Na topie

Lepiej niech już do Ciebie nie mruga. TiF trendy 2018

Autor:
zespół TiF

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Większe ekrany, wyższa rozdzielczość, więcej portów, to tak naprawdę nic nowego. Przyjrzyjmy się najciekawszym zmianom w ekranach i określmy, które z nich rzeczywiście przysłużą się pracownikom.

Lepiej niech już do Ciebie nie mruga. TiF trendy 2018

A A

Technologia w monitorach jednak wydaje się nie galopować tak szybko, jak w innych sprzętach, więc czy jest w niej coś ciekawego w 2018 roku?

Większe ekrany, lepsza rozdzielczość, bardziej rozbudowane matryce, więcej portów – to tak naprawdę nic nowego, a jedynie ewolucja dobrze znanych rozwiązań. Jednak od kilku lat nieśmiało kiełkował pomysł, by monitory straciły swój utarty kształt.  
Mowa o monitorach, które są lekko zakrzywione, dzięki czemu lepiej dostosowują się do pola widzenia, więc w mniejszym stopniu męczą wzrok i można na nich pracować przez wiele godzin. Są polecane w zawodach, które wymagają skoncentrowania się na szczegółach, często słabo widocznych na innych monitorach.

Monitor zakrzywiony

Najbardziej przydatną i przyciągającą uwagę funkcją w monitorach do pracy biurowej (i nie tylko) w tym i w nowym roku, może być redukcja migotania. Tym bardziej, że migotanie jest bardziej zauważalne właśnie podczas trybu "czytelnika", czyli przy niższej jasności ekranu. Różni producenci różnie ją nazywają np: firma ASUS, Acer i Philips mają Flicker-free, firma LG nazywa to Flicker-Safe. Efekt ma być ten sam: mniej zmęczone oczy podczas pracy przed monitorem.

Efekt migotania można sprawdzić na swoim monitorze wykorzystując kamerę w smartfonie.

W pakiet ochrony oczu wchodzi jeszcze funkcja redukcji lub filtr światła niebieskiego, jednak ten efekt można uzyskać również programowo z poziomu systemu Windows 10 lub dodatkowej aplikacji.

Warto też wspomnieć o wbudowanych czujnikach światła, które pozwalają na automatyczne dostosowanie jasności monitora do warunków oświetleniowych.

Można posiłkować się dodatkowym oprogramowaniem (czasami dołączanym do monitora), dzięki któremu odkryjemy nowe funkcje przydatne podczas pracy biurowej. Aplikacja taka może nie tylko przypominać o konieczności zrobienia krótkiej przerwy celem odpoczynku oczu (funkcja EyeCare Reminder lub klasyczne Pomodoro), ale umożliwia stosowanie dowolnych ustawień monitora do różnego rodzaju oprogramowania.
Jest opcja nakładania na obraz wzorów symulujących różne rodzaje papieru (EyeCare Filter). Ma to oczywiście na celu mniejsze zmęczenie wzroku i stworzenie obrazu jak najbardziej przyjaznego oczom. Przydaje się podczas wielogodzinnej pracy przed monitorem.

Inną nowością – nieramową w dosłownym znaczeniu słowa - która powinna pojawić się lada moment, są elastyczne ekrany. I choć ta innowacja skupia się przeważnie na smartfonach, to niektórzy producenci obiecują, że do końca roku pojawią się monitory, które będzie można wyginać wedle swojego uznania.

 
Wybór monitora a potrzeby

Decydując się na nowe urządzenia firmowe można podążać za modą i wybierać te, które w danym momencie cieszą się największą popularnością. I choć podążanie za opinią innych przeważnie ma wiele sensu, to jednak nie zawsze się sprawdza.
Ważne jest to, aby określić, czy monitor może w jakikolwiek sposób przyczynić się do zwiększenia efektywności, komfortu lub jakości pracy w  firmie. Menedżer treści, sprzedawca, czy recepcjonista, potrzebują zupełnie innych funkcji, niż chociażby grafik i projektant.
Zakup ultranowoczesnych monitorów może być świetnym pomysłem, jednak czy aby na pewno wszystkie z ich udogodnień to to, czego potrzebujemy w firmie? Przyjrzyjmy się najciekawszym zmianom w ekranach i określmy, które z nich rzeczywiście przysłużą się pracownikom.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Wydawać by się mogło, że dobrze jest pracować na dużym ekranie, ale nie zawsze jest to praktyczne i opłacalne. Gdy już otrzymaliśmy szerokie, ultrapanoramiczne ekrany 21:9 (2560x1080), na których da się otworzyć trzy  dokumenty obok siebie, producenci starają się nas przekonać, że praca na takich szerokich powierzchniach może być „nieoptymalna”, jeśli ekran nie jest zakrzywiony.
Po części to prawda, bo jeśli matryca będzie mieć słabe kąty widzenia, na brzegach takiego szerokiego ekranu możemy widzieć nieco inny odcień kolorów niż na środku. Jednak ekran niekoniecznie musi być zakrzywiony, gdy ma dobrej jakości matrycę z kątami widzenia 178° - czyli typu IPS lub VA. Czy ktoś widział UHD z matrycą TN?

