Na topie

Zmarł Paul Allen - współzałożyciel Microsoftu w wieku 65 lat przegrał walkę z chorobą

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Producenci: Microsoft

15 października 2018 roku Paul Allen zmarł w wieku 65 lat. To on wraz z Billem Gatesem założył firmę Microsoft – jedno z największych przedsiębiorstw komputerowych w historii.

 • Zmarł Paul Allen - współzałożyciel Microsoftu w wieku 65 lat przegrał walkę z chorobą
A A

Przyszedł na świat w 1953 roku w Seattle i jako 22-latek wraz z Billem Gatesem powołał do życia firmę Microsoft. 15 października 2018 roku przegrał wieloletnią walkę z chorobą – Paul Allen zmarł w wieku 65 lat w tym samym mieście, w którym się urodził.

Paul Allen i Bill Gates poznali się jako kilkunastoletni chłopcy i niespełna dziesięć lat później zrealizowali pierwszy punkt na drodze do swojego celu: stworzenia potężnego przedsiębiorstwa komputerowego. To właśnie Allen przekonał firmę IBM do postawienia na (wykupiony przez Gatesa) QDOS jako główny system operacyjny dla komputerów klasy PC, a to, co z tego wynikło w kolejnych latach i gdzie znajduje się Microsoft obecnie, dla wszystkich jest chyba jasne.

Allen opuścił Microsoft w 1982 roku, ponieważ zdiagnozowana została u niego choroba Hodgkina. Wielomiesięczna radioterapia pozwoliła ją wyleczyć, ale dwa tygodnie temu Amerykanin przyznał, że znów walczy z nowotworem układu chłonnego, tym razem chłoniakiem nieziarniczym. To właśnie on doprowadził do śmierci 65-letniego współzałożyciela Microsoftu. 

„Jako współzałożyciel Microsoftu [Allen] tworzył w swój własny cichy sposób magiczne produkty, doświadczenia i instytucje, zmieniając tym samym świat” – powiedział Satya Nadella, obecny dyrektor generalny tej firmy. Bill Gates również skomentował tę smutną wiadomość: „Jestem zrozpaczony z powodu śmierci jednego z moich najstarszych i najdroższych przyjaciół. Paul był prawdziwym partnerem i dobrym przyjacielem, a komputery osobiste nie istniałyby bez niego”.

Microsoft jest najbardziej znanym „dzieckiem” Paula Allena. Amerykanin słynął jednak także z filantropii i działalności venture capital. Wśród obszarów jego zainteresowań znajdowały się zarówno nowe technologie (jak na przykład sztuczna inteligencja czy pasażerskie statki kosmiczne), jak i szeroko pojęta sztuka czy też sport. Był również jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a jego siostra w imieniu rodziny dodała, że także „niezwykłą osobą pod każdym względem [oraz] kochanym bratem, wujkiem i wyjątkowym przyjacielem”.

Źródło: CNN, inf. własna. Foto: Miles Harris/Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Odsłon: 2403 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Agresor
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-10-16 08:48

  Niech spoczywa w spokoju [`]

  Skomentuj

 2. Smuga
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-10-16 12:45

  Smuci mnie to, że mamy tak słabą medycynę, że nawet miliarderzy nie są w stanie wyleczyć się z ciężkich chorób... Gdyby lekarstwem na każdą chorobę była chociaż kasa - było by to już coś. Byle by wytrzymać jeszcze z 50 lat i może te problemy znikną...

  Skomentuj

  1. raffal81
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-16 13:08

   Problem w tym, że zwalczymy jedną chorobę a na jej miejsce pojawią się dwie.

   Ludzie w pewnym sensie są sami sobie winni, to zachłanność prowadzi do wielkich tragedii na naszej planecie. Syf brud kiła i mogiłą. Jedni kąpią się w mleku, inni w kałużach.
   Zachłanność żądza pieniądza, mafie farmaceutyczne które uzależniają nas od leków, trują tą całą chemia dając złudne nadzieje na piękne zdrowe życie, rząd który zabrania leczyć się środkami które mogłyby pomóc w wielu chorobach. Ludzie sami sobie zgotowali ten los, niestety.

   Matka natura będzie się mścić powoli nad nami, za to co robimy na i tej planecie.

   Skomentuj

 3. sebastianzola
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-16 16:16

  Każdego z Nas to czeka. Co do życia i śmierci ciekawy motyw jest w serialu Altered Carbon.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!