Na topie

Latarnie Nissana, czyli drugie życie akumulatorów z elektrycznych aut

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Ciekawostki Tematyka: akumulatory Samochody elektryczne Producenci: Nissan

Nissan wie, że powinien coś zrobić z akumulatorami, które nie nadają się już do użytku w samochodach elektrycznych. Ma też pomysł – będzie tworzyć latarnie „odporne na katastrofy”.

 • Latarnie Nissana, czyli drugie życie akumulatorów z elektrycznych aut
A A

Samochody elektryczne są nazywane ekologicznymi, ale w rzeczywistości wygląda to różnie. Dlatego też producenci szukają różnych sposobów na poprawę tego stanu rzeczy. Toyota, na przykład, zaczyna wykorzystywać w fabrykach wodorowe wózki widłowe, a Nissan znalazł sposób na tchnięcie nowego życia w akumulatory, które nie nadają się już do użytku w aucie.

Akumulatory litowo-jonowe w pewnym momencie przestają sprawdzać się w samochodach elektrycznych, ale nie oznacza to, że są bezużyteczne. Nissan zamierza to udowodnić w praktyczny i stylowy sposób. Jaki konkretnie?

Nissan Reborn Light

Nissan wraz z firmą 4R Energy Corporation przygotował „Reborn Light” – dobrze się prezentującą i ekologiczną latarnię, której kluczowymi elementami (poza samą lampą LED) są: panel solarny oraz stare akumulatory z elektrycznych samochodów Leaf. 

Nissan Reborn Light info

Japoński producent nie może się nachwalić swojego pomysłu. Z jednej strony ma rozwiązywać problem „zużytych” akumulatorów, z drugiej – stanowić awaryjne rozwiązanie na wypadek katastrofy (bo te latarnie nie przestaną świecić, gdy zabraknie prądu w mieście). 

Na początek latarnie zostaną zainstalowane w Namie – miejscowości zdewastowanej w wyniku katastrofy Elektrowni Atomowej Fukushima Nr 1 sprzed 7 lat. Jeśli próba okaże się udana, Nissan będzie chciał wprowadzać je do kolejnych miejscowości.

Źródło: Digital Trends, Nissan

Odsłon: 3623 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. eltra
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-03-23 17:27

  Dobry pomysł e końcu w takiej latarni będą one mogły pracować pewnie jeszcze kilka jak nie kilkanaście lat i dopiero na utyl :) ciekawie to wygląda:)

  Skomentuj

 2. silvver
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-03-23 17:56

  A wyznawcy elektryków tak się chwalili, jak to łatwo i tanio recyklingować te akumulatory i że nie ma z tym problemu

  Skomentuj

  1. r_e_s_e_t
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-03-24 13:32

   A kto uważa, że jest inaczej? Lit z ogniw odzyskuje się wyjątkowo łatwo. Wystarczy kwas, a nawet sama woda, i tradycyjnie elektroliza stopionej soli albo wodorotlenku.

   Nissan po prostu na siłę stara się wymyślić zastosowanie dla starych ogniw zamiast je przetworzyć i zrobić nowe. Tesla jakoś nie ma z tym żadnego problemu.

   Skomentuj

   1. gormar
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-03-25 12:24

    Nim dłużej akumulatory są używane tym bardziej ich koszt wytworzenia się zwraca a straty dla środowiska są mniejsze.

    Gdzieś czytałem, że również o planach dla ogniw używanych w samochodach Tesli i będzie je można montować do tańszych PowerWalli. Nawet z 70% pojemności nominalnej są dalej możliwe do wykorzystania. Niestety na oficjalnych stronach Tesli nic na ten temat nie mogę znaleźć. Być może firma nastawia się na tani recykling i bardziej opłaca im się odzyskać surowce i zbudować nowej generacji akumulator niż wykorzystywać stare, które najpewniej stwarzają większe ryzyko awarii.

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-03-26 11:26

     Tesla obecnie zmienia format ogniw na bardziej wydajne i ekonomiczne 2170. Do tego jest największym producentem na świecie więc z taka mocą przerobową utylizacja starych jest im na rękę.
     Ich samody nie ładują do pełna baterii, ani też nie rozładowywują ich przesadnie. Taki zabieg pozwala na 4 razy dłuższe życie baterii.

     Skomentuj

 3. michael85
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-03-23 23:16

  Elektryczne auta nie maja praktycznie żadnych zalet z uwagi na problemy z efektywnym magazynowaniem energii. Ich cena jest nieadekwatna do tego co oferują. Niestety żyjemy w totalitarnej UE i normalna motoryzacja zostanie zniszczona podatkami oraz sztucznymi nakazami i zakazami chorej psychicznie grupki ludzi.

  Skomentuj

  1. r_e_s_e_t
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-24 13:37

   Niskie koszty utrzymania, dużo lepsze przyspieszenie i osiągi, cisza, brak spalin, smarów, oleju i brudu, bardzo uproszczona mechanika samochodu.

   Spalanie ropy naftowej jest jednym z największych idiotyzmów w historii ludzkości.

   Skomentuj

  2. gormar
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-25 12:29

   Nie mają żadnych zalet? Chyba żartujesz. W ruchu miejskim biją na głowę samochody spalinowe. I to nie tylko dzięki regeneratywnemu hamowaniu, ale przede wszystkim wyższej sprawności pod dużym obciążeniem, która jest niemal stała przy znacznie większym zakresie obrotów. Nic takiego nie można powiedzieć o samochodach ICE. O braku spalin, które zawierają pyły P10, P2.5 oraz tlenki NOx i SOx na chodnikach nawet nie chce mi się pisać.

   Skomentuj

  3. wojtek_pl
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-03-26 09:49

   Zgadzam się. Jakby były lepsze to nie potrzebne byłyby ekstra przepisy zmuszające ludzi do kupowania gorszego produktu w imię jakichś tam politycznie poprawnych zapędów polityków.
   Osobiście wlałbym rozwijanie samochodów na wodór.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!