Monitor ultrapanoramiczny

Kwestią sporną może być również wybór pomiędzy dwoma monitorami obok siebie, a jednym monitorem ultrapanoramicznym lub 4K. Z jednej strony mamy wygodniejsze przesuwanie okien do krawędzi i czasami lepszą organizację aplikacji na pulpitach, możliwość osobnej regulacji jasności i kontrastu na jednym z monitorów - zależnie od zastosowania.
Z drugiej strony brak niepotrzebnej przerwy pomiędzy monitorami (niezależnie od tego jak cienkie ramki będzie mieć monitor) i jednolite barwy, kontrast i jasność na całej powierzchni pulpitu.
Co komu potrzeba.

Argument finansowy: za dwa monitory 1600x900 (czyli 3200x900), zapłacimy około 600 zł. Za jeden ultrapanoramiczny 2560x1080 około 1000 zł

Zobacz: TOP-10 monitory do 1000 zł
TOP-5 monitory do 500 zł

Rozdzielczość obowiązkowa

Obecnie prawie każdy monitor o przekątnej od 23” może wyświetlać treści w wysokiej rozdzielczości. Standard to rozdzielczość FullHD - 1920x1080 (1080p), ale jeśli planujemy połączyć dwa monitory obok siebie, nie będzie złym wyborem tańszy 21" z 1600x900 czy nawet 1440x900.

Ostatecznie wiele zależy od miejsca na monitor i przekątnej. Gdy potrzebujemy mały monitor, stojący gdzieś z boku, tylko do podglądu danych od czasu do czasu (np: statystyk lub do kamery monitorującej), 18 calowy ekran i tryb 1366x768 może być wystarczający.

Wiadomo, dla użytkowników, którzy pracują z bardzo szczegółowymi obrazami lub są zaangażowani w projektowanie grafiki, im wyższa rozdzielczość i większa przekątna, tym lepiej. Problem w tym, że graficzne monitory UHD i 4K są drogie (od 2500 zł za 27” 4K, 100% sRGB, 10bit color), a prawdziwe graficzne monitory bardzo drogie (EIZO od 5000 wzwyż). Zatem w tym wypadku idziemy na kompromis: świetna jakość obrazu, pokrycie 100% sRGB lub 100% Adobe RGB, ale przystępniejsza cena, czyli mniejsza przekątna i niższa rozdzielczość, np: 24” FullHD.

Technologia matryc i podświetlenie

W tej sekcji jak na razie bez większych zmian i ewolucji. Monitory z  matrycą TN są szybkie (czas reakcji piksela) i z reguły nieco tańsze (jeśli nie jest to model gamingowy).
W ekranach z matrycami IPS, PVA i MVA  otrzymamy szersze kąty widzenia i szerszy zakres barw.
Jeśli nie potrzebujesz dużej dokładności lub licznych ustawień obrazu, większość monitorów TN powinno być wystarczające na potrzeby biurowe.

Ergonomia i porty

Jak to zwykle bywa z funkcjami, im więcej zapłacisz, tym więcej otrzymasz. Monitor z wysoko regulowanym ergonomicznym stojakiem - wysokość, nachylenie, obroty i oś obrotu - nadal będzie kosztował więcej, niż monitor, który ma tylko regulację nachylenia.
Szczególnie warto zwrócić uwagę choćby na regulację wysokości ekranu (góra-dół), aby uniknąć stosowania półśrodków zaradczych przeciw bólom szyi i karku, np: w postaci grubych czasopism jako podstawka.

Jeśli chodzi o porty wideo, aktualnie nadal używa się DisplayPort i HDMI. Można spokojnie zakładać, że łączenie monitorów przez USB typu C nie spopularyzuje się znacząco do 2020 roku. Chociaż takiej metodzie nie można odmówić kilku fajnych zalet, jak np: wyeliminowanie przewodu zasilania.
Wszystkim, którzy nie mogą się doczekać na podłączanie monitora do laptopa tylko przez USB C, warto przypomnieć, że standardowe zasilacze do laptopów mają ograniczoną moc (czasami do 65W lub 90W), a standardowy monitor 24" może pobierać 25~30W energii.

