Na topie

Ostatnie dni darmowej aktualizacji Windows 10 - czy warto?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Systemy operacyjne Tematyka: Na Topie Windows 10 Producenci: Microsoft

Windows 10 za darmo? Tak, ale jeszcze tylko kilkadziesiąt godzin.

  • Ostatnie dni darmowej aktualizacji Windows 10 - czy warto?
A A

Być może niektórym trudno w to uwierzyć, ale od premiery Windows 10 minął już prawie rok. Producent chwali się, że system ten zarządza już pracą ponad 300 milionów urządzeń. Czy znajdują się w tym gronie Wasze laptopy bądź komputery? Jest jeszcze szansa na to, aby przejść na Windows 10 za darmo. Czasu na podjęcie decyzji z każdą godziną jednak coraz mniej.

Darmowa aktualizacja Windows 10 - do kiedy?

Microsoft trzyma się tutaj początkowo wyznaczonego terminu. Możliwość darmowej aktualizacji przewidywana była na rok od premiery Windows 10. Właśnie dobiega on końca. Chcąc przejść na Windows 10 za darmo trzeba zdecydować się na to do 29 lipca.

Darmowa aktualizacja Windows 10 - kto może skorzystać?

Niestety, nie każdy. Mowa tutaj o opcji dostępnej dla osób korzystających z Windows 7 lub Windows 8.1. Wyłączone są z tego wersje Enterprise tych systemów, a także starsze wydania, takie jak Windows Vista czy Windows XP.

Darmowa aktualizacja Windows 10 - jaką wersję otrzymam?

Zależy to oczywiście od tego, z jakiej wersji starszego systemu będziemy się przesiadać. Producent jasno określił obowiązujące w tej kwestii zasady.

  • Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium -> Windows 10 Home
  • Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate -> Windows 10 Pro
  • Windows 8.1 -> Windows 10 Home
  • Windows 8.1 Pro Student -> Windows 10 Pro

Darmowa aktualizacja Windows 10 - czy warto?

W całej sytuacji najistotniejszy jest fakt, iż mamy możliwość sięgnięcia po Windows 10 za darmo. Nie ma tu haczyków, a dla wielu może być to sprawa istotna. Decydując się bowiem na zakup nowego systemu trzeba liczyć się z wydatkiem grubo ponad 400 złotych.

Oczywiście zwolennicy Windows 10 z łatwością wskażą inne plusy, wynikające już z samego użytkowania systemu. Za największą atrakcję uchodzi nadal DirectX 12 zwiększający wydajność gier. Oczywiście tych kompatybilnych z DirectX 12 wciąż nie ma za wiele, ale małymi krokami ich grono się powiększa i z czasem trend ten powinien się tylko nasilać.

Windows 10 DirectX 12

Cieszyć mogą też tak drobne z pozoru elementy jak na przykład powrót menu start. Wizualnie Windows 10 bliżej do „siódemki” niż „ósemki” i wielu się to podoba. Nie znaczy to jednak, że brakuje nowych funkcji.

Te bezsprzecznie najważniejsze to między innymi Continuum integrujące różnego rodzaju urządzenia w jeden ekosystem i zupełnie nowa przeglądarka Microsoft Edge. Wprawdzie początkowo cierpiała ona na problemy wieku dziecięcego, ale z czasem zaczęła wygląda i działać naprawdę dobrze. Ciekawostką jest zapewne asystent głosowy Cortana, pojawiło się wsparcie dla Windows Hello, a sklep Windows przebudowano.

Microsoft Edge

Z drugiej strony wypada nadmienić również o argumentach tych, którym z Windows 10 raczej nie po drodze. Główny zarzut tyczy się zazwyczaj zbierania przez system dużej ilości danych i wymuszania na użytkowniku aktualizacji. Trudno się z tym nie zgodzić, ale pamiętać należy o tym, że nigdy nie należy popadać ze skrajności w skrajność.

Pojawiać mogą się też obawy o kompatybilność ze starszym oprogramowaniem czy urządzeniami. Nigdy nie da się tego wyeliminować w 100 procentach i zapewne w niektórych przypadkach mogą pojawić się komplikacje, ale to raczej wyjątki. Wspomnieć wypada również o obecności reklam, braku integracji z OneDrive czy rezygnacji z Windows Media Center.

W ogólnym rozrachunku przeważają plusy czy minusy? Każdy odpowie zapewne indywidualnie. Skorzystaliście z darmowej aktualizacji Windows 10 czy zrobicie to dopiero teraz? A być może zostajecie przy starszej wersji systemu?

Źródło: inf. własna, microsoft

Odsłon: 18422 Skomentuj newsa
Komentarze

65

Udostępnij
  1. hjuston
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-07-27 08:47

    Przepraszam, że się czepiam ale "w 100% procentach" trochę boli :). Co do 10 to system sam w sobie przyjemny w obsłudze, ładny i całkiem niezły. Miałem okazję używać go kilka tygodni po jego wyjściu i jak dla mnie na +

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2016-07-27 11:14

      system bardzo fajny, tyle że:
      1. zbiera o użytkowniku bardzo dużo
      2. znalazłem ok. 15 programów których używam, które są niezgodne z win10
      3. jeden z kompów który zaktualizowałem nie daje się wyłączać.
      4. jeden z kompów na którym win10 zdechł (firmówka), nie daje się prawidłowo zreinstalować jako czysty.

      generalnie jest w tym systemie potworna ilość błędów. co do punktu 1, francuzi się oficjalnie obudzili jako pierwsi i zażądali od MS odpowiedzi, bo to co robi Win10 jest niezgodne z francuską konstytucją, tak twierdzą.

