Na topie

65-calowy ekran 4K HDR z G-Sync - Nvidia spełnia marzenia graczy

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Sprzęt do gier

Kategoria: Komputery Peryferia Gry Sprzęt do gier Monitory Tematyka: 4K CES 2018 G-SYNC HDR Producenci: Nvidia

Wydaje się, że zaprezentowany podczas targów CES 2018 monitor BFGD ma właściwie wszystko, czego mógłby wymagać gracz.

  • 65-calowy ekran 4K HDR z G-Sync - Nvidia spełnia marzenia graczy
A A

Jaki telewizor do gier wybrać?” to jedno z tych pytań, które eksperci z branży elektroniki użytkowej słyszą najczęściej. Nvidia podczas targów CES 2018 zaprezentowała rozwiązanie, które ma być najlepszą odpowiedzią, a brzmi ona: BFGD.

„Telewizor” to może za dużo powiedziane – to bowiem monitor. Sama nazwa jest zaś skrótem od „Big Format Gaming Displays”. Przejdźmy jednak do konkretów, tym bardziej że te przedstawiają się naprawdę dobrze. Amerykanie postanowili bowiem spełnić marzenia graczy…

Gracze chcą dużego ekranu, więc mamy tu przekątną 65 cali. Wymagają też wysokiej rozdzielczości i dobrze prezentującego się obrazu, stąd rozdzielczość 4K i obsługa HDR. W specyfikacji odnajdujemy także informację o jasności sięgającej 1000 nitów, pełnym pokryciu palety DCI-P3 oraz podświetleniu na całej powierzchni panelu. Wspomnijmy też o ultrakrótkim czasie reakcji:

BFGD input

Jeśli ciśnie się wam na usta pytanie, czy monitor oferuje 120-hercowe odświeżanie, to mamy dobrą wiadomość, bo odpowiedź brzmi „tak”. Do tego Nvidia dorzuca jeszcze własną technologię G-Sync (pozytywnie wpływającą na płynność obrazu) i funkcjonalność Shield.

Nvidia nie będzie sama produkowała monitorów BFGD. Zamiast tego nawiązała współpracę z firmami Acer, HP i ASUS. To właśnie propozycję tego ostatniego (ROG Swift PG65) możecie podziwiać na grafice poniżej tego akapitu:

BFGD ASUS

...to model HP:

BFGD HP

...a to Acer:

BFGD Acer

Ceny monitorów nie są na razie znane, ale najprawdopodobniej nie będziemy musieli długo czekać na zmianę tej sytuacji, bo już w okolicach tegorocznych wakacji pierwsze modele mają trafić do sprzedaży. 

Źródło: Nvidia, Engadget, TechCrunch

Odsłon: 9460 Skomentuj newsa
Komentarze

38

Udostępnij
  1. Tridefy
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-08 10:20

    Pewnie cena będzie grubo ponad TV klasy Premium, ale to po prostu TV bez upłynniacza i smartTV(ale z G-sync).

    Skomentuj

    1. Cacek93
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-01-08 12:54

      Przede wszystkim to input lag na TV jest znacznie wyższy niż na monitorach.

      Skomentuj

      1. HomeAudio
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-01-08 14:52

        @Cacek93 - Przede wszystkim to upłynniacze i cały postprocessing wpływają na wysoki input lag w TV (dokładnie tak jak napisał @Tridefy).

        Skomentuj

      2. misiek12_sdz
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-01-08 15:16

        Zdefiniuj znacznie wyższy. Przeciętny monitor IPS ma około 10ms, rekordziści schodzą nieco niżej ale zdarzają się monitory 165Hz z czasem reakcji 13ms czy nawet 27ms w Philipsie 144Hz. Praktycznie większość TV 4K z 2017 ma input laga poniżej 30ms, przeciętnie ~18ms a LG schodzi do 12ms w 4k60p. 3-4ms więcej niż w 1080p 144Hz freesync. Mityczny lag telewizorów już nie istnieje. Różnice są dobrze poniżej poziomu placebo.