Jeśli Ty lub Twoi pracownicy stale podłączacie do komputera pendrive i inne urządzenia lub ładujecie telefon, monitor z hubem USB 3.0, micro USB i funkcją "szybkie ładowanie", może być wygodnym dodatkiem.

 

Zobacz inne artykuły w cyklu Tif Trendy 2018

Projektorowa rewolucja w biznesie Atrament vs laser w druku biznesowym

Odsłon: 5682 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
 1. GhostNet
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-09-18 07:38

  Ten temat już nie raz chciałem poruszyć przy nowych modelach monitorów.

  Monitory z proporcjami 16:9 nazywam klaustrofobicznymi,
  po prostu są to klaustrofobiczne monitory.
  My konsumenci jesteśmy sami sobie winni, że pozwoliliśmy producentom w takiej skali upowszechnić te proporcje.

  Wszystko co wyświetla się w proporcjach 16:10 ma zupełnie inny odbiór, właściwy odbiór, czy są to filmy, zdjęcia czy gry.
  Te kilka cm wysokości robi wielką różnicę, zazwyczaj się mówi że jest większa przestrzeń robocza. Nie to nie jest przestrzeń robocza, to są właściwe proporcje które powinny być standardem.
  Tak się utarło, że skoro to jest większa cześć robocza to trzeba za nią dopłacić, ile? z 1/3 wartości monitora?
  A za co dopłacić? Za komfort użytkowania.

  Skomentuj Historia edycji

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-09-18 08:54

   To, że się do czegoś przyzwyczaiłeś nie znaczy, że to jest lepsze. Stawiam 2.50zł, że znajdzie się pajac który dokładnie w taki sam sposób będzie pisał o 5:4 czy nawet 4:3, bo od 2 wojny nie upgradował jeszcze kompa i się przyzwyczaił.
   Naprawdę tego czego nam brakuje to jeszcze większe czarne pasy w filmach. Nie dzięki.

   Skomentuj Historia edycji

   1. Cacek93
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-09-18 10:56

    Nie znam takiego pajaca.
    16:10 wygląda naturalnie ponieważ proporcje naszego pola widzenia są najbliżej właśnie do 16:10.
    Z jednej strony masz filmy, a z drugiej strony internetowe które wyświetla się w pionie i po obydwu stronach jest masa niezagospodarowanego miejsca.

    Skomentuj

    1. rlistek
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2018-09-18 11:55

     Chyba mnie nie do końca zrozumiałeś. Ja nie mówię, że ma ci się podobać taka albo taka proporcja bardziej niż inna, a to, że to po prostu kwestia preferencji i przyzwyczajenia. Jeden woli to, drugi to, trzeci jeszcze coś innego.
     Coraz więcej ludzi chwali sobie monitory ultrawide i co, oni też wg. was źle myślą co dla nich wygodne, bo powinni chcieć tylko monitory 16:10?

     Zrozumiałbym jakby typ narzekał, że jest mały wybór monitorów 16:10, ale nie że tu wchodzi i rzuca absurdalnym, arbitralnym stwierdzeniem, że "16:10 t0 nAjlEpsZA prOpoRcJA i $^#@".

     Skomentuj

     1. GhostNet
      Oceń komentarz:

      -9    

      Opublikowano: 2018-09-18 12:07

      To się zgadza napisałeś że nie rozumiesz, z absurdami nie dyskutuję, jak piszesz o mnie typ, to pisz to z wielkiej litery. Najwyraźniej sufit też ci się obniżył i zawęził odbiór jak 16:9 i nigdy przed nosem nie miałeś 16:10. Nie musisz tu bić piany i się "spuszczać" nad klawiaturą, bo po twojej wypowiedzi uniosłem się jeszcze wyżej nad ciebie.

      Skomentuj Historia edycji

     2. rlistek
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2018-09-18 12:37

      Sprawdziłem wiek w profilu i teraz już wszystko jasne. Zdolości poznawcze już nie te, więc wszystko czego kiedyś się nauczyłeś i do czego przyzwyczaiłeś automatycznie "jest lepsze" od wszystkiego nowego i każdy kto ma inną opinię "się nie zna". Klasyczny przypadek "a za moich czasów to było...".

      Jedynym absurdem tutaj to są oba te twoje posty w tym temacie, a jedyny powód dla którego "nie chcesz" dyskutować jest taki, że brak ci argumentów.

