Na topie

Pendrive naprawczy Windows 10. Jak stworzyć - najprostszy sposób

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Gdy Windows 10 sprawia problemy, rozwiązaniem może być startowy pendrive naprawczy. Oto najprostszy sposób na jego utworzenie

Tworzenie dysku naprawczego i instalacyjnego do Windows 10

AA

Aktualizacja 21.05.2018

W kontekście ostatnich problemów z kwietniową aktualizacją do Windows 10, która może zmusić niektórych użytkowników do reinstalacji Windows, przypominamy nasz poradnik i polecamy już teraz stworzyć sobie taki dysk naprawczy. Kto wie, co jeszcze może wydarzyć się w kolejnych aktualizacjach. 

news z 25-01-2017

Warto stworzyć sobie taki dysk naprawczy w postaci pendrive i trzymać go na wszelki wypadek. Szczególnie jeśli mamy tylko jeden komputer, bo gdy pojawią się problemy, może być już za późno. Tym bardziej, że jest to niewielki koszt, a stworzenie takiego dysku jest banalnie proste.

Naprawczy pendrive pozwoli między innymi rozwiązać problemy zapętleń po nieudanej aktualizacji o numerze 1607. A kto wie, ile jeszcze takich problemowych aktualizacji do Windows 10 czeka nas w przyszłości.

Dysk naprawczy jest bootowalny i będzie zawierać jednocześnie pełną wersje instalacyjną systemu Windows 10, więc może przydać się także na inne okazje. Oprócz tego, że umożliwi zainstalowanie świeżego Windows 10 na czysto sformatowanym dysku, pozwoli również:

  • przywrócić system do określonego punktu przywracania (jeśli korzystamy z tej funkcji)
  • Odzyskać obraz systemu z określonego pliku (jeśli stworzyślimy sobie taki obraz)
  • Naprawić problemy uniemożliwiające załadowanie Windows (z niektórymi problemami autentycznie sobie radzi)
  • Przywrócić poprzednią kompilację Windows - w przypadku problemów po aktualizacji

Jak napisałem w nagłówku, jest to IMHO najprostsza i najlepsza metoda. Istnieje jeszcze kilka metod w samym systemie, lecz nie zawsze działają poprawnie lub umożliwiają tworzenie tylko płyt CD/DVD, jak np: "Utwórz dysk odzyskiwania" (przy wyborze opcji kopii zapasowej plików na niektórych laptopach kończy się błędem "Nie można utworzyć dysku odzyskiwania") oraz "Utwórz dysk naprawy systemu" (tylko na płytach)

Co jest potrzebne

  1. Pendrive o pojemności minimum 4GB, zalecane 8GB (koszt około 15zł)
  2. Plik MediaCreationTool.exe - pobrany z oficjalnej strony Microsoft

Jak stworzyć

...taki dysk najlepiej pokazać na filmie

Odsłon: 80092 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-01-25 08:35

    MS z tego co pamiętam, zaleca minimum 8GB, co by się zgadzało, bo na 4GB nie udało mi się przygotować bootowalnej wersji 1607 - zabrakło miejsca, a użyte miejsce było na poziomie 5.5GB.
    No i trzeba pamiętać, że przygotowanie pendrive na najtańszych modelach może potrwać kilka godzin, niestety...

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-05-22 20:39

      Do tego wcale nie ma gwarancji skukcesu. Wcześniej W10 nie potrafił naprawić się z niektórych problemów z czarnym ekranem. Najlepszy, najszybszy i zawsze skuteczny jest backup partycji, ale wymaga więcej uwagi ze strony użytkownika. Systemowe przywracanie i naprawy są dobre jak posypie się boot sector, czy inny drobiazg. Z niedopracowanymi aktualizacjami już bywa różnie.

      Skomentuj

    2. kamild1996
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-23 07:37

      "zabrakło miejsca, a użyte miejsce było na poziomie 5.5GB"
      5.5GB ma złączony obraz z wersjami systemu 32- i 64-bitowymi. Jeśli wybierzesz sam x86 lub x64, to wtedy obraz jest znacznie mniejszy, nie pamiętam dokładnie ale chyba mieści się na 4GB.
      Ale to w sumie nie problem, skoro nośniki 8GB kosztują dzisiaj grosze :)

      Skomentuj

      1. arnakus
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-05-23 17:04

        Najnowszy 1803 ma objętość 4,28 GB - nie zmieści się na 4 GB.

        Skomentuj

  2. axelbest
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-25 09:37

    @Kenjiro - To prawda. Ostatnio korzystałem z pendrive'a na USB3.0 - pomyślałem sobie.... porty usb3 w lapku mam, w stacjonarce też... będzie szybciej niż przez wifi.... Transfer rzędu 8mb (w zapisie) na pendrive'a Kingstone DataTraveler 100 G3 16gb usb3.0. Rok produkcji tego pendrive'a to gdzieś tak okolice 2015 roku. Ale na szczęście mam jeszcze pendrive'a z 2010 roku Sandisk Cruzer Contour 8gb, który w zapisie ma 28mb/s i to na usb2.0.

    Te nowe pendrive'y dla mas to porażka.
    http://
    To jest dopiero pendrive :)

    Skomentuj

  3. Voyt3c
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-01-25 13:11

    No i fajnie, wiemy już jak utworzyć awaryjnego pendraka z systemem, a teraz zróbcie poradnik jak go użyć, aby:

    - przywrócić system do określonego punktu przywracania
    - odzyskać obraz systemu z określonego pliku
    - naprawić problemy uniemożliwiające załadowanie Windows
    - przywrócić poprzednią kompilację Windows - w przypadku problemów po aktualizacji.

    :)

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-22 22:15

      przecież to wszystko naprawie się praktycznie samo jak już załadujesz narzędzia z tego pendriva.

      Skomentuj

    1. Wojciech Kiełt
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2017-01-25 13:43

      W nagłówku jest napisane "najprostszy sposób", a nie "porady dla specjalistów".
      Nie tylko specjaliści IT chcą wiedzieć jak zrobić sobie taki pednrive. Nie sądzisz?

      Skomentuj

  4. NewUnnamedUser
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-25 13:38

    Jest taki "magiczny" programik o nazwie Yumi... Używam tego rozwiązania od wielu lat. Tworzenie multibootowalnego nośnika zajmuję dosłownie chwilę i można dodawać nie tylko systemy z rodziny Windows. Osobiście oprócz wszystkich, ważnych systemów operacyjnych, mam na nim jeszcze takie programy jak: Hiren's Boot, MemTEst86, Mini XP, Kaspersky Rescue Disk i dziesiątki innych, naprawczo diagnostycznych a to wszystko na jednym nośniku pamięci, odpalane z jednego menu.

    Skomentuj

    1. Wojciech Kiełt
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-01-25 13:46

      Tylko że do stworzenia nośnika naprawczego-instalacyjnego przy użyciu Yumi, nadal potrzebujesz pełnego obrazu systemu.
      Jak niezaawansowanym użytkownikom prosto wytłumaczyć skąd mają go wziąć?

      Skomentuj Historia edycji

      1. NewUnnamedUser
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-01-25 14:03

        Tak, zgadza się. To co napisałem nie było aluzją do tekstu. Po prostu chciałem się podzielić w komentarzu, tym (według mnie) wygodnym rozwiązaniem, które sam stosuję i polecam osobom średnio zaawansowanym... a nawet i wszystkim ;)

        Skomentuj

      2. r_e_s_e_t
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-05-22 20:43

        W10 przechowuje swój obraz, ale pod innym rozszerzeniem. Są darmowe narzędzia do tego.

        Skomentuj

    2. Silver
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-25 15:30

      Próbowałem nie raz. Program spoko tylko nie rozumiem jednej sytuacji - zgrany nim system nie działał. Ten sam obraz zgrany zalecanym przez autora Rufusem bez problemu hula...

      Skomentuj

  5. Marucins
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-25 14:00

    WOW w końcu coś ciekawego coś od siebie.
    Na dziesiątki artykułów przepisywanych bezmyślnie z zagraniczny serwisów mamy coś stworzonego od podstaw i nie jest to kolejna plotka, bzdura o sprzęcie czy ciekawostka.

    Skomentuj

    1. HardCorak
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-23 10:34

      hah ciekawego? do media creation tool nie potrzeba żadnego poradnika... wystarczy patrzeć co pisze na ekranie i klikać dalej...

      w takim poradniku to powinien zostać opisany znacznie bardziej zaawansowny rufus

      Skomentuj Historia edycji

  6. Balrogos
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2017-01-25 15:10

    windowsowi 10 i tak to nie pomoze nadla ma za duzo bledow w tej wersji beta.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-23 10:15

      tak, a zapewne winxp i win7 nie mają błędów i są idealne.

      Skomentuj

  7. dziks
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-05-24 13:41

    Czy moge tego pena stworzyc u kolegi i uzyc na swoim PC, czy sa tam jakies blokady licencyjne lub inne problemy?
    Wasz poradnik sie przyda, bo wlasnie mi sie wysypal PC i chyba to wina Wina10, bo Mint smiga.