Na topie

Internet może już nie być taki sam - Net Neutrality staje się przeszłością

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Na Topie

Amerykańskie władze zagłosowały za rozluźnieniem przepisów dotyczących Net Neutrality. Jakie może to mieć konsekwencje?

Internet może już nie być taki sam - Net Neutrality staje się przeszłością

A A

Zgodnie z zapowiedzią 14 grudnia odbyło się głosowanie, od którego zależała przyszłość tzw. Net Neutrality. Pomimo licznych protestów amerykańskie władze zdecydowały się na rozluźnienie prawa dotyczącego „neutralności sieci”.

Pisząc najprościej, Net Neutrality to zasada, która uniemożliwia dostawcom usług internetowych celowe wpływanie na dostęp użytkowników do poszczególnych stron i usług w sieci. Krótko mówiąc: zakłada ona, że każdy ma równe prawo do korzystania z zasobów Internetu i nie może mu to być odebrane poprzez blokadę dostępu lub ograniczenie prędkości łącza w przypadku próby połączenia się z danym serwisem.

Net Neutrality staje się przeszłością

Przepisy te zostały wprowadzone w 2015 roku jako reakcja na zwiększające się znaczenie Internetu w życiu społeczeństwa oraz doniesienia o celowym ograniczaniu dostępu do wybranych usług przez niektórych dostawców. I choć taka zasada wydaje się czymś zupełnie naturalnym i rozsądnym, przewodniczący FCC (Ajit Pai) uważa, że Net Neutrality zagraża wolności w Internecie i jest nieatrakcyjne ekonomicznie. Przygotował więc projekt zmian.

Projekt ten, który znacząco rozluźnia przepisy, został przegłosowany. To zaś oznacza, że dostawcy usług internetowych będą mogli blokować lub ograniczać dostęp do wybranych stron internetowych właściwie do woli (o ile tylko klient zostanie o tym poinformowany). 

Do czego może to prowadzić? 

Między innymi do utrudniania klientom dostępu do usług konkurencji. Wcale nie taki nieprawdopodobny jest również scenariusz, według którego użytkownik będzie mógł wykupić sobie pakiet na dane usługi (podobnie jak ma to miejsce w przypadku telewizji kablowej czy satelitarnej).

To wszystko zaś może prowadzić do podzielenia Internetu na sektory, co w opinii niektórych niszczy podstawową zasadę Internetu, zakładającą, że jest on dla wszystkich taki sam i łączy wszystkich na tych samych warunkach.

FCC i ISP zadowoleni. Tylko oni

Dostawcy już odnieśli się do nowych przepisów – są z nich zadowoleni. Zapowiadają równocześnie, że nie zamierzają ograniczać dostępu do treści zgodnych z prawem (choć jak pokazuje historia – definicja wcale nie jest taka jednoznaczna), lecz faworyzowaniu niektórych elementów sieci wcale nie mówią „nie”. Giganci internetowi wyrażają z kolei swoje niezadowolenie i zapowiadają dalszą walkę.

Dobra wiadomość jest taka, że mówimy tu o przepisach, które dotyczą Stanów Zjednoczonych. Nie byłoby jednak niczym niezwykłym, gdyby władze Unii Europejskiej się nimi „zainspirowały”. 

Źródło: The Verge. Ilustracja: geralt/Pixabay (CC0)

Odsłon: 8166 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
  1. kokosnh
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-12-15 12:57

   Niby jak? IPS widzi że korzystasz z VPN-a, cebuli czy po prostu z zaszyfrowanego połączenia i może sobie odciąć, lub spowolnić ruch, bo mu się to nie spodoba...
   Oni widzą wszystko, cały ruch pakietów, głupi nie są.

   Co ciekawe, w Ameryce konsumencki internet bez limitu to rzadkość, tam prawie wszędzie masz limitowany internet.

   Skomentuj

    1. kokosnh
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-12-15 16:45

     *ISP

     "Zablokowanie wszystkich VPNów jest niemożliwe. A jeśli to wprowadzą, to ilość VPNów rozrośnie się jak grzyby po deszczu." Mogą i to bardzo prosto, przez białe listy, jak chcesz skorzystać z VPN-a to dadzą ci plan za 150zł, zamiast 50zł.
     " Oprócz tego bedą różne wymyślne sposoby na obejście tego, np. przez szybszy rozwój technologii takich jak TOR."
     też zablokują, to żaden problem, wszystko musi przez ISP przejść, też dadzą ci plan 150zł jeśli chcesz korzystać z cebuli.

     Skomentuj

   1. owatanka
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-15 16:17

    Poprostu pojawi sie wiecej operatorow ktorzy przejma lwia czesc urzytkownikow ktorym niespodobaja sie uslugi jakie im dostarczaja uslugodawcy.

    Skomentuj

    1. e30tomas
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-12-17 20:15

     Nie. Nie dostanie nowy sprzedawca od tak pozwolenia na położenie swoich kabli. Więc konkurencja się nie pojawi. Jedyna nadzieja w internecie satelitarnym na kształt tego co Elon Musk chce wprowadzić. I nadzieja, że nie tylko on swoje satelity rozsieje i będzie konkurencja na niebie.

     Skomentuj

 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2017-12-15 09:47

  Jak widać, wolność w USA za niedługo pozostanie wyłącznie w nazwie Statui Wolności.

  Skomentuj

 2. Marucins
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-12-15 10:15

  Toż to "demokratyczna" Hameryka.
  Czegoś innego oczekiwaliście?

  Skomentuj

 3. Dudi4Fr
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-12-15 10:23

  Tyle w temacie:
  http://www.noelshack.com/2017-50-4-1513284204-6140274ee1d6bf6c96c5ab8d4baf811cdab54c034d2a1eaa27cdc489c8eb99e2.jpg

  Tylko czekać aż Europa pójdzie w ślad "przyszłościowej" Ameryki...

  Skomentuj

 4. Ghola
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-12-15 10:33

  Angry Joe mówił coś o prawie umożliwiającym zablokowanie takiej zmiany, nazywa się to "resolution of disapproval" i musi być wykonane przez ich Congress.

  Także nic nie jest jeszcze przesądzone. Oby się im udało to zablokować.

  Skomentuj

 5. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-12-15 11:12

  Debile, nie po to ludzie odeszli od TV, by ktoś im to serwował w odświeżonej wersji. Internet jest szansą na realizowanie ludzkiej różnorodności, ze względu na równy dostęp do praktycznie zróżnicowanych treści dla każdego co jest nimi zainteresowany, jeśli neutralność zostanie zachwiana to wówczas będzie w stanie promować tylko to co powszechne i popularne, co zaprzecza z kolei ludzkiej różnorodności i na myśl przywodzi unifikację wartości, komunizm i dzisiejszą lewicę, obrzydliwa wizja końca

  Skomentuj

 6. kombajn
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-12-15 19:36

  "Dobra wiadomość jest taka, że mówimy tu o przepisach, które dotyczą Stanów Zjednoczonych. " Widać że autor nie zdaje sobie sprawy że Internet to taki system naczyń połączonych który swój początek ma w USA. Jak tamtejsi dostawcy nałożą restrykcje to odczujemy to również w Europie. I nic na to nie możemy poradzić. Ciocia UE nic nie musi wprowadzać.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!