Na topie

2 miliardy złotych dla innowacyjnych firm od polskiego rządu

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Innowacje w firmie Start-up

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainwestuje w polskie start-upy 2 miliardy złotych. W tym celu do życia powołane zostały fundusze NCBR CVC i NCBR VC.

2 miliardy złotych dla innowacyjnych firm od polskiego rządu

A A

W warszawskiej siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych doszło do oficjalnego podpisania umów, na mocy których uruchomione zostały dwa fundusze inwestycyjne, które wesprą polskie innowacyjne start-upy

Zastrzyk gotówki w polską innowacyjność

Nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego agencja zamierza zainwestować 2 miliardy złotych w młode, innowacyjne firmy z szeroko pojętej branży nowych technologii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powołało do życia dwa tzw. fundusze funduszów – NCBR CVC i NCBR VC, co wiceminister Piotr Dardziński określił jako dobry komunikat dla polskich start-upów i szansę na pozyskanie kapitału.

Uruchomione fundusze najpierw zajmą się poszukiwaniem dużych inwestorów i korporacji, które będą zainteresowane inwestycjami w start-upy w zamian za udziały. Połowę inwestycji pokryją prywatni przedsiębiorcy, drugą połowę – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Gdy start-up osiągnie już samodzielność, rządowa agencja odsprzeda udziały i ulokuje pieniądze w kolejne innowacyjne przedsiębiorstwa.

Łącznie w innowacyjne firmy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce zainwestować 2 miliardy złotych. Aby wyszło to wszystkim na dobre, konieczne jest dobrze przemyślane zarządzanie. Zostało ono powierzone czterem podmiotom – dwóm inwestorom publicznym (PFR Ventures i BGK TFI) oraz dwóm prywatnym (VC3.0 i FinCrea TFI).

Inwestorzy, wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, mają zadbać o to, by pieniądze trafiały do tych firm, które mają najwyższy potencjał rozwoju i które będą umiały zrobić z nich realny użytek. – „Inwestowane przez nas pieniądze będą pracować na rynku przez długi czas, zapewniając finansowanie przełomowym projektom technologicznym, które mogą stać się wizytówką Polski na świecie” – mówi prof. Maciej Chorowski z NCBR, cytowany przez PAP.

Cel: komercjalizacja projektów badawczo-rozwojowych

Jak informuje PAP, konkretnym zadaniem nowo utworzonych funduszy jest wykreowanie rynku inwestycji technologicznych. Nie tylko mają one z głową dysponować unijnymi środkami, ale też aktywnie zachęcać indywidualnych inwestorów i korporacje do tego, by inwestowały w polskie innowacje. Ma to być fundament położony pod komercjalizację projektów badawczo-rozwojowych w naszym kraju.

To niezwykle ważne, jako że polska działalność badawczo-rozwojowa plasuje się wyraźnie poniżej europejskiej średniej. Jak wynika z badania Deloitte, polskie podmioty są świadome znaczenia tego typu aktywności, ale w bardzo niewielkim stopniu przekłada się to na realne inwestycje w badania i rozwój. W rodzimych firmach średnio tylko 3 proc. dochodów idzie na te cele.

Tymczasem, na co zwraca uwagę Konrad Świrski z Transition Technologies, „choć na ten moment Polska jest miejscem chętnie wybieranym przez zagranicznych inwestorów, zaniedbanie działalności badawczo-rozwojowej przez firmy, może doprowadzić do spadku atrakcyjności kraju w ich oczach, a także pogorszenia sytuacji gospodarczej”.

„Inwestycje w badania i rozwój to nie tylko warunek istnienia przedsiębiorstw na rynku, ale przede wszystkim szansa na bycie pionierem w obszarach, w których specjalizuje się firma oraz rynkowo konkurencyjnym” – czytamy w artykule przygotowanym przez tę grupę kapitałową. 

Podstawowy powód nieinwestowania firm w badania i rozwój jest taki sam jak powód nieinwestowania dużych przedsiębiorców w młode twory – mianowicie: ogromne ryzyko. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński w rozmowie z Pulsem Biznesu powiedział jednak: „inwestycje w start-upy są wysoce ryzykowne, ale liczymy na to, że przekazane na ich rozwój pieniądze wrócą do NCBR na określonych w umowach zasadach”.

