Na topie

Biometryczne karty płatnicze MasterCard coraz bliżej ostatecznego wdrożenia

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Po zakończeniu pilotażowych programów w RPA, MasterCard planuje przeprowadzić podobne w Europie i przejść w końcu do ostatecznego wdrożenia produktu.

 • Biometryczne karty płatnicze MasterCard coraz bliżej ostatecznego wdrożenia
A A

O kartach płatniczych MasterCard, które wyposażono oprócz czipu w zintegrowany czytnik linii papilarnych pisaliśmy już kilka lat temu. Jak to zwykle bywa, pomiędzy ogłoszeniem technologii, a jej ostatecznym wdrożeniem, musi znaleźć się miejsce na testy wśród realnych użytkowników, a i sama technologia może ulec zmianom.

I to miało faktycznie miejsce - obecne biometryczne karty MasterCard to odmienna technologia od tej proponowanej kilka lat temu. Pierwszym rynkiem gdzie testowano nowy typ kart biometrycznych okazała się RPA, a w najbliższym czasie planowane są podobne testy w Europie oraz regionie Azji i Pacyfiku.

Oznacza to, że globalne wdrożenie biometrycznej technologii jest już bliskie. Biometryczna karta MasterCard wykorzystuje technologię skanowania linii papilarnych, która jest już stosowana przy płatnościach mobilnych, i będzie można jej używać we wszystkich terminalach przyjmujących płatności w standardzie EMV na całym świecie.

Dobre strony biometrii

Zastosowanie biometrii ma kilka dobrych stron. Po pierwsze technologia nie wymaga nowego sprzętu, ani aktualizacji oprogramowania. Po drugie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. I po trzecie jej stosowanie stanowi ostateczny argument dla kupującego, by nie oddawać karty do ręki sprzedawcy.

W ubiegłym roku prezentowaliśmy wyniki badań MasterCard, które wskazują na spore zainteresowania technologiami biometrii i gotowość polskiego klienta do ich codziennego stosowania. Prawdopodobnie niedługo pierwsi będą mieli okazję wypróbować takie rozwiązanie, choć sam MasterCard nie chce okreslić kiedy to nastąpi - "jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić, kiedy nowa karta Mastercard trafi do oferty banków i innych wydawców kart w Polsce".

Jak posługiwać się biometryczną kartą płatniczą

Właściciel karty biometrycznej rejestruje ją w swoim banku. Następnie jego odcisk palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV.

MasterCard karta biometryczna infografika

Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykła karta płatnicza z mikroprocesorem. Jej użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

Biometryczne karty, a urządzenia mobilne

Karty płatnicze ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych nie są pierwszą tego typu technologią płatnicza. Wręcz przeciwnie, można odnieść wrażenie, że urządzenia mobilne już wcześniej udostępniły taki mechanizm płatniczy - łącząc biometryczną identyfikację użytkownika w smartfonie z różnymi systemami mobilnych płatności.

Jednakże karta płatnicza nadal jest popularnym środkiem płatniczym, a ze względu na mniejsze rozmiary dużo wygodniejszym niż sam smartfon. Być może w przyszłości uda się zintegrować z kartami płatniczymi kolejne funkcje jeszcze lepiej je przystosowując do oczekiwań klientów.

Źródło: MasterCard, inf. własna

Odsłon: 5684 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-04-20 16:34

  Ciekawe jak długo potrwa wdrożenie tego w większości sklepów, w których używa się najtańszych i praktycznie stacjonarnych terminali, do których trzeba kartę podać, więc o trzymaniu w dłoni cały czas można zapomnieć.
  Oczywiście największe sklepy i sieci mają terminale mobilne lub klawiatury z miejscem na kartę, ale to nadal mniejszość, niestety.

  Skomentuj

  1. wojakin
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-04-20 18:03

   Widzę dwa rozwiązania. Pierwsza możliwość to szybkie skanowanie które odbywałoby się zaraz po włożeniu karty i trwało na tyle krótko aby nie było uciążliwego trzymania palca na karcie. Drugie natomiast (bardziej prawdopodobne) to po prostu autoryzacja albo biometryczna albo standardowa - PIN.

   Skomentuj

 2. Marucins
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-04-20 22:29

  Do dziś dzień wstrzymuje się z paszportem. Aby odciski nie krążyły po święcie dzięki pseudo atakom terrorystycznym w USA 9/11.

  Wolę pozostać przy karcie, gotówce w ostateczności telefon.

  Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-04-21 23:57

   Płać w złocie i szlachetnych kamieniach, skoro masz taką paranoje na punkcie ochrony danych osobowych...w banku...

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!