Na topie

Polak w Internecie - portret z raportu GUS

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowy raport odpowiadający na pytanie o to, co robi w Internecie statystyczny Polak.

 • Polak w Internecie - portret z raportu GUS
A A

Wyszukiwanie informacji i korzystanie z usług komunikacyjnych to najważniejsze kategorie zadań, jakie próbujemy zrealizować, korzystając z Internetu. Tak wynika z raportu „Jak korzystamy z Internetu? 2018” opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, który przebadał Polaków między 16. a 74. rokiem życia. 

Dostęp do Internetu w Polsce 2018

W raporcie odnajdujemy informację, że w 2018 roku dostęp do Internetu miało 84 proc. polskich gospodarstw domowych. Jak wypadamy pod tym względem na tle Europy? Niestety nieco poniżej średniej (wynoszącej 89 proc.). 

Z danych Eurostatu wynika, że najgorzej sytuacja wygląda w Bułgarii (72 proc.), Grecji (76 proc.) i na Litwie (78 proc.), a z drugiej strony mamy Finlandię i Niemcy (po 94 proc.), Wielką Brytanią i Norwegię (po 95 proc.) oraz Holandię (98 proc.).

Internet GUS dostęp dom

Jak przedstawiciele 16 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju tłumaczą brak dostępu do Internetu? Przede wszystkim brakiem potrzeby (66 proc.) i brakiem umiejętności (51 proc.), co tyczy się głównie osób starszych. Dalej znajdują się zaś zbyt wysokie koszty sprzętu i dostępu (ok. 20 proc.).

Do czego Polakowi potrzebny jest Internet?

Najczęściej wykonywaną czynnością przez polskiego internautę jest wyszukiwanie informacji o towarach lub usługach. Później często (szczególnie ten w wieku od 25 do 34 lat) decyduje się na złożenie zamówienia…

Internet GUS zakupy

Wielu z nas korzysta też poczty elektronicznej i serwisów społecznościowych. Zupełnie to nie dziwi – wiele osób i to niezależnie od wieku nie wyobraża sobie tygodnia bez Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa.

Prawie połowa szuka także informacji na temat zdrowia, najpewniej próbując dokonać autodiagnozy i uniknąć wizyty u lekarza (co często nie jest najlepszym pomysłem). 

Internet GUS cele

Jak widać, rośnie w Polsce odsetek osób korzystających z bankowości elektronicznej, publikujących własne treści oraz korzystających z usług administracji publicznej. To ostatnie największym zainteresowaniem cieszy się w województwach śląskim, małopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, pomorskim i podlaskim, najmniejszym zaś w lubuskim, opolskim i podkarpackim.

Internet w (prawie każdej polskiej) firmie

Choć w wielu domach wciąż brakuje dostępu do Internetu, w przedsiębiorstwach jest inaczej. Aż 96 proc. polskich firm (zatrudniających powyżej 9 osób) ma dostęp do sieci, co jest wynikiem na poziomie europejskiej średniej (97 proc.). Najmniejszy odsetek występuje w Grecji i Rumunii (po 86 proc.), a poziom 100 proc. osiągnięty został już w Austrii, Danii, Finlandii, Holandii, Litwie, Luksemburgu i Łotwie.

Internet GUS dostęp firma

Równocześnie jednak zaledwie 14 proc. polskich przedsiębiorców prowadziło w ubiegłym roku sprzedaż przez Internet. To wynik poniżej unijnej średniej (20 proc.) i zdecydowanie poniżej krajów, takich jak Irlandia, Szwecja, Dania czy Belgia (w których odsetek jest nie mniejszy niż 30 proc.).

Internet GUS sprzedaż

A z jakich „social media” korzystają przedsiębiorstwa w Polsce? Najczęściej z serwisów społecznościowych (28,9 proc.), a następnie portali służących do udostępniania multimediów (9,6 proc.) i blogów lub mikroblogów (5 proc.).

Źródło: Główny Urząd Statystyczny, InPlus Media, inf. własna. Foto: fancycrave1/Pixabay, tabelki z raportu GUS

Odsłon: 15437 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. podkrecony
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2019-03-09 11:38

  Czego tu sie mozna bylo spodziewac? Zreszta, u googla w trendach tez sie juz prawdy nie dowiemy niestety. Ostatni raz prawdziwe statystyki podawali z 10 lat temu i nie bali sie napisac ze ludzie szukaja glownie erotyki. ;)

  Skomentuj

 2. owatanka
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2019-03-09 17:00

  Sciamniane statystyki a gdzie p0rnosy?

  Skomentuj

  1. Kamil369
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-14 13:14

   Musiało uciąć górną część obrazka ;-)

   Skomentuj

 3. Kiciulek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-09 23:34

  Czy nie można dać tych wykresów w formie klikalnej? Kliknięcie otwiera kartę/okienko z pełnowymiarową wersją. Niby widać, ale czytanie tego jest mało komfortowe.

  Skomentuj

 4. Balrogos
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-10 21:26

  To co Polacy nagle pornosów nie ogladają ze brak ich w zestawieniu?

  Skomentuj

 5. noizebeat
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-03-12 08:47

  Brak internetu u osób starszych tłumaczony "Brakiem potrzeby korzystania" to zwykła ignorancja i lenistwo. Wiem z własnego otoczenia, są starsze osoby w mojej rodzinie którym się po prostu nie chce nauczyć obsługi komputera i internetu, ciągle powtarzają, że im to do niczego nie potrzebne. Czysta głupota! Poczynając od płatności przez informacje do rozrywki... Do niczego nie potrzebne? Szczyt hipokryzji...

  Skomentuj

  1. Kamil369
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-03-14 13:25

   Potwierdzam, wszyscy seniorzy w rodzinie nawet Ci co ledwie skończyli 70 lat zachowują się jakby nauka sprawiała im ból. Z trudem opanowali jakie klawisze na komórce przycisnąć, żeby zadzwonić, a o sms nawet nie ma mowy.
   Jak tak ma wyglądać starość to ja wolę odejść jak Hemingway.

   Skomentuj

  2. Kamil369
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-14 13:25

   Potwierdzam, wszyscy seniorzy w rodzinie nawet Ci co ledwie skończyli 70 lat zachowują się jakby nauka sprawiała im ból. Z trudem opanowali jakie klawisze na komórce przycisnąć, żeby zadzwonić, a o sms nawet nie ma mowy.
   Jak tak ma wyglądać starość to ja wolę odejść jak Hemingway.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!