Na topie

Nvidia GeForce RTX 2080 i RTX 2080 Ti - znamy specyfikację nowych kart graficznych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Tematyka: Na Topie Nvidia GeForce Nvidia Turing Producenci: Nvidia

Modele GeForce RTX 2080 i RTX 2080 Ti bazują na całkowicie nowych procesorach graficznych i pamięciach. Możemy więc oczekiwać sporego wzrostu wydajności.

  • Nvidia GeForce RTX 2080 i RTX 2080 Ti - znamy specyfikację nowych kart graficznych
A A

Premiera kart graficznych Nvidia GeForce RTX 2080 i GeForce RTX 2080 Ti zbliża się coraz większymi krokami. Czego możemy się spodziewać po nowych modelach?

Nadchodzące karty bazują na procesorach graficznych z nowej generacji Turing, które oferują dodatkowe jednostki wspomagające Ray Tracing. Warto jednak zauważyć, że producent zastosował inne konfiguracje rdzeni niż w przypadku profesjonalnych akceleratorów z serii Quadro RTX.

Nvidia GeForce RTX 2080
Płytka drukowana modelu GeForce RTX 2080 (źródło: Baidu)

GeForce RTX 2080 bazuje na układzie Turing TU104 z 2944 rdzeniami CUDA i oferuje 8 GB pamięci GDDR6 256-bit o przepustowości 448 GB/s. Dodatkowe zasilanie doprowadza 6- i 8-pinowe zasilanie, a producent zaleca wykorzystanie zasilacza co najmniej o mocy 650 W.

W przypadku modelu GeForce RTX 2080 Ti zastosowano wydajniejszy rdzeń Turing (TU102?), który dysponuje aż 4352 rdzeniami CUDA. Dodatkowo udostępniono tutaj aż 11 GB pamięci GDDR6 352-bit (616 GB/s). Do poprawnego działania wymagane jest podpięcie 6- i 8-pinowej wtyczki zasilającej.

Model GeForce GTX 1080 GeForce RTX 2080* GeForce GTX 1080 Ti GeForce RTX 2080 Ti*
Generacja Pascal Turing Pascal Turing
Układ graficzny Pascal GP104 Turing TU104 Pascal GP102 Turing TU102
Jednostki cieniujące 2560 2944 3584 4352
Jednostki teksturujące 160 184 224 272
Jednostki rasteryzujące 64 64 88 88
Taktowanie rdzenia 1607/1733 MHz ? 1481/1582 MHz ?
Moc obliczeniowa 8,9 TFLOPS ? 11,3 TFLOPS ?
Pamięć wideo 8 GB GDDR5X 256-bit 8 GB GDDR6 256-bit 11 GB GDDR5X 352-bit 11 GB GDDR6 352-bit
Taktowanie pamięci 10 008 MHz 14 000 MHz 11 008 MHz 14 000 MHz
Przepustowość pamięci 320 GB/s 448 GB/s 484 GB/s 616 GB/s
TDP (zasilanie) 180 W (8-pin) 285 W (6+8-pin) 250 W (6+8-pin) 285 W (6+8-pin)
Cena $599 ? $699 ?
*Specyfikacja nieoficjalna

Nowe karty dysponują jednym wyjściem HDMI 2.0b i trzema DisplayPort 1.4, a nowością jest złącze USB typu C do obsługi interfejsu VirtualLink (do podłączenia gogli VR). Producent zastosował również złącze NVLink do łączenia dwóch kart graficznych w trybie SLI.

Nieoficjalnie wiadomo, że nowe karty zostaną zaprezentowane w poniedziałek podczas konferencji GeForce Gaming Celebration. Ceny nadal są owiane mgłą tajemnicy.

Źródło: VideoCardz, Baidu

Odsłon: 13125 Skomentuj newsa
Komentarze

55

Udostępnij
  1. Melman1980
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2018-08-18 09:45

    Taka sytuacja :)

    Skomentuj

    1. MrAve
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2018-08-18 11:13

      Taka sytuacja, że 2080 będzie kosztować $649, a 2080TI $799. Po dodaniu myta od każdego, bez 4 tys nie podchodź.

      Skomentuj

      1. r_e_s_e_t
        Oceń komentarz:

        -6    

        Opublikowano: 2018-08-18 15:05

        Za 800$ przygarnę takiego RTX 2080Ti bez pytania. Tyle shaderów i nowa architektura będzie nieźle wymiatać w GPGPU i renderach RT. Nawet jak podłączy się go do laptopa przez TB.

