Na topie

Mandat za korzystanie z telefonu na pasach - co o tym myślicie?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki

To jeden z pomysłów na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Problem jest i trzeba go rozwiązać, ale czy właśnie ten sposób będzie najlepszy?

Mandat za korzystanie z telefonu na pasach - co o tym myślicie?

A A

Wielu Polaków nie rozstaje się ze swoimi telefonami ani na moment. Nawet wtedy, gdy przychodzi czas na przejście przez jezdnię. Rozkojarzony pieszy może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Czy powinno się więc karać za to mandatem?

Zakaz korzystania z komórki na pasach

Wczoraj Rzeczpospolita poinformowała, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje wprowadzenie zakazu korzystania z komórki na pasach, pod groźbą mandatu. MSWiA odpowiedziało, że są to „zbyt daleko idące wnioski”, a taki pomysł będzie tylko jednym z wielu, które zostaną poddane dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zastanówmy się jednak nad tym… 

Rozmawianie przez telefon, czytanie i wysyłanie wiadomości, korzystanie z aplikacji społecznościowych – to wszystko może powodować rozproszenie i sprawić, że pieszy wejdzie na pasy na czerwonym świetle lub po prostu w nieodpowiednim momencie. Może, ale nie musi – i to właśnie brak konkretnych statystyk jest jednym z najpoważniejszych powodów, dla których ten pomysł jest krytykowany.

Co mówią statystyki?

Z dostępnych statystyk wynika bowiem, że 27 proc. młodzieży przyznaje się do korzystania z komórki w ruchu drogowym, a prawie 39 proc. ofiar wypadków drogowych stanowią piesi. Równocześnie jednak tylko w 1 przypadku na 3 winę za zdarzenie ponosi pieszy i też nie wiadomo jak często właśnie dlatego, że korzystał z telefonu (a raczej rzadko, bo największą grupę ofiar stanowią osoby starsze).

Sposoby na poprawę bezpieczeńśtwa

Niektórzy widzą w tym projekcie pomysł na poprawę mandatowych statystyk policji i wskazują na to, że potrzebna jest edukacja, a nie kolejne kary. Ta jednak jak dotąd nie zdaje egzaminu, bo problem tzw. smartfonowych zombie wciąż jest żywy. Stąd też różne pomysły na to, jak temu zaradzić: jednym z nich jest sygnalizacja świetlna wmontowana w chodnik, innym – wprowadzone niedawno w Chinach bramki.

Mandat jednak jest całkiem świeżym pomysłem (wcześniej o karaniu pieszych za korzystanie z telefonów słyszeliśmy tylko raz, przy okazji projektu z New Jersey). Czy według was to dobry pomysł? Dajcie znać w sondzie, a jeśli zagłosujecie na „tak”, to dodajcie w komentarzach, jaką proponowalibyście kwotę.

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24BiS. Foto: 8minwoo/Pixabay

Odsłon: 5475 Skomentuj newsa
Komentarze

61

Udostępnij
 1. stach122
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-05-09 13:18

  Jestem za, za głupotę powinno się płacić.

  Skomentuj

  1. KENJI512
   Oceń komentarz:

   20    

   Opublikowano: 2017-05-09 13:54

   Może inaczej, bo dojdzie do patologii prawnych.

   Mandat nie, bo czasem zero ruchu, ale policjant idzie i wlepiony mandat.

   Co za to TAK? Pełna odpowiedzialność prawna dla pieszego jeśli przejedzie takiego pieszego samochód. Zero odpowiedzialności dla samochodu oraz zmniejszona odpowiedzialność dla samochodu, gdy pieszy przechodził z komórką ale na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną i zielonym światłem.

   Czyli chcesz przechodzić przez ulice i bawić się komórką (nie zachowywać szczególnej ostrożności) ? Ok, ale robisz to na własną odpowiedzialność finansową i zdrowotną.