        Skomentuj Historia edycji

  2. Blejd
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-01-08 10:21

    60cali i odległość od monitora to min. 3metry żeby to ogarnąć ... nie mogli wsadzić 4k do 30cali ++ ... 60cali to dobry pod konsole ... ale nie pod kompa.

    Skomentuj

    1. lkozierowski
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-08 16:26

      65 cali i 2,5 m optimum wiem bo mam

      Skomentuj

      1. figer
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-01-08 18:03

        W telewizorze Full HD jest założenie, że 1,5 przekątnej ekranu - to prawidłowa odległość aby widzieć detale. W telewizorze.
        Monitory rządzą się innymi prawami.

        Mam w tej chwili na biurku - pół meta przede mną 3 monitory po 30" i nie uważam, że są za blisko.
        Nie zawsze musisz wykorzystywać i ogarniać cały ekran - zwłaszcza jak jest to ultrapanorama.
        Ważne jest to, że masz lepszą imersję - i tak - to co najważniejsze w grze - dzieje się w centrum ekranu.

        Skomentuj

  3. MAT32
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2018-01-08 10:40

    Ma jeszcze inny plus, nie trzeba płacić abonamentu bo nie jest odbiornikiem radiowo telewizyjnym.

    Skomentuj

  4. KENJI512
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-08 10:42

    Jestem ciekaw jak się na tym gra przy biurku oraz jak tak duża liczba łącznego światła wpływa na zdrowie / wzrok.

    Skomentuj

    1. Radical
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-01-08 12:26

      Marzeniem to było by coś takiego tyle że w rozmiarze 27-32 cale max. 65 cali to trzeba siedzieć kilka metrów od ekranu żeby widzieć co się dzieje na ekranie a kto z pc ma biurko na środku pokoju?

      EDYCJA
      Sorry, to miał być osobny komentarz ale podpięło pod powyższy bez powodu.

      Skomentuj Historia edycji

      1. lkozierowski
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-08 16:29

        dokładnie, żeby ktoś chciał produkować 27'' 4K i 120Hz ale nikt nie chce bo uciągnie to może 2% graczy mówiąc o min. GTX 1080 w SLI... czyli kompie za kilkanaście tysi...

        Skomentuj

    2. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-08 15:08

      Negatywny wpływu na wzrok/zdrowie jest dokładnie taki sam jak przy znacznie mniejszych monitorach. Ważne aby przestrzegać pewnych reguł pracy przy stanowiskach komputerowych - wówczas można uniknąć (lub zminimalizować ryzyko) wielu schorzeń typowych dla branży IT.

      Skomentuj

  5. pigeonR
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-08 11:26

    Najpierw SpaceX zrobił BFR (Big Falcon Rocket), teraz Nvidia robi BFGD... To chyba świadczy o sukcesie Dooma i Quake, nie?

    Skomentuj

      1. pigeonR
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-08 12:34

        BFG Technologies też było, ale to stare dzieje. Ostatni raz coś wypuścili chyba z 7 czy 8 lat temu, nie?

        Skomentuj

        1. sambaverde
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-01-08 13:29

          Ostatnim ich produktem był chyba Phobos z 2009 roku...

          Skomentuj

  6. xchaotic
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-01-08 11:38

    Czekam na ceny i mniejsze rozmiary, bo mi 65" pasuje ale do salonu a nie do biura.

    Skomentuj

  7. Dzonson
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-01-08 11:47

    ŚWIAT ZWARIOWAŁ !!! :D :D :D

    Skomentuj

  8. markovfreeman
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-01-08 12:32

    Acer na jakich bekowych nóżkach:) Żeby z biurka nie spierdzielił :D A tak na poważnie to fakt, sprzęt cudo, tylko ciężko miałbym z miejscem na tego potwora.

