Mobile

Microsoft zalicza spadek zysków - kolejny gigant w kryzysie?

opublikowano przez Mateusz Tomczak w dniu 2015-01-27

Ostatnie tygodnie przynoszą nam sporo doniesień na temat kondycji finansowej producentów związanych z naszą branżą.

Microsoft zalicza spadek zysków

Ostatnie tygodnie przynoszą nam sporo doniesień na temat kondycji finansowej producentów związanych z naszą branżą. Najnowszy raport finansowy opublikował właśnie Microsoft i wygląda na to, że firma ta nie ma szczególnych powodów do zadowolenia.

W ostatnim kwartale Microsoft zanotował przychód na poziomie 26,5 miliarda dolarów co stanowi wzrost o 8% względem sytuacji notowanej rok wcześniej. Cóż jednak z tego skoro w tym samym czasie zysk spadł o około 10% i wyniósł nieco ponad 5,6 miliarda dolarów.

O dziwo najlepiej sytuacja wygląda w kwestii urządzeń mobilnych. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że klienci wreszcie przekonali się do serii Surface, która dobiła do rekordowych 1,1 miliarda dolarów przychodu z tytułu sprzedanych egzemplarzy. W porównaniu do poprzedniego kwartału jest to wzrost o aż 24%.

Dobrze wygląda również sytuacja związana ze smartfonami, które wygenerowały 2,3 miliarda dolarów przychodu. Jak można dowiedzieć się z wspomnianego raportu, w omawianym okresie sprzedano 10,5 miliona modeli Lumia, których popularność cały czas wzrasta.

Ostatni kwartał to także 6,6 miliona sprzedanych konsol Xbox (Xbox One i Xbox 360) co jest wynikiem dość dobrym, ale gorszym od oczekiwań. Boli to tym bardziej, że nie pomogły liczne świąteczne promocje, których sporo było zwłaszcza na rynku amerykańskim. Na całym świecie gorzej sprzedają się natomiast komputery, a co za tym idzie aż o 13% spadły przychody ze sprzedaży licencji Windows. Następny kwartał raczej tej sytuacji nie poprawi, ponieważ większość klientów czekać będzie na "dziesiątkę".

Dobrze wiedzie się za to Office 365 i Azure i można chyba pokusić się o stwierdzenie, że Microsoft cały czas najwięcej zarabia tam, gdzie notuje spadki przychodów. Widać jednak, że coraz większe znacznie mają dla producenta urządzenia mobilne i dlatego też można spodziewać się kolejnych inwestycji w ten sektor rynku.

Źródło: theverge

marketplace

Komentarze

15
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spadek zysków nie oznacza kryzysu!!! " - "Gigant w kryzysie" - bez jaj :)
  Zaloguj się
  15
 • avatar
  Czyli komputery i konsola w dół, a smartfony i tablety w górę. Bardzo interesująco się to prezentuje.
  MS przestał już wierzyć w to, że zbije kokosy na Windowsie (przykładem jest darmowy Win 10 przez pierwszy rok dla użytkowników Win 7/8/8.1), a skupił się na sprzęcie mobilnym. Osobiście bardzo lubię smartfony Lumia.
  Zaloguj się
 • avatar
  Fajnie, że dobrze im idzie z Surface - wersja Pro 3 to świetny tablet do pracy, przy którym odpadają różne Delle, Asusy i inne na Atomach - 12" Surface ma i5, i7, do 8GB RAM, nawet 512 GB SSD na pokładzie, więc z wydajnością nie ma problemu, a waży tyle co 12" tablet od Samsunga i jest świetnie wykonany.
  Ma też wady - wysoką cenę, brak GPS/LTE, no i chyba do dzisiaj nie jest oficjalnie sprzedawany w Polsce, co oznacza brak wsparcia technicznego i serwisu.
  Mam nadzieję, że wzrost sprzedaży spowoduje pewien spadek cen jak i oficjalne pojawienie sie tego sprzetu w Polsce.
  Zaloguj się
 • avatar
  Spadek zysku to w tym wypadku nadal zysk...
 • avatar
  Się nie dziwię. Mam Windę w telefonie i po ostatniej aktualizacji systemu przestało działać radio w aplikacji "muzyka", na szczęście na aktualizację tej apki długo nie trzeba było czekać, naprawiła problem, usuwając opcję radio xD
  Z takim podejściem daleko nie zajadą xD
 • avatar
  heh napisałem posta, że plakaty, które ma pan szanowny rudy grubas Nowaj mi się nie podobają, to spaślak sie o mało nie popłakał i zbanował mi konto ZA NIC :) dorosły chłop a się zachowuje jak dzieciak
  naprawdę świetna i dojrzała moderacja na forum benchmark
  DNO I WODOROSTY
  http://i.imgur.com/A5le1Ko.png
 • avatar
  heh napisałem posta, że plakaty, które ma pan szanowny rudy grubas Nowaj mi się nie podobają, to spaślak sie o mało nie popłakał i zbanował mi konto ZA NIC :) dorosły chłop a się zachowuje jak dzieciak
  naprawdę świetna i dojrzała moderacja na forum benchmark
  DNO I WODOROSTY
  http://i.imgur.com/A5le1Ko.png