Na topie

Microsoft zalicza spadek zysków - kolejny gigant w kryzysie?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Ostatnie tygodnie przynoszą nam sporo doniesień na temat kondycji finansowej producentów związanych z naszą branżą.

Microsoft zalicza spadek zysków

AA

Ostatnie tygodnie przynoszą nam sporo doniesień na temat kondycji finansowej producentów związanych z naszą branżą. Najnowszy raport finansowy opublikował właśnie Microsoft i wygląda na to, że firma ta nie ma szczególnych powodów do zadowolenia.

W ostatnim kwartale Microsoft zanotował przychód na poziomie 26,5 miliarda dolarów co stanowi wzrost o 8% względem sytuacji notowanej rok wcześniej. Cóż jednak z tego skoro w tym samym czasie zysk spadł o około 10% i wyniósł nieco ponad 5,6 miliarda dolarów.

O dziwo najlepiej sytuacja wygląda w kwestii urządzeń mobilnych. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że klienci wreszcie przekonali się do serii Surface, która dobiła do rekordowych 1,1 miliarda dolarów przychodu z tytułu sprzedanych egzemplarzy. W porównaniu do poprzedniego kwartału jest to wzrost o aż 24%.

Dobrze wygląda również sytuacja związana ze smartfonami, które wygenerowały 2,3 miliarda dolarów przychodu. Jak można dowiedzieć się z wspomnianego raportu, w omawianym okresie sprzedano 10,5 miliona modeli Lumia, których popularność cały czas wzrasta.

Ostatni kwartał to także 6,6 miliona sprzedanych konsol Xbox (Xbox One i Xbox 360) co jest wynikiem dość dobrym, ale gorszym od oczekiwań. Boli to tym bardziej, że nie pomogły liczne świąteczne promocje, których sporo było zwłaszcza na rynku amerykańskim. Na całym świecie gorzej sprzedają się natomiast komputery, a co za tym idzie aż o 13% spadły przychody ze sprzedaży licencji Windows. Następny kwartał raczej tej sytuacji nie poprawi, ponieważ większość klientów czekać będzie na "dziesiątkę".

Dobrze wiedzie się za to Office 365 i Azure i można chyba pokusić się o stwierdzenie, że Microsoft cały czas najwięcej zarabia tam, gdzie notuje spadki przychodów. Widać jednak, że coraz większe znacznie mają dla producenta urządzenia mobilne i dlatego też można spodziewać się kolejnych inwestycji w ten sektor rynku.

Źródło: theverge

Odsłon: 6923 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. the.witcher
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2015-01-27 11:04

    Czyli komputery i konsola w dół, a smartfony i tablety w górę. Bardzo interesująco się to prezentuje.
    MS przestał już wierzyć w to, że zbije kokosy na Windowsie (przykładem jest darmowy Win 10 przez pierwszy rok dla użytkowników Win 7/8/8.1), a skupił się na sprzęcie mobilnym. Osobiście bardzo lubię smartfony Lumia.

    Skomentuj

    1. akodo_ryu
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-01-27 14:20

      A kiedykolwiek chcieli? MS to AFAIK głównie rozwiązania dla biznesu, klient indywidualny to tylko wisienka na torcie.

      Skomentuj

  2. marcol
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2015-01-27 11:29

    Spadek zysków nie oznacza kryzysu!!! " - "Gigant w kryzysie" - bez jaj :)

    Skomentuj

    1. R2rr0
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2015-01-27 11:52

      Pewnie dlatego masz znak zapytania do tego.

      Skomentuj

    2. musslik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-03 22:59

      Też bym chciał mieć taki kryzys ;)

      Skomentuj

  3. Franz
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-01-27 11:42

    Fajnie, że dobrze im idzie z Surface - wersja Pro 3 to świetny tablet do pracy, przy którym odpadają różne Delle, Asusy i inne na Atomach - 12" Surface ma i5, i7, do 8GB RAM, nawet 512 GB SSD na pokładzie, więc z wydajnością nie ma problemu, a waży tyle co 12" tablet od Samsunga i jest świetnie wykonany.
    Ma też wady - wysoką cenę, brak GPS/LTE, no i chyba do dzisiaj nie jest oficjalnie sprzedawany w Polsce, co oznacza brak wsparcia technicznego i serwisu.
    Mam nadzieję, że wzrost sprzedaży spowoduje pewien spadek cen jak i oficjalne pojawienie sie tego sprzetu w Polsce.

    Skomentuj

    1. piohabi
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-01-27 16:56

      Trochę dziwne porównanie do atmów innych firm, według mnie także surface to świetny sprzęt ale jednak taki Dell XPS 12 to dużo lepszy wybór. xD

      Skomentuj

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-01-27 18:51

        Czemu XPS 12 jest lepszym wyborem? Cena, czy jeszcze inne cechy?
        Zresztą ten Dell nie jset tabletem i nie przkonuje mnie ta ramka do końca.

        Skomentuj

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-01-27 18:53

        A znasz jakieś tanie, wydajne tablety z Windows?
        Chętnie bym poznał Twoje typy.

        Skomentuj

  4. Arst89
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-01-27 11:53

    Się nie dziwię. Mam Windę w telefonie i po ostatniej aktualizacji systemu przestało działać radio w aplikacji "muzyka", na szczęście na aktualizację tej apki długo nie trzeba było czekać, naprawiła problem, usuwając opcję radio xD
    Z takim podejściem daleko nie zajadą xD