        Skomentuj

  2. n4zgul
    Oceń komentarz:

    -41    

    Opublikowano: 2018-08-18 09:58

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Wyciekła stronka z PNY 2080ti zegary w boost 1545Mhz.

    https://share.dmca.gripe/biU1TikFxVR3Yvy0.pdf

    Ciekawe jak sie bedzie podkrecac i te nowy ddr6 jak sie kręcą :)

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2018-08-18 10:58

      Uwaga, Virus!
      Banować dziada!

      Skomentuj

      1. bandan
        Oceń komentarz:

        -34    

        Opublikowano: 2018-08-18 11:08

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        HAha, jaki noob :) wirus w pdfie? puknij sie chlopie :)

        Skomentuj

        1. raffal81
          Oceń komentarz:

          11    

          Opublikowano: 2018-08-18 11:18

          Widać mało jeszcze wiesz w tym temacie ;]

          Skomentuj

        2. Kiciulek
          Oceń komentarz:

          9    

          Opublikowano: 2018-08-18 11:58

          bandan, jeny jaki z ciebie ignorant...

          Skomentuj

          1. Ghola
            Oceń komentarz:

            11    

            Opublikowano: 2018-08-18 12:51

            On nie jest ignorantem, to pewnie fakowe konto tego co wirusy linkuje ;)

            Skomentuj

          2. bandan
            Oceń komentarz:

            -16    

            Opublikowano: 2018-08-18 19:11

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            sam jesteś fakeowy ziomuś. pracuje w it więc znam sie troche na tym i owym, a ty jaką szkołe skończyłeś że się wypowiadasz i zgrywasz kozaka?

            Skomentuj

          3. Stelek
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2018-08-18 20:42

            Pracujesz w IT i nie wiesz że w PDF można wirusa "schować"?
            Pewnie wyższy specjalista od serwisowania podajników papieru :)

            Skomentuj

          4. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-08-19 16:49

            Na Twoim miejscu bym się do tego nie przyznawał, serio ;]

            Skomentuj

          5. altronix
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-08-19 16:54

            co tu szkoly maja do rzeczy ?

            Skomentuj

          6. Ghola
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-08-20 15:28

            Wygrałeś w internety normalnie ;)

            Skomentuj

          7. bandan
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-08-20 16:20

            Mozesz sobie jaja robic, mi to lata i powiewa. Widac jak malo ty i tobie podobni wiecie o swiecie. jestescie pewnie dziecmi które wierzą we wszystko co przeczytają w Google. żal mi was.

            Skomentuj

    2. gormar
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-08-18 13:18

      Jak najbardziej znajdziesz wirusy w PDFie, ale dotyczą one zazwyczaj tylko jednego czytnika (przykładowo Adobe Acrobat Reader). Ewentualnie zawierją łącza, które pozwalają pobrać wirusa na komputer. A później dzięki socjotechnice użytkownik sam je uruchamia.

      Ale w tym wypadku to ktoś zdecydowanie przesadza:
      https://www.virustotal.com/#/url/d8d4098b2cf4eba675174f426bc7d6116de013b2d4ed3b879d3a120fa1325308/detection

      Skomentuj

  3. Agresor
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2018-08-18 10:07

    Jeżeli powyższe dane okażą się prawdą, to RTX 2080 jest zbyt łakomy na prąd.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-08-18 10:55

      Żeby to ocenić to trzeba najpierw oficjalnych testow

      Skomentuj

    2. Finear
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2018-08-18 11:03

      a ty niby skąd to wiesz?

      Skomentuj

      1. davidoff
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-08-18 15:09

        jak tam Panie witam ponownie, to ja od 3 wentylatorów... napewno mnie pamiętasz i widzę że cię minusuja....

        teraz już wiesz dlaczego MSI dało 3 wentylatory i 3 slotowe chłodzenie ??? TDP 285W

        Skomentuj

      2. altronix
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2018-08-19 16:56

        a ty skad wiesz ze on nie wie ?

        Skomentuj

    3. Michał 06
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-08-18 15:18

      a ja mam w kompie zasilacz 300 W paranoja

      Skomentuj

    4. kamild1996
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-18 20:25

      Taki sam pobór prądu przez 2080 i 2080 Ti?
      Pewnie pomyłka.

      Skomentuj

      1. Agresor
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-08-18 21:48

        Też mi się wydaje, że pomyłka Przy 2080 powinno być góra 185W, nie wyobrażam sobie więcej. Jeżeli na bazie deaktopwych wersji powstają mobilne, to 285W miało by być w laptopie? Szok!

