Systemy operacyjne

Pliki: Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx

przeczytasz w 3 min.

Fundacja Canonical odpowiedzialna za rozwój systemu Ubuntu poinformowała o całkowitym zakończeniu prac nad jego kolejną odsłoną.

  Pliki:
  

Wydanie 10.04 zostało nazwane kodowo "Lucid Lynx" i jest wydaniem "LTS" - czyli oferującym wydłużone wsparcie techniczne. System został wydany w sześciu wersjach: Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu, Mythbuntu, Ubuntu Studio oraz Xubutnu. Wydania różnią się od siebie zastosowanym środowiskiem graficznym i aplikacjami wchodzącymi w jego skład.

Najnowsza wersja systemu niesie tym razem za sobą dużo spornych zmian, do których można zaliczyć: przeniesienie przycisków do obsługi okien na lewą stronę belki tytułowej, usunięcie z systemu dotychczas standardowo instalowanego "Gimpa" (można go jednak doinstalować z repozytoriom) oraz całkowitą zmianę kolorystyki.

Najważniejsze zmiany w nowej wersji:

  • Dokonano aktualizacji jądra Linuksa do wersji 2.6.32
  • Zaktualizowano środowiska graficzne do wersji: GNOME 2.30, KDE SC 4.4 oraz XFCE 4.6
  • Zaktualizowano GCC do wersji 4.4.3
  • Zaktualizowano Python do wersji 2.6.5
  • Poddano aktualizacji X.org do wersji 1.7.5
  • Zintegrowano w systemie pakiet biurowy OpenOffice.org w wersji 3.2
  • Dodano przeglądarkę internetową Firefox 3.6.3
  • Usprawniono interfejs użytkownika w Centrum Oprogramowania Ubuntu
  • Zaktualizowano komplet aplikacji wchodzących w skład danego środowiska graficznego
  • Dodano okno "MeMenu" które zostało zintegrowane z komunikatorem Empathy, klientem społecznościowym  Gwibber i Ubuntu One
  • Dodano aplikację Rhythmbox
  • Utworzono muzyczny sklep internetowy Ubuntu One Music Store - za pośrednictwem którego można kupić muzykę w wysokiej jakości plikach mp3 i bez zabezpieczeń DRM
  • Dodano aplikacje PiTiVi - edytor wideo oraz Simple Scan - program do szybkiego skanowania
  • Wprowadzono nowy program zarządzający graficznym uruchamianiem systemu
  • Dodano nowy otwarty sterownik graficzny "Nouveau" przeznaczony dla kart graficznych Nvidii.

Dystrybucja jest dostępna w polskiej wersji językowej, oprócz standardowych wydań producent przygotował również 64-bitowe wersje oraz odmiany przeznaczone dla serwerów, netbooków czy też urządzeń wyposażonych w procesory wykonane w architekturze ARM.


Pobierz: Ubuntu 10.04 LTS "Lucid Lynx"

Rozmiar pliku: 700 MB

Źródło: Ubuntu  TechConnect

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Już testuję i co do przycisków do zamykania, minimalizowania to da się przyzwyczaić, ale w Chrome na linuxie przyciski są po prawej i szału można dostać szukając ich raz po lewej, a raz po prawej, do tego Empathy bez możliwości importu kontaktów z GG, trzeba jakiś plugin zainstalować, po której to instalacji, "usunąłem" obsługę YIM i innych protokołów, do tego ciągle się rozłączał z serwerem GG ugh... pozostaje stary dobry Pidgin. Przynajmniej system jako całość stał się jakby bardziej przyjazny i miły dla oka :) Nie udało się skusić Windowsowców do linuxa przyciskami po prawej stronie to próbują skusić Macowców przyciskami po lewej xD
    • avatar
      melomonster
      0
      Ja tą wersję zainstalowałem na "świeżo" czyli formatując partycję i mam mieszane uczucia. W 10.04 nie ma domyślnie menadżera uruchomienia (do ustawiania GRUBa), dociągnąłem go sobie ale okazało się że ma o wiele mniej opcji niż wersja którą miałem wcześniej a menu w którym wybiera się domyślny system nie spełnia swojej roli (mam ustawione tam Vista a i tak uruchamia mi Ubuntu). Przeniesienie przycisków spowrotem na prawą stronę to kwestia przyzwyczajenia lub wpisania 1 linijki w terminalu (google twoim przyjacielem). Trochę też żałuję że wycofano Gimpa, ale w sumie nie jest to program który potrzebny jest każdemu. Co mnie jeszcze negatywnie zaskoczyło to fakt że usunięto z menu kontekstowego terminal - można tą opcję przywrócic grzebiąc w gconf-editorze (google twoim itp). Sytuacja się poprawia wraz z kolejnymi poprawkami. Poza tym trudy stawiania systemu instalowanie kodeków, javy, flashy itp wszystko ręcznie, szkoda że nie ma jakiegoś konfiguratora (jak w polskim remixie 9.10). Z pozytywnych rzeczy to może nieco szybciej się system uruchamia, no i ten Pitivi jest całkiem ok ale był przecież wcześniej w repo.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Minęło już 6 dni od premiery, a testu nie ma ;( ale jest kolejny nieznaczący test radeon vs geforce

        @melamonster
        Ubu zamiast z oficjalnej pobierz od tomaszaD :
        http://stateless.jogger.pl/
        • avatar
          Damian Szymański
          0
          Dla niezdecydowanych, dodałem do newsa filmik Ubuntu review ;)