Na topie

Polskie auto elektryczne z ceną 40-50 tys. złotych

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Cena ma być atrakcyjna dla przeciętnego Polaka. To wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami możliwości tego samochodu.

Polskie auto elektryczne z ceną 40-50 tys. złotych

A A

Niedawno poznaliśmy 9 finałowych prac, z których jedna stanie się oficjalnym projektem polskiego samochodu elektrycznego. Skoro wygląd mamy (mniej lub bardziej) odfajkowany, czas na kilka słów o kwestiach technicznych i nie tylko.

Agencja Newseria rozmawiała ostatnio z szefem projektu ElectroMobility Poland, Piotrem Zarembą. Zdradził on kilka istotnych szczegółów na temat polskiego e-samochodu. Potwierdził też (choć szkice wyraźnie na to wskazywały), że będzie to miejskie auto klasy A.

Polski samochód elektryczny nie będzie w stanie prowadzić się sam, ale niewykluczone, że będzie oferował pewne funkcje autonomiczne (np. automatyczne hamowanie w przypadku zagrożenia lub samodzielne parkowanie). Trzeba jednak podkreślić, że jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo.

Auto będzie kierowane do „kowalskiego”, co oznacza, że jego możliwości będą nieco mniejsze, ale mniejsza będzie też jego cena. Konkretnie Zaremba mówi o zasięgu w okolicach 150 kilometrów na jednym ładowaniu oraz cenie w granicach 40-50 tysięcy złotych.

150 km może wydawać się kiepskim wynikiem, ale jeśli rzeczywiście potraktuje się samochód jako pojazd typowo miejski, może wystarczyć, by komfortowo jeździć do i z pracy przez kilka dni. Oczywiście koniecznie trzeba też pomyśleć o miejskich sieciach ładowarek – do 2020 roku ma być 6000 punktów ładowania.

Podsumowując, celem jest stworzenie małego, ekonomicznego auta miejskiego, które będzie w stanie stanowić alternatywę dla drogich pojazdów zagranicznych producentów. Pytanie, czy rzeczywiście klasa A i kiepski (nie ukrywajmy) zasięg to właśnie to, czego szukamy.

Autorzy projektu ElectroMobility Poland chcieliby ruszyć z produkcją seryjną w ciągu kilku najbliższych lat, ale pierwsze gotowe egzemplarze miałyby być gotowe już za kilkanaście miesięcy. Wróżycie temu projektowi sukces czy pozostajecie sceptyczni?

Źródło: Newseria, Business Insider. Foto: ElectroMobility Poland

Odsłon: 5187 Skomentuj newsa
Komentarze

26

Udostępnij
  1. topiq
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-31 14:49

    Bo Kowalski to tylko po mieście do pracy jeździ... Czyli co, drugie auto po za miasto na benzynę lub diesla? Nie po to się wydaje 50 tyś. na auto, żeby jeździć nim tylko po mieście. Od tego jest komunikacja miejska, skuter, rower, albo małe auto na LPG, którym i po za miasto da się wyjechać i to za podobne jak nie mniejsze pieniądze.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-31 15:55

      O tym samym pomyślałem :)

      Skomentuj

    2. rlistek
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2017-07-31 16:43

      Ja wiem, różni ludzie różne potrzeby. Zgaduję, że są ludzie, którzy np. nie założyli jeszcze rodziny i głównie gdzie się poruszają to wyłącznie po mieście i nie chce im się taszczyć tramwajami, a na bardzo okazyjne wyjazdy gdzieś dalej zawsze są pociągi / autobusy / samoloty. Nie twierdzę, że taki samochód to super rozwiązanie, ale że być może ktoś nim zainteresowany się znajdzie. Oczywiście, że lepiej było by zrobić full wypas Teslę co się sama kieruje i jeszcze z ładowaniem za darmo, tylko za te 50k trochę cieżko chyba było by to osiągnąć. Ja tam nigdy nie jestem przeciw wprowadzaniu czegoś na rynek, bo nawet jeśli nie jest to najlepszym dostępnym rozwiązaniem dla większości ludzi, może się znaleźć ktoś, dla kogo będzie to idealne.

      Skomentuj Historia edycji

      1. topiq
        Oceń komentarz:

        -8    

        Opublikowano: 2017-07-31 17:48

        To wtedy nie dla "Kowalskiego" tylko dla przedstawicieli handlowych. Raczej wątpię by jakiś młody człowiek na dorobku leciał kupować elektryka za 50k, w imię czego? Ekologii? Dorośniesz, zrozumiesz. Pozdrówka.

        Skomentuj

        1. Baltazar
          Oceń komentarz:

          6    

          Opublikowano: 2017-08-01 06:42

          Sam tego nie rozumiesz. Mam 30km do pracy i moge ładować samochód w garażu przez noc. Pod względem finansowym jestem właśnie takim Kowalskim więc takie auto jest atrakcyjne dla mnie pod względem ceny/zasięgu. Czy będzie ładne i dobrze wyposażone to inna kwestia ale przestań bredzić , że nie ma rynku na takie auta.

          Skomentuj

    3. mesjan
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-07-31 18:04

      Koszty jazdy małym autem z lpg są ponad 20 krotnie większe od małego auta elektrycznego. Po za tym ceny małych aut to około 36 tyś za podstawowy model przy 40 tyś za podstawowego elektryka to mała różnica. Ciekaw jestem tylko reakcji rządu w przypadku gdyby elektryczne auta stanowiły większość a zarobki z tytułu akcyzy na paliwo spadły, akcyza na prąd?

      Skomentuj Historia edycji

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-08-02 12:01

        nasz rząd już bezczynnie przygla się świetnej jakości polskiemu grafenowi który ....... upada. jak wepchną łapy do polskiego melexa, to przedsięwzięcie też prawdopodobnie zdechnie.

        Skomentuj

    4. michal_mat
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-31 19:30

      No oczywiście, bo w większych miastach to wcale nie ma rodzin z dwoma samochodami, gdzie ten mniejszy i tańszy kosztuje ok. 50tyś. Byle Polo czy Clio w drugiej w kolejności wersji tyle kosztuje. A zdecydowanie droższych 500 czy jeszcze droższych Mini też trochę jest.
      Poza tym patrząc na projekty - to jest tylko do miasta. Nie odpali, bo nikt w 3 lata 6000 punktów do ładowania nie zrobi

      Skomentuj Historia edycji

  2. david_89
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-31 14:50

    Jeśli to ma być samochód składający się z kół i 2 siedzeń to faktycznie za tą cenę da się. Ale nie oszukujmy się. Nie tego oczekuje nawet ten "kowalski" w dzisiejszych czasach... Będzie to taka dacia logan w wersji elektrycznej...porazka

    Skomentuj

  3. topiq
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-07-31 14:55

    Patrząc na koncepty na konkurs, to właśnie coś w tym stylu jak auta Smart. 2 siedzenia + bagażnik na damską torebkę, małą...

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-07-31 15:56

      Nie wiem kto to kupi, ale pewnie ktoś się znajdzie :P W każdym razie jakoś na ulicach miast nie widać żadnych smartów, więc po co się w to pakować?

      Skomentuj

      1. topiq
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-07-31 17:49

        W moim mieście widziałem jednego, chyba pielęgniarka środowiskowa tym do ludzi dojeżdżała.

        Skomentuj

  4. roman106
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-07-31 15:38

    Jako drugie auto w rodzinie na dojazd do pracy i zakupy nic więcej nie trzeba. Jestem za :-D

    Skomentuj

  5. Yamaraj6
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-31 16:11

    Zakładam, że auto nie wyjdzie przed 2020 rokiem, a auto nieautonomiczne po 2020 może nie przejść. Już nie mówiąc o tym, że jeżeli auto będzie 2 osobowe to już w ogóle nie ma sensu.

    Skomentuj

  6. ECRYGIGS
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-07-31 16:17

    Takie auto nie wszędzie się nada dlatego jednak wolał bym auto hybrydowe i cena minimalnie wyższa od tego.

    Skomentuj Historia edycji

  7. jacy4
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-31 16:38

    Prędzej tesla zrobi coś sensownego za podobną cenę, on przynajmniej wie że zasięgi typu 100-200km to śmiech na sali.

    Skomentuj

    1. Silver
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-02 09:18

      Tesla od lat nie żyje. Musk na innych rzeczach się koncentruje, skoro jest sprzedaż Tesli. A samochody elektryczne z zasięgiem 500km były już w latach 90.

      Skomentuj Historia edycji

  8. Artik
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-07-31 16:54

    Hahahaaa 40-50tys. maluch bez wyposażenia ale (i tu uwaga wielkie i modne słowo) ELEKTRYCZNE.

    Po co to Kowalskiemu? Gdzie to ładować na blokowiskach bo nie każda rodzina ma dom.
    200-300 aut na moim blokowisku. Jednych uważam za mistrzów parkowania. Nie widzę jak połowa tych aut w jednym czasie było podłączonych do ładowania. Brak infrastruktury w takich miejscach i nie da się nic zrobić.

    Kowalskiego nie stać otrzymywać kilku samochodów a nawet dwóch. Więc czym na wczasy lub daleką podróż bo 150km nic.
    Kowalskiego nie stać na zwykły sprowadzany samochód w najpopularniejszym przedziale cenowym czyli 15-25tys. a jak go już kupi to tak by zapakować całą rodzinę i dba o niego ile może bo wie że ciężko mu będzie kupić następny.
    Wiec niech nie pier..lą o elektrycznym samochodzie dla Kowalskiego.

    Skomentuj Historia edycji

  9. Barubar24
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-31 17:05

    Ile z tych 150 km zostaje w zimie i jaka będzie żywotność baterii i ich cena?.

    Skomentuj

  10. ElFi_
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-07-31 17:30

    Najlepiej niech od razu zbudują rakietę zdolną polecieć na księżyc. Ludzie, od czegoś trzeba zacząć, może się to rozwinie i po jakimś czasie mielibyśmy swoją fabrykę elektrycznych samochodów. Zamiast wspierać takie projekty to każdy tylko psioczy a potem...nie mamy własnego przemysłu.

    Skomentuj

    1. Artik
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-07-31 17:40

      Po pierwsze rozmawiamy o przeciętnym Kowalskim, po drugie wyrobienie dobrego zdania o marce trwa dziesiątki lat.

      Skomentuj

    2. qLmasakra
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-31 17:46

      Może lepiej zacząć od wodoru a nie pchać się w baterie bez technologii na nie.

      Skomentuj

      1. Baltazar
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-08-01 06:21

        Silnik na wodór to ciągle silnik spalinowy, wydzielajacy ogromne ilosci ciepla jako STRATĘ. Jesli dobrze pamiętam ma obecnie jeszcze mniejszą sprawność niż benzyna/diesel. Po co się w to pchać?

        Skomentuj

  11. franiux
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-31 17:43

    Kasa w błoto jak wszystko co wychodzi od tego nierządu łącznie z +500 z których nie ma dzieci, za to są wycieczki zagraniczne, używki i używane passeratti zza zachodniej granicy.
    Za 50K Mogę kupić 100x lepsze auto którym dojadę wszędzie bez zatrzymywania się co 100km na 8h ładowania.

    Skomentuj

    1. Fiona
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-01 06:30

      Rozumiem iż jesteś impotentem, stąd ta konsternacja programem 500+ ??? Ew. nie lubisz kobiet.

      Bo widzisz ja beneficjentką tego programu nie jestem, ale taki program jest w praktycznie każdym państwie UE.

      I jeśli mam być szczera wolę żeby z moich podatków pieniążki szły na 500+ i polskie dzieci - bo bezczelnie kłamiesz jeśli chodzi o przyrost urodzeń.
      Niż na śniadych panów z krajów arabskich którzy w wolnych chwilach między odbieraniem zasiłków będą biegać po mieście szukając ofiary do gwałtu...

      Pomysł auta elektryczne to niestety kolejny szalony pomysl tego rządu...
      Jeśli już Polska powinna kupić licencję na jakieś autko miejskie, odtworzyć jedną fabrykę i produkować taki pojazd.

      Jest rynek na polskie auta, np. policja, administracja, taksówki, itd. Niestety polityka byłego rządu iż Polska jest już tylko teoretyczna się mści...
      Ale to otwiera kolejną wojnę z Niemcami, kolejną wojnę ekonomiczną...

      Co nie zmienia faktu iż obecny rząd jest wcale nie lepszy, po prostu trawi go inna choroba....

      Skomentuj

  12. albi37
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-01 11:12

    A ja przewiduję, że niewiele tego wyjdzie. Państwo wyda setki milionów, wyprodukują kilka prototypów i po kilku latach się skończy.
    Żenujący program pokroju elektrowni jądrowej - przez X lat zarząd brał pieniądze, setki milionów idą na ten projekt rocznie, a już wiadomo, że żadnej elektrowni nie zbudują.