   + kampanie społeczne w szkołach, pokazane flaki ludzi po wypadkach, gdy uderzy ich auto, zaczęliby bardziej uważać... gadaniem "to jest złe" nic nie wskóra się.

   Skomentuj

   1. mgkiler
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-09 14:13

    Dokładnie.

    Skomentuj

   2. kepik2
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-09 14:26

    Niestety takie coś się nie sprawdzi, bo większość i tak postawi mandat, bez względu na to jak się zachowałeś na przejściu.

    Kiedyś miałem taką sytuację, że przejechałem przez przejście rowerem, oczywiście zatrzymałem się przed nim poczekałem na zielone i powoli przejechałem. Dodam że to była godzina 21~ i tą drogą nawet nikt nie jechał, jednak zostałem zauważony przez parol i nie było tłumaczenia, -100zł.

    Skomentuj

    1. sosite
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-05-09 16:22

     Tak - to jest trochę irytujące gdy to ludzie są dla prawa a nie prawo dla ludzi. Zawsze byłem grzeczny, itd. a ew. przypadki kończyły się pouczeniami. Jednak raz dostałem ten "głupi" mandat - miałem się niby nauczyć, że tak po prostu nie wolno. Jednak jedyny wniosek jaki z tego wyniosłem to spier*! :D Szczególnie gdy jesteś pieszo, wtedy chyba nic za to nie grozi, tylko ew. wpier* jak się nie uda ;)

     Skomentuj

   3. festin
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-05-09 14:45

    To można wprowadzić następnego dnia po tym jak zdarzy się wypadek w którymw zderzeniu czołowym z pieszym zginie kierowca i pasażerowie samochodu, a pieszy przeżyje.

    Mandaty dla pieszych to idiotyzm. Jesteśmy chyba jedynym krajem , gdzie takie idiotyzmy się zdarzają. I jednocześnie jesteśmy w czołówce ilości wypadków. Wniosek jest prosty. Mamy najgorszych kierowców na świecie + fatalny kodeks drogowy +fatalna organizacja ruchu. Kierowca narzekający na pieszych = złej baletnicy etc ..

    Skomentuj

    1. mgkiler
     Oceń komentarz:

     -5    

     Opublikowano: 2017-05-09 15:26

     "kierowca narzekający na pieszych = złej baletnicy etc .. "

     Z tym się nie zgodzę. Chyba nie jesteś kierowcą.

     Wiele razy mi się zdarzało jak piesi przebiegali przez drogę dwu-trzy pasmową z barierkami - i przeskakiwali przez barierki.
     I co? Jakby był wypadek to wina kierowcy?
     Jasne, że pieszego.
     Przebiegał w niedozwolonym miejscu.

     Piesi powodują najwięcej statystycznie wypadków.

     Skomentuj Historia edycji

   4. Sharimsejn
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-09 15:59

    Kampanie są .... warte. Według mnie pomysł bardzo dobry. Chcesz rozmawiać? Stań z boku albo przejdź na drugą stronę. Widzi się czasem takie zombie na pasach i nie wiadomo czy szkoda rozjechać czy w sumie żadna strata bo normalny człowiek ogarnia, że może zginąć.

    Skomentuj

   5. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-09 16:35

    Idiotyczny pomysł. Może jeszcze zmniejszona odpowiedzialność dla pijanego? Pierwszeństwo to pierwszeństwo, kto uderza tego wina.

    Skomentuj

   6. MrSpock
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-05-09 22:07

    To ma działać zawsze o każdej porze. To ma być ostrzeżenie: wiedz, że jak przechodzisz przez pasy to telefon masz mieć poniżej zasięgu wzroku (ale możesz trzymać ręce, ale nie możesz się na niego gapić). Stanowcze ZA. P.S. A jak tel był w kieszeni i wypadł podczas zdarzenia? Policeman sprawdzi we włączonych apkach i fejs załączony był. Jak udowodnisz, że było zielone? Do tego zazwyczaj nic się nie pamięta ze zdarzenia. W PL musisz mieć szczęście, jeśli chodzi o świadków. Zazwyczaj postawa "trzech małpek". Nie widziałem, nie słyszałem i nic nie powiem.

