Na topie

Metacritic przedstawił najlepiej oceniane gry 2015 roku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Zaskoczenia raczej nie ma, tym bardziej, że na samym szczycie wylądowało Grand Theft Auto V.

Grand Theft Auto V

AA

Końcówka roku to zawsze czas podsumowań. Jedno z nich przygotował również serwis Metacritic, a skoro tak to mowa będzie o najlepiej ocenianych grach minionych dwunastu miesięcy.

Głośnych premier nie brakowało. Z ocenami jak zawsze bywało jednak różnice. W ogólnym rozrachunku, na Metacritic najlepiej wypadło Grand Theft Auto V w wersji PC. Udało się w tym przypadku osiągnąć wynik aż 96 punktów.

Łącznie o rezultacie powyżej 90 punktów mówić można w przypadku 14 pozycji. Uwzględniono tutaj jednak wszystkie platformy, a zatem niektóre tytuły pojawiają się w zestawieniu nawet kilka razy.

Top 14 najlepiej ocenionych gier 2015 roku (oceny 90+):

  1. Grand Theft Auto V (PC) - 96
  2. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Xbox One) - 95
  3. Wiedźmin 3: Dziki Gon (PC) - 93
  4. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (PS4) - 93
  5. Undertale (PC) - 93
  6. Journey (PS4) - 92
  7. Bloodborne (PS4) - 92
  8. Wiedźmin 3: Dziki Gon (PS4) - 92
  9. Wiedźmin 3: Dziki Gon (Xbox One) - 91
  10. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (PC) - 91
  11. Shovel Knight (PS4) - 90
  12. Mario Kart 8 DLC Pack 2 (Wii U) - 90
  13. The Binding of Isaac: Afterbirth (PC) - 90
  14. Wiedźmin 3: Dziki Gon - Serca z Kamienia (PS4) - 90

Jeśli chodzi o poszczególne platformy to najwyższą średnią może pochwalić się PC - 70.6 punktów. Przewaga nad konsolami obecnej generacji nie okazała się duża, ale to właśnie gier pecetowych oceniano na Metacritic najwięcej.

Metacritic oceny platformy

Równie wysoko oceniacie wymienione tutaj tytuły?

Źródło: Metacritic, rockstargames

Grand Theft Auto V (PC)

Cena od 169.00 do 169.00

Zobacz wszystkie oferty

Odsłon: 9986 Skomentuj newsa
Komentarze

35

Udostępnij

Zobacz podobne

  1. prime27pl
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-12-26 19:07

    Ja tam W3 bardziej cenie ale ok .

    Skomentuj

    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-12-27 01:23

      Wbrew pozorom co zresztą pokazuje lista Wisiek nie jest najpopularniejszą grą. Ciekawostką jest dla mnie MGS V, dlatego, że nie grałem. Z kolei GTA V nie zdziwiło mnie ani trochę. Zagrywają się w to Hamerykanie i ludzie na całym świecie. Między innymi dlatego iż ma multiplayer czego wielu graczy szuka w grach :) No i marka mówi sama przez się.

      Skomentuj Historia edycji

        1. ImpostoRPL
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-12-27 13:13

          A co takiego zabrakło w gta5, co miała 4? Wyraziłeś opinię, ok, fajnie, szanuję ale czasem jakiś konkret by się przydał :)
          Pomijając kwestie techniczne, bo obie gry miały inny cykl wydawniczy to cała reszta - postacie, fabuła, teksty, aktywności poboczne, fizyka etc. jest w mojej opinii lepsza w 5-ce. Pomijam rewelacyjny multi, gdzie raz na pewien czas można przysiąść ze znajomymi, porobić napady, lub po prostu wydurniać się na mapie. Jakoś żadna inna gra online nie daje takiego pola do freestyle-u.

          Skomentuj

        2. kbrbabzbtb
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-12-27 15:31

          GTAV ma naprawdę w dechę fabułę i bohaterów. Do tego tony fajnego humoru. Dawno się tak dobrze nie bawiłem jak przy tej grze. Grafika jest piękna, kolorystyka bomba, soundtrack nieziemski. Jedyny minus jakiego mogę się dopatrzyć to chyba nieco uproszczony model jazdy/zniszczeń/fizyka pojazdów w stosunku do GTAIV.

