Karty graficzne

Nvidia udostępnia 30-bitowy kolor też dla kart GeForce i Titan

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2019-07-30

Producent tłumaczy się wzrostem popularności funkcji. Powód takiej decyzji mógł być zupełnie inny...

Dobra wiadomość dla profesjonalistów, którzy korzystają z zaawansowanych aplikacji graficznych. Podczas targów SIGGRAPH 2019 Nvidia udostępniła wsparcie dla 30-bitowego koloru również w kartach graficznych z linii GeForce i Titan.

Do tej pory obsługa 30-bitowego koloru (10 bit na kanał) była zarezerwowana tylko dla profesjonalnych modeli z linii Quadro. W praktyce oznaczało to większy wydatek dla osób, które chciały pracować z wykorzystaniem większej głębi koloru (co było konieczne np. przy materiałach HDR). Do wykorzystania tego potencjału oczywiście wymagany był również odpowiednio dobry monitor.

Nvidia - wsparcie dla 30-bitowego koloru

Nowy sterownik Studio Driver (431.70) eliminuje sztuczne ograniczenia. Od teraz obsługa 30-bitowego koloru dla aplikacji OpenGL jest dostępna również dla posiadaczy desktopowych i mobilnych kart z linii GeForce i Titan. Temat jest o tyle ważny, że nowe karty są dużo tańsze od wersji Quadro.

Producent tłumaczy, że taka funkcja stała się popularna odkąd zostały udostępnione sterowniki Studio Driver, więc zdecydował udostępnić ją również w konsumenckich modelach GeForce i Titan. Warto jednak zauważyć, że konkurencja nigdy nie wprowadziła takiego ograniczenia w swoich konstrukcjach. Czyżby więc zadziałał mechanizm konkurencji?

Źródło: AnandTech

Warto zobaczyć również:

marketplace

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Najpierw sztuczne blokady zgodności dla dojenia za znacznie droższe karty, a potem robią łaskę bo je zdejmują.
  Przypomina się lord Farquad ze Szreka oraz jego wiekopomne: "znnnnaj mę łaskę".

  Tymczasem AMD oferuje to w standardzie dla wszystkich kart, bez żadnej łaski. BTW, podobną politykę AMD stosuje również w sektorze CPU gdzie nawet podstawowe procesory wspierają sprzętową Virtualizację.
  Zaloguj się
 • avatar
  No, jeszcze W10 niech nic nie blokuje i działa ładnie na pulpicie z 10bit i będzie miodzio.

  Ah, jeszcze monitor HDR by się przydał :D
  Zaloguj się
 • avatar
  większość tanich monitorów robi 8bit na kolor. zazwyczaj jak monitor ma HDR, to ma też 10bit na kolor, ale trzeba to sprawdzić, oraz czy to działa na złączach/kablach których użyjemy. bo może się okazać że HDR tylko na HDMI, zaś na DP bez HDR i 8bit. albo na odwrót :) oczywiście w DVI (I lub D bez znaczenia) czy VGA takich bajerów już nie będzie.
 • avatar
  Łał na rx 580 czy też r9 270 mam od 8 do 12 bit głębi kolorów