    Skomentuj Historia edycji

  9. dzejsonista
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-01-08 12:43

    czyli jedna nerka na monitor, druga na sprzęt, który go wykorzysta.

    Skomentuj

    1. rob 25
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-08 15:14

      Ogarnij się !!! Masz dwie lewe ręce i zlasowany mózg ?

      Skomentuj

      1. dzejsonista
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-01-08 21:00

        przeprasza, a do czego pijesz?

        Skomentuj

        1. Adrian Waleczny
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-01-09 18:36

          Domyśl się. Dobra, napiszę: Do roboty kuźwa !!! :)

          Skomentuj Historia edycji

  10. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-01-08 13:45

    Ja tam kupiłem taki telewizor

    http://www.uchwytyekranyprojektory.pl/monitor-panasonic-th-152ux1-p-24120.html

    Do tego konsolem i rzondzem w cołej Fsi.

    Skomentuj

  11. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-01-08 13:48

    Gdzie ludzie traca zdrowy rozsadek, tam galy wylaza za uszy :)

    Skomentuj

  12. Eternal1
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-01-08 14:03

    TV głównie SONY, oraz niektóre modele starej oryginalnej TOSHIBY (do 2014) oraz niektóre modele Philips-a oferują bardzo niski input-lag. Pewnie inne firmy też oferują takie modele, piszę o tych o których wiem.

    Np. TV Toshiba 42L7453 ma 7-13ms co stawia ja na poziomie dobrej półki średniej monitorów stricte komputerowych.

    Skomentuj

  13. Aquagen
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-01-08 14:05

    A są może jakieś informacje o monitorach z identyczną specyfikacją (4K, HDR, G-Sync, 120fps, 1ms) i przekątną 32-34 cali?

    Skomentuj Historia edycji

    1. Blejd
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-08 16:46

      Asus pg27uq ma podobno wyjsc w tym roku > 27cali 4k 144Hz HDR10 G-Sync Qled z 312 strefami podświetleń , podobny ma Acer wypuścić , są jeszcze Asus pg35vq i Acer x35 te same parametry jak powyższe tylko w 35calach 21:9 3400x1440 Ultrawide Curved.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Aquagen
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-01-08 22:16

        Ten pierwszy, o którym wspomniałeś PG27UQ byłby prawie idealny za wyjątkiem tych 27 cali. W tej chwili mam też ASUSa tylko, że taki bardziej biurowy MX27AQ (właśnie 27" i 2560x1440) i wydaje mi się, że przy rozdzielczości UHD na 27" trochę męczyłbym oczy bez skalowania. Natomiast po włączeniu skalowania straciłbym to, po co przesiadałbym się na UHD, czyli liczbę linii kodu widocznych na ekranie.

        Dokładnie rok temu na CES 2017, ASUS zapowiadał model PA32U (32" i UHD HDR), ale do tej pory go nie wydali.
        (Widziałem starszy PA329Q o tych samych wymiarach i rzeczywiście te 32" wydają się wygodniejsze.)
        Jakkolwiek ten niewydany jeszcze PA32U podobno ma mieć odświeżanie tylko 60Hz i oczywiście BEZ G-Sync.

        Przyjmując nomenklaturę ASUSa najchętniej wybrałbym mariaż tych dwóch wspomnianych:
        PG32UQ = PG27UQ + PA32U
        ;-D Od taka dziwna ASUSowa algebra ;-D

        Skomentuj

  14. Eternal1
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-01-08 14:11

    nVidia kocha graczy... tych najbogatszych.

    Pamiętam czasy kiedy flagowe karty kosztowały 1200zł (dziś 3400zł) a za 800zł (dziś 2200zł) można było kupić odpowiednik dzisiejszej 1070-tki. Ehh...

    Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-01-08 14:52

        Też racja, lecz pamiętam gdy AMD atakowało HD4850 (199$) który był odpowiednikiem dzisiejszej ~1080 (środek HighEnd-u).