      Skomentuj

      1. nunek21
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2016-07-27 14:54

        1. Program shutup10 bądź Ultimate Windows Tweaker 4. Można bezproblemowo wyłączyć telemetrię i aktualizacje systemu W10.

        Skomentuj

          1. racedriver
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2016-07-27 16:29

            ten 'news' powinien nazywać się artykuł sponsorowany

            Skomentuj

        1. Himoto
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2016-07-27 16:02

          Nie po to zwykły kowalski kupuje system za 400PLN by ściągać programy podejrzanego pochodzenia tylko po to by wyłączyć podejrzane opcje które powinno się wyłączać już przy instalacji systemu odhaczeniem jednego małego ptaszka. Jeśli M$ jest aż tak leniwy że nie potrafi dać jednej małej listy w instalatorze co chcemy bo od początku było uruchomione a co nie to dziękuję za taki system.

          Dodatkowo to wyłączenie jest tylko złudne jeśli nie usuniesz ręcznie elementów [plików oraz rejestrów i innych komponentów] z systemu [zrobić się to da tylko spod linuksa] to zapomnij że system niczego nie wysyła po cichaczu do M$.

          Dodatkowo nadal nie naprawili błędu wysypywania się menu start, które naprawić się da tylko poprzez klepanie linijek naprawczych w Wierszu Poleceń. Sam system momentami zachowuję się jak jeden wielki trojan usuwając oryginalne legalne programy oraz sterowniki. Potrafi nawet samoczynnie zablokować foldery gdy uzna że rozszerzenia plików w podfolderze są mu nieznane.

          Nie są to rzeczy zasłyszane a niestety występujące na 3 różnych maszynach z tym systemem, których niestety przyszło mi używać.

          Skomentuj

          1. Himoto
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2016-07-27 16:53

            BTW ostatnio na służbowym lapku zablokował mi w najmniej pożądanym momencie program meblowy podczas prezentowania projektu klientce, resety, reinstalacje itd nic nie pomagało jedynie format i stawianie wszystkiego od nowa [ciekawe na jak długo] zastępstwa dla tego programu nie ma, a koszt samego programu to minimum 3 moje pensje więc nie dziękuję. Program do zgłoszeń zamówień do także straszne problemy ma tylko i wyłącznie z tym systemem nawet na testowej wersji systemu 8 działał bez zarzutów, ale nie na 10.

            Są miejsca gdzie ten "cud Microsoftu" nie zagrzeje miejsca właśnie z powodu jego tragicznej kondycji kodowej która wysypuję połowę starszych dobrze napisanych programów, a drugą połowę z czasem sam blokuję/usuwa bo ma taki kaprys. W większości przypadków tych programów nie da się zastąpić gdyż nie istnieją stosowne zamienniki.

            Już ostatnio szefowi zgłaszałem że zrobił najgorszy interes jaki mógł, zmianę świetnej 8.1 na 10 tylko dlatego ze był za free. 8.1 może nie był ideałem ale przynajmniej nic na nim nie padało jak w przypadku 10.

            W domu win 10 miałem około miesiąca [powrót do win 7], na lapku prywatnym nawet nie instalowałem, pozostałem przy 8.1. Na komputerze stacjonarnym szefa powrót do win 7. W sumie jakbym miał policzyć rzeczywistą ilość maszyn z win 10 z którymi miałem do czynienia to przypuszczam że około 40-50 bym się doliczył, z czego ponad połowa powróciła na starsze systemy, nie z powodu przyzwyczajenia lecz problemów jakie sam system sprawia, których starsze wersje Windows nawet jeśli miały to nie w takim zmasowaniu. Microsoft musi coś zrobić z tym systemem albo można go już teraz określić najgorszym windowsem wszech-czasów i wyprzedziłby nawet Vistę tym samym :)

            BTW to nie jest ostatni Windows - M$ obalił ten mit powstały ze źle zinterpretowanej wypowiedzi jednego z przedstawicieli M$.

            Skomentuj

      2. michal13225
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-07-28 12:48

        "1. zbiera o użytkowniku bardzo dużo"

        Nic tylko puste fakty, nie przeczę, że WIn10 nie zbiera ale nigdzie nie znalazłem informacji JAKIE dane system zbiera i/o ile, wysyła.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2016-07-28 20:21

          zbiera info o sprzęcie jaki jest, zbiera info które dostępne jest w plikach cookies, zbiera info z cortany (nie w naszym kraju) i przechowuje je by żwawiej działały później dopasowania.

          Niektorzy pisza ze micorsoft sprawdza co ludzie maja na dyskach twardych - a ja powiem wam ze jest pewna firma która produkuje antywirusa i sama przyznaje się do tego ze sprawdza tez zawartość dysków użytkowników i współpracuje z NSA i FBI :)

          Skomentuj

          1. michal13225
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-08-02 11:58

            Nie mówiąc o fakcie, że informację nt. posiadanego sprzętu zbiera praktycznie każda aplikacja a ludzie dobrowolnie wysyłają te informację do Valve. Chciałbym zobaczyć jakieś inne informacje, bardziej dokładne, co i gdzie wysyła. Takie ogólniki typu "ZBIERA DANE", "INWIGILUJO" można sobie między kartki w książce schować.

