Systemy operacyjne

Nowy-stary system operacyjny IBM!

opublikowano przez w dniu 2010-04-17

Wygląda na to, że czasy monopolu Windows na arenie systemów operacyjnych powoli się kończą.

Od jakiegoś czasu coraz więcej fanów ma Mac OS, nie maleje popularność Linuksa, zaś Windows 7 pokonuje przede wszystkim XP i Vistę. Do tego Google pracuje nad "linuksującym" Chrome, a teraz i IBM myśli nad włączeniem się do tej rywalizacji.

Póki co projekt znajduje się raczej w strefie luźnych planów i idei. Gdyby IBM zdecydował się na reaktywację OS/2 prawdopodobnie zostałby on oparty na jądrze linuksowym, zaś jego atutem byłoby nawiązywanie do rozwiązań sprzed kilkunastu lat, które miały tak wielu zwolenników. Jeżeli przecieki okażą się prawdziwe, może nas czekać bardzo interesująca premiera, choć zastanawiające jest czy twórcy nie zatracą się przesadnie w swojej archaicznej wizji systemu dla "oldskulowców".

Trochę historii: OS/2 czyli Operating System/2 to system operacyjny powstały w 1987 roku o dość szerokim spektrum możliwości. Świadczy o tym chociażby fakt, że w kilka miesięcy po premierze w wersji 1.1 dodano interfejs graficzny. Był dzieckiem współpracy IBM i Microsoftu, jednak w 1990 roku losy obu firm rozdzieliły się. IBM samodzielnie wydał jeszcze w 1992 i 1994 roku dwie wersje systemu. Według niepotwierdzonych do dziś plotek Microsoft zapłacił IBM 800 milionów dolarów w zamian za odstąpienie od rozwijania tego systemu operacyjnego, co miało ułatwić karierę marce Windows.

Źródło: TechTarget

marketplace

Komentarze

12
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hehheh dawno dawno temu miałem zainstalowanego os/2 warp
  Zaloguj się
 • avatar
  "coraz więcej fanów" jakich fanów??
  "Windows 7 pokonuje przede wszystkim XP i Vistę" - dynamiką wzrostu sprzedaży pokonuje dwa najpopularniejsze systemy na rynku, to mało??
  "zaś jego atutem byłoby nawiązywanie do rozwiązań sprzed kilkunastu lat" to ma być atut? Każdy kolejny Windows posiada takie "atuty" i rzadko są one pozytywnie przyjmowane :)
  Autor chyba nie przemyślał do końca tego artykułu..
  Zaloguj się
 • avatar
  I bardzo dobrze konkurencja musi być ceny spadną i wydajność się poprawi.
 • avatar
  brawo IBM!!! czekam!
 • avatar
  Najwyraźniej nie słyszeliście o systemie ReactOS, który może stać się realnym zagrożeniem Windowsa
  http://www.reactos.org/pl/
 • avatar
  Wspomina się o tworzeniu konkurencyjności względem Windowsa, MacOS czy Linuksem. Zastanawia mnie jaka to konkurencyjność jeśli wiele projektów w dużej mierze aż się kusi nazwać nakładką na linuksa.
 • avatar
  Siła windy poza ogólnie pojęta wszechobecnością na rynku są gry, gdyby połowa no minimum 25% gier było wydanych w wersji na linix-sa winda radykalnie zaczęła by tracić na popularności. Większość domowych użytkowników używa windy aby móc grać w gry a tych na pingwina jest jak na lekarstwo. już dawno wywalił bym windę z kompa gdyby nie gry, bo praktycznie większość rzeczy można zrobić na linux-sie i jego programach nawet z lepszym skutkiem i legalnie bo większość programów jest darmowa a i niekiedy są lepsze od swoich okienkowych odpowiedników.

  Niema co się czarować, żaden system nie zagrozi windzie dopóki nie będzie wystarczającej liczby gier na ten system aby przekonać zwykłego użytkownika do odejścia od produktów M$ i posiadającej sensownej emulacji windy nawet z DX9-10.1 aby było można uruchomić swoje stare gry. Główną siłę rynku PC jest rynek gier i dopóki on nie odejdzie od windy żaden system nigdy nie zagrozi okienkom w zastosowaniach domowych, na polu systemów serwerowych czy workstation to już inna kwestia bo tam rynek gier niema nic do gadania i liczą się inne walory systemów.
  Zaloguj się
 • avatar
  Tez sie zgodze. Gdyby nie gry (no i moze telewizja) siedzialbym tylko na Linuxie. Kiedy rozpoczynalem moja przygode z kompami i to sie wszystko rozwijalo myslalem ze po jakims czasie rynek bardziej sie podzieli. Tymczasem kompletnie nic nie zapowiada zeby jakis system mogl zagrozic Win. Mysle ze teraz naprawde szacownym sysem jest Ubuntu prawie wszystko da sie odpalic ale to dalej dla zajawkowiczow i grzebaczy
 • avatar
  OS/2 czyli pół systemu operacyjnego ;).