Na topie

Moskwa wdraża monitoring z funkcją wykrywania twarzy

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

Kamera zarejestruje obraz, a kilka sekund później służby będą już wiedziały, gdzie znajduje się poszukiwana osoba. Takie rzeczy w Moskwie.

Moskwa wdraża monitoring z funkcją wykrywania twarzy

A A

Ciekawostka na dziś: przestępcy nie ukryją się w Moskwie. Ci uczciwi obywatele być może wkrótce też. Władze rosyjskiej stolicy poinformowały, że wystartował miejski system monitoringu, integrujący kamery z technologią rozpoznawania twarzy.

Jak to działa? Kamery rejestrują wideo, a materiał jest w czasie rzeczywistym analizowany przez algorytm, który porównuje „widziane” twarze z tymi, które ma już w swoich bazach (to mogą być na przykład poszukiwani przestępcy czy też po prostu osoby notowane). Wykorzystywane jest rozwiązanie rosyjskiego start-upu NTechLab.

Przed uruchomieniem systemu na dużą skalę przeprowadzone były testy pilotażowe. Władze Moskwy informują, że zakończyły się one sukcesem, ponieważ ponad połowa osób z baz została poprawnie zidentyfikowana. To doprowadziło nawet do sześciu aresztowań. 

Łącznie w Moskwie zainstalowanych jest ponad 160 tysięcy kamer – służą one do monitoringu nie tylko ulic, ale też budynków (włączając w to klatki schodowe). Tylko niewielka część z nich (nieco ponad 3 tysiące) została jednak podpięta do nowo utworzonego systemu. Z czasem sieć ma być rozszerzana.

Problemem może być to, że starsze kamery mogą rejestrować obraz, który dla oprogramowania może być jednym wielkim szumem. Nie jest to tajemnica – władze liczą zresztą na 30-procentową skuteczność, która byłaby „kosmiczna”. 

Źródło: TechCrunch, The Verge, Forbes. Foto: ollis_picture/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2925 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Q'bot
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-09-30 13:23

  Taaaka technologia... W Bytomiu też od kilku lat testują..
  A wystarczy stare, sprawdzone rozwiązanie, znane od tysiącleci lat - nazywa się ono kapelusz. ;]

  Skomentuj

 2. Q'bot
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-30 13:24

  Taaaka technologia... W Bytomiu też od kilku lat testują..
  A wystarczy stare, sprawdzone rozwiązanie, znane od tysiącleci lat - nazywa się ono kapelusz. ;]

  Skomentuj

  1. rahl_r
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-09-30 13:36

   Nie wystarczy, kaptur lepszy. Ale i tak nic nie da na dłuższą metę - każdy kto będzie się czaił pod kapeluszem/kapturem z automatu zostanie oznakowany do sprawdzenia przez pobliski patrol, i nie oszukuj się w Rosji nikt nie będzie się bawił z prawdopodobnym podejrzanym, najpierw wp....l a potem będą pytania i sprawdzanie.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!