            Skomentuj

  2. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2016-07-27 08:54

    Zaktualizuję system, gdy powstanie jeden spójny panel sterowania z wszystkimi obecnie dostępnymi opcjami z Windows 7. Obecnie nie chce mi się przebijać przez dwa różne i niespójne interfejsy, a co więcej, grzebać w rejestrze za opcjami (ewentualnie w polisie), które wycięli teraz lub wcześniej (w Windows 8/8.1).

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-07-27 09:21

      ale oplac Ci się teraz aktywować swój sprzęt. Zawsze możesz ponownie zainstalować poprzedni system i do dziesiątki wrócisz sobie kiedy będziesz miał ochote.
      Możliwe ze po windows 10 nie będzie już zadnego następnego systemu.

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-07-27 11:24

        tak też ja zrobiłem. zainstalowałem, aktywowałem (w zasadzie samo się aktywowało), odzyskałem image twardziela z backupu. licencja klepnięta. viola!

        Skomentuj

      2. sabaru
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-08-12 13:58

        Wierzysz w cuda. Na bank będzie. Załóżmy że za 7 lata każde urządzenie w tym PC, telefony, tablety itd. będą miały zainstalowany W10 i już nikt więcej nie będzie musiał kupować nowego systemu to na czym oni będą zarabiać?

        Skomentuj

    2. patol1984
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2016-07-27 09:58

      Dokładnie to samo czułem, wiele opcji jest porozbijanych w różnych częściach systemu, przykładowo opcje samej personalizacji pulpitu i ikon są aż w 4 miejscach, nie wiem czy to jakiś dowcip czy totalna głupota microsoftu.
      Podobnie jest z windows phone 10.

      System wygląda jak jakaś zszywka trzech systemów w jeden.

      Skomentuj

    3. djkubek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-27 10:06

      Panel sterowania znany z 7-ki przecież jest oprócz opisywanej przez ciebie nakładki. Fakt swoją drogą, że zbędnej.

      Skomentuj

      1. vitapy
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-07-27 10:25

        Coś w tym jest, bo chyba u mnie nawet sam Windows uznał że jest zbędna i się nie uruchamia :)

        Skomentuj

    4. nunek21
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-27 14:55

      Proszę bardzo. Tworzysz nowy folder i nazywasz go "GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}"

      :)

      Skomentuj

    5. Misio38
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-07-29 06:29

      A tak często grzebiesz w panelu? Grasz w system czy co?

      Skomentuj

  3. angelboy
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-27 08:54

    10-tka to tylko moim zdaniem kolejny bubel pokroju Visty którym chcą przyciągnąć niczego nieświadomych kowalskich którzy jak widzą "darmowe" to biorą co popadnie - nawet g*wno w papierku ... wiem że dla wielu ten system jest dobry ale dla mnie zwyczajnie nie dorasta Win7 i napatoczyłem się podczas jego użytkowania na masę problemów ...

    Skomentuj

    1. bartus_s
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-07-27 09:27

      Tak z ciekawosci spytam... Czy moglbys wymienic 5-10 problemow sposrod tej masy na jakie natrafiles?

      Nie zebym Cie hejtowal, czy cos... Kazdy ma prawo do swojej opinii, ale posiadam W10 na trzech kompach w domu i na PC w pracy i jak dotad (ponad rok) nie spotkalem sie z zadnym problemem w uzytkowaniu. Czasami zdarzy mi sie spedzic troche wiecej czasu zeby cos znalezc, ale nie nazwalbym tego problemem...

      Skomentuj

      1. AlexPL
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2016-07-27 09:50

        U mojego Taty po jakiejś paczce komputer zaczął się automatycznie resetować. Tak. Resetować. Żadnych bluescreen. Już myślałem, że to problem sprzętu ale serwis poradził abym usunął 10 i zainstalował 8.1. No i działa. Może już ten problem został usunięty i teraz już będzie ok ale jakoś nie chce mi się ryzykować ponownej reinstalki systemu. Tyle zauważyłem ja.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2016-07-27 10:28

          Ale jakiej paczce ? mówisz o aktualizacji ?
          może aktualizacji jakiegoś sterownika...
          Powodów może być cała masa, mi kiedyś resetował się komputer w podobny sposób a winne było oprogramowanie do mychy a4tech :D pod win 7. Pod winxp działało bez zarzutu.
          Jak tylko je zainstalowałem to lubił losowo się zresetować. Doszedłem do tego totalnie przez przypadek a obstawiałem uszkodzone podzespoly.

          Skomentuj Historia edycji

        2. hexenisalive
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2016-07-27 10:53

          Kiepskie sterowniki są przyczyną. Miałem podobnie z sieciówką w laptopie kiedy chciałem odpalić konfigurator Atheros.
          Z tym że ten problem pojawiał się w Win7/8/8.1 i nie tylko w 10...

          Skomentuj

        3. marcin0218
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-07-29 10:01

          Mam to samo. Memtesty zrobione, zasilacz mierzony miernikiem, kondensatory na plycie cale ma dopiero pol roku procek to samo itp itd a podczas przegladania neta potrafi sie nagle bez bluescreenow zresetować. Podczas grania nie zdazylo mi sie.

