• benchmark.pl
  • Foto
  • Kilka słów o fotograficznych talentach LG G3 - pierwsze wrażenia
Foto

Kilka słów o fotograficznych talentach LG G3 - pierwsze wrażenia

przeczytasz w 3 min.

Smartfon nosi oznaczenie kojarzone z legendarnym kompaktem sprzed ponad 10 lat. Nazwa zobowiązuje? Oto pierwsze wrażenia.

Wiecie już, że mieliśmy LG G3 w rękach i zrobił na nas dobre wrażenie. Również jako podręczny prosty aparat i kamera. Jednak warunki studyjne, które trafiły się nam na spotkaniu nie były idealne, a poza tym, to nie wszystkie okazje z jakimi będziemy mieli do czynienia. Dlatego też "pożyczyliśmy" aparat na kilka minut by zobaczyć jak pracuje na zewnątrz w pochmurne czerwcowe popołudnie. Oto nasze pierwsze, co podkreślamy, spostrzeżenia.

Przede wszystkim, jak już zauważyliście, interfejs LG G3 jest prosty, można rzec wręcz ubogi jak na topowy model aparatu. Decyzja o maksymalnym uproszczeniu oprogramowania (nie znajdziemy w nim nie tylko opcji regulacji czasu naświetlania, ale nawet funkcji ręcznego balansu bieli), wynikła z założenia, że aparat ma być maksymalnie łatwy w użytkowaniu i dawać jak najlepsze wyniki przy fotografowaniu w trybie automatycznym. Choć fotograficznym entuzjastom, którzy nie stronią od smartfonów, taka strategia może wydać się nie do końca sensowna, większość smartfonowych fotografów nawet nie zauważy pewnych braków w oprogramowaniu. Zresztą, fotografując smartfonem chcemy robić to szybko i w sposób jak najmniej inwazyjny dla otoczenia, do czego te urządzenia są wręcz stworzone. A dobór odpowiednich ustawień wymaga czasu i tapnięć.


AF działa w trybie dotykowym, w którym możemy wybrać dowolny punkt, trybie wykrywania twarzy oraz automatycznym gdy aparat ocenia, które z 13 punktów ostrości wziąć pod uwagę. Domyślnie zdjęcia wykonywane są w trybie 16:9 (4160x2340 pikseli), maksimum rozdzielczości osiągniemy w trybie 4:3 (4160x3120 pikseli).


Rozmieszczenie podstawowych przycisków jest standardowe, miłe wrażenie robi przycisk opisany po polsku TRYB. Skrywa tylko te najpotrzebniejsze funkcje - Auto, Magiczna Ostrość (czyli wybierana po wykonaniu zdjęcia), panorama oraz ujęcie z obu aparatów jednocześnie.
Szkoda, że funkcja HDR nie jest wyciągnięta do najwyższego poziomu menu, bo działa całkiem przyzwoicie, jednak czasem nie chcemy by wchodziła nam w paradę.

Ważne jest także to jak aparat się trzyma w dłoniach podczas fotografowania. Jak każdy smartfon, LG G3 kusi trybem portretowym, w którym uchwyt wydaje się najpewniejszy, lecz również przy tradycyjnej horyzontalnej orientacji nie ma powodów do narzekania. Obudowa mimo iż smukła i gładka nie sprawiała wrażenia śliskiej i nie obawialiśmy się o upuszczenie urządzenia.

I na koniec kilka słów o zdjęciach. Cóż każdy producent chwali się na tysiące sposobów usprawnieniami w algorytmach przetwarzania, które dają gwarancję, że w prawie każdej sytuacji aparat da radę. Nie inaczej jest w przypadku LG G3. Dlatego mimo iż jest to dopiero pierwsze wrażenie, spojrzeliśmy się na aparat bardzo krytycznym okiem. I zauważyliśmy, że:

  • zdjęcia są mocno przetworzone, jednak wynikowy obraz, który oglądamy nie powiększony, a w całości na ekranie, jest bardzo przyjemny w odbiorze
  • nie zauważyliśmy problemów z jakością obrazu w narożnikach
  • mimo mocnego przetwarzania, które objawia się charakterystycznym efektem akwareli, dojrzymy sporo szczegółów gdy mocno powiększymy zdjęcie

  • autofokus nie miał większych problemów, choć raz czy dwa razy zdarzyło mu się umknąć z ostrością
  • przyzwoicie wypadają zdjęcia w trybie HDR, aparat wybiera albo sam czy zastosować ten tryb (HDR Auto), albo możemy tę funkcję włączyć (HDR On) lub wyłączyć (HDR Off)

LG G3 zdjęcie z HDR centrum Warszawa LG G3 zdjęcie bez HDR centrum Warszawa
Foto w trybie HDR po lewej i bez HDR po prawej (oryginały po kliknięciu)