    Skomentuj

  2. Radical
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-05-09 14:21

   No to 50zł się należy za Twój komentarz ;)

   Skomentuj Historia edycji

 2. guziel
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 13:24

  100 zł za mandacik

  Skomentuj

 3. chrisplbw
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-05-09 13:25

  W Holandii zamontowano przy przejściach dla pieszych pasy LED, by zombie z pochyloną głową choćby w najmniejszym stopniu zobaczyło czy może przejść.

  Skomentuj

  1. Ladros
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2017-05-09 14:01

   To już chyba byłby niezły upadek, żeby montować światła na chodniku.

   Statystyki statystykami, ale nie jeden kierowca przyzna mi rację, że piesi stwarzają mnóstwo niebezpiecznych sytuacji. Niejednokrotnie wchodzą na pasy nawet nie patrząc na boki, albo wręcz wbiegają (i zwykle są to młodzi ludzie). A ty się kierowco martw.

   Nawet nie chodzi o to czyja to będzie wina, jeśli coś się stanie. Nikt nie chce mieć problemów przez takie głupoty.

   Skomentuj

   1. Radical
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-09 14:29

    Nie zapominaj że do wypadku trzeba przynajmniej 2 osób i to że jeden stwarza sytuacje nie oznacza że ten drugi musi do wypadku doprowadzić. Kierowca również powinien zachowywać szczególną czujność a nie jechać jak na wyścigi bo zielone. Najważniejsze jest też to że wszyscy są pieszymi czy tego chcą czy nie. Sam jestem kierowcą, rowerzystą i pieszym i każda grupa stwarza zagrożenia.

    Skomentuj

    1. Dideq
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-05-09 15:19

     To po co szlabany na przejazdach kolejowych skoro i tak obie strony doprowadzają do wypadku? Waśnie po to żeby unikać wypadków bo roztargnienie może zdarzyć się i maszyniście, i kierowcy. Więc światła na chodniku to nie jest taki zły pomysł. Jeśli może to zmniejszyć ilość wypadków, jestem za. Ale mandat to niezbyt, trzeba ludzi edukować.

     Skomentuj

     1. Radical
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-09 17:18

      Szlabany na przejazdach sa dlatego ze pociag potrzebuje kilkuset metrow aby sie zatrzymac...

      Skomentuj

     2. carbo888
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-09 18:23

      Samochód też trochę potrzebuje, za to noga czy koło roweru prawie w miejscu staje.

      Skomentuj

     3. Q'bot
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-10 10:43

      Chyba jeździsz na bicyklu ;P

      Skomentuj

 4. kbrbabzbtb
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2017-05-09 13:41

  100pln i publiczne rozdeptanie smartfona na oczach gapiów przez policjanta. Mina ukaranego... bezcenna.

  Skomentuj

 5. mutissj
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2017-05-09 13:46

  Ja jak widzę pieszego na pasach z telefonem to przyspieszam żeby go wystraszyć xD

  Skomentuj

 6. mgkiler
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2017-05-09 13:46

  Ja mam mieszane uczucia. Troche za, ale troche przeciw.

  Bo co jeśli ktoś idzie z telefonem przy uchu - czyli nie gapi się na ekran, tylko patrzy na drogę, rozejrzał się w obie strony i wszystko robi OK i bezpiecznie.
  Dlaczego go karać?

  Co innego jak ktoś patrzy w telefon zamiast na drogę.

  Czyli jeśli już to nie sam fakt korzystania z telefonu powinno być mandatem, tylko to czy patrze na telefon. Jeśli ktoś nie patrzy na telefon tylko trzyma go przy uchu, a patrzy się na drogę to za co karać? Za to że ma telefon?...