          Skomentuj

      2. axelbest
        Oceń komentarz:

        11    

        Opublikowano: 2016-07-27 10:26

        Ja bym mógł wymienić.
        1. Niespójny interfejs, który powoduje że w przypadku jakiejś awarii tego interfejsu (miałem już coś takiego, potrzebna była reinstalka) nie działają takie proste aplikacje jak kalkulator.
        2. Do tej pory zdarzało mi się że przycisk start nie działał całkowicie (czasami pomógł restart, czasami wychodziły aktualizacje... różnie bywało)
        3. Laptop dziewczyny wskazuje na 100% obciążenie dysku, gdy faktycznie zapis/odczyt wynosi 2~3 MB/s
        4. Mój Dell e7450 - czytnik linii papilarnych działa przy logowaniu, natomiast gdy zablokuje komputer i chce go odblokować czytnik już nie działa.
        5. Brak możliwości sterowania głośnikami (lewy/prawy głośność). W poprzednich systemach 95/98/xp było to możliwe
        6. Strasznie duża ilość zbędnych procesów.
        7. Automatyczne aktualizacje, które gdy chcemy szybko zrestartować kompa powodują że musimy w ..ój długo czekać (mam ssd 16gb ramu, core i7)
        8. Zbędny Internet Explorer i Edge
        9. Brak jakiegokolwiek sound recordera (w windows 95/98 aplikacja ta zajmowała bodajże pareset kb i po prostu umożliwiała nagrywanie dźwięku za pomocą mikrofonu)
        10. Laptop Dell - zamykanie pokrywy raz usypia komputer, raz blokuje ekran....
        11. Laptop Asus - ciągle włączony bluetooth lub tryb samolotowy (pomimo wyłączenia w obszarze powiadomień, ikonka włączenia pozostaje)
        12. Laptop Asus - problemy z bluetothem (sterowniki producenta jak i windowsowe) na 8 i 8.1 nie było tych problemów
        13. Niemożna przypiąć do ekranu start dowolnych plików (np skryptów)
        14. Ciągle doinstalowujący się 3D Builder
        15. Majac rozdziałkę 1920x1080 nie uśmiecha mi się odpalać aplikacji kalkulator która zajmuje 1/5 ekranu
        16. Uciążliwe dodawanie nowych sieci bezprzewodowych (np na uczelni EduRoam)
        17. Niespójnośc interfejsów i konieczność szukania ustawień w kilku różnych miejscach
        18. Wyszukiwanie plików względem tego co było na 95/98 i XP to katorga.
        19. Zawieszający się Regedit
        20. Czasami resetują się domyślne programy do otwierania danych typów plików.

        Mało? To są rzeczy które pisałem z pamięci, nie będąc nawet przed tymi komputerami o których wspomniałem.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -6    

          Opublikowano: 2016-07-27 10:37

          1. - ze jak ? :D opisz dokładniej bo interfejs możesz wykilowac i uruchomić ponownie i co to znaczy niespójny ? w jakim sensie potrzebujesz spójności, z czym ?

          3. bardzo znana przypadłość zarówno w win7, win8 także w przypadku niektórych laptopów :)

          5. działa bez problemu bo komunikacja sterpwania tym ficzerem nie zmieniła się od czasów winxp (zmieniła się natomiast kombinacja klawiszy którą i tak można zmienić).

          6. W porównaniu z czym ? z win98 ? To nie Ty decydujesz co jest zbędne jak widać.
          8. No faktycznie, problem pierwszego swiata. możesz go nie uzywac przecież i domyślnie zastąpić czym chcesz.
          W windows Xp tez masz explorera, windows 7 także jak i w windows 8.
          15. kalkulator zajmuje mi 1/20 ekranu. Cos chyba odpalasz nie to co trzeba.

          Ogolnie to nawet nie chce mi się komentować wszystkiego bo wygląda na to ze masz po prostu problemy z odpowiednim konfigurowaniem oprogramowania dla danego sprzętu.
          Nie spotkałem praktycznie zadnego problemu a laptopów z win10 sprzedanych mam dziesiątki.

          Skomentuj

        2. raffal81
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2016-07-27 11:12

          Ja pier.... jakie bzdury, 90% wymienionych problemów, to szukanie ich na siłę, a w 80% to i na innych systemach występują.

          Skomentuj

        3. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2016-07-27 11:47

          Ad 8. do tego masz wersję 'N' narzuconą dyrektywą KE. dotyczy to też wcześniejszych windowsów.

          Skomentuj

        4. neXt___
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2016-07-27 14:10

          Szukasz problemów na siłę. Ludzie Ci przyklasnęli, bo sami nie wiedzieli co napisać o "złym, głupim i beznadziejnym Windows 10". Zgadzam się z 1, 2, 5, 16, 17 i 20. Cała reszta to rzeczy, które tak na dobrą sprawę są winą producenta (4, 10, 11, 12,), szukane na siłę lub zwyczajne kłamstwa (6, 8 [to akurat jest zwyczajnie głupie], 9, 14, 15, 18, 19). Najśmieszniejsze są porównania z 95, 98 i XP. A 100% obciążenie dysku pojawiało się już w 7 i 8.1. I jeśli chodzi o 7, to w ostatnich kompilacjach (nie wiem od kiedy to jest) pozwalają pominąć aktualizację podczas uruchamiania/wyłączania systemu.