          Skomentuj

          1. siwyandrew
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-12-29 13:25

            Nieco uproszczony? No stary, jazda motorem jest jeszcze bardziej uproszczona od tej w gta vc, znieszcznia pojazdów to istna kpina, a motyw z shiftem do sterowania pojazdem w locie bądź skręcenie kół w celu przewróceniu auta na koła jest dla mnie żenujące. Auta potrafią bez problemu pojdjechać pod 60 sstopniowa gorke, co byl chyba w stanie uczynic jedynie patriot w GTA III. Fizyka i zniszczenia, jakie zaoferowano nam w GTA IV były najlepsze w serii i osobiscie uważam, że GTA IV jakkolwiek to zabrzmi było najlepszą samochodówką w swoim czasie i zyłem nadzieją, ze rynek pójdzie w ich ślady, ale oczywiście sie przejechałem na tym, bo pewnie dla większości ludzi sterowanie w tej grze było zbyt trudne i gra była słaba bo ludzie nie potrafili poruszam się motorem bez ciągłego spadania z niego i obijania sobie mordy wypadając przez przednią szybę samochodu.

            Skomentuj

      1. czorcik696
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-12-27 13:03

        Ja ukończyłem MGS V ze względu na to, że kupiłem i szkoda było nie ukończyć, ale robiłem to z przerwami. Nie wciągnęła mnie.

        Skomentuj

      1. Kieresz
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2015-12-27 12:45

        geniusz...czyli po 110h gry nie ma juz co robic...to straszne....

        Skomentuj

        1. mgkiler
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-12-28 10:44

          No ja już mam 120h grania jest jestem gdzies w 2/3 gry ;)

          Ale ja przechodze każdy quest poboczny, każde zlecenie, odkrywam każdy wykrzyknik z questami na mapie - pytajniki już pomijam. Gwinta, czy mordobicie też pomijam - bo musiałbym 300h poświęcić jakby chcieć naprawdę wszystko w tej grze zobaczyć.

          Skomentuj

      2. prime27pl
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-12-27 18:06

        A po co coś jeszcze robić ?

        Skomentuj

        1. mgkiler
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-12-28 10:47

          Sporo ludzi lubi multi player.

          Ja teraz przechodze W3, ale ciągle grywam też pojedynki w Starcrafta 2.

          W SC2 mam już jakieś 300h grania.

          Multi też jest fajne - nie masz fabuły, ale za to masz rywalizację i emocję z rywalizacji z innymi, gdzie musisz dać z siebie wszystko by wygrać, być skupionym na max.
          To też jest fajne.
          To nie single, gdzie można grać na spokojnie.

          W3 jest świetny. Ale przedmówcy chodziło o tym, że ta gra po przejściu idzie na półke i koniec. A gry multi się gra i gra latami.

          Skomentuj Historia edycji

    2. Lonnger
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-12-28 11:34

      Osobiście w GTA V zagrywam się od premiery na PC - głównie na multi. Fabułę ruszyłem trochę, ale przyznam się, ze nie miałem czasu i jakoś tak siadło, że uruchamiam grę tylko na multi.

      Jest to jednak sprawa, że mam zgraną ekipę czteroosobową i wspólnie robimy wszystkie napady i akcje, a czasami i dla funu zrobimy jazdę na jakiejś sesji:D Fajnie jest się postrzelać ze wszystkimi "od tak" :) Na końcu niezależnie od tego jak ludzie klęli podczas uważają, że tak fajnej rozwałki dawno nie mieli:P

      A jeśli chodzi o Wieśka... Nie wiem czemu ale W3 nie przypadł mi do gustu:( I żałuję. Jedynkę i dwójkę przegrałem po 3 razy, a trzecia część nie pasuje mi zupełnie... Może przez taką zmianę w lekkie MMO. Na pewno do tej gry wrócę, by wgłębić się w ten świat, ale na to również czasu nie ma.

      W GTA V - ładujemy się i szybka akcja i od pierwszych minut świetna zabawa i rozrywka:) Dlatego mnie GTA V nie dziwi (zwłaszcza, że cały czas są aktualizacje, które poszerzają możliwości multi).

      Skomentuj

    1. Satanski
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-12-27 11:03

      Metacritic nie ocenia, tylko zbiera oceny innych w jednym miejscu. Mnie osobiście interesują jedynie oceny graczy, ale czy były one brane tu pod uwagę, nie wiem. Znając życie, pewnie nie.