        Skomentuj

        1. albi37
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-08-19 21:07

          wtyczki 6+8 sugerują, że tyle prądu będzie mógł zeżreć - przypominam, że 10 lat temu GTX460 miał TDP 250W.

          Może w końcu te chore zmniejszanie prądożerności na siłę się skończyło. Teraz karty graficzne prócz gier służą do pracy, więc im wydajniej tym lepiej, pobór prądu jest na drugim miejscu.

          Skomentuj

  4. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-08-18 10:09

    Czyli co, 2019 kolejnym rokiem triumfu NV?

    Skomentuj

    1. NextGen1987
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-08-18 15:17

      Taaa, ale chyba pod względem najbardziej prądożernego GPU ;P

      Posiadacze wszystkich starszych kart niż RTX 2xxx, od tej pory trzeba uważać na nowe sterowniki, będą coraz bardziej faworyzować nowsze układy, pamiętacie akcje z Keplerami? XD

      Skomentuj Historia edycji

      1. Finear
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-08-18 16:51

        taka akcje że starsze karty zyskują na wydajności z nowymi sterownikami?

        zaniżanie wydajności to urban legend takie cos nie istnieje

        Skomentuj

      2. michal_mat
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-08-18 23:14

        Hmm, Vega 64 ma 295W, wiec uczą się od najlepszych

        Skomentuj

      3. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-08-19 17:13

        @nextgen1987 a Vega to co? pewnie eco karta no nie :D

        akcja z keplerem? dzizas, człowieu.
        Wydali beta sterownik który miał nową implementację tesselacji w defaul ustawionej 4x wyżej niż w poprzednim sterowniku.
        Keppler jest o połowę wolniejszy w tesselacji od maxwella.
        Dlatego była taka rożnica w wydajności na keplerze.
        Nowy sterownik wydali w ciągu 5dni i wszystko wróciło do normy - dla keplera była stara wartość tesselacji dla maxwella nowa.
        Ale legendy dalej żywe - prawie tak samo jak to że gtx970 zacina się i klatkuje po zapełnieniu 3,5GB Vram.

        Skomentuj

      4. chotnik2
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-08-19 17:24

        Wydajnosc 2x Vega64, prad x1 Vega64, cena 1x Vega64?
        Biore w ciemno.

        Skomentuj Historia edycji

  5. Finear
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-18 11:04

    ciekawe jakie ceny ale przynajmniej to koniec komentarzy

    "nvidia nie da dużego skoku wydajności bo nie musi"

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-08-18 11:10

      W przedsprzedaży 1000$ za topowego 2080Ti XLR8 od PNY

      https://techreport.com/news/34004/pny-reveals-rtx-2080-ti-specs-and-potential-1000-price-tag

      Tak naprawde to ceny zależą od tego czy górnicy znowu narobią syfu...

      Skomentuj

  6. login1969
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-18 14:15

    Kaspersky Total Security nie zareagował na ten link ze specyfikacją karty od @n4zgul

    Skomentuj

  7. legoras
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-18 14:17

    285Wat. Dzięki rezygnuje, prąd koszuje coraz więcej...

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-18 15:14

      NOD32 za to nie puścił.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-08-19 17:19

      Myslisz że ona będzie ciągnęła 285W ?
      wątpie.

      Skomentuj

  8. belineaenter
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-18 14:29

    Po przesiadce z 980 i 980ti które były bardzo głośne i gorące na 1080 bardzo podobała mi się cisza i to że karta nie generowała tyle ciepła a przy tym była bardzo wydajnaw batlefield 1 100fps na ultra 1080ti juz taka cicha i chlodna nie była ale 144fps trzymała mowa cały czas o rozdzielczosci 2k 2560 na 1440p 144hz monitor IPS troche mnie przeraża tdp RTX 280W a 1080 180 kolejna grzałka, poprzednie serie nvidi tez chlodne nie byly 560 i 670 głośne i gorące z tych wszystkich to 1080 najkulturalniejszy

    Skomentuj

  9. belineaenter
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-08-18 14:33

    Poza tym jak dowala cena to zrobią przysługę konsolą:nowa konsola za 900zł plus hiciory niedostepne na PC i wszystko w temacie

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-20 17:10

      Tylko na tej konsoli ten twoj Battlefield w 30fps, a nie 100.