Źródło: PAP, Money, Transition Technologies, Puls Biznesu

Odsłon: 2738 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. ryhard
  Oceń komentarz:

  -14    

  Opublikowano: 2017-04-08 11:20

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Nie ma to pisać bzdury i manipulować ludźmi prawda Benchmark?. Rząd nie ma własnych pieniędzy wiec rozpowszechnicie Kłamstwa! Brawo Wy! Żenada portal

  Skomentuj

 2. ryhard
  Oceń komentarz:

  -10    

  Opublikowano: 2017-04-08 11:20

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Nie ma to pisać bzdury i manipulować ludźmi prawda Benchmark?. Rząd nie ma własnych pieniędzy wiec rozpowszechnicie Kłamstwa! Brawo Wy! Żenada portal

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-04-09 20:10

   Oczywiście, że mamy świadomość skąd są i jak działają pieniądze którymi dysponuje rząd. Chodzi o to, że ten rząd zamiast je bezczelnie rozkradać tak jak to robiły poprzednie ekipy, inwestuje je w przyszłość, dobrobyt i bezpieczeństwo naszego kraju.

   Wiesz, będąc z tobą szczerym - od 10 lat nie głosowałem w żadnych wyborach, bo uważałem, że wszyscy tam tacy sami siedzą, banda cwaniaczków, nie warta mojego czasu. Dziś mogę oświadczyć, że po tych 1,5 roku czy ilu tam, PiS bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, czego się w ogóle nie spodziewałem. Następnym razem z przyjemnością na wybory się już wybiorę. Polska zasługuje na tę nową jakość rządzenia. Może w końcu przestaniemy być krajem "3ciego świata".

   Skomentuj

 3. elektronickimordulec
  Oceń komentarz:

  15    

  Opublikowano: 2017-04-08 11:59

  W końcu są pięniądze na konkretne cele.Brawo oby tak dalej...

  Skomentuj

 4. shoken
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-04-08 13:30

  Jeden z przykładów pomocy rządowej

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21605257,mgm-pada-przez-fiskusa-zablokowal-jej-konta-nie-zwraca-vat.html

  Oni jak w czymś pomogą to lepiej żeby nie pomagali.

  Skomentuj

  1. scooby
   Oceń komentarz:

   -6    

   Opublikowano: 2017-04-08 18:58

   Ale za to teraz chwala sie ze znacznie lepiej sciagaja VAT... w tym przypadku chyba tylko pod zlodziejstwo to mozna podciagnac.

   Skomentuj

   1. shoken
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-04-08 21:49

    Czyli Twoim zdaniem to była typowa karuzela na VAT? no chyba ze tak.

    Skomentuj

    1. scooby
     Oceń komentarz:

     -2    

     Opublikowano: 2017-04-10 08:44

     nie karuzela, mowie o zlodziejstwie rzadu

     Skomentuj

  2. rlistek
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-04-09 20:12

   gazeta.pl Kappa

   Niemcy źle piszą o polskim rządzie, który zamiast siedzieć na smyczy jak poprzednie, rozwija własny kraj. Kto by pomyślał...

   Skomentuj

   1. scooby
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-10 08:54

    Jak juz ktos pisze zle to z cala pewnoscia niemcy albo Ci ktorzy pracuja dla niemcow albo Ci ktorzy sluchaja niemcow...
    Otrzasnij sie, pomysl troszke samodzielnie a nie powtarzasz tylko teksty rodem z pani broszki.

    Skomentuj

 5. benzene
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2017-04-08 22:41

  O, widzę, że na benchmarku większość to pieknoduchy minusujące tych co piszą prawdę (ryhard zacytował samą M.Thatcher) a plusują rozbrarająco naiwnych. Dlaczego naiwnych? Bo startupy będą dostępne dla znajomch. Jak sądzę, średnia wieku bywalców bechmarka trochę ich usprawiedliwia.

  Skomentuj

 6. projectdarkstar
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-04-10 08:01

  Ciekawe czy starym zwyczajem te innowacyjne firmy będą zazwyczaj jakimś trafem należeć do kumpla, kuzyna, siostrzeńca itd itp i ten program zamiast wspierać firmy będzie kolejnym sposobem wyprowadzania kasy z budżetu.

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!