Na topie

Zamiana biegunów magnetycznych Ziemi - może być dużo szybsza niż dotychczas sądzono

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: astronomia Eksploracja kosmosu

Nie tylko globalne konflikty na Ziemi, spadające na nią ogromne asteroidy stanowią zagrożenie dla ludzkości, z którym prawie na pewno musimy się liczyć. Niebezpieczne byłoby też szybkie przebiegunowanie Ziemi.

 • Zamiana biegunów magnetycznych Ziemi - może być dużo szybsza niż dotychczas sądzono
A A

Magnetyzm to zjawiska fizyczne, dzięki którym możliwe jest istnienie naszej cywilizacji w obecnej postaci. Efekty magnetyczne wykorzystują głośniki, talerzowe dyski twarde, czujniki uprzyjemniające nam zycie, a także urządzenia, które pomagają diagnozować chorych. Wyliczać można jeszcze długo, ale w tej wyliczance nie można zapomnieć o naszej Ziemi. Która jest na swój sposób wielkim magnesem. I to właśnie o jej polu magnetycznym opowiemy sobie dziś nieco więcej.

Dobrze nam znane fakty i jeden, o którym może nie wiecie

Ziemia ma pole magnetyczne. Bieguny tego pola w dość dużym przybliżeniu pokrywają się z biegunami wyznaczonymi przez oś obrotu Ziemi. Igła magnesu ustawia się zwykle wzdłuż linii pola magnetycznego i wskazuje biegun magnetyczny. Pole magnetyczne chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania dobiegającego od Słońca. To ono wraz z odpowiednim położeniem względem Słońca w dużym stopniu decyduje o tym, że Ziemia jest tak atrakcyjna dla mieszkańców.

O istnieniu pola magnetycznego możemy się przekonać obserwując zorze polarne. Niektóre zwierzęta, na przykład gołębie, wykorzystują ziemskie pole magnetyczne do orientacji w przestrzeni. To tylko niektóre z faktów, które są lub powinny być nam dobrze znane.

Pole magnetyczne Ziemia i Mars
Ziemskie pole magnetyczne i szczątkowe pole magnetyczne Marsa

A czy wiecie, że położenie biegunów magnetycznych może się zmieniać? I to nie chodzi o powolne dryfowanie ich położenia, nawet do pozycji o 45 stopni odchylonej od normalnego położenia, ale szybką w skali geologicznej zmianę, która przypomina natychmiastowe przełączenie się.

Północny biegun magnetyczny staje się wtedy południowym, a południowy północnym. Takie obrócenie magnesu sztabkowego, którym przybliżamy pole magnetyczne Ziemi może mieć dla nas poważne konsekwencje. Kluczowy jest moment jego obracania, bo wtedy wspomniane przybliżenie zawodzi. Gdy magnes zostanie obrócony wracamy do sytuacji prawie wyjściowej - jedynie kierunki linii pola się zmienią.

Dlaczego przebiegunowanie jest tak kłopotliwe

Zakłócenie ziemskiego pola magnetycznego, co ma miejsce w czasie przebiegunowywania wpływa nie tyle na ludzki organizm (ten według naszej wiedzy skutecznie chroni atmosfera), a przede wszystkim na wytwory naszej cywilizacji. Oczywiście nie ma powodu by dramatyzować, ale lepiej brać pod uwagę ewentualnie niekorzystny rozwój spraw. Choćby nawet tylko rozmyślając o przyszłości ludzkości.

Niewidzialny płaszcz, który chroni Ziemię

Wspomnianymi wytworami są jak się spodziewacie wszelkie maszyny, urządzenia i infrastruktura, która funkcjonuje dzięki elektryczności i falom elektromagnetycznym. Dzisiejsze burze słoneczne już potrafią być solidnym zakłóceniem dla wokółziemskich satelitów, mogą doprowadzić do powstania prądów i wyładowań niszczących cenną elektronikę, bez której coraz trudniej nam wyobrazić sobie życie. Zakłócają światowy transport energii i komunikację radiową.

Przebiegunowanie może być bardzo szybkim procesem

Na razie mimo policzalnych finasowo strat związanych z burzami słonecznymi (najbardziej znana w ostatnich czasach miała miejsce 13 marca 1989 roku), aktywność naszej dziennej gwiazdy nie doprowadziła do globalnego chaosu. To dobry znak.

Wróćmy jednak do przebiegunowania. Okazuje się, że ten proces, który wcześniej uważano za powolny w skali życia ludzkiego, bo trwający nawet wiele tysięcy lat, może być znacznie szybszy. Jedno z zarejestrowanych w osadach geologicznych zjawisk, które udało się odkryć zespołowi chińskich naukowców, trwało co najwyżej 200 lat.