  Tak samo jak ktoś ma telefon w kieszeni i zestaw słuchawkowy w jednym uchu. Też mandat? Za co?

  Skomentuj Historia edycji

  1. kbrbabzbtb
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-05-09 14:07

   Ale podobnie można by powiedzieć o tych co kierują i rozmawiają przez telefon. Też nie patrzą w ekran i niby wszystko widzą. Tylko, że robiono masę badań i testów i czas reakcji wydłuża się niemiłosiernie. Ale jakbym miał oceniać to większym wariatem i zagrożeniem zawsze będzie ten co prowadzi auto i jednocześnie rozmawia przez telefon, a nie pieszy w tej samej sytuacji. Systemy głośnomówiące są bezpieczeniejsze ale też rozkojarzają na drodze.

   Skomentuj

   1. mgkiler
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-05-09 14:12

    Tak samo radio i teściowa w aucie :)

    Idąc taką logiką to trzeba by zakazać radia i pasażerom wydawania jakichkolwiek odgłosów.

    Więc bez przesady. Telefon na głośnomówiącym nie rozprasza bardziej niż rozmowa z pasażerem obok.

    Skomentuj

    1. kbrbabzbtb
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-05-09 14:32

     Nie to żebym miał ciągoty do stawiania na swoim ale jestem pewny, że radio rozprasza w zdecydowanie mniejszym stopniu niż rozmowa telefoniczna. Co do teściowej, też zależy od typu. Pewnie są takie co mogą swoją obecnością powodować paraliż.

     Skomentuj

     1. mgkiler
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-05-09 15:29

      Spoko. Z teściową to był żart.

      Chodzi mi o to, że nie widzę żadnej różnicy w rozmowie przez telefon na głośnomówiącym a w rozmowie z pasażerem obok.

      Skomentuj

 7. loctor
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2017-05-09 13:56

  Ja bym dawał mandaty kierowcom za choćby próby hamowania kiedy taki zombie wejdzie na jezdnie (w nieodpowiednim miejscu na nieodpowiednim świetle). To by szybko załatwiło problem.

  Skomentuj

 8. kepik2
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:14

  Równie dobrze można karać osoby, które są pod wpływem alkoholu i przechodzą przez przejście, bo też stwarzają zagrożenie...

  Skomentuj

 9. Radical
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:24

  Ja bym poszedł dalej i karał mandatem za to że ktoś przed przejściem rozgląda się raz w lewo a raz w prawo bo powinien jednocześnie i w lewo i w prawo patrzeć.....

  Skomentuj

  1. kepik2
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-05-09 14:28

   Ogólnie jak można korzystać z przejścia, przecież to spowalnia ruch samochodów i naraża nasze życie, już za stanie koło przejścia jest nie bezpieczne i powinno być karane :D

   Skomentuj

 10. mufasa
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:37

  nie przeszkadzać
  zginą najbardziej upośledzeni :D
  i baseny/rzeki/bajora by zamknąć bo sporo gratów jest wodoodpornych więc....
  idioto odpornych chyba brak?!

  Skomentuj

 11. Dragonik
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:45

  Dlaczego przez głupotę ludzi muszę być ograniczany? Jak rozmawiam przez telefon i jestem koło pasów to się rozglądam w jedną drugą a nie wchodzę jak święta krowa.

  Skomentuj

 12. Cyklonus
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:47

  Dużo jest takich osób co nie korzysta z telefonu, a nawet się nie spojrzy jak wchodzi na pasy, tylko się patrzy gdzieś w siną dal i nic go nie interesuje, bo przecież on ma pierwszeństwo.

  Skomentuj

 13. scooby
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:52

  Drogi autorze, ja rozumiem ze czasami tematy moga odbiegac od glownego nurtu Benchmark.pl, przykro to stwierdzic ale okolo polowa Twoich newsow rozbija sie pomiedzy newsami rodem z Onetu a druga polowa ledwo co sie miesci w ramach Benchmarka.

  Ja rozumiem, ze to moga byc ciekawe newsy wykopane gdzies z przepastnych zasobow internetu ale chyba nie taki cel przyswiecal Benchmarkowi ... no chyba, ze cos sie zmienilo i Benchmark ma juz inne zalozenia, w takim przypadku prosze mnie poprawic.

  Swoja droga szkoda ze calkiem fajny portal bardzo podupadl w jakosci informacji dostarczanej czytelnikom.

  Skomentuj

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-05-09 15:10

   Drogi czytelniku, to portal technologiczny. W naszej tematyce mieszczą się jednak nie tylko sprzęt, gry i oprogramowanie, ale też trendy, które się z tymi technologiami wiążą. Jednym z nich jest rosnąca popularność smartfonów, a właściwie nadmierne korzystanie z nich (wbrew zdrowemu rozsądkowi). Ten temat właśnie tego dotyczy.

   Skomentuj

  2. fosfor_man
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-05-09 20:36

   Drogi scooby, wydaje mi sie ze tytul jest klarowny, wiec dlaczego tutaj sie znalazles skoro nie chcesz czytac takich newsow ? :)

   Skomentuj

 14. DonDiego
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:53

  Żadnego karania za chodzenie z komórką. Co więcej. Żadnego karania nawet za przechodzenie na czerwonym świetle. Ale za to pełna odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku. Ludzi trzeba uświadamiać, a nie karać i zakazywać wszystkiego.

  Skomentuj

 15. vonorlik
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:55

  mandat i pałą po dupie od strażnika przejścia dla pieszych........ rzecz jasna.

  Skomentuj

 16. Grapen
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:55

  Przeciw, bez przesady, normalny człowiek widzi zielone: patrzy na pasy czy jakiś wieśniak w BMW czy innej Hondzie nie na*** na "późnym żółtym" głowa w telefon i przy okazji na pasy, nie spotkałem się jeszcze z falą zombie na pasach, pojedyncze przypadki. Z nimi radzę sobie w ten sposób ze idę na nich przypadkowo jak mam zły dzień i czekam na reakcję :D

  Skomentuj

 17. topiq
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:56

  Takie przepisy jak nic u nas doprowadzą do patologii i karania choćby za to, że trzymasz telefon w ręku, nie ważne czy z kimś rozmawiasz czy słuchasz muzyki jak to robią młodzi ludzie, czy tylko niesiesz w ręku. Znając kreatywność naszej policji czy straży miejskiej wszystko jest możliwe. Jeżdżę codziennie przez całe miasto 10 km i jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby rozmawiający przez telefon stworzył jakieś zagrożenie. Ale oglądałem filmy z wypadków i to raczej jak już była wina kierowcy, który zamiast hamować raczej przyśpieszył kosząc pieszych na pasach. Żeby nie było że wtargnęli, szli od drugiej strony więc... Może pójdźmy dalej i wzorem kreatywnych z Chin zamontujmy bramki przed przejściem ;)
  Przecież i tak w przepisach jest, że kierowca musi ustąpić pieszemu, więc jest zobowiązany przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zachować ostrożność i przepuścić pieszego, jeżeli taki oczekuje.
  Jak ktoś napisał wyżej, kampanie społeczne w szkołach i mediach, a nie karanie każdego posiadacza telefonu. Mi to śmierdzi chęcią zwiększenia wpływów do budżetu raczej jak z fotoradarów swego czasu a nie poprawą bezpieczeństwa.

  Skomentuj

 18. Fiona
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:56

  Pis i jego prezes niestety ale w każdym polaku widzą przestępcę. To chore, ale tak jest. Z wyjątkiem człownków PIS rzecz jasna...

  Są już kary za przejście na czerwonym świetle, przejście w niedozwolonym miejscu - co cieszy policjantów polujących na obywateli byle wyrobić normę mandatów.
  Też czysto polska patologia....


