Karty graficzne

Micron rusza z masową produkcją pamięci GDDR6

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2018-06-26

Nowe układy zaoferują wyższą wydajność, niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną, a w przyszłości też większą pojemność.

W minionym roku pojawiły się pierwsze konkretne zapowiedzi pamięci GDDR6. Obecnie prace nad nowymi układami są już dużo bardziej zaawansowane, a firma Micron rozpoczęła masową produkcję pierwszych modułów.

Amerykański producent rozpoczął produkcję modułów o pojemności 8 Gb (1 GB) i przepustowości 10, 12 i 14 Gb/s - znajdą one zastosowanie w branży motoryzacyjnej, sieciach, konsoltach do grania a najszybsze układy również w nowych kartach graficznych (np. nowych modelach Nvidii) i akceleratorach wysokiej wydajności. W przyszłości podobno planowane jest również wypuszczenie modułów o przepustowości nawet 18 i 20 Gb/s.

Micron GDDR5 vs GDDR6

Nowe pamięci to przede wszystkim dużo wyższa wydajność. W przypadku 384-bitowej magistrali możliwe jest uzyskanie przepustowości na poziomie 672 GB/s, podczas gdy w przypadku modułów GDDR5X jest to maksymalnie 576 GB/s, a w przypadku GDDR5 maksymalnie 432 GB/s. Oprócz tego powinniśmy się spodziewać niższego zapotrzebowania na energię elektryczną, a po dopracowaniu standardu równieżwiększej pojemności.

Micron GDDR5 vs GDDR6

Micron GDDR6

Warto dodać, że wcześniej masową produkcję pamięci GDDR6 zapowiedziały też firmy Samsung i SK Hynix. Wygląda więc na to, że nowy standard powoli zaczyna się zadomawiać w branży IT.

Źródło: ComputerBase

marketplace

Komentarze

19
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PCI_E 3.0 x16 da radę?
  Zaloguj się
 • avatar
  czyli miałem racje :) ps5 z GDDR 6 :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Czyli jednak 1180 z 12GiB VRAM. Trochę szkoda.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Standard GDDR5 zawitał na rynek wraz z kartami Radeon HD4870 (55nm) w 2008 roku, czyli już 10 lat temu. Dekada w świecie IT to era. Najwyższy czas na kolejną generację.

  HBM2 w sektorze PRO (i po części w mobilu)
  GDDR6 w HighEnd desktop
  GDDR5 w MidRange i niższych.