        Skomentuj

          1. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-01-08 18:02

            CrossFire oraz SLI zawsze były niszą zarezerwowaną dla najmocniejszych CPU i najwyższych rozdzielczości gdzioe skalowanie było akceptowalne.

            98% graczy korzystało z 1 karty (i tak jest do dziś). W momencie premiery HD4850 był na poziomie obecnej 1070Ti/1080 i kosztował 199$.
            AMD szło na ostrą wojnę cenową, nVidia musiała iść za ciosem, to był świetne czasy dla graczy PC-towych.

            Skomentuj

          2. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2018-01-09 19:12

            AMD mogło reklamować CrossFire lecz to nie zmienia faktu ze SLI/CrossFire było słabo skalowalne w 95% gier.
            Bez konkretnego wsparcia developera, sam sterownik AMD/nVidii cudów nie zdziałał.
            Postawiłem kiedyś CrossFire 2x4870 dla jednej gry: Battlefield Bad Cocmpany 2 i była to jedna z bardzo niewielu gier gdzie faktycznie skalowanie było dobre dlatego że DICE przecierali szlaki silnikiem FrostBite.

            GTX 9800 @ marzec 2008
            HD4850 @ czerwiec 2008
            GTX 280 @ czerwiec 2008

            http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/pojedynek-gigantow-radeon-hd4850-x2-vs-geforce-gtx-280/strona/3739.html

            Jest tu sporo kart, zobacz relację pojedynczego (referenta) HD4850 oraz (referenta) GTX 280.
            Raz więcej a raz mniej, lecz uśredniając, procentowa różnica pomiędzy kartami była taka jak dziś pomiędzy 1080 a 1080Ti.

            Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-01-08 18:03

      @Eternal1

      Wczasach gdy flagowe karty kosztowały 2200-2700zł (gf2 pro/ultra) to ty jeszcze w pieluchy srałeś.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-09 21:15

        Wtedy siedziałem przy rozbudowanej Amidze 1200 grając w tytuły z AmigoOS i hity z MacOS.
        Młody byłem, lecz już wtedy miałem dość oleju w głowie by szczeniackie prychanie na innych oraz chorobliwe udowadnianie domniemanej wyższości na każdym kroku uznać za kolektywną spuściznę czasów jaskiniowych - a ta masowo manifestowała się i wciąż manifestuje w ludziach będących bezwładnymi więźniami własnego EGO.

        Skomentuj

  15. sebmys
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-09 00:01

    to jak 4K upychają w 65" to aż strach się bać w co upchają 8K :D

    Skomentuj

  16. Adrian Waleczny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-09 18:42

    A ja czekam na TV, albo monitor w formacie 21:9, OLED, 120-144Hz, 55-60 cali, z HDR.

    Skomentuj

  17. Eternal1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-09 21:13

    "Nvidia spełnia marzenia graczy" - no spełnia... tych najbogatszych.
    Tez jestem graczem, też używam GTX-a lecz mojego marzenia nVidia spełnić ani myśli mimo że dodanie wsparcie otwartego, darmowego FreeSync nie kosztowała by ich ani centa.
    Lecz kosztowałoby niewyobrażalne cierpienia CEO nVidii w konfrontacji z własnym krwiożerczym EGO.

    Tak więc o ile jestem zadowolony z mojego GTX1060/3GB, tak z powodu braku wsparcia popularnych, branżowych standardów, w celu uruchomienia synchronizacji GPU z nowym monitorem jej miejsce zastąpi RX 470/4GB.

    Skomentuj Historia edycji

  18. Rebelmind
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-10 16:55

    NVIDIA "BFGD" to tak na serio nie Big Format Gaming Displays tylko Big Fucking Gaming Displays :D

    za takie códeńko myśle 10-15k cebulionów. I tak będą chętni, i to całkiem sporo.