Mówiąc prościej, zamiana bieguna północnego na południowy była wtedy prawie skokowa, a z perspektywy życia ludzkiego całkiem szybka. Gdyby tak gwałtowny proces miał miejsce dziś, byłby katastrofalny w skutkach.

Pole magnetyczne Ziemi w trakcie przebiegunowania

Zmiana biegunowości Ziemi wiąże się z zaburzeniem praktycznej prostoty obecnego pola (dipolowe). Nie jesteśmy w 100% pewni jak będzie taki proces wyglądał. Niektóre modele wskazują, że pole stanie się skomplikowane z licznymi chaotycznie rozrzuconymi parami biegunów magnetycznych - dziś dominuje jedna para, reszta to zaniedbywalne pola wyższych rzędów.

Słońce i jego pole magnetyczne
Słońce i linie jego pola magnetycznego (ilustracja) - tak chaotyczne może być pole Ziemi w trakcie zamiany miejscami biegunów

Zaburzenie pola magnetycznego wystawia powierzchnię Ziemi w większym stopniu na wpływ wiatru słonecznego i dopóki proces się nie zakończy jesteśmy w poważnych tarapatach. Na razie możemy myśleć o tym wydarzeniu w kategoriach prewencyjnych.

NASA pole magnetyczne eksperyment
W 1966 roku NASA przeprowadziło eksperyment w komorze próżniowej, który mial odwzorować wygląd pola magnetycznego Ziemi - udało się. Dziś symulacje wykonuje się na komputerach.

Z badań geologicznych (kierunek linii pola zostaje zamrożony w zawierających namagnesowane minerały osadach gdy te się konsolidują/stygną) można wywnioskować, że Ziemia przemagnesowywała się już niejednokrotnie w swojej historii. Były okresy spokojne, ale też takie, w których zmiana biegunowości miała miejsce stosunkowo często. Pole magnetyczne Ziemi istnieje od co najmniej 3,45 miliarda lat, odkąd notujemy powolny, ale konsekwentny rozwój form życia na Ziemi. Dziś badania prowadzone są precyzyjniej niż kiedyś, stąd też dokładniejsze szacunki skali czasowej w jakiej przemagnesowanie może nastąpić.

W zasadzie nie jesteśmy gotowi

Dziś nie jesteśmy przygotowani nawet na poważną burzę słoneczną. Te których doświadczamy nie są słabe, ale tak silne zjawiska jak to z 1859 roku (tzw. zdarzenie Carringtona) mogłyby poważnie zakłócić porządek obecnego świata. Szczęśliwie mamy czas by się przygotować, ale też nie możemy zakładać, że jest go nieskończenie wiele.

Zorza polarna nad Antarktydą widziana z Kosmosu
Zorza polarna - spektakularny dowód na istnienie pola magnetycznego Ziemi

W końcu takie przebiegunowanie może nastąpić, a historia geologiczna Ziemi wskazuje, że już najwyższy czas. Tę hipotezę wspierają obecne obserwacje słabnącego pola magnetycznego Ziemi i rosnące oscylacje położenia biegunów.

Zarazem też nie wiemy, czy doświadczymy zjawiska gwałtownego trwającego dziesiątki czy setki lat, czy czeka nas bardziej powszechny proces w skali tysiącleci, czy też może będzie to jedynie chwilowe osłabienie pola niewiążące się z kompletnym przemagnesowaniem.

Bez paniki, ale im więcej tajemnic rozwiążemy tym lepiej

Skoro nie wiemy dokładnie co dzieje się z ziemskim polem magnetycznym w okresie przejściowym to i podjęcie działań zapobiegawczych jest trudne. Dlatego szanujmy naukowców spokojnie opracowujących sobie modele w zaciszu pracowni, które potem liczą na superkomputerach, jako wskazówkę wykorzystując obserwacje Słońca (de facto bardzo aktywnego magnetycznie).

Satelity Swarm

Doceńmy pracę satelitów Swarm, które wysłała na orbitę ESA by analizowały zmiany i rozkład pola magnetycznego na Ziemi, pomagały wyjaśnić anomalie w pracy elektroniki, wcześniej nieznane zjawiska geofizyczne, a także zgłębiały tajemnice powstawania pola magnetycznego we wnętrzu Ziemi.