      Skomentuj

    2. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-12-28 01:07

      Z ocenami trzeba ostrożnie. Czasem dla nas więcej racji ma grupka testerów z benchmarka niż 3 mln graczy. Dlaczego? Dlatego, że każdy szuka w grach czegoś dla siebie i jeśli nam się coś podoba to nie musimy iść jak baran za 3 mln, którym się to nie podoba. Wolny kraj. (Oczywiście tylko teoretycznie wolny)

      Skomentuj

  2. Ladros
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-12-26 19:48

    Niestety te oceny często znacząco różnią się od ocen użytkowników (dla przykładu MGS i GTA).

    Skomentuj

    1. piccardo
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2015-12-26 20:36

      GTA? przecież to świetna gra i nawet sprzedaż mówi sama za siebie. MGS cóż widać mimo wszystko się podobało sam grałem i nie powiem grało się dobrze, nie zachwyciło jak 4 ale nie musiałem w końcu kupować konsoli dla gry bo wyszła dla PC.

      Skomentuj

  3. kbrbabzbtb
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2015-12-26 20:50

    Powinni te oceny podzielić na 2 bloki: te od prasy branżowej, portali itd. i te od graczy. Biorąc np. oceny od graczy to mamy zupełnie inne wyniki - Wiedźmin 9.1, GTAV 7.8, MGSV 7.5.... na kolana przed potęgą Wiedźmaka.

    Skomentuj

    1. macf2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-12-27 23:00

      Tyle że ocenę może wystawić każdy to już lepiej sprawdzać opinie użytkowników steam.

      Skomentuj

    2. mgkiler
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-12-28 10:49

      Nie do końca.

      W ocenach od użytkowników zdarzają się wojenki.

      Np kiedyś fani Battlefielda wystawiali oceny 1/10 grzę CoD.
      A fani CoD-a wystawiali 1/10 Battlefieldowi.

      Podobnie Company of Heroes 2: miliony rosjan wystawiło tej ocenie 1/10 za ukazanie prawdy historycznej o Rosji.

      Albo jak wyszło Diablo to ocena od graczy była 2/10.
      Bo debile, którzy nie mogli się połączyć w pierwszy dzień od premiery wystawiali 1/10 oceny.

      Dlatego ocenami użytkowników można się podetrzeć.

      Wole średnią ocene od 5ciu recenzentów niż ocene od miliona użytkowników, wśród których są setki tysiące haterów, a połowa z nich nie widziała gry którą ocenia.

      Skomentuj Historia edycji

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-01-03 19:52

        wart ozagrac a nie patrzec na oceny.
        Recenzenci w wiekszosci zawyzaja oceny danej gry niestety.

        Skomentuj

  4. Foxy the Pirate
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2015-12-26 21:22

    Jak ktokolwiek miałby się przyczynić do tych ocen, skoro są to oceny z góry opłaconych recenzentów ^^ No chyba, że średnia 96 vs 78 od użytkowników to normalne...

    Skomentuj

    1. Roller Mobster
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2015-12-26 21:52

      Możesz udowodnić swoją teze, czy bełkoczesz dla zasady?

      Skomentuj

      1. Foxy the Pirate
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-12-26 22:03

        Nie polemizuje z debiliami. Więc weź z łaski swojej swoją pryszczatą gębe zabierz na inny portal i tam troluj. Dziękuję.

        Skomentuj

        1. Roller Mobster
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2015-12-26 23:54

          Jedyny troling pryszczatej gęby jaki tu widzę to twój koślawy tekst o kupowaniu recenzji. A twa odpowiedź na me zapytanie utwierdziła mnie w przekonaniu, że jesteś tylko małym frustratem i rasowym polaczkiem.

          Skomentuj

          1. Foxy the Pirate
            Oceń komentarz:

            6    

            Opublikowano: 2015-12-27 01:37

            Bywa, jak już wspomniałem, nie oczekuje od nikogo inteligencji, przynajmniej już się nie zawiodę. Nie jesteś wyjątkiem i twoja opinia na temat mojej osoby interesuje mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Bywaj w zdrowiu.

            Skomentuj

      2. AkaRyupl
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2015-12-27 05:01

        Ja mogę podrzucić kilka spostrzeżeń (choć ugruntowane raczej na domysłach). Dziwnym trafem w większości gier mamy do czynienia z dużą rozbieżnością ocen użytkowników i recenzentów np. Fallout 4, GTAV, MGS:PP etc. Z czego to może wynikać? Ja mam teorię, że recenzenci patrzą na markę i dopiero potem na produkt - bo mu dają grę do recenzji, kiedy gracz raczej patrzy na produkt, nie na markę i jak dostaje g to daje niskie oceny.
        PS Trochę nie na temat, ale co tam - 53 exclusivów na PC panowie "PC nie ma exclusivów" ;).

        Skomentuj Historia edycji

        1. mgkiler
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2015-12-28 10:52

          Odpisałem wyżej dlaczego tak się dzieje.

          Skomentuj

          1. AkaRyupl
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-12-30 07:53

            No to mi powiedz jak to jest możliwe, ze gra zbugowana jak cholera, ale mająca nazwę i/lub dewelopera o dużej renomie dostanie lepszą ocenę od recenzentów jak gra zbugowana, ale od mniejszego lub nieznanego studia?

            Skomentuj

      3. legoras
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-12-27 09:54

        Ocena przepłaconych recenzentów przed premierą Rome 2 Total Szit = 94%. I to GŁÓWNIE od znanych 'prestiżowych' stron.. kilka dało nawet 100% [IGN 95 miał]. Po premierze jak okazało się że gra to po prostu gówno które było kompletnie nie grywalne w żaden sposób, a od graczy ocena była 2.6, do tygodnia ZNIKNĘŁA 1/3 recenzji od znanych czasopism, stron.. i to tylko te z półki +90. W końcu dostali grube $ aby rozreklamować gówno które miało gigantyczny marketing, a ludziska zrobili już nie pamiętam 1mln preorderów czy ileś...
        Recenzenci, tym bardziej ZNANI [czy to osoba prywatna, czy strona] dostają grę ZA DARMO, czasami nawet tygodnie przed premierą. Jeżeli recenzent znany zjedzie gre AAA jak gówno, to może zapomnieć o dostaniu czegokolwiek od danego wydawcy już, bo jest spalony. Dlatego każdy włazi w zada wydawcą. O tym, że dostają $ aby przepłacić rezenzje to druga bajka [Rome 2, AC Unity, Batman, Battlefield, przed premierą WSZYSTKIE te gry miały zajebiste oceny.. do dnia premiery]

        Skomentuj

    1. mgkiler
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-12-28 10:53

      Mnie właśnie wali średnia graczy - a dlaczego to przeczytaj mój komentarz wyżej ;)

      Skomentuj

  5. gukeskl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-12-27 09:53

    Dosyć zabawne, bo na rankingu gier online, z ocen użytkowników phantom pain jest na 7 miejscu rozczarowań, GTA dopiero na 6 miejscu w normalnym rankingu sprzed 12 miesięcy, a tuż za wiedzminem bloodborn, gdzie tutaj łapie 7 miejsce ;_;

    Skomentuj

  6. Kieresz
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-12-27 12:44

    mgs 5 = syf

    Skomentuj

  7. Po1nter
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-12-27 17:16

    Chyba jestem już za stary na gry. Jak widzę taką grę jak MGS V w top najlepszych to nie rozumiem co tu się dzieje :P Męczyłem to jak żadną inną grę w tym roku. GTAV akurat jest oczywisty ale ja swój egzemplarz sprzedałem bardzo szybko. Ssingleplayer + maksowanie postaci. Parę misji w multi i nara.

    Skomentuj

  8. Balrogos
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-12-27 21:06

    Te oceny meta critic mozna wsadzic gdzies, gdzie dobra nisko budzetowa gra z ciekawymi rozwiazanami i systemem walki zyskuje 55 punktow, a jakas bezsensowna platformowka 2D 90+ no to sorry.

    Skomentuj

  9. drumlin
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-01-06 01:53

    GTA 5 z grafiką sprzed 10 lat oj te rozmazane tekstury budzą wspomnienia niemiłe niestety.
    I ten model jazdy bajka jak taniec na lodzie ful real jak w śnie.
    I ta fabuła ambitna nie ma zupełnie jak współczesne filmy.
    + i - tej gry to punk widzenia dla gimbusów taka brzydota i prostota to atuty ale dla tych co szukają czegoś ambitniejszego ładniejszego to gniot.