroemisyjne. A co do tych latających taksówek, to nie jestem przekonany. Poczekam aż zaczną latać :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!