          Skomentuj

        5. nunek21
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2016-07-27 14:58

          Wypróbuj programu Utweak 4 for Windows. Dużo z opisanych przez Ciebie przypadków da się naprawić.

          Skomentuj

        6. djrtk
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2016-07-27 17:52

          Internet Explorer nie jest zbędny, spróbuj odpalić ePUAPa na edge

          Skomentuj

        7. djgromo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-07-27 21:00

          To z Asusem też to mam. Dając 4 klocki za sprzęt oczekiwałem czegoś bardziej dopracowanego.

          Skomentuj

      3. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2016-07-27 11:36

        1. wiele komputerów nie chce się wyłączyć (mam 1x egzemplarz)
        2. wiele komputerów nie chce się prawidłowo uśpić (też mam 1x, ale inny)
        3. mam ok. 15 różnych specjalistycznych programów. nie dają się odpalić albo dziwaczeją
        4. wiele komputerów nie daje się prawidłowo zreinstalować kompletnie na czysto, choć oryginalnie był na nim win10 (patrz HP 255 notebook G4)
        5. czy osiągnąłem pierwszy limit? a tak. podczas pracy bez pytania potrafi zrobić reboota z powodu aktualizacji, a potem trzeba długo czekać. a człowieka szlag trafia bo ma robotę do zrobienia (raz ścierwo mi to zrobiło)

        a co tam przekraczam limit:
        6. mam nieco starszy całkiem sprawny sprzęt, i ..... stery niezgodne, a na necie nie ma (nieco starszy kombajn plujko skaner, ale także ze starszym modemem na USB do GSM mam problem)

        na tym poprzestanę, bo pozostałe pewnie inni dopiszą.

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2016-07-27 12:01

          dzięki minusowaczu za negowanie twardych faktów. musisz mieć twardą głowę :)

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2016-07-27 12:03

          1. wiele się nie chce uruchomić ale Ty wydałeś tą opinie bo masz jeden egzemplarz :)

          Wiele laptopow nie chce usypiac się prawidłowo i wyburzać od czasów windowsa 7. Jest to dość znany problem ,jak poszukasz w necie to znajdziesz dziesiątki tematów z nim związanych.

          Wiele komputerów nie daje się zreinstalowac choć Ty masz jeden o którym wyżej piszesz :)
          Przyczyn może być naprawdę wiele, niekoniecznie bug w samym windowsie bo przecież na innych komputerach wiec weź pod uwagę ze problem może lezec tez w samych konfiguracjach maszyn o których mówisz, jak i w tych specjalistycznych programach które po prostu nie wspierają windows 10.

          minusami się nieprzejmum, na bmk to dowód aprobaty :P

          Skomentuj Historia edycji

      4. Geralt
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-07-28 16:54

        Ja uzywam windows 10 tylko w pracy. Od momentu instalacji 10:
        1) Bardzo czesto wysypuje sie office i trzeba zamykac pelno plikow xls i odpalac albo excel albo caly komputer na nowo (zaleznie od tego jak powaznie sie skopalo)
        2) Ostatnio po zablokowaniu jak chce odblokowac to nieskonczonosc kreci kolkiem, na szczescie alt ctr del dziala i tak i da sie wywowolac ekran logowania.
        3) Czesto nie wiadomo dlaczego zanika boczny pasek w eksloratorze, tak jakby nie wyswietlal czesc interfejsu.
        4) Nie podoba mi sie wyglad systemu. Wszystko plaskie i 2D czyli zlewajace sie - ale to kwestia gustu;).
        5) Niektore programy jak np. kalkulator to jakas mega porazka;).
        6) Totalna inwigilacja.
        7) Mala kontrola nad systemem + samoaktualizacje itp

        Ewentyalne plusy
        1) Na plus to ze wreszcie poukrywali te szajsowe kafelki, a w menu start nie przeszkadzaja za bardzo. Ale poniewaz uzywam 7 to nie ma dla mnie nic na plus poza punktem 7 w przyszlosci
        2) Znajac polityke Microsoftu, to wiadomo ze nie dadza do starszego systemu nowszego dx. Oznacza to, ze wczesniej czy pozniej zmusi graczy do przejscia na nowy system.

        Az strach pomyslec ile mialbym prolemow w domu gdzie robie znacznie wiecej z kompem ;).

        Skomentuj

      5. sabaru
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-08-12 14:00

        Nie kumasz że o ni robią tylko nowy system po to żeby ludzie kasę im dawali.

        Skomentuj

    2. Pafel
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-27 09:55

      Powiem tak. visty używałem praktycznie od dnia premiery i jako DOMOWY UŻYTKOWNIK byłem z tego systemu bardzo zadowolony. Między innymi ze względu na lepsze wykorzystanie pamięci ram i nie zapychanie się jej, komputer mógł być włączony 24/7 i nie zamulał po odpaleniu i wyłączeniu "100" aplikacji. W mojej opinii cały hejt na temat Visty pochodzi od użytkowników firmowych oraz tych z bardzo bardzo słabymi komputerami.

      Skomentuj

    3. nunek21
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-07-27 14:56

      W czym według Ciebie nie dorasta W10 do W7 ?