Ta praca może nie jest istotna dziś dla zwykłego obywatela, nie ma wpływu na jakość zdjęć z najnowszego smartfona, ale na pewno się przyda. Straszna byłaby bowiem sytuacja, w której zawiodłyby nas wszystkie elektroniczne sprzęty. Owszem, bez elektroniki można ułożyć sobie życie, ba nawet poprawić samopoczucie, ale w skali globalnej wymagałoby to ogromnych zmian w istniejącym porządku społecznym. Pojedyncze grupy ludzi mogą żyć odizolowane od wytwórów cywilizacji, cała cywilizacja ma dziś już za dużo do stracenia.

Źródło: inf. własna, fot: ESA, NASA

Odsłon: 9600 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
 1. darioz007
  Oceń komentarz:

  -29    

  Opublikowano: 2018-08-26 10:11

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  I znowu straszenie przez pseudo ''naukofcow'', ekoterrorystow o katastrofie ktora czeka ziemie!
  Straszenie w celu dalszego pasozytniczego dojenia spoleczenstwa z kasy! Hajs musi sie przeciez zgadzac!

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-08-26 12:25

   To nie jest straszenie a fakt , przebiegunowanie ziemi zdarza sie srednio co 40 tysiecy lat plus minus kilka tysiecy , podczas przebiegunowania nic sie nie wydarzy elektronika uzytkowa jest niezalezna od pola magnetycznego ziemi.
   Sensory oparte na komasach moga miec problem ale nie musza.

   Skomentuj

   1. MrAve
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-26 19:45

    Obejrzałem dużo dokumentów o tej tematyce. Zakładają ogromne zmiany, głównie dla fauny, ale i nie tylko...

    Oglądałem też powiązane dokumenty o tym, że mimo, iż zakładamy, że takie wydarzenia miały miejsce w przeszłości, nie ma żadnych potwierdzeń, że faktycznie do tego doszło. To są tylko nasze domniemania i podciąganie pod tę hipotezę różnych badań. Polecam zagłębić się w temat.

    Skomentuj

    1. gormar
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-08-26 21:05

     Dałem Ci plusa, ale przed doczytaniem do końca :(.
     Dowody na przebiegunowanie są w postaci skał magmowych, w których cząstki magnetyczne zastygły wskazując dawny kierunek pola magnetycznego.

     Skomentuj

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-28 13:02

    brak pola magnetycznego podczas przebiegunowania, oznacza ogromny wpływ na ziemię byle powiewu wiatru ze słońca. dla elektroniki ma to małe znaczenie, bo zawsze można to opakować przewodzącą folią.

    problem dotyczy głównie energetyki, gdzie mamy bardzo długie przewody do transmitowania energii elektrycznej w skali globalnej. i niestety na tych przewodach odłożą się ogromne przepięcia, spowodowane przez pole magnetyczne słonecznych podmuchów, co może nas skutecznie odciąć od energii elektrycznej której tak bardzo potrzebujemy, bo się od niej uzależniliśmy.

    problemem są też elektrownie atomowe, których czas uruchomienia i wstrzymania jest bardzo długi. taka elektrownia odcięta od odbioru musi wytracić energię na miejscu w jakikolwiek sposób, bo nagle się nie zatrzyma.

    tak więc na samej elektronice bym się nie skupiał, bo to mały pryszcz. tak naprawdę wystarczy ekranowanie. prawdziwym problemem jest energetyka.

    Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-08-28 12:50

   naukowcy też straszą globalnym ociepleniem, które ponoć jest bzdurą. jednak fakty są takie, że na naszych oczach zasięg lodu jest coraz mniejszy.
   faktem są też słabe zimy. kiedyś jak była zima, to po prostu była. teraz zima bardziej przypomina późną jesień, a śnieg jest czymś ekstra. jak leży przez miesiąc, to jest wielkie święto narodowe.

   Proponuję ci eksperyment. zmieszaj 1:1 lód z wodą, w metalowym kubku lub garnku, trochę pomieszaj. włóż do mieszanki termomentr, zmierz temperaturę. nastaw malutki ogień na kuchence, i .... podgrzewaj. mierz temperaturę. i co? topi się lód? a temperatura wzrosła? no jakoś chyba nie bardzo, aż cały lód się stopi i dopiero wtedy się zaczyna.

   podpowiem, zapasu lodu na ziemi nie ma wiele, a wg. twojej idei straszenia, niedźwiedzie polarne wymierają bez powodu. poczytaj może trochę o tym.

   Skomentuj

 2. Mkomp
  Oceń komentarz:

  -17    

  Opublikowano: 2018-08-26 10:13

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  To nie wszystkie zagrożenia dla ludzkości - jeszcze atak ufo, oziębienie, ocieplenie, chemtrails, wyginięcie pszczół, reset walutowy itp

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   12    

   Opublikowano: 2018-08-26 10:43

   Globalne ocieplenie i masowe wymieranie pszczół (innych owadów również) są faktem, a reszta... cóż, nawet nie warto strzępić języka na bzdury...

