Na topie

Opakowanie wielokrotnego użytku od UPS

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

A gdyby tak kurier przyjeżdżał z pudełkiem, które zabierze z powrotem ze sobą? Firma UPS ma taki pomysł, a nawet gotowe rozwiązanie, które jeszcze w tym roku zostanie przetestowane.

 • Opakowanie wielokrotnego użytku od UPS
A A

Uwielbiamy robić zakupy w sieci, ale jednorazowe opakowania, w jakich dostarczane są nam produkty, nie tylko są niezbyt „eko”, ale też wydłużają czas weryfikacji przesyłki. Firma kurierska UPS (we współpracy z TerraCycle) opracowała rozwiązanie – opakowanie wielokrotnego użytku o nazwie Loop.

Loop to twarde opakowanie, w którym kurier przywozi produkty, a następnie zabiera je ze sobą (do czyszczenia i ponownego użycia). Rozwiązanie to zostało zaprezentowane na Światowym Forum Ekonomicznym i już wkrótce zostanie przetestowane w Paryżu i Nowym Jorku.

„Opakowania Loop nie tylko wyeliminują odpady opakowaniowe, ale także znacznie podwyższą komfort użytkowania produktów i wygodę zakupów” – zachwala Tom Szaky, dyrektor generalny TerraCycle.  

UPS Loop 

Loop to opakowanie, które może być wykonane z rozmaitych materiałów – stopów metali, szkła czy tworzywa sztucznego. Ma być trwałe i łatwe w czyszczeniu, a dzięki temu ekologiczne – wykorzysta się je wiele razy, a następnie odda do recyklingu. 

Pomysł wielokrotnych opakowań pojawił się już dawno, ale po drodze trzeba było wyeliminować wiele problemów, takich jak niezadowalająca trwałość, nieszczelność czy niewystarczająca ochrona przed efektami wstrząsów transportowych. UPS i TerraCycle przekonują, że wreszcie się to udało.

Jeśli zaplanowane na ten rok testy rzeczywiście zakończą się powodzeniem, to opakowania wielokrotnego użytku będą wykorzystywane regularnie w różnych częściach świata. Pozostaje więc tylko trzymać kciuki.

Źródło: UPS, Solski

Odsłon: 7598 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. lkozierowski
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2019-02-12 17:36

  zajebi.te

  Skomentuj

 2. kitamo
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-02-12 17:42

  Podobne opakowanie mają inne firmy które przysyłają kurierów po towar - Sony ma skrzynie na tlewizory, krups podobne pudełko jak to tutaj na ekspresy do kawy itp.
  Nic odkrywczego ale bardzo przydatna rzecz bo może dzięki takiemu opakowaniu w końcu w UPS zaczną minimalnie szanować to co przewoażą - czasem jak dostaję paczkę to z sześcianu zmienia się w kule tak jest pognieciona. Może jak by musieli uwazac na takie opakowania to by mniej incydentów tego typu było.

  Skomentuj

  1. PIRAT_PL
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-02-12 17:50

   Też tak mówiłem. Zamień się na dzień z kurierem w pracy. Kilka kretynów osobówkami albo zapomni o kierunkowskazie albo hamuje gwałtownie z nie wiadomo jakiego powodu a na bazie jak dostanie listę przewozową to paczek po sufit.
   Codziennie dla firmy w której pracuję przyjeżdża kilka do kilkunastu paczek i z kurierami dobrze się znamy i wiemy jak to jest jak odbiera się w locie kuriera i on otwiera drzwi a my trzymamy mu paczki żeby wszystko na glebę nie poleciało. Nie mniej fakt są tacy co mają gdzieś stan paczek i sam karton kształtem nie przypomina normalnego kartonu.

   Skomentuj Historia edycji

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-12 18:00

    Tzn żeby nie było - mi nie chodzi o tego finalnego nawet kuriera bo najwięcej problemów z uszkodzeniami jest już na rampach w ich magazynach. Tam to jest normalnie Sajgon bo nikogo nic nie obchodzi. Jak wysyłam np. komputer do klienta to często jest tak że do klienta dzwoni już ktoś z UPS czy DHL i informują go że nie ma sensu by wieźli do niego paczke bo jest rozwalona. Umawiają się z klientem że paczkę zwrócą do nadawcy i tyle. Oczywiście klient obwinia zawsze sklep - "Co wy za ludzi macie co nie potrafią paczki przewieźć" itp.

    Skomentuj Historia edycji

    1. PIRAT_PL
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-02-12 21:57

     A tu ci przyznam rację byłem na sortowni Schenkera, Fed-Ex, UPS i faktycznie taki tam kierat że ciężko tam dobrze przejść a gdzie dalej ;)
     Ile razy przy rozładówce z ciężarówki/tira paczki spadną bo wózkami często przewożą no to jak świśnie taki komputer na beton to raczej nie ma co zbierać.
     Na poczcie działają inaczej czytaj paczki docierają zazwyczaj całe a zdecydowanie częściej niż kurierskie.

     Skomentuj

   2. raffal81
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-12 18:51

    Wszystko też zależy od kuriera, do mnie przyjeżdża dziennie kilkanaście paczek, w takim stanie że czasami wszystko jest na wierzchu, po czym mówi ok jak czegoś będzie brakowało to Pan zadzwoni. Ale od kiedy zmienił się kurier paczki nagle przyjeżdżają w innym stanie, a może to na magazynie się zmienili nie wiem. Widać przynajmniej że je szanuje, nie kopie nie przerzuca na aucie jak piłkami, o dziwo ma w miarę posegregowane by nie musieć się przewalać przez wielką stertę kartonów.

    Skomentuj

    1. PIRAT_PL
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-02-12 22:00

     To zależy od rejonu w takim UPS w Poznaniu mogą sobie pozwolić na układanie w aucie.
     Przykładowo w takim Schenkerze kumpel jeździ busem to ma rejon pół Poznania gdzie często gęsto nie bierze nawet wszystkich paczek bo nie pomieści i non stop poładowany po dach, w takim UPS na rejonie gdzie schenker puszcza z 3-4 kierowców UPS puszcza ze 20 i to widać po aucie.
     Schenker co postój walczy z paką a w UPS spokojnie wejdzie sobie na pakę bo po bokach poukładane paczki i korytarzyk zrobiony.

     Skomentuj

   3. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-02-13 09:23

    jak słusznie zauważyłeś, kurierzy są tylko pracownikami, i robią to co im firma każe.

    problem jest w samej firmie. wyżyłowane normy załadunków i rozwożenia po to, by mniej zapłacić ludziom. więc aby zrobić normę, to kurierzy chcą czy nie, rzucają pudełkami. a potem się człowiek przyzwyczaja.

    jeszcze raz, problemem jest firma a nie kurier.

    Skomentuj

 3. PIRAT_PL
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-02-12 17:54

  Genialny patent zwłaszcza dla firm.
  Takie opakowanie w różnych rozmiarach rozwiązało by problem odpadów papierowych.
  Firma w której pracuje dostaje dziennie kilka do kilkunastu przesyłek kurierskich.
  Po nich zostają kartony (część wykorzystujemy jak się da) a reszta idzie w kosz.
  Średnio co 2 tygodnie czy półtorej kosz ten wielki na 4 kołach (1100L) jak wejdziemy i nogami ubijemy makulaturę to starczy na te 2 tygodnie. Zazwyczaj po tygodniu już klapa się nie domyka.
  Także pomysł takich opakowań świetny.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-02-12 20:30

   Z jednej strony owszem, ale mam wrażenie, że w środku i tak będzie sprzęt w kartonie, więc zamiast jednego kartonu owiniętego folią będą dwa. Chciałbym by tak nie było, bo pomysł jest ciekawy.

   Ale szczerze, to i tak moim zdaniem pozostanie zwykły karton? Bo:
   a) fabryka musi w coś zapakować,
   b) sprzedawca sprzedający drobnicę musi mieć pod ręką kartony w różnych rozmiarach, a nie dopiero gdy przyjedzie kurier,
   c) klienci nie będą czekać z pakowaniem aż przyjedzie kurier z nowym rodzajem kartonu,
   d) kurierzy by musieli jeździć z dziesiątkami różnych formatów takiego kartonu, a co gorsza czekać na miejscu, aż klient spakuje.
   Pomysł na karton jest do zrealizowania w pewnych przypadkach, ale wymaga całkowitego przemodelowania procesu logistycznego od producenta, przez sprzedawców, z możliwością pozostawienia wielorazowych kartonów do zapakowania wcześniej niż w momencie odbioru bez konieczności prowadzenia całej buchalterii związanej z "zastawem" (jeśli ktoś prowadzi rozliczenia skrzynek w sklepie, czy hurtowni to wie, ile z tym zabawy), w przeciwnym przypadku wydajność całego toru logistycznego padnie na pysk.

   No, chyba że takie rozwiązanie przyjmą tylko najwięksi sprzedawcy typu Amazon, którzy sami będą produkować takie kartony i wliczać w koszty straty wynikające z uszkodzeń, kradzieży itp.
   A cała reszta świata po staremu...

   Skomentuj

   1. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-12 22:15

    Akurat myślę że w kwestii firm problem jest mniejszy.

    Co do producenta zgadzam się że jakoś trzeba to popakować ale myślę że tutaj raczej obchodzimy problem karton w kartonie. Firma w której pracuje zamawia dziesiątki jak nie setki artykułów i każdy jest w swoistym fabrycznym opakowaniu one są zbiorowo pakowane w dodatkowe kartony a to wszystko w karton zbiorczy. To pudło ograniczyło by pakowanie w fabrycznych opakowaniach bezpośrednio do paczki jedynie wystarczy zabezpieczyć wypełniaczem paczkę.

    Problem drugi można rozwiązać tak jak na Poczcie czy innych firmach kurierskich.
    Firma zgłasza że jest zapotrzebowanie na opakowania.
    Przy odbiorze płacą albo przedpłata. Idzie kupić wszędzie same opakowania a nie bezpośrednio przy wysyłce także da się to obejść inaczej, bez chaosu.

    Problem trzeci rozwiązuje kwestia wyżej.

    Problem czwarty tutaj się zgadzam że kurierzy musieli by jeździć z opakowaniami ekstra, ale jeśli ktoś nadaje paczkę to kurier ma zlecenie odbioru wcześniej nim wyjedzie z bazy bo lista jest za w czasu ustawiona (pytałem kurierów) więc można ograniczyć ilość opakowań do potrzebnej plus mały zapas. A jeśli nawet w trakcie dnia by się zgłosili z wysyłką to ot przekłada się odbiór na dzień kolejny albo zapasowe opakowania na pace każdy duży bus te kilka pojemników pomieści.

    Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest aby firmy zamawiały sobie z wyprzedzeniem opakowania tak jak to się robi teraz. Każdy sprzedający choćby z allegro i nie tylko kupuje wcześniej koperty bąbelkowe czy zwykłe, folię stretch, kartony itp. tak samo mogło by być z pojemnikami.
    Po prostu każda sztuka ileś kosztuje albo w formie kaucji, kiedy nadajesz paczkę każde opakowanie będzie odliczone od kosztu przesyłki która z góry będzie o konkretną kwotę podwyższone (jak nadajesz w swoim opakowaniu też masz zwrot gotówki).
    U klientów indywidualnych problem jest mniejszy bo zazwyczaj wysyłają paczki sporadycznie a nawet jeśli rzadko jest to coś wielkiego co wymaga pół godziny pakowania.
    Poza tym dla klientów prywatnych zwłaszcza w miastach są punkty odbioru paczek. Nie widzę problemu aby taka osoba kupiła pojemnik w takim punkcie i tam sobie na spokojnie spakowała paczuchę i nadała w punkcie, punkty są nawet w większych miasteczkach także nie widzę przeciwności.


    Także wszystko jest do zrobienia, wystarczy dobrze to rozplanować.

    Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!