Na topie

Najważniejsze w tym roku chwile dla badaczy Marsa - [AKT] lądowanie udane

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: astronomia Eksploracja kosmosu ESA NASA

Jeśli chcecie zasiąść przed ekranem i obejrzeć ciekawą audycję w poniedziałkowy wieczór 26 listopada, to może zainteresuje was transmisja z przebiegu lądowania InSight na powierzchni Marsa.

 • Najważniejsze w tym roku chwile dla badaczy Marsa - [AKT] lądowanie udane
A A

Osoby, które interesują się Marsem można podzielić na trzy kategorie. Tych co na poważnie traktują badania, czyli zapewne naukowców, ale też zapalonych miłośników astronomii i eksploracji planet innych niż Ziemia. Tych co szanują tych pierwszych, ale nie przesadzają z entuzjazmem choć interesują do pewnego stopnia badaniami Czerwonej Planety. I tych, którzy traktują takie działania jako mało istotne, a medialne doniesienia prędzej są dla nich powodem do żartów.

Dzisiejszy wieczór dla wszystkich będzie jednak okazją, by cieszyć się (taką mam nadzieję) z kolejnego sukcesu, który jest wspólnym dziełem naukowców i inżynierów z całego świata. Bardzo ważny wkład w tym przypadku maja Polacy i nie chodzi o jakąś  tam śrubkę, ale ważny element, którego pomyślne działanie zadecyduje w zasadzie o sukcesie połowy badań wnętrza Marsa, które ma przeprowadzić lądownik InSight.

Więcej o polskim krecie i całej misji InSight tuż po lądowaniu czyli parę minut po 21, a tymczasem zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z całego wydarzenia, która będzie dostępna na kanale NASA TV, ale również na YouTube czy Facebooku.


Pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa przesłane przesłane z lądownika poprzez satelity MarCO

Źródło: inf. własna

Odsłon: 5070 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. gormar
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-11-26 21:31

  Wow. Wszystko poszło zgodnie z planem.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-27 10:16

   to już nie te czasy gdy tym złomem steruje bardzo prosty chip, gdzie lądowanie jest na chybił trafił gdzie popadnie. tym czymś musi sterować układ, który sobie sam poradzi bez bezpośredniej kontroli z ziemi, bo jest po prostu za daleko, sygnał za długo leci.

   Skomentuj

 2. mesjan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-26 22:05

  Mam pytanie do osób które bardziej się na tym znają niż ja. Łazik Curiosity zrobił sobie zdjęcie zwane selfie i w tłumaczeniach jakie znajduję w internecie jest to tłumaczone jako zdjęcie zbudowane z wielu zdjęć dzięki czemu wygląda ono jakby zrobiłby je ktoś inny. Wyobrażam sobie wykonanie takiego zdjęcia, jednak nie wyobrażam jak można takie zdjęcie zrobić przy jednym wysięgniku z aparatem/kamerą. Przy dwóch wysięgnikach to proste. Chyba że miał dwa o czym mi nic nie wiadomo albo posiadał jakąś mi nie znaną technikę. Jeśli ktoś wie miło byłoby by mi ktoś w komentarzu napisał.

  Skomentuj Historia edycji

  1. ECRYGIGS
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-11-27 00:13

   A widziałeś kamere GoPro KAMERA GOPRO FUSION 360 ? Tam też to wyglada jak by kamera wisiała w powietrzu, a resztę sie domyśl. ;D

   Skomentuj

   1. mesjan
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-27 09:26

    Dzięki nie wiedziałem nic o takiej kamerce.

    Skomentuj

  2. sampras
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-11-27 10:11

   To proste, wysięgnik nie jest nie ruchomy, robi sekwencję zdjęć, na pewnych zdjęciach jest widoczne ramię, ale spece od NASA scalają zdjęcia tak że nie widać wysięgnika :)
   Filmik z linku pokazuje jak to działa :)
   https://www.youtube.com/watch?v=lhXXk53ciEo

   Skomentuj

   1. mesjan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-28 00:52

    Da się scalić zdjęcia łazika, oprócz zdjęcia urządzenia robiącego zdjęcie (nie da się zrobić zdjęcia aparatu tym samym aparatem bo wysięgnika z lusterkiem nie miał) Curiosity wykorzystał dodatkowy aparat 360 stopni jak napisał ECRYGIGS.

    Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!