      Skomentuj

  10. DragonRed
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-08-18 16:10

    RTX tylko one zaczną spełniać u Nvidia pewne minimum w grach zaś u AMD Vega jeszcze nie jest stracona.
    Ta jedna infografika mówi wiele jak już w przyszłym roku zmieni się rynek od CPU po GPU i inne wyspecjalizowane układy , których część może być wbudowana w GPU lub CPU.
    https://zapodaj.net/e68f866122a3b.png.html

    Skomentuj

  11. Ciekawski_
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-08-18 16:14

    Z tabelki wynika, że wszystkie znane parametry 2080 są gorsze od 1080Ti, nawet TDP jest wyższe. Nie wygląda to zbyt ciekawie. No ale może wysokie taktowanie zmieni sytuację. Tylko czy wtedy niższa przepustowość pamięci nie będzie wąskim gardłem?
    Liczyłem, że 2080 będzie jednak co najmniej na poziomie 1080Ti.
    Cóż jak uczy historia, w nowych grach szybko się okaże jakie te "Paskale" są już przestarzałe i nagle Vega zacznie wyprzedzać 1080Ti. Oczywiście 2080Ti będzie nowym niekwestionowanym królem. To już się zaczyna robić nudne ;)

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2018-08-18 16:53

      >Cóż jak uczy historia

      bzdura

      Skomentuj

    2. KrzychuG
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-18 23:04

      Nie znasz kluczej rozniczy czyli TU104 vs GP102 a to ona gra pierwsze skrzypce.

      Skomentuj

  12. xxx.514
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-19 13:00

    Zastanawia mnie co daje wymiana starego złączą SLI na nV Link - z tego co do tej pory wywnioskowałem, da to znacznie większą przepływność danych; ale co dzięki temu się naprawdę zyskuje i jak dwie karty będą zachowywać się na DXie 12 i kolejnych?

    Skomentuj

  13. yarwa
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-08-19 14:22

    Fajny bait. W tytule Znamy specyfikację, a pod spodem tabeli dopiska *.. nieoficjalna.
    Palcem po wodzie pisanie jednym słowem.

    Skomentuj

  14. MokryN
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-19 15:00

    Widać Nvidi skończyły się pomysły. Upchali wszystkiego więcej "w chipie" i teraz karty biorą 285W energi. Zrobisz sobie teraz z tego SLI i potrzebujesz ZNOWU tego 1200W zasilacza. Zamiast robić takie duperele, to powinni się np. skupić na 100% sprzętowym SLI niezależnie od tego co na tym chodzi. Wkładasz 2 karty, 2razy szybciej. Możesz 3? Trzy razy szybciej itd. TO BYŁABY rewolucja :).

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-19 18:23

      Jest przecież w nich nVlink, a raytracing w grach, to rewolucja na miarę wprowadzenia shaderów w GeForce3.

      Skomentuj

  15. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-08-19 17:17

    Wszyscy tylko psioczą nad tym TDP 285W a karta nie musi się nawet do tej wartości zblizyc.
    DO tego mamy tu RTX więc nie wiemy jeszcze jakie tak naprawde będzie obciążenie ze strony karty przy użyciu tradycyjnych aplikacji a także tych z RTX.
    Zaraz okaże się ze karta mniej łasa na prąd w obecnych aplikacjach.

    Potrzeba testów a nie gdybania.

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-08-19 17:27

      Ludzie tu jeszcze nie ogarneli, ze TDP to max, a nie przecietne obciazenie.

      Skomentuj

      1. r_e_s_e_t
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-08-19 18:18

        U intela nie i procek z TDP 95W potrafi pobierać 140W w realnych testach.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-08-20 13:32

          U AMD to samo odkąd obie firmy stosuja turbo/boost.
          TDP to info bardziej dla sekcji zasilania a nie samego procesora.
          Niestety ludzie nie rozumieją że 4.6 w turbo oznacza ze te 4.6 będzie tylko na 1 rdzeniu czy tam 2 i wtedy TDP się zgadza.
          Ludzie blokują mnożnik na sztywno i wtedy wyciąga 120W zamiast 95 i jest wielkie zdziwienie. To już jest OC procesora przecież.

          Skomentuj Historia edycji

          1. r_e_s_e_t
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-08-21 12:20

            8700k na fabrycznych ustawieniach pobiera 140W. Już nie wymyślaj.

            Skomentuj

  16. PITUCH1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-20 13:59

    Łoooooo ale kotlet , 285W , i 14k zegar, pi x dzwi 15% mocy, intel tu chyba palce maczał !!!
    ps. zaden specjalny hejt , sam mam 1080fe, tylko na 1 rzut oka tak to widzę.

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-08-20 17:14

      Jezeli 2080 bedzie mialo tylko 15% przyrostu mocy do 1080, to tez mozna sie cieszyc, bo spadna ceny chlodnego 1080 :)