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -13    

    Opublikowano: 2018-08-26 12:45

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Masowe ginięcie pszczół? heh, nie wystepuje.
    Mówisz o CCD które to u nas w kraju występuje jako masowe ginięcie pszczół a chodzi tu o pszczołę miodną i zjawisko gdzie cała kolonia lub duża jej część nagle ginie.
    TO zjawisko obserwuje się od prawie 100 lat co nie oznacza ze wcześniej nie występowało.
    Wsród dzikich pszczół badań się nie prowadzi. Także badania w zamkniętych warunkach znacznie różnią się od tych które przeprowadzono na wolno zyjących pszczołach miodnych i nie sa jednoznaczne.

    Skomentuj

    1. gormar
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-08-26 21:08

     Wymieranie, czy też migracja całych rodzin pszczelich jak najbardziej zdarzało się zawsze. Problem jest częstotliwość tego zjawiska i powiązanie go ze stosowaniem środków ochrony roślin (chodzi o konkretny typ, ale nie pamiętam nazwy).

     Skomentuj

     1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-08-26 21:57

      nie nie nie, nie to jest problemem tylko wystepuje on gdzies indziej.
      Poi pierwsze to ludzie znacznie więcej hodują pszczół i to jest fakt.
      Po drugie jest obecnie dość głosno o CCD i to głównie w USA bo są firmy które mają mobilne ule i za kupe kasy wożą je by zapylały rolnikom pola.
      Rolnicy jak mają słabsze plony to nagle usłyszeli że jest takie cos jak CCD i chętnie korzystają z takich usług. Póki żelazo gorące to trzeba kuć.

      Jeśli zas chodzi o srodku ochrony roslin - badania są bardzo mało jednoznaczne choc prowadzone od ponad dekady - czesc z nich wykazuje że w naturalnym srodowisku pszczoły potrafią zebrać więcej miodu i zrobić więcej zapasów tam gdzie pola są pryskane, niż tam gdzie nie były pryskane.
      Tak wiec do końca nie wiadomo jak to jest bo w srodowisku naturalnym jest to niezwykle trudne do obserwacji, ale jak najbardziej mowi sie ze pestycydy wpływają na pszczoły miodne (badania robi się tylko na pszczołach miodnych a to mały procent występujących na swiecie pszczół).

      Tak wiec nie ma na bank żadnego powodu do paniki.

      Obecnie jest moda na ule w miastach - na dachach wysokich budynków stawia się ule. Czesc z nich zostaje opuszczona przez cały rój (no prawie cały bo trutnie znajduje się martwe) i wtedy mówi się o CCD ale CCD nie oznacza masowego padania pszczół lecz zostało tak przetłumaczone na j.polski.

      https://www.bankier.pl/wiadomosc/Trzy-czwarte-Polakow-wierzy-w-mit-ze-pszczoly-masowo-wymieraja-7518907.html

      Warto poczytać troche na temat tych owadów by później nie gadac głupot.

      Skomentuj

     2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-08-26 22:04

      "Wśród pszczół wyróżnia się szczególny zespół chorobowy, nazywany zapaścią kolonii pszczelej (ang. CCD – colony collapse disorder), a po polsku myląco określany zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej. Rozumienie zjawiska wymierania pszczół utrudnione jest przede wszystkim przez niejasny termin w naszym języku. Jest to bowiem zaburzenie dotyczące danej rodziny pszczół, nie odnoszące się do ogółu populacji czy gatunku, które miałyby masowo ginąć w różnych częściach Europy czy świata. Dlatego lepiej mówić o „kolonii pszczelej”, nie o „ginięciu pszczoły miodnej”. "

      https://www.totylkoteoria.pl/2018/06/wymieranie-pszczol.html

      Skomentuj

  2. Vassago
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-08-26 11:42

   O UFO się nie martw, Jeff Goldblum wciąż żyje, damy im radę ;)

   Skomentuj

 3. tazik21
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-08-26 10:36

  jak dobrze że mamy kapitana planetę https://www.youtube.com/watch?v=OiYjTb3opAA

  Skomentuj

 4. CaptainPlanet
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-08-26 11:01

  Jak to dobrze że mnie macie dziękuje tazik21 za miłe słowa.

  Skomentuj Historia edycji

 5. Snake73
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-08-26 23:35

  A co na to kuria?

  Skomentuj

  1. TheMaverickMX
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-08-27 13:03

   Deus vult

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!