Na topie

Polski czip jednak nie powstanie - co dalej z nowymi dowodami?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

Powołane, by utworzyć polski czip konsorcjum POL-PUS złożone z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Instytutu Maszyn Matematycznych, Instytutu Technologii Elektronowej, Grupy WB i Kolegium Jagiellońskiego przestało istnieć.

 • Polski czip jednak nie powstanie - co dalej z nowymi dowodami?
A A

Pod koniec 2016 roku wystartował projekt, którego owocem miał być pierwszy polski czip do wykorzystania w nowoczesnych dowodach osobistych. Okazuje się jednak, że nie dojdzie do realizacji tego celu.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że konsorcjum POL-PUS, które miało doprowadzić do stworzenia „narodowego czipu”, przestało funkcjonować. Nieistniejący już twór nie generował żadnych kosztów, ale też nie stworzył żadnego produktu. Właściwie w ciągu ostatnich miesięcy nie zrobiono nic, by w ogóle przybliżyć się do osiągnięcia celu – konsorcjum istniało, ale tak jakby go nie było.

Jak informuje Dziennik, za wyprodukowanie czipu, który zostanie wykorzystany w dowodach osobistych nowej generacji, odpowiadać będą najprawdopodobniej Niemcy i Holendrzy. Nowe „dyskietki” mają trafić do rąk Polaków w przyszłym roku i oferować znacznie szerszą funkcjonalność, dostosowaną do obecnych czasów pogłębiającej się cyfryzacji. 

Wcześniej nie chciano korzystać z czipów dostarczanych przez zagranicznych producentów z uwagi na obawy o bezpieczeństwo takich rozwiązań. Dlaczego ostatecznie zmieniono zdanie i nie doprowadzono narodowego projektu do finału – na razie nie wiadomo. Nikt nie komentuje sprawy.

Źródło: Dziennik, inf. własna. Ilustracja: Kurious/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3093 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Dragonik
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2018-06-18 10:11

  Nachapał się kto miał się nachapać i do widzenia a czipów nie ma.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-06-18 14:08

   po co nam w ogóle jakiś chip w dowodach osobistych? to jest niepotrzebne. przypominam, anglicy w ogóle nie mają dowodów osobistych, a jak chcą jeździć po terenie UE, wyrabiają sobie paszporty. Irlandczycy to samo.

   Skomentuj

 2. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-06-18 10:41

  Najprostszym wyjaśnieniem jest, że konsorcjum zatrudniło ludzi bez wiedzy i umiejętności w tym zakresie z nadzieją, że "tym razem się uda"; ciśnie się myśl, że to byli krewni i znajomi królika.
  Z drugiej zaś strony znaleźć ludzi znających się na tym temacie bez pięciocyfrowych zarobków trudno, a w budżetówce tyle zarabiają naczelnicy/dyrektorzy (i czasem kierownicy), a nie "zwykły i szeregowy" pracownik.

  Skomentuj

  1. sabaru
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-06-18 15:08

   Masz jakieś dowody czy tylko powtarzasz to co napisali na innych stronach?

   Skomentuj

 3. KENJI512
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2018-06-18 11:37

  No pewnie, niemieckie będą, pewnie z dodatkowymi opcjami inwigilacyjnymi i cenzorskimi ;)

  Skomentuj

 4. Michał 06
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2018-06-18 12:02

  Przypominam że 80% prawa w Polsce to dyrektywy unijne także nie mogło być inaczej, dyskietki będą koloru niebieskiego a napis unia europejska będzie widniał nad słowem rzeczpospolita polska, brakuje jeszcze rewizji granic, ale spokojnie euroentuzjaści wszystko w swoim czasie ;)

  Skomentuj

  1. palmall
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2018-06-18 12:31

   A nie no, oczywiście. Ej kolo, dwa lata mieli żeby się wykazać że można i co? Jeden wielki uj. Spójrz prawdzie w oczy, skoro sami nie jesteśmy w stanie nic sensownego wymyślić to dlaczego nie skorzystać z rozwiązań działających? Bo nie nasze to gorsze? Bo sami zrobimy? No nie, nie zrobimy sami, nie ma sensu wyważać otwartych drzwi i wymyślać koła jeszcze raz. Aaaaale oczywiście nie bo niemieckie bo unijne... co za brednie...

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!