Na topie

Parlament Europejski walczy o prywatność użytkowników w sieci

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

LIBE proponuje, by każda forma komunikacji elektronicznej była zabezpieczana przed nieautoryzowanym dostępem za pomocą szyfrowania end-to-end.

Parlament Europejski walczy o prywatność użytkowników w sieci

A A

Respektowanie prywatności i ochrona danych konsumentów w komunikacji elektronicznej – oto, do czego dąży i co uregulować chce Parlament Europejski, a konkretnie jego Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Innymi słowy, dąży się do poprawy bezpieczeństwa i zapewniania prywatności w Internecie

LIBE opublikowała szkic projektu dotyczącego wdrożenia szyfrowania we wszystkich formach elektronicznej komunikacji. Według komisji w wyniku gwałtownego rozwoju technologii nie dopilnowano kwestii bezpieczeństwa, co doprowadziło do „niespójnej lub niewystarczająco skutecznej ochrony prywatności”. Jakie proponuje rozwiązanie?

Szyfrowanie end-to-end narzucone z góry?

Komisja chce wprowadzenia szyfrowania i tym samym chronienia przed wglądem przez osoby trzecie każdej formy komunikacji elektronicznej. Wymienia tutaj: połączenia telefoniczne, dostęp do Internetu, aplikacje komunikatorów internetowych, pocztę elektroniczną, internetowe połączenia telefoniczne i przesyłanie wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Proponuje się szyfrowanie end-to-end, polegające na zakodowaniu wiadomości u nadawcy i odkodowaniu jej dopiero u odbiorcy, co uniemożliwia przejęcie jej treści „po drodze”. Miałoby ono być gwarantowane przez usługodawców. 

Jaka jest motywacja LIBE?

Brak szyfrowania powoduje zdaniem LIBE „możliwość ujawnienia wysoce poufnych informacji” o konkretnych osobach, takich jak dane medyczne, preferencje seksualne czy poglądy polityczne. Zarazem prowadzi do ograniczenia innych podstawowych praw, jak swoboda wypowiedzi.

Ta wiadomość z pewnością może być zaskakująca. Wszak w ostatnim czasie mówiło się głównie o ułatwieniu uzyskiwania wglądu do prywatnej korespondencji, dzięki czemu można by skuteczniej przeciwdziałać terroryzmowi. 

Inni wietrzą w tym jednak podstęp, sugerując, że Unia Europejska nakaże stosowanie własnych mechanizmów szyfrujących, które służby specjalne będą mogły obejść. Jeśli tak, to pozostaje mieć nadzieję, że będą one potrafiły lepiej zachować swoje narzędzia dla siebie niż CIA i NSA.

Źródło: SC Magazine UK. Foto: kaboompics/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3458 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. Arek9182
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-06-19 11:20

  Odwracanie kota ogonem. Czyli niebieska komuna robi wszystko, żeby ograniczyć wolność w sieci tylko pod przykrywką intencji odwrotnej.
  Na naszych oczach przez ostatni czas pada ostatni bastion i jedyne wolne media.
  Ludzie oddali za frajer prywatnosc najpierw na fb a za chwile rzad pod przykrywka jak zwykle bezpieczenstwa, zabierze reszte wolnosci.
  Bedziesz pan podsluchiwany 24/h, zapisywane bedzie kazde Pana poczynanie: zainteresowania, co robisz w wolnym czasie i w pracy...
  Brawo.

  Skomentuj

  1. sabaru
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-19 11:30

   I tak cię będą śledzić 24/7 jak będą chcieli, a ty nawet nie będziesz wiedział kiedy, jak, gdzie i dlaczego. Jak nie chcesz być śledzony to wywal komputer, telefon i wszystko co ma dostęp do sieci. Najlepiej pozbądź się całej elektroniki z domu. A jeszcze lepiej jak odetniesz się od społeczeństwa i zamieszkasz w lesie w szałasie.

   Swoją drogą nikt nikogo nie zmusza żeby mieć konto na fb czy innych tego typu stronach. Ludzie wręcz sami i to dobrowolnie chwalą się tym co mają, co robią itd. Niektórzy to nawet całe swe życie na takich stronach swoje dokumentują.

   Skomentuj

   1. .Alx.
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-06-19 14:22

    Ludzie mają pełne prawo korzystać z wszelkich technologii jak i portali społecznościowych i wcale to nie oznacza, że mają być inwigilowani jak przestępcy !

    Skomentuj

    1. Pavilon
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-06-19 18:24

     dobre. zacznij od rozmowy z fb lub Google.

     chcesz pryatnosci to tak jak wyzej napisane. szalas i w gory najlepiej by przypadkowi zbieracze runa lesnego nie zaklocili twojej prywatnosci

     Skomentuj

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-20 11:46

    to nie znaczy że mamy się temu poddać i beczeć w kącie.

    Skomentuj

 2. jacy4
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-06-19 11:37

  Zapomnieli dodać że wymuszona będzie furtka dla służb żeby można było w łatwy sposób dostać sie do wszystkich wysyłanych informacji.

  Skomentuj

 3. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-19 17:13

  "Jeśli tak, to pozostaje mieć nadzieję, że będą one potrafiły lepiej zachować swoje narzędzia dla siebie niż CIA i NSA." To jest wg Was jakieś pocieszenie!? Co to za święte krowy jakieś?!

  Skomentuj

  1. BluePandoraBox
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-20 18:39

   tak, gdyż nie chodzi o obywateli a o urzędasów by nie wyciekło jak dostali łapówkę albo uzgadniają wyniki wyborów i kto jaki stołek dostanie grubo przed wyborami

   przestańcie się łudzić że chodzi o nas, nie bądźcie tacy naiwni

   Skomentuj

   1. pongo
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-06-23 18:23

    Widzę że kolega/koleżanka jest fanem/ką spiskowych teorii dziejów.

    Skomentuj

    1. BluePandoraBox
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-09 14:59

     nie, tylko realistą

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!