Na topie

Piękne animacje z darmowych programów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Kategoria: Oprogramowanie Ciekawostki

Dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem mogą być efekty, jakie można osiągnąć za pomocą darmowego oprogramowania.  Zobaczmy kilkanaście wspaniałych animowanych filmów, które powstały dzięki bezpłatnym aplikacjom i… inwencji ich twórców.

AA

Program to nie wszystko - liczy się talent, cierpliwość, zaangażowanie. Wspominając o drogich płatnych aplikacjach zapominamy często, że nie są one jedynym narzędziem prowadzącym do sukcesu. Bardzo dużo zależy od nas samych, pomysłowości i znajomości tej dziedziny sztuki, którą chcemy wykorzystać do wizualizacji naszych pomysłów. Poniżej możesz zobaczyć, jak wiele da się osiągnąć mając do dyspozycji wyłącznie darmowe oprogramowanie.

GIMP, pełniący rolę "darmowego Adobe Photoshop", Inkscape, który pozwala tworzyć wektorową grafikę nie mniej efektywnie niż CorelDraw lub Adobe Illustrator, czy też ceniony w środowisku komputerowej animacji Blender (kompletne środowisko do modelowania, renderowania i animowania w 3D), to jedne z najbardziej znanych darmowych aplikacji. Jeśli połączymy ich możliwości z talentem grafików i edytorów 3D, osiągniemy niesamowite rezultaty. To jednak nie jedyne darmowe aplikacje przydatne w grafice 3D. Podczas "animowania" przydatne mogą okazać się także poniższe programy:

 • Google SketchUp - w pewnym sensie odpowiednik aplikacji typu CAD, służy do tworzenia modeli budynków i innych elementów architektonicznych
 • Wings 3D - wieloplatformowy program do modelowania 3D
 • MeshLab - jeszcze jedna wieloplatformowa aplikacja do modelowania trójwymiarowych modeli. Aplikacja odczytuje wiele popularnych formatów stosowanych przez komercyjne programy do 3D
 • MakeHuman - program dedykowany tworzeniu modeli postaci ludzkich
 • Sculptris oraz trueSpace to z kolei programy do 3D, które uruchomimy tylko w systemie Windows

Poniżej prezentujemy kilkanaście animacji wideo, które powstały z połączenia talentu artystów i potencjału opisanych tutaj aplikacji. Pierwsze trzy filmy wyszły spod skrzydeł Blender Foundation. O Elephants Dream słyszało zapewne już wielu czytelników. Dziesięciominutowe wideo, opublikowane w 2006 roku po 8 miesiącach pracy, w niczym nie ustępuje najlepszym komercyjnym animowanym produkcjom.

Drugi film, zabawna historia królika, którego do pasji doprowadzała złośliwa wiewiórka, zatytułowano Big Buck Bunny. Ta produkcja opublikowana została w 2008 roku i w tym samym roku nagrodzono ją na festiwalu filmów animowanych w Holandii.

Ostatnia jak dotąd animacja, która wyszła spod rąk osób związanych z Blender Foundation, zatytułowana Sintel, to przejmująca historia osadzona w świecie fantasy. Film, bedący wynikiem 10-miesięcznej pracy pojawił się na YouTube w październiku zeszłego roku.

W Blenderze powstają nie tylko krótkometrażowe produkcje. Świadczy o tym na przykład 80-minutowy animowany argentyński film Plumíferos (Free Birds), którego trailer możecie zobaczyć poniżej.

Wspomniane filmy pokazują dobitnie jak dużym potencjałem dysponuje Blender i towarzyszące mu aplikacje. Dzięki wieloplatformowości omawiane oprogramowanie możemy uruchomić także na Linuksie. Pamiętajmy jednak, że jednej przeszkody nie pokonamy bez nakładów finansowych - konieczności zapewnienia odpowiedniej mocy obliczeniowej. Na szczęście komputery są coraz szybsze i nie trzeba być człowiekiem związanym z Blender Foudation, aby móc tworzyć ciekawe krótkie historyjki. Przykładem są poniższe filmy. Prezentują one różny poziom, ale wszystkie powstały dzięki darmowemu oprogramowaniu.

Historyjka zatytułowana The Cup to animacja zrealizowana w przez sześciu adeptów szkoły animacji z Barcelony za pomocą aplikacji Blender 2.5. Efektem trzymiesięcznej pracy jest historyjka opowiadająca o pulchnym koszykarzu, miłośniku słodyczy i trenerze, który marzy o zdobyciu pucharu. W końcu niedoceniany gracz przypadkiem otrzymuje szansę i niespodziewanie obraca porażkę w sukces... no, prawie sukces.

 

Kolejna animacja to opowieść o przygodach pewnej dziewczynki, pracującej jako tester żywności w laboratorium. Film, przypominający klimatem dzieła studia Pixar, jest efektem pięciu miesięcy pracy.

Kolejna animacja to trójwymiarowa wersja hitowego filmiku South Park. W przeciwieństwie do oryginału, który powstawał w wektorowej aplikacji, ten film zrealizowano w całości w Blenderze w ciągu jednego miesiąca.

Aby stworzyć ciekawie wyglądającą animację, nie trzeba jednak poświęcać całych miesięcy na pracę. Poniższa krótka opowiastka zatutułowana Rainboy opowiada o chłopcu, który chętnie pożyczy parasolkę potrzebującemu. Podczas prac nad filmem, które zajęły jedynie 5 dni, wykorzystano Blender, GIMP oraz Inkscape.

Kolejny film - HapiLoli - to animacja utrzymana w klimacie japońskiego Anime. Realizator korzystał jedynie z aplikacji Blender 2.49b.

Transformation to przykład wykorzystania Blendera do stworzenia animacji będącej prezentacją produktu. Obiekty pokazane w filmie najpierw wymodelowano w aplikacji typu CAD, a potem przeniesiono do Blendera, w którym dodano oświetlenie i zanimowano ruch.

I jeszcze jeden przykład animacji powstałej w Blenderze, która nie jest historią wideo, a ma typowo promocyjny charakter.

Przedostatnia animacja, Pelikone, to reklama fińskiej witryny dedykowanej grom. Również i to wideo zrealizowano za pomocą Blendera.

Ale nie tylko Blender pozwala na kreowanie ciekawych animacji. Oprócz wspomnianych na początku artykułu aplikacji, które są bardzo pomocne przy tworzeniu elementów graficznych dla wideo, warto wspomnieć o Synfig. Ta bazująca na wektorowej grafice aplikacja pozwala również łączyć poszczególne klatki w kompletne animacje, podobnie jak to czynimy w Adobe Flash. Poniższy film - Prologue - zrealizowano całkowicie w Synfig.

Jeśli jesteście zainteresowani innymi dziełami demonstrującymi potęgę Blendera i darmowego oprogramowania, a także poradnikami jak osiągnąć ciekawe efekty, polecamy blog BlenderNation dedykowany animacjom 3D.

Źródło: makeuseof

Polecamy artykuły:    
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

 

Odsłon: 64120 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. wildthink
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-01-26 16:10

  No niezłe niektóre produkcje, szczególnie Sintel. Pisząc o kosztach wspominasz zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Jakich nakładów obliczeniowych wymaga np. zrealizowanie 1 min. filmu?

  Skomentuj

  1. michal_229
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-01-26 20:21

   http://www.sintel.org/development/system-benchmarks/

   W skrócie: na wypasionych maszynach (8 rdzeni serwerowych) przykładowa klatka renderuje się ponad 20min, czyli 1min na 1 maszynie to około 10h. Oczywiście maszyn było więcej ;p

   Skomentuj

   1. wildthink
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-01-26 21:36

    No to w domowym zaciszu brakło by życia na render... Chyba że po sieci znajomi pomogą (cloud computing)

    Skomentuj

    1. fenuks
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2011-01-27 17:21

     Nie znam się na tym za bardzo ale to raczej byłyby obliczenia rozproszone, a nie cloud computing. https://secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Obliczenia_rozproszone

     Skomentuj

 2. TheSpeed
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-01-26 17:12

  Oglądałem Sintel dawno temu i nadal uważam, że jest super :)

  Skomentuj

  1. Lightning
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-01-26 18:10

   Popieram w 100% - ale jego tworzyło nie małe studio studentów.

   Skomentuj

 3. d i l
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-01-27 00:30

  Big Buck - dobre, Disney by się nawet nie powstydził.

  Skomentuj

 4. Evil_Genius
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-01-27 09:41

  GIMP, pełniący rolę "darmowego Adobe Photoshop"

  HAHAHAHA!!! Ale dzisiaj autor ma humor.

  Skomentuj

 5. NomadDemon
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-01-27 10:34

  widziales jakie prace ludzie robili w gimpie? zamknij jadaczke

  Skomentuj

 6. fenuks
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-01-27 17:05

  Na http://www.blender.org/features-gallery/movies/ jest więcej filmików, polecam szczególnie 3-minutowy film "Lighthouse", no i polską "Listę" [http://www.youtube.com/watch?v=hgHYtdM9PME&hd=1], która wygrała w zeszłym roku Suzanne Award.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!