      Skomentuj

     3. GhostNet
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-09-18 13:04

      No to jeszcze pomniejsze twój profil jeśli masz problem z czyimś wiekiem bo nie masz elementarnej wiedzy.

      Prawdziwy InfoBroker zaczyna się po 50tce, nie GoogleBroker.
      Więc też nie zauważysz przepaści poznawczej między tobą a taką osobą.

      Nie musisz więcej nikomu udowadniać że według ciebie 16:9 jest najlepsze i że to jest twój wybór między tymi proporcjami.

      Skomentuj

     4. rlistek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-09-18 13:20

      Po pierwsze ja nikomu nic nie muszę ani nawet nie próbuję tu udowadniać. Zwróciłem jedynie uwagę na fakt, że nie potrafisz zrozumieć co to są preferencje i nie ma czegoś takiego jak arbitralnie najlepsza proporcja ekranu.

      I w samym wieku oczywiście, że nie ma nic złego. Twoje wypowiedzi jednak bardzo mocno sugerują przypadek "zdziadzienia".

      Skomentuj

     5. GhostNet
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-09-18 13:36

      He he. Ule mamy ubaw.
      To jeszcze JA! ci udowodnię że nie masz nic do powiedzenia, jesteś tworem producentów i ich preferencji jeśli nawet nie masz sił ani chęci aby się nad tym zastanowić.

      Powiedz? co widzisz w 16:9?
      Przeczytałeś gdzieś że napisałem że to jest najlepsze?
      Słabo w szkole się uczyłeś?
      Nie stać cie na 16:10?
      Masz coś przeciwko 16:10?

      Kończę szkoda czasu...

      Skomentuj

     6. patol1984
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-09-18 14:06

      Mam 3 monitory, 16:10, 16:9 i 21:9 i powiem ci, że i w pracy i w użytkowaniu codziennym typu gry czy filmy postawiłbym za najlepszą opcje 21:9 > 16:9 > 16:10.
      Takie są moje preferencje :D

      Skomentuj

     7. rlistek
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-09-18 14:17

      Woah, patrzcie go bogacza. Pochwal się może jeszcze co to za model, żeby mi się już w ogóle głupio zrobiło albo najlepiej to jeszcze wrzuć foty jak pan Krzysztof z Gdańska.

      Skomentuj

     8. Kropeczka
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-09-20 13:31

      Odpisał Ci grzecznie, a że ma 3 monitory ??? Co boli cię to ???
      Pozbieraj puszki będziesz miał.
      Może go stać, może to jego hobby.
      Nie musisz od razu pokazywać jakim jesteś burakiem.

      Skomentuj

     9. rlistek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-09-20 17:12

      Lol, mój komentarz był odpowiedziom do GhostNet i jego słów "Nie stać cie na 16:10?", nie do patol1984, który zapewne też GhostNetowi odpowiadał.
      Benchmark ma po prostu system komentarzy z 2004 roku i tego nie widać.

      Skomentuj

  2. pawluto
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-09-20 21:02

   Całkowicie się zgadzam.
   Mam monitor 16:10 i jest to najlepsza opcja.
   Kiedyś przez godzinę miałem kontakt z monitorem 16:9 - Przeglądanie netu to tragedia.
   Ciągłe przewijanie rolką ekranu zupełnie jakby się miało ucięty monitor.
   Nigdy nie kupię ekranu w proporcji 16:9.

   Skomentuj

 2. xchaotic
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-09-18 16:16

  czemu nadal nie ma 43" 4k, 100+Hz g-sync, HDR+ ? Czemu trzeba wybierac? Niby kazdy producenta chce nam wcisnac te najnowsze technologie, ale nie wszsytkei na raz.

  Skomentuj

  1. Wojciech Kiełt
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-09-18 17:15

   Może źle szukasz? ;)

   https://www.komputronik.pl/product/391165/samsung-c49hg90dmux-1ms-freesync-2-hdr-.html

   Skomentuj Historia edycji

   1. patol1984
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-09-19 07:43

    Fajny potwór, ale ciekawe ile gier na tym pójdzie bez czarnych pasów, skoro nawet na 21:9 zdarzają się babole ;d

    Skomentuj

   2. Rafs0n
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-21 09:56

    Widziałem ten monitor właśnie chyba w komputroniku i tak jak lubię Samsunga ten monitor jest strasznie słaby a to wina paskudnie rozciągniętego obrazu nie chciałbym czegoś takiego u siebie. Sam pomysł na taki monitor jest spoko ale mogliby dać już 2160p na taką szerokość a jak nie 2160p to 1440p strasznie zlamili tą konstrukcje... zwłaszcza za taką cenę

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!