  • aparat nie szalał z ustawieniami w zmieniających się warunkach, jednak światło żarowe, które nagle zaczynało dominować w kadrze, sprawiało problemy balansowi bieli (co chyba nas nie dziwi)
  • problemy sprawia słabe oświetlenie - skutkujące jeszcze mocniej niż zwykle przetworzonym obrazem i podbitą czułością, jednak gdy czułość pozostaje na niskim poziomie, to zdjęcia niepowiększone, przyznajemy to ponownie, ogląda się przyjemnie
  • zoom cyfrowy, stara się jak może, by nie pogorszyć jakości obrazu - widywaliśmy dużo gorsze wyniki pracy tej technologii
  • brakuje trybu sportowego, ale jego dodanie nie powinno sprawić LG kłopotów

Wycinek film 4K Ultra HD zdjęcie 13 Mpix

  • klatki wycięte z filmu 4K Ultra HD można potraktować jako bardzo przyzwoite zdjęcia, mimo iż przepływność materiału, 30 Mbps, nie jest przesadnie duża
  • filmy w spowolnionym tempie nagrywane są z prędkością prawie 120 kl/s i w ten sposób również zapisywane (być może w menu jest ukryte ustawienie, którego nie odkryliśmy), dlatego po zgraniu do komputera film nie odtwarza się w zwolnionym 4 razy tempie jak na smartfonie, a normalnie (by uzyskać odpowiedni efekt potrzebna jest aplikacja, np. VLC player, która pozwala regulować tempo odtwarzania)

LG G3 zdjęcie bez cyfrowego zoomu LG G3 zdjęcie z cyfrowym zoomem, średnie powiększenie LG G3 zdjęcie z cyfrowym zoomem, maksymalne powiększenie
Tak działał zoom cyfrowy. Przy okazji dała o sobie znać funkcja HDR Auto, która zadziałała tym razem tylko na powiększonych zdjęciach (oryginały po kliknięciu).

LG G3 zdjęcie przednia kamerka
A to zdjęcie z przedniej kamerki. Rewelacja to niestety nie jest, ale i warunki oświetleniowe były bardzo trudne.

Podsumowując, nasze pierwsze wrażenie z użytkowania aparatu w LG G3, pozwala przyznać mu sporego plusa. Co prawda nie jest idealnie, to jak na topowy model, który musi być pod każdym względem uniwersalny, i nie powinien mieć wyjątkowo słabych punktów, nawet bardzo dobrze (zwłaszcza w przypadku zdjęć w terenie). Co najważniejsze, brak w aparacie funkcji, które uznalibyśmy za zbędne.

Poniżej kilka innych zdjęć przykładowych (oryginały po kliknięciu). Słońce nie dopisało, więc nie wiemy jeszcze jak zachowa się aparat przy ogromnych kontrastach.

   
     


I dwa filmy nagrane na "świeżym" powietrzu. Pierwszy w rozdzielczości 4K (bitrate 30 Mbps, 30 kl/s), a drugi to Full HD (bitrate 20 Mbps, 30 kl/s).

Źródło: LG, Inf. własna

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Szkoda że nie mieliście (?) pod ręką s5 i nie ma zdjęć do których wstępnie można by się odnieść. Ale mimo wszystko jestem pod wrażeniem pierwszych próbek i zdecydowanie przyjrzę się bliżej tej słuchawce
    • avatar
      Konto usunięte
      1
      Kamerka dobrze wypada ale nie bije np s5 czy nota 3. Nikogo tu nie faworyzuje. Mozna sobie sprawdzic na gsmarena i porownac zdjecie kolo zdjecia. Co mnie zaskakuje to to ze np z2 wypada bardzo slabo na tle konkurencji z takim sensorem. Oczywiscie 1020 bije reszte na glowe ale to juz troche bardziej aparat a nie telefon.
      • avatar
        Lord_NeReVaR
        1
        Ta pani ma ładnego ptaszka, duży taki i kolorowy. Hmmm w dzisiejszych czasach brzmi to dwuznacznie....
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          JESTEM CIEKAWY JAK WYPADA LG G3 VS XPERIA Z2
          • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Super smartfon. LG G3 robi niesamowite zdjęcia. Na pewno będzie to następca mojego wysłużonego Samsunga S3.
            • avatar
              Konto usunięte
              -2
              jak dla mnie bez rewelacji, jakos nie przepadam za kamerkami od LG ;)
              • avatar
                Arek9182
                -3
                Mydło :)
                • avatar
                  Kenjiro
                  -5
                  Cóż, nie jest tragicznie, ale budyń masakruje wszystkie zdjęcia. Zdjęcia z Canona S60 są lepsze (niewiele, ale zawsze), a to 10 lat różnicy, np.:
                  http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/photos/90487/sample-6?inalbum=canon-s60-review-samples
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Ogromne :o
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Kolo na pierwszej focie, ten obok laski ma niezły fryz. Na papugę :D
                      • avatar
                        michal0120
                        0
                        ładne te zdjęcia robi
                        • avatar
                          laaval
                          0
                          Mydło i tyle. Kolejny test i kolejny raz widzę jak kiepski aparat ma g3. Już miniaturach widać brak ostrości. Naprawdę nie ma się czym chwalić. Do konkurencji mu daleko. Oj daleko. S5 czy z2 bije na głowę propozycję lg :/
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Zdjęcia wypadają naprawdę świetnie ! Mało szumów, dobre oddanie kolorów. Sama aplikacja aparatu wygląda na dobrze opracowaną.