  A teraz, stoję przed przejściem zapala się zielone. Idę w tłumie kilkudziesięciu osób i sorry ale proszę mi wytłumaczyć jak uchroni mnie przed wypadkiem, lub na niego narazi to że rozmawiam w tej chwili przez telefon ????

  Nie ma logicznego za, ani przeciw.
  Jest tylko chory zamysł wprowadzenia państwa represyjnego które będzie wrogiem obywatela.....
  A Obywatel będzie wrogiem państwa....

  Czy to dobry kierunek budowania państwa prawa i państwa obywatelskiego - moim zdaniem NIE.

  Skomentuj

  1. Silver
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-05-09 15:31

   Pomyśleć, że w UK choć za przejście na czerwonym też są mandaty to ludzie tłumnie wchodzą i jakimś cudem nie ma takich sytuacji, że potrąceni są piesi (przynajmniej ja nie spotkałem). Chodzi mi o tą tolerancję i otwarte podejście do sprawy. Co prawda po Londynie jeździ się wolno 20 mph, ale nie zmienia faktu, że mimo tego jacy są Brytyjczycy to z tym problemu jakoś nie ma.

   Skomentuj

 19. Mandalorian
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-05-09 14:56

  Pieszy nie może rozmawiać przez komórkę, ale kierowca przez zestaw głośno mówiąc/słuchawkę bluetooth jak najbardziej...

  Skomentuj

 20. hudy1994
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-05-09 15:08

  przepraszam ale powinni zacząć sprawdzać kierowców częściej i coś z tym robić. sam jeżdżę od 5 lat i nie miałem ani jednej kontroli policyjnej wtf? równie dobrze dzieciak może usiąść za kierownicę i sobie jeździć bo i tak nie sprawdzą -.- potem dochodzi do potrąceń itp. a co do pieszych to co najwyżej babcie co myślą że mogą na środku świętojańskiej w Gdyni sobie przejść są prawdziwym zagrożeniem a nie ktoś kto idzie na zielonym na pasach z sygnalizacją i musi np odebrać telefon albo ma ważnego maila.

  Skomentuj

 21. Silver
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 15:25

  Tylko, że jest różnica w korzystaniu z telefonu pomiędzy rozmawiać przez niego a pisać sms'a, przeglądać cokolwiek. Także tutaj ten pomysł jest spalony na panewce, bo dlaczego ukarany ma zostać ktoś kto np. rozmawia z kimś bliskim przed jego operacją i ma oczy otwarte na to co dzieje się na ulicy. Po za tym nawet jeśli ktoś w trakcie przechodzenia korzysta w/w opisany sposób ze swojego telefonu, ale przed wejściem upewnił się, że przejdzie bezpiecznie to również jest niestosowne.

  Skomentuj

 22. Silver
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-09 15:27

  Przepraszam, że to napiszę - jak to ktoś w komentarzach ujął "selekcja naturalna". Choć okrutne, to jest cień prawdy za nieuwagę. Oczywiście z pominięciem sytuacji rodem z filmików yt, gdzie ktoś coś i po nim, bo ktoś inny nie zachował bezpieczeństwa.

  Skomentuj

 23. bartus_s
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 16:03

  Wtargniecie na czerwonym swietle na pasy powinno byc karane bez wzgledu na okolicznosci. Co za roznica czy pieszy korzysta z telefonu, zalozyl ciemne okulary czy akurat je loda... Karanie tylko uzytkownikow urzadzen przenosnych doprowadzi do patologii ze starony Policji.

  Inna sprawa to przejscia dla pieszych bez sygnalizacji swietlnej - karac bezwzglednie!

  Skomentuj

 24. vegasnight9
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 16:15

  Trzeba być samobójcą żeby włazić na pasy bez upewnienia się że jest to w danym momencie bezpieczne. I zielone światło nic w tym temacie nie zmienia !!! Pamiętaj, Ty się gapisz w smartfona, ale kierowca w samochodzie, który się zbliża do przejścia robi to samo (!!!)... Ograniczone zaufanie - jedyna pewna metoda przeżycia w betonowej dżungli.

  Skomentuj

 25. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-05-09 16:34

  To idiotyzm i przerzucanie odpowiedzialności na pieszych. Psim obowiązkiem kierującego jest zatrzymać się przed przejściem. Jak kogoś potrąci do pierdla i tyle. Powinno się zaostrzyć kary dla piratów drogowych a nie iść na łatwiznę. Słyszał kto aby pieszy kogoś potrącił? No właśnie, to samochody są tu problemem, nie ludzie.

  Skomentuj

  1. manioor
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-05-14 10:12

   Pokaż mi przepis na który się powołujesz. Taki przepis nie istnieje, nigdzie kierowca samochodu nie ma obowiązku przepuszczania nikogo na pasach. Pieszy ma pierwszeństwo gdy JEST na pasach a nie PRZED nimi.

   Skomentuj

 26. Fiona
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-05-09 16:39

  Jestem pieszą i kierowcą....
  Jeśli już jakieś obostrzenia to za przejechanie pieszego na zielonym na pasach....
  Ja się zatrzymuję przed pasami (kobieta z wózkiem) a debil z tyłu ostro w bok i zza moich pleców tuz obok kobiety. Bez hamowania i bez myślenia....
  Gdybym nie zatrąbiła i kobieta by mi nie stanęła zdziwiona przed maską - zabiłby ją i dziecko.... Za to powinien być dół z wapnem od ręki....

  Nawet w Turcji jest bezpieczniej na pasach niż w Polsce - serio

  Skomentuj

 27. prime27pl
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-05-09 16:56

  1000 zeta powinno być

  Skomentuj

 28. sroczkin
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-05-09 18:51

  Ja uważam ze wlepianie mandatu za korzystanie ze smartfona a nie prowadzenie rozmowy było by bardzo wskazane . Jestem zawodowym kierowca , codziennie pokonuje do 300 km po mieście i widzę co sie dzieje na ulicach . Młodzi ludzie nie potrafią juz normalnie funkcjonować bez ciągłego kontaktu wzrokowego z ekranem smartfona . Juz niejednokrotnie musiałem gwałtownie hamować przed osoba wchodząca na jezdnie nie podnoszącą nawet wzroku znad ekranu. Kończy sie to zawsze nerwowym powrotem do rzeczywistości i jak juz oderwą wzrok od ekranu i zorientują sie jaka sytuacja zaistniała przepraszają gestem i juz normalnie przechodzą przez jezdnie. W dzisiejszych czasach jazda po miescie to prawie wyzwanie duza ilosc swierzych kierowców , rowerzyści i smartfonowi piesi .

  Skomentuj

 29. sabaru
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-05-09 19:36

  To jest tylko skok na kasę. Przecież i tak ludzie wchodzą na pasy gdy światło jest czerwone nawet jak nie gadają przez telefon. Dziś byłem tego świadkiem. Jednej babce się nie chciało czekać aż się zmieni na zielone to sobie przeszła na czerwonym na drugą stronę bo nic nie jechało i poszła dalej. Ja miałem też iść zaraz za nią ale się w ostatniej chwili opamiętałem i stanąłem. Kiedyś za to samo zapłaciłem mandat w wysokości 100zł.

  Skomentuj

 30. fosfor_man
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 20:32

  Mieszkam w anglii, piesi moga przechodzic na czerwonym swietle, do tego piesi nie maja zadnych praw - nikt nie ginie na pasach.
  W polsce - piesi maja coraz wiecej praw, i pierszenstwo na pasach - ginie i jest rannych coraz wiecej.

  W anglii samochody poruszaja sie szybciej od ludzi, czas i dystans potrzebny aby samoch zatrzymal sie jest dluzszy, a do tego samochody w anglii sa z metalu ktory jest wielokrotnie twardszy niz czlowiek.

  A w Polsce?

  Czy tak Ciezko jest aby ludzie czekali na przejsciach dla pieszych o minute dluzej i przechodzili za pojazdami?

  Skomentuj

 31. michael85
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-09 21:36

  Aktualne rozwiązania są najgorszymi z możliwych. W zasadzie za wszystko odpowiadają wyłącznie kierowcy. Oni też muszą płacić niemałe mandaty lub odpowiadają za nieumyślne spowodowanie śmierci nawet wtedy kiedy zawini pieszy bo jak wiadomo trzeba znaleźć kozła ofiarnego. Piesi często wchodzą na jezdnię w sposób niebezpieczny nawet nie rozmawiając przez tel. komórkowy dlatego jak najbardziej popieram ten pomysł.

  Skomentuj

 32. Kadzidło
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-10 08:06

  moim zdaniem to głupota, dlaczego ktoś kto mimo rozmowy przez telefon, potrafi rozejrzeć się na pasach i przejść bezpiecznie, będzie karany przez jakiś promil debili którym nie zależy na własnym życiu i zdrowiu?

  Skomentuj

 33. interceptor
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-10 08:48

  Im więcej cywilizacji tym więcej ograniczeń i dbania o bezpieczeństwo, cudowania, kombinowania i nieustannego dojenia kasy aby komuś dokopać, pod pretekstem dbania o czyjeś bezpieczeństwo albo uszczęśliwiania kogoś na siłę. Lepiej jak by było mniej postępu, cywilizacji a więcej zdroworozsądkowośći i wolności. Gada przez telefon to niech go przejedzie i jego wina. Nie przejedzie tzn ze miał szczęście albo ogania sytuację i nie stwarza niebezpieczeństwa na pasach. Jej...

  Skomentuj

 34. amon777
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-10 09:47

  HAHHH kraj wolności...smiechu warte.

  Skomentuj

 35. luckan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-10 11:03

  Często chodzę ze smartphonem rozmawiając lub przeglądając i choć staram się zachować max uwagi i zawsze rozglądać się, to jednak bardzo często zdarzają mi się sytuację, że nie pamiętam jak przeszedłem przez dane skrzyżowanie.
  Czy zadziałał odruch rozglądania, czy też nie?
  Wszystko zależy, jak bardzo jesteśmy czymś pochłonięci. Jeśli bardzo - nie ma szans, żebyśmy uważali. Tak działa ludzki umysł, czy się nam to podoba, czy nie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyświetlanie ostrzeżeń na samym urządzeniu podczas przechodzenia. Myślę, że technologia już to umożliwia. PS. Co do radia w samochodzie to działa ta sama sytuacja. Muzyka nie rozprasza mnie, ale ważne wiadomości już tak.

  Skomentuj

 36. dangh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-10 11:20

  "zmniejszona odpowiedzialność dla samochodu, gdy pieszy przechodził z komórką ale na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną i zielonym światłem."

  no chyba zartujesz. To, ze wogole ktos mysli w takis posob pokazuje, jak daleko za europa znajduje sie polska. W niemczech, szwajcarii, UK wystarczy zblizyc sie do przejscia a auta szybko hamuja. A ty chcesz obnizac kare kierowcy, gdy ten huknie w kogos na pasach, z zielonym dla przechodnia... paranoja.

  Wypadki w miastach, gdzie maksymalna predkosc to 50 km/h to niemal tylko i wylacznie wina kierowcy. i sorry, ale prowadzac ciezka maszyne po prostu trzeba byc uwaznym caly czas, szczegolnie w miejscach, gdzie zawsze jakies dziecko moze wyskoczyc, gdzie ktos moze sie zagapic.
  Mandaty za telefon na pasach to po prostu kolejny skok na kase naszego panstwa.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!