      Skomentuj

  4. Yaceek
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-07-27 09:24

    Cortana niestety nadal nie działa w polskiej wersji Win10, tak więc nie dodawałbym tego do plusów na dzień dzisiejszy.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2016-07-27 11:52

      ależ to jest najważniejszy plus. jednego szpiega mniej :D

      Skomentuj

      1. Kapperro
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2016-07-27 12:27

        A nie, tak dobrze to nie ma, owszem nie działa jako asystent głosowy, ale wszystko co piszesz w "szukajce" melduje do "bazy".

        Skomentuj

        1. Himoto
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-07-27 16:57

          Czyli taki Plus że aż płakać się ze śmiechu chce :)

          Skomentuj

  5. pheonix1
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2016-07-27 09:27

    W ankiecie powinna być opcja. Zaktualizowałem, ale żałuję.

    Skomentuj

  6. Atak Snajpera
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2016-07-27 09:42

    Ten news ma strukture bardzo podobna do materialu promocyjnego. Nie wiem po co o tym przypominacie skoro to samo robi molestujacy GWX.

    Skomentuj

  7. djkubek
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-07-27 10:08

    Co autor tekstu miał na myśli pisząc brak integracji z OneDrive? Przecież program instaluje się sam zaraz po instalacji systemu. Wręcz aż takiej integracji to w poprzednich systemach nie było...

    Skomentuj

  8. Much_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-27 10:32

    Hah też stoję przed zapytaniem czy warto bo ciągle mnie kusi ale też ciągle zamykam okienko. Słyszałem że do p67 USB 3.0 nie działa... a że komputer mi działa bez problemu to nie mam zamiaru zmieniać chyba że na iMaca ;ppppp

    Skomentuj

  9. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-07-27 10:33

    ciekawe jak ta tzw promocja minie czy informacja o aktualizacji do win 10 tez zniknie czy moze zamienią to w formę reklamy

    Skomentuj

  10. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-27 11:10

    spartoliliście newsa, bo ja zaktualizowałem i odtworzyłem z backupu :D licencja klepnięta. youp! a teraz spokojnie poczekam aż wreszcie wyjdą z fazy WCZESNA BETA.

    Skomentuj

  11. kola01
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-27 11:34

    A co wam szkodzi, klepnąć aktualizację/aktywację Win10 i zameldować się z tym systemem w Microsofcie i od razu wrócić do obecnego systemu?
    Może kiedyś Win10 się rozwinie, poprawi, zacznie dobrze działać itp. i zamarzy się wam przejście na niego a tu zonk, cza wydać co najmniej 4 stówki a tak mielibyście już przypisaną aktywację na Win10 i to bez konieczności wpisywania klucza przy instalacji. Od przybytku głowa nie boli a za 2 dni będzie po ptokach.

    Skomentuj Historia edycji

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-07-27 12:14

      a klepnąć można nawet z pirata tak naprawdę, wiec dziwie się tym którzy tego nie zrobili

      Skomentuj

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-07-27 15:38

        Tylko po co tracić czas na zabawę z aktualizacją i powrotem do 7?
        Musiałbym zapłacić jakiemuś informatykowi za zrobienie tego na 4 komputerach w firmie - nie dlatego, że nie potrafię, ale po prostu nie mam na to czasu.

        Mam na komputerach 7Pro i wszystko działa to po co zmieniać mam system na 10 i ryzykować, że nie wszystkie urządzenia i programy, które posiadam będą działać prawidłowo.
        Dodatkowo w 10 musiałbym się nauczyć na nowo systemu - w 7 robię większość rzeczy na pamięć i wiem gdzie szukać jak pojawiają się problemy - znowu to kwestia straty czasu, a nie kwestii, że nie dam rady - jak będzie to niezbędne to zacznę myśleć o 10.

        Jak zajdzie potrzeba to kupię licencje na 10 - i tak nastąpi to najpewniej razem z nowym komputerem - nie przeniosę przecież uzyskanej licencji na 10 ze starego laptopa na zupełnie nowy.

        Skomentuj Historia edycji

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-07-27 16:48

          a czy ja mowie ze masz w firmie cos zmieniac ? komus placic ?
          mowie to w odniesieniu do domowych uzytkownikow którzy nie chcą później placic za system. Mogą go dzisiaj spokojnie aktywować na swoim sprzęcie a później wrocic do poprzedniego systemu/.
          Możesz go nawet aktywować z pendriva przekladajac go po kolei do wszystkich tych komputerow. Zajmuje to jakies 3 minuty i nie musisz koniecznie instalować systemu na nowo.
          Mysle ze poswiecenie 3 minut na zrebootowanie systemu i pozwolenie systemowi stworzyć klucz sprzętowy i wyslac go do MS to mala cena za to ze masz maszyne gotowa do instalacji win10

          Skomentuj

          1. Himoto
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-07-27 17:03

            Owszem, jeśli ktoś ma win 7/8/8.1 i chce się zabezpieczyć przed zakupem w przyszłości to i warto zaklepać sobie darmową aktualizację. Ja i tak najprawdopodobniej kupię normalnie oryginał w sklepie jak win 7 przestanie wystarczać. Tym bardziej że win 10 wcale nie jest ostatnim windowsem jak głosi legenda, więc możliwe ze pominę ten system.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2016-07-28 20:40

            Tzn ostatnim nie jest bo wersje serwerowe czy korpo dalej będą miały następców. Win10 może być najdłużej rozwijanym systemem dla zwykłego użytkownika na zasadzie upgradów itp.

            Skomentuj

  12. DiKay
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-07-27 11:35

    Jak dla mnie to Win10 działa praktycznie bez zarzutu, na stacjonarnym.
    W przypadku laptopa miałem (chyba dosyć powszechny problem) z MENU Start. Nie działa i po podmianie shela zaczął na nowo działać. Wszystkie porady na MSN nie pomagały. To jedyny problem jaki spotkałem z tym systemem do tej pory.
    Co do reklam, w 2-óch kompach mam wersje PRO i ich nie uświadczyłem, może ta wersja jest "czysta" od tego, nie wiem, nie zagłębiałem się w to. Trackingi itd. mam wyłączone.
    Jestem ciekaw tylko jaką politykę przyjmie MS, kiedy skończy się darmowe przejście.

    Skomentuj

  13. kbrbabzbtb
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2016-07-27 12:09

    Nie instaluje tego systemu bo mam zastrzeżenia nie tyle/tylko do samego windows 10 ile do całej obecnej polityki ms. Największe dotyczą UWP i windows store. Z tego co rozumiem ma to doprowadzić do tego, że gry na windows 10 będą dostępne tylko przez windows store w Windows 10. Cel tego jest taki, że ms marzy o % od każdej gry czy aplikacji jaka będzie dostępna w ich sklepie. Dla przykładu... ktoś napisał aplikację na windows 10 wykorzystując narzędzia UWP, czyli taką, która będzie mogła być zainstalowana na komputerze klienta tylko przez windows store. Normalne jest, że ms będzie chciał % od tego żeby ta aplikacja znalazła się w ofercie windows store. A jak nie zgadzasz się na % to tą aplikację można wrzucić do kubła bo nie ma innej drogi na dotarcie do klienta.

    W moim pojęciu system operacyjny to ma być taka baza/narzędzie do pracy. Maksymalnie szeroko konfigurowalne, otwarte, zapewniające dostosowanie do preferencji każdego z osobna, instalowania dowolnych aplikacji z różnych źródeł itd. Z kolei ogólne wrażenie windows 10 jest takie, że to coś ma służyć głównie biznesowi MS, promocji i faworyzowaniu jego narzędzi, oprogramowania itd.

    Wsparciem dla windows 10 gracze naprawdę mogą sobie strzelić porządnie w kolano bo przy powyższym założeniu ceny gier tylko wzrosną. MS będzie miał monopol na dystrybucję gier na platformę windows. No ale od dawna znana prawda jest taka, że jak monopol jest państwowy to jest zły i krytykowany przez wolny rynek ale jest jednocześnie czymś o czy marzy każda korpo na świecie ; - )

    To tyle w ramach kontry do tego, że windows 10 krytykują tylko ci co się boją wszystkiego co nowe. A tak na marginesie to 10-ka jest moim zdaniem mniej wygodna w obsłudze i mniej konfigurowalna niż 7-ka.

    Przydatne linki

    https://www.theguardian.com/technology/2016/mar/04/microsoft-monopolise-pc-games-development-epic-games-gears-of-war

    Skomentuj

  14. irondick
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2016-07-27 12:16

    Dotychczas zauważyłem kilka niedogodności.
    1. Błąd karty sieciowej LAN Intela po aktualizacji (na 3 komputerach to samo)
    2. Nie mogę uruchomić CCC w sterowniku AMD dla HD 4500 choć sam sterownik niby działa z Win 8.1
    3. Brak WMC choć w 7 miałem
    4. Częste rozłączanie się karty WiFi 5100 AGN pewnie problem z pasmem N dalej nie rozwiązany.
    5. Bluetooth zniknął... szukam rozwiązania DELL Studio 1555

    Skomentuj

    1. dragoniczny
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-27 22:07

      Odnośnie punktu 4, to miałem coś podobnego, sieć stale ulegała ponownemu uruchamianiu, czy zrywało internet z komunikatem "nastąpiła zmiana sieci", a na niektórych wifi nawet robiło totalnego freeza laptopa. Upewnij się co do modelu swojej karty sieciowej i czy sterowniki są do niej, bo ja miałem zainstalowane jakieś innej firmy niż moja sieciówka (w sumie to przez program SlimDrivers) i przez to miałem stale problemy.

      Skomentuj

  15. Skaza
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-07-27 13:12


    Zalety korzystania z obecnego systemu, czyli Windows 7:

    + Doskonale znam, już posiadam i jestem zadowolony.
    + Działa szybko, bardzo sprawnie i bezproblemowo.
    + Posiada menu Start, od początku. Start taki jak lubię.
    + Nie posiada sklepu i nie wyświetla durnych reklam.
    + Brak problemów z kompatybilnością, sterownikami, itp.

    I tak dalej...

    Skomentuj

  16. Detrioux
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-27 18:38

    Tak czytam wszystkie te komentarze i flaki mi się przewracają. Są 2 wady W10
    1. Jedna z aktualizacji popierniczyła Programy Domyślne których nie można zmienić nawet na te Windowsowe (z ustawień nie z panelu sterowania). Denerwujące ponieważ nie możesz zmienić niektórych programów domyślnych.
    2. Niektóre programy mogą nadal nie obsługiwać W10 ale wg. mnie to jest czepianie bo to już wina developera oprogramowania któremu nie chciało się robić sterowników lub algorytmów pod W10.

    Ogólnie jestem zadowolony, przejrzysty interfejs, wygodny, praktyczny. Co do poznawania danych użytkownika macie to wszędzie. Google/Android, inne Windowsy Przeglądarki wyszukiwarki, poczta itp itd.
    Jestem teraz na topie prędzej czy później będziecie musieli zmienić system gdzie ja już zapoznany w 90% ze wszystkim co jest + nie będę musiał nic płacić.

    Skomentuj

  17. ahael
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-28 08:27

    Dodam coś od siebie. Ogólnie uważam, że to fajny gest w kierunku użytkowników jeśli chodzi o darmową aktualizację ale.. i tu pojawia mi się szereg pytań - jak ktoś daje coś za darmo co normalnie kosztuje trochę pieniążków to musi być w tym jakiś haczyk i może to nie tylko jest nim zbieranie danych od użytkowników ale to zapewne dowiemy się w przyszłości. Jak na teraz system nadal jest w fazie "wieku dziecięcego". Wady jakie ja zauważylem: problem z Aero2 co chwila nie widzi profili, we wcześniejszych wersjach ogólnie nic nie dało się zrobić teraz trzeba cały czas rekonfigurować. Problem z Chrome powtarzający się - przeglądarka potrafi nagle nie widzieć sieci lub przywiesić się tak, że nic nie da się zrobić... dla mnie to takie najbardziej irytujące błędy i mam nadzieję, że zostaną wyeliminowane bowiem producent mojego sprzętu stwierdza, że jest kompatybilny - reasumując pozostaje czekać jak w przypadku Dreamlinerów ale tu nie grozi mi niebezpieczeństwo;)

    Skomentuj

  18. Gothar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-28 08:59

    Długo zwlekałem z upgrade'm bo czekałem na opinie z portali, aż sie w końcu zdecydowałem ale nim to zrobiłem oczywiście wykonałem kopie win 7

    Sam proces aktualizacji przebiegł szybko i bez jakich kolwiek komplikacji, jedyną aplikacją niezgodną okazał się kaspersky 8

    Przy pierwszej konfiguracji można bardzo wiele opcji wyłaczyć jak namierzanie lokalizacji i dużo dużo więcej tylko trzeba chcieć poświęcić odrobinę czasu na szczegóły których rozwinięcie daje nam taką możliwość i przeglądnąć mnogość opcji.

    Pierwsze uruchomienie komputera wszystko było jak w win 7 pliki na pulpicie tapety programy wszystko pięknie działało

    do czasu aż zaobserwowałem co drugi start komputera to była pzreciągła masakra jak by od samego biosa procesor był w zajętości na 500% jak normalnie komputer uruchamia siepo 20 s tak te starty około 2 min

    zacząłem szukać przyczyny i padło na sterowniki grafiki z amd zmieniłem na domyśle windowsa i tada wszystko ok komputer startuje za każdym razem idealnie, ale....

    grać się mnie da 2 fps nie napawa optymizmem

    wiec postanowiłem zainstalować najnowsze ze strony amd i co? dalej to samo wróciły stare problemy

    tak sie nie da powiedziałem i wracam do w7 zrobiłem downgrade i co? brak sterowników usb a na ekranie pojawia się komunikat ze za 15 minut windows powróci do 10 automatycznie czy chcesz anulować? tylko jak to zrobić jak ani myszki klawiatury nic wiec przejściówka usb ps/2 jest myszka i gówno nie da sie zainstalować sterowników jak by usb na płycie głównej w ogóle nie było

    przywróciłem kopię win 7 wszystko ok, ale doszedłem do wniosku że jak za darmo to to trzeba to mieć więc zrobiłem ponownie upgrade i zrobiłem kopie 10 ale siła w10 wygrywa, płynnie działa, szybko startuje (co drugi raz wiec daje twardy reset i kolejne uruchomienie pare sekund i juz) czekam na rx 480 żeby przetestować na nowszym modelu grafiki bo i tak miałem zamiar zmienić, wiec tylko czekam na niereferenty

    żadnych innych problemów nie zauważyłem

    Gdyby nie te wolne starty dał bym mu 10/10 a tak to 8/10

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-28 20:18

      Zdradze Ci sekret :)
      Wystarczy ze raz zainstaluje się windows 10 na kompie i już masz aktywacje zrobioną.
      Pozniej możesz go instalować jak masz ochote prosto z ISO jako czystą instalacje bo komputer przy pierwszym uruchomieniu sprawdzi na serwerze MS ze masz przyznaną aktywacje dla tego sprzętu itp. tak wiec nie musisz robic backupów i później z nich instalować.
      Ze sterownikami możesz mieć problem po upgrade - polecam wiec po zrobionym upgrade zrobić recovery żeby system stanął 1:1 na nowo - niekiedy załatwia to problem ze sterownikiem.

      Te pierwsze długie starty związane sa z aktualizacjami które są pobierane w paczkach i instalowane. (w panelu sterowania możesz sprawdzić status pobieranych aktualizacji).

      Skomentuj

  19. blackmark
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-08-01 00:08

    Właśnie padła mi karta sieciowa na płycie, zainstalowałem na PCI i aktywacja poszła się **** nie mam licencji na w10.