Na topie

Przeglądarka Maxthon śledzi użytkowników

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Analiza techniczna wykazała, że przeglądarka Maxthon na bieżąco wysyła dane o swoich użytkownikach na serwery w Chinach.

  • Przeglądarka Maxthon śledzi użytkowników
A A

Przeglądarka Maxthon, choć nie należy do czołówki, wciąż może pochwalić się całkiem obszerną bazą użytkowników. Jeśli z niej korzystacie, radzimy wam tego zaprzestać. Dlaczego?

Zaufana Trzecia Strona poinformowała, że przeglądarka Maxthon wcale nie jest taka przyjazna, jak usiłuje to przekazywać za pośrednictwem mediów. Z cytowanego przez serwis raportu Exatel SA wynika bowiem, że oprogramowanie przesyła na chińskie serwery liczne dane o swoich nieświadomych użytkownikach, poważnie przy tym naruszając ich prywatność.

Osoby zainteresowane wnikliwą analizą techniczną odsyłamy do artykułu na Zaufanej Trzeciej Stronie. Dla reszty mamy krótkie podsumowanie. Otóż okazuje się, że Maxthon na bieżąco wysyła na serwery w Chinach tajemnicze raporty. Ich odszyfrowanie wykazało, że zawierają one: informacje o sprzęcie i systemie operacyjnym oraz wersji i ustawieniach przeglądarki, ale też historię odwiedzanych stron oraz wykaz oprogramowania zainstalowanego na komputerze użytkownika. 

Krótko mówiąc: Maxthon szpieguje swoich użytkowników. Zespół rozwijający przeglądarkę twierdzi, że zaszyfrowany plik jest przesyłany w związku z programem UEIP (wysyłania danych w celu poprawiania programu). Problem jednak w tym, że rezygnacja z udziału w tym programie wcale nie powoduje zakończenia wysyłania tych informacji. Sytuacja wygląda tak samo w najnowszej wersji przeglądarki, dlatego też odradzamy dalsze korzystanie z niej.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Odsłon: 6187 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. misiek12_sdz
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2016-07-15 18:07

    Korzystam z Opery, która została sprzedana chińczykom z tego co kojarzę. Mam się bać?

    Skomentuj

    1. Vaclav
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2016-07-15 18:49

      Na Twoim miejscu już bym sikał w majtki stary...

      Skomentuj

    2. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-16 01:50

      Opera wykrada hasła zapisane również na innych przeglądarkach i zapisuje u siebie na serwerze. Kiedyś był o tym artykuł. Tyle że oni sie z tym nie kryją tylko udostepniają to użytkownikowi.

      Skomentuj

      1. Fiona
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-07-16 16:03

        Nie kradnie tylko umożliwia import...

        Kradzieżą jest jak Ci tata zabierze z kurtki 100 zł na wódkę...
        Natomiast jak poprosi to już pożyczka...

        To tak na przyszłość żebyś wiedział

        ;P

        Skomentuj

  2. krzychu1977l
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-07-15 18:59

    Cyt: Ich odszyfrowanie wykazało, że zawierają one: informacje o sprzęcie i systemie operacyjnym oraz wersji i ustawieniach przeglądarki, ale też historię odwiedzanych stron oraz wykaz oprogramowania zainstalowanego na komputerze użytkownika.

    A Google i Microsoft tego nie robi?
    Mnie to przypomina psa ogrodnika.

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-16 02:00

      Na pewno nie przesyłają do Chin. Wiesz, co USA robi jest ok. Ludzie sie czepiają Windows 10 za nic(a i tak wszyscy zainstalują). Ile razy to ostatnie zdanie słyszałeś ?? Huawei zrobił wielkiego backdoora w urządzeniach sieciowych. Była Aferka mała. USA zrobiło w kartach GSM i prawie wszystkich programach jakie dystrybuują. W sprzęcie nie wiadomo jak jest. Co prawda wiadomo że Intel ma jakieś dziwne backdoory, ale o AMD jeszcze nie słyszałem. Widocznie lepsze Backdoory robi. Co mamy więc z tym robić. Jedyne co przychodzi mi do głowy to tępić gigantów. Osobiście korzystam z Vivaldi jako przeglądarki. Niestety z Windows 8 bo nie daje mi zainstalować Linuxa i dostałem go za darmo. Do tego Antywirus Avast (nie Mcaffe- maszyna telemetryczna, która wykorzystuje 20% procesora cały czas). Wyszukiwarka bing (nie dlatego ze jest anonimowa tylko po prostu Google do niczego sie nie nadaje już/bing podobnie ale przynajmniej wyswietla strony filtrowane przez google). Moje dane osobowe niestety mają bo kupowałem w sklepie internetowym coś na Chromie a ten zapisuje Twoje dane personalne.

      Skomentuj Historia edycji

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-16 02:03

      Opera zapisuje Twoje hasła u siebie na serwerze. Jakby miały wycieknąć to strach sie bać. Swoją drogą ktoś mówił że ona tez Chińska. A jak wiadomo tam nawet rząd dyma ludzi na kase i narządy.

      Skomentuj

  3. arnakus
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-07-15 20:02

    Heh , dokładnie te same dane zbierają "poprawki" i przeglądarki od M$.

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-16 02:04

      Od windows 7 włącznie. Nie wiem jak z historią przeglądania tam akurat.

      Skomentuj

  4. SirMichael
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2016-07-16 09:30

    nikomu nie można ufać a już na pewno nie z Chin, kraju słynącego z wykradania patentów, podrabiania i braku poszanowania do człowieka. Liczy się tylko partia komunistyczna i elita najbogatszych.

    Skomentuj

    1. Fiona
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-07-16 16:04

      o to jak w europie - wystarczy wykreślić komunistyczna i jak u nas.....

      Skomentuj

    2. Fiona
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-07-16 16:04

      o to jak w europie - wystarczy wykreślić komunistyczna i jak u nas.....

      Skomentuj

    3. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-16 16:34

      Ogarnij się chłopcze. Bardzo podobnie działała Japonia w czasie zmiany priorytetów gospodarczych. Co takiego strasznego Chiny wyrządziły Tobie i światu?

      Skomentuj

  5. r_e_s_e_t
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-07-16 16:39

    Po co niby zaprzestawać korzystania z tej przeglądarki? Windows wysyła dane cały czas, Skype juz od 2007 roku wykradał profile przeglądarek i zapisane hasła nawet w linuxowej wersji, Facebook i Google nawet nie trzeba opisywać, a smart-szpiegi to już apogeum.
    Co w takiej sytuacji da zaprzestanie korzystania ze wspomnianej przegladarki?

    Skomentuj

    1. BluePandoraBox
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-07-18 11:39

      skasowanie konkurencji - przecież o to tu chodzi
      masz przejść na naczelnego szpicla chrome lub edge :P