Na topie

Pierwszy miesiąc - od jednej komórki do kijanki 6 minut

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Foto Ciekawostki Tematyka: filmowanie

Jak wyglądają pierwsze godziny, dni i tygodnie zwierzęcego życia. W przypadku zaawansowanych organizmów takich jak człowiek, ale też płazów, bardzo podobnie.

 • Pierwszy miesiąc - od jednej komórki do kijanki 6 minut
A A

Czy wiedzieliście, że pierwsze tygodnie rozwoju zwierząt, niezależnie od tego czy jest to człowiek, ptak czy płaz, przebiegają podobnie? Po kilku tygodniach embrion wygląda bardzo podobnie i dopiero w kolejnych miesiącach rozwoju zaczynają dochodzić do głosu cechy osobnicze, które zakodowane są w DNA. Jak wygląda taki rozwój przez pierwsze cztery tygodnie możemy zobaczyć na poklatkowym filmie, który ukazuje rozwój traszki alpejskiej.

W ciągu sześciu minut w poklatkowym filmie Becoming jego autor Jan van IJken pokazuje jak pojedyncza komórka (zygota) ulega podziałowi i zmienia stoją strukturę (co samo w sobie jest niezwykłe), aż w końcu przybiera formę larwalną (kijanki). Potem rozwój przebiega już inaczej. W tym przypadku kijanka staje się w końcu młodym płazem. W przypadku człowieka dalszy rozwój zarodka przebiega już inaczej, sam w sobie jest tez tematem dyskusyjnym ze względu na brak zgody co do tego kiedy zarodek należy uznać za człowieka. Pozwólmy sobie nie poruszać tego tematu teraz, a podziwiajmy piękno powstawania życia.

Patrząc się na takie filmy, aż trudno wątpić, że zostało to w jakiś sposób zaplanowane. Jak, tego nie wiemy. Staramy się tylko to sobie wytłumaczyć na różne sposoby co nie zawsze idzie nam dobrze.

Źródło: Jan van IJken (janvanijken.com), Vimeo

Odsłon: 19077 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. Radmen
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-02-11 17:51

   hejt ateistów
   3..2..1 xD

   Skomentuj

  2. misiofazi
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-02-11 21:21

   a tam pier...lisz w Spore było tak samo xD

   Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-12 12:29

   dodam że wielu Papieży w przeszłości, oraz wszelcy zarządcy watykańscy poświęcali wiele energii, i wiele istnień ludzkich tylko po to, by zaprzeczać takim faktom jak ewolucja, a także struktura kosmosu, włącznie z prawdziwą budową układu słonecznego.

   dlatego mnie mocno zastanawia takie podejście do tematu.

   Skomentuj

   1. arek11
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-12 15:30

    Nie tyle papieże przecza teorii ewolucji co rachunek prawdopodobieństwa. Każda komorka w ludzkim ciele jest lata świetlne bardzie skomplikowana niż jakiekolwiek dzieło człowieka. Wyobrażasz sobie ewolucyjne powstanie np: silnika elektrycznego?

    Skomentuj

   2. Michał 06
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-12 17:39

    Ja dodam ciekawostkę: że to mnisi mieli największy wpływ na rozwój nauki w średniowieczu ,i religia im w tym nie przeszkadzała bo katolicyzm to jedyna racjonalna religia ,możesz mieć tablecika ,smartfonika ,furę i skórę , wiara nie hamuje tego rozwoju , twoja wiara robi z ciebie światłą wyjątkową i poukładaną istotę bo bez tego będziesz tylko zwierzęciem bez zasad które nie panuje nad popędem seksualnym i zamiast twórczej pracy twoim środkiem utrzymania będzie niepohamowana grabież ,nie będzie marzeń o podbijaniu kosmosu będą za to barbarzyńskie rozmyślenia jak tu zapić zakąsić i pociupciać ,dzisiaj nazywa się to ładnie terminem "samorealizacji jednostki" :D

    Skomentuj

    1. Sander Cohen
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-02-19 10:22

     To zaloz gumke i pochwal sie ksiedzu. Zobaczymy czy dostaniesz kazanie.
     Kazda religia wciska ciemnocie odpowiedzi na trudne pytania w ustandaryzowany sposob bezpieczny tak dla ciemnoty jak i straznikow tej religii i osob naprawde wtajemniczonych.
     Jestem katolikiem ale zaden ksiadz nie bedzie mi nakazywal co mam robic a czego nie. Czesciej kieruje etyka i rozumem, ale nie neguje istnienia czegoś więcej, jakikolwiek by to nazwac i gdziekolwiek sie to znajduje. Inne religie sa tak samo wazne, a w wiekszosci i tak chodzi o to samo tylko inaczej zostalo to nazwane.

     Skomentuj

  4. -zxc-
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-02-12 13:09

   a skąd wiesz, że nie Pani Boga? :) ...chociaż tylko facet może wszystko tak spieprzyć. :]

   Skomentuj

 1. gofish
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-11 21:42

  Przerażające. Obcy atakuje ;-)

  Skomentuj

 2. kosiarz007
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-17 13:02

  Cóż za kontrowersyjny ostatni akapit.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!