Na topie

Praca zdalna zyskuje na znaczeniu

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Lifestyle i biznes Praca

Rośnie liczba ofert pracy zdalnej, a przy okazji zwiększa się ich różnorodność – tak wynika z analiz FlexJobs i raportu CNBC.

 • Praca zdalna zyskuje na znaczeniu
A A

Dynamicznie rozbudowywana infrastruktura sieciowa i malejące koszty dostępu do odpowiedniej mocy obliczeniowej, ale też same preferencje pracowników to podstawowe przyczyny popularyzacji pracy zdalnej. Jak możemy przeczytać w najnowszym raporcie CNBC, zwiększa się nie tylko liczba ofert, ale też ich różnorodność.

Jaka praca zdalna? W IT i nie tylko

Wśród ofert nadal dominują stanowiska, które są związane z branżą IT, a na dwóch kolejnych miejscach plasują się: grafika oraz copywriting. Analiza specjalistów z FlexJobs pokazuje jednak, że pracownicy zdalni są również coraz częściej poszukiwani w takich branżach jak finanse, ubezpieczenia, opieka medyczna, marketing czy nieruchomości. 

Praca zdalna laptop

Wśród najlepiej płatnych (w Stanach Zjednoczonych) stanowisk zdalnych znajdują się: psychiatra, dyrektor medyczny, analityk aktuarialny, starszy analityk biznesowy czy starszy menedżer produktu. Jeśli zaś chodzi o IT, to podium przedstawia się następująco: data scientist, inżynier oprogramowania oraz architekt UX. 

FlexJobs podaje, że liczba ofert z kategorii STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) powiększyła się w ciągu ostatniego roku o połowę. O 50 proc. wzrosła też liczba propozycji pracy zdalnej dla programistów w Polsce, jak podaje Piotr Nowosielski z serwisu Just Join IT.

Praca zdalna – plusy i minusy

Korzyści płynących z pracy zdalnej jest bardzo wiele. To między innymi większy komfort (wynikający z faktu, że jest się u siebie) czy też brak konieczności marnowania pieniędzy i czasu na dojazdy do i z miejsca pracy (a to też oznacza więcej czasu dla rodziny i szansę na odnalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym). Znika też problem monotonii, bo obowiązkom zawodowym oddawać można się w domu, w kawiarni czy w pociągu. Otworem staje również współpraca z wieloma zleceniodawcami i korzystanie z ofert zagranicznych. Pracodawca zaś może zaoszczędzić – choćby na biurach i biurkach, a także zyskać dostęp do specjalistów z odległych zakątków kraju czy świata. 

Praca zdalna łóżko

Oczywiście są też minusy. Należy przede wszystkim wspomnieć o konieczności ponoszenia kosztów związanych z zapewnieniem sobie dostępu do odpowiedniego sprzętu, a następnie jego utrzymania. Pracownik zdalny sam też musi zadbać o ergonomię środowiska pracy oraz wykazywać się samodyscypliną na wysokim poziomie. W domu dzielonym z wieloma osobami (a szczególnie dziećmi) trudniej jest też o skupienie. Dodatkowo (przynajmniej do pewnego stopnia) traci się kontakt ze współpracownikami, co może negatywnie wpływać na atmosferę w pracy. Pracodawca natomiast ma mniejszą kontrolę nad „swoimi ludźmi”. 

Źródło: CNBC, InPlus Media, inf. własna. Foto: Pexels/Pixabay

Odsłon: 8888 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Irrlicht
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-03-15 18:58

  Samodyscyplina własna to mniejsza część problemu. Domownicy (zwłaszcza małoletni) raczej wykazują skłonność do korzystania z elastyczności, niż poszanowanie dyscypliny. Plus przypadki "Synuś, dziś jesteś w domu, to wpadłam pogadać. Zrobisz kawkę?".

  Skomentuj

 2. brigthmight
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-16 07:30

  Praca zdalna to patologia jesli jest wykonywana z domu. Ludzie czesto ja traktuja jak urlop. Samodyscyplina jak ktos ma w domu rodzine i dzieci to zart. Przynoszenie pracy do domu to tez pomylka, chyba ze ktos ma osobne pomieszczenie do pracy. Dom powinien kojarzyc sie z wypoczynkiem, a nie praca. Zaciera sie granica miedzy praca a domem.

  Skomentuj

  1. tarzinio
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-18 11:01

   Widać, że nie wiesz jak się świt zmienia. Nie dom, a niektóre rzeczy powinny sie kojarzyć z wypoczynkiem. Człowiek musi potrafić się przystosować, no ale niektórzy nie umieją. Ja w domu mam masę pracy, a jednak mam miejsca w których odpoczywam i żyję i jest mi dobrze. Czasami wleci jakieś zlecenie i robię w domu. Dla mnie biurko kojarzy się zarówno z praca i odpoczynkiem od pracy i nie mam z tym problemów, To wszystko zaleczy od człowieka.

   Skomentuj

 3. leto1987
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-16 10:09

  Jeżeli pracownik jest na umowie o pracę, to pracodawca powinien mu zapewnić sprzęt i oprogramowanie